Arbejder ...

loading

Furesø Open 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Furesø Open 2019 Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRnEoEn
Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
0
0
26
0
26
0
40
0
48
0
049 - 52080001000
Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
0
0
41
0
41
0
41
0
18
0
049 - 52080001000
Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000     
40
0
049 - 52080001000
Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000     
41
0
049 - 52080001000
1FM Tobias Valentin Rostgaard
Skanderborg Skakklub
23532365
25
1
16
½
33
1
8
1
6
1
2
0
3 - 73,7523483,702363
2 Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
23482348
26
1
17
1
7
½
11
1
15
½
1
1
51 - 2023483,652355
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23442342
27
1
18
1
8
½
16
1
7
½
12
1
51 - 23,9523453,922344
4FM Peter Jakobsen
Skakklubben Nordkalotten
22742248
28
1
19
1
11
½
7
0
21
0
27
½
317 - 283,9522353,872211
5FM Nicolai Kvist Brondt
Skanderborg Skakklub
22732254
29
0
35
1
25
½
22
1
14
0
20
½
317 - 284,3522464,182230
6Peter Erik Olsen
Skakklubben Seksløberen
22122234
30
1
21
1
13
1
15
½
1
0
11
½
48 - 123,0522113,272229
7FM Gahan M G
21852185
31
1
22
1
2
½
4
1
3
½
15
½
3 - 7021852,402207
8Tommy B. Schmidt
Caïssa Gladsaxe
21732193
32
1
23
1
3
½
1
0
25
0
28
1
13 - 163,0521623,102181
9FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21702170
33
½
12
0
38
1
24
1
16
1
14
0
13 - 163,621583,582158
10WFM Esmat Susanne Guindy
Viborg Skakklub
21312134
34
1
24
½
15
0
25
0
29
½
32
1
317 - 283,8520943,732099
11Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21282115
35
1
29
1
4
½
2
0
20
1
6
½
48 - 122,4521392,322129
12Casper Yukun Liu
BMS Skak
21212093
36
0
9
1
23
1
19
1
13
1
3
0
48 - 122,621572,392157
13Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
21092102
37
1
36
1
6
0
18
1
12
0
19
1
48 - 123,0521082,942103
14Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21082120
38
0
37
1
32
1
21
½
5
1
9
1
3 - 73,1521423,312144
15Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
20862092
39
1
38
1
10
1
6
½
2
½
7
½
3 - 72,2521162,232117
16Steen Mølgaard
Furesø Skakklub
20552069
40
1
1
½
24
1
3
0
9
0
36
½
317 - 282,2520502,262064
17Michael Ole Madsen
Caïssa Gladsaxe
20232048
41
1
2
0
29
½
33
½
31
1
34
1
48 - 123,220193,202044
18Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20152018
42
1
3
0
34
1
13
0
32
1
0
317 - 282,0520141,902020
19Kim Nyvang Andersen
Skakklubben Seksløberen
20102005
43
1
4
0
31
1
12
0
33
1
13
0
317 - 282,420022,441996
20Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
19601983
44
0
40
½
30
1
29
1
11
0
5
½
317 - 282,619722,651990
21Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
19401774
45
1
6
0
36
1
14
½
4
1
25
0
13 - 161,9519571,081831
22Lars Erik Linderod
Nordsjællands Skakklub
19221953
46
1
7
0
44
1
5
0
34
0
24
0
236 - 422,518772,521923
23Morten Togsverd-Bo
Allerød Skakklub
19081945
47
1
8
0
12
0
37
0
35
1
31
½
29 - 352,518782,651899
24Magnus Mejlvang
Bornholms Skakklub
18931889
48
1
10
½
16
0
9
0
38
1
22
1
13 - 161,919111,811903
25Paulius Meskenas
Køge Skakklub
18851896
1
0
42
1
5
½
10
1
8
1
21
1
3 - 71,7520132,041994
26Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18821925
2
0
39
1
0
0
43
1
33
1
317 - 282,3519022,391937
27Carsten Juul Nielsen
Furesø Skakklub
18721908
3
0
46
½
40
½
38
½
37
1
4
½
317 - 283,418603,411900
28Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
18661872
4
0
41
½
43
½
40
1
36
½
8
0
29 - 353,4518383,281856
29Claus Andersen
Allerød Skakklub
18581906
5
1
11
0
17
½
20
0
10
½
42
1
317 - 281,8518632,061905
30Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18521882
6
0
43
½
20
0
39
½
44
1
37
½
29 - 353,6518183,601860
31Marianne Izaura Nielsen
Allerød Skakklub
18381815
7
0
48
1
19
0
42
1
17
0
23
½
29 - 352,818292,561814
32Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
18291913
8
0
45
1
14
0
43
1
18
0
10
0
236 - 422,418172,651887
33Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
18111822
9
½
44
1
1
0
17
½
19
0
26
0
236 - 421,818021,701814
34FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17391824
10
0
47
1
18
0
44
1
22
1
17
0
317 - 282,417572,511834
35Lukas Iskos
BMS Skak
17141769
11
0
5
0
46
½
48
1
23
0
43
1
29 - 352,917023,001749
36Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
17081788
12
1
13
0
21
0
46
1
28
½
16
½
317 - 281,5517222,111784
37Mikkel Mejlvang
Bornholms Skakklub
17021748
13
0
14
0
45
1
23
1
27
0
30
½
29 - 351,717261,771777
38Torben Winther Jensen
Hillerød Skakklub
16511667
14
1
15
0
9
0
27
½
24
0
39
1
29 - 35116661,101675
39Orla Eilegaard Jørgensen
Espergærde Skakklub
16421654
15
0
26
0
48
½
30
½
47
1
38
0
236 - 422,716212,461645
40Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
15781595
16
0
20
½
27
½
28
0
0
0
144 - 470,416030,401607
41Kim Alex Olsen
Fredensborg Hygge Skakklub
15701647
17
0
28
½
0
0
0
0
½480,1515860,221653
42Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
15221502
18
0
25
0
47
1
31
0
46
1
29
0
236 - 421,815311,561520
43Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
14611468
19
0
30
½
28
½
32
0
26
0
35
0
144 - 470,5514810,471489
44Henrik Damm
Allerød Skakklub
14531589
20
1
33
0
22
0
34
0
30
0
47
0
144 - 471,114041,401561
45Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
14451497
21
0
32
0
37
0
47
0
48
1
46
1
236 - 422,2514342,131492
46Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
14111402
22
0
27
½
35
½
36
0
42
0
45
0
144 - 471,1514041,001402
47Manouchehr Kholghi
Furesø Skakklub
12801416
23
0
34
0
42
0
45
1
39
0
44
1
236 - 420,913341,321430
48Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12721410
24
0
31
0
39
½
35
0
45
0
1
430,4512740,761405
Indbydelse

