Arbejder ...

loading

DSU 2.HK UGP KØGE 2019-20  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe F 2011 eller yngre Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRn
Indbydelse

DSU 2.HK og Køge Skakklub inviterer til UGP skakturnering.

Regler for UGP 2019/2020 i 2.hovedkreds er gældende: www.2-hk.dk/pdf2018/UGP_18_19_regler.pdf
Turneringen er åben for alle ungdomsspillere født 1999 eller senere.

Der spilles i 4 aldersgrupper:  C: 1999-2005  D: 2006-2007  E: 2008-2010  og F: 2011 eller yngre.

Ved få deltagere kan grupper blive slået sammen.

Der tildeles UGP-point efter følgende skala 20 - 16 - 14 - 12 - 10 - 8 - 6 - 4 - alle øvrige placeringer udløser 2 point.

Tidspunkt: Lørdag den 2. november 2019 kl. 10.00- ca 15.30.

Spillested: Køge Skakklub - Asgaard Skole, Norsvej 2 4600 Køge

Indtegning fra kl. 9.30.

Turneringen spilles som hurtigskak