Indbydelse til Furesø Open 2019

Furesø inviterer til skakturnering 18. - 20. oktober 2019. 


Spilletider:
Runde      Spilledag              Start    Betænkningstid
Runde 1    Fredag d. 18/10    18:00    Hurtigskak
Runde 2    Fredag d. 18/10    19:30    Koordineret uden tillæg
Runde 3    Lørdag d. 19/10    10:30    Koordineret
Runde 4    Lørdag d. 19/10    16:30    Koordineret
Runde 5    Søndag d. 20/10    10:30    Koordineret
Runde 6    Søndag d. 20/10    16:30    Koordineret

Betænkningstid:
Hurtigskak: 20 min. + 5 sek. tillæg pr. træk. For sent fremmøde medfører ikke tab.
Koordineret uden tillæg: 90 min. med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Bemærk der ikke er tillægstid ved træk 40. Fremmøde mere end 1 time for sent medfører tab.
Koordineret: 90 min. til træk 40, derefter 30 min. + opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Fremmøde mere end 1 time for sent medfører tab.

Spillested:
Ellegården, Stavnsholtvej 168, 3520 Farum. 

Turneringsform:
6 runder FIDE schweizer. De koordinerede partier rates.

Præmier:
Hovedpræmier: 1. præmie: 5.000 kr. 2. præmie: 3.000 kr. og 3. præmie: 1.000 kr.
Ratingpræmier: 1. præmie på 1.000 og 2. præmie på 500. Der vil være mindst 2 ratinggrupper målrettet spillere uden for top 10 i startopstillingen efter rating.

Bedste kvinde: 1. præmie på 2.500 kr. til den bedst placerede kvinde (ved minimum 2 deltagende kvinder)

Ved ligestilling deles præmier.

Tilmelding:
Senest tirsdag den 15. oktober via turnering.skak.dk eller til Peter Thorsbro (peter@thorsbro.dk).
Tilmeldingen lukkes eventuelt tidligere, hvis grænsen på 64 deltagere nås. I dette tilfælde vil der blive oprettet venteliste. 

Indskud:
Indskud 350 kr. 
IM, WIM, GM og WGM gratis.
Indskud bedes indbetalt senest 16. oktober til Furesø Skakklubs konto i Danske Bank: Reg. nr. 1551 konto nr. 0004228898. Husk at angive navn og klub ved indbetaling.
Ved indbetaling på dagen opkræves et administrationsgebyr på 50 kr.

Forplejning:
Der vil under turneringen være fri adgang til kaffe, te, isvand og frugt.

 

Periode 2019-10-18 .. 2019-10-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Thorsbro, Mikkel Strange, Kasper Damm

Hoveddommer Frank Rasmussen
Dommere Alle grupper:  Henrik Bolding Pedersen
Furesø Open 2019:  Frank Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Furesø Open 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Furesø Open 2019 52 2019-10-18 2019-10-16
Totalt antal tilmeldte 52
Deltagere i gruppen Furesø Open 2019
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-10-19
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-10-19
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-10-20
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-10-20
100301633 1408801 1. FM Tobias Valentin Rostgaard Skanderborg Skakklub 2353 2365 2019-10-15
101095662 417521 2. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2348 2348 2019-09-23
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2344 2342 2019-09-18
100101265 1401440 4. FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2274 2248 2019-10-12
100103177 1413848 5. FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2273 2254 2019-09-07
100103379 1401386 6. Peter Erik Olsen Skakklubben Seksløberen 2212 2234 2019-10-01
5027373 7. FM Gahan M G 2185 2185 2019-09-23
100801406 1405730 8. Tommy B. Schmidt Caïssa Gladsaxe 2173 2193 2019-09-08
100800106 1400550 9. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2170 2170 2019-09-16
100600613 1401637 10. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2131 2134 2019-09-17
102101025 1400878 11. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2128 2115 2019-10-14
100104150 1454153 12. Casper Yukun Liu BMS Skak 2121 2093 2019-09-08
100601670 1409476 13. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2109 2102 2019-09-28
100100852 1401696 14. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2108 2120 2019-09-14
100802438 1412159 15. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2086 2092 2019-09-24
100100366 1448056 16. Steen Mølgaard Furesø Skakklub 2055 2069 2019-08-23
100200060 1407449 17. Michael Ole Madsen Caïssa Gladsaxe 2023 2048 2019-08-21
100801054 1402307 18. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2015 2018 2019-10-05
100801520 1415743 19. Kim Nyvang Andersen Skakklubben Seksløberen 2010 2005 2019-10-07
100802258 1413872 20. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1960 1983 2019-09-29
101096089 1464981 21. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1940 1774 2019-09-22
100100565 1435965 22. Lars Erik Linderod Nordsjællands Skakklub 1922 1953 2019-08-26
100803124 1467778 23. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 1908 1945 2019-08-23
100802637 1439340 24. Magnus Mejlvang Bornholms Skakklub 1893 1889 2019-09-26
100202444 12809969 25. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1885 1896 2019-10-11
100802760 1439391 26. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1882 1925 2019-08-13
100800210 1402242 27. Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1872 1908 2019-10-12
101095747 1462482 28. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1866 1872 2019-09-30
100803131 1467786 29. Claus Andersen Allerød Skakklub 1858 1906 2019-10-13
100102012 1433768 30. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1852 1882 2019-09-09
100800163 1413040 31. Marianne Izaura Nielsen Allerød Skakklub 1838 1815 2019-10-13
100202092 1447955 32. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1829 1913 2019-10-11
100104462 45059730 33. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1811 1822 2019-08-24
100802146 1402714 34. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1739 1824 2019-08-27
101095257 1461613 35. Lukas Iskos BMS Skak 1714 1769 2019-09-29
100104290 1463896 36. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1708 1788 2019-10-07
103110504 1445677 37. Mikkel Mejlvang Bornholms Skakklub 1702 1748 2019-09-08
100803123 1515942 38. Torben Winther Jensen Hillerød Skakklub 1651 1667 2019-10-15
100101086 1413368 39. Orla Eilegaard Jørgensen Espergærde Skakklub 1642 1654 2019-10-15
100802811 1442074 40. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1578 1595 2019-10-11
100800047 1406663 41. Kim Alex Olsen Fredensborg Hygge Skakklub 1570 1647 2019-09-19
100104139 1452797 42. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1522 1502 2019-08-24
100104157 1455907 43. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1461 1468 2019-08-24
100100593 1425013 44. Henrik Damm Allerød Skakklub 1453 1589 2019-10-09
100104307 1463225 45. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1445 1497 2019-10-11
100104306 1463217 46. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1411 1402 2019-10-11
100802706 1437321 47. Manouchehr Kholghi Furesø Skakklub 1280 1416 2019-10-13
100801513 1402870 48. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1272 1410 2019-10-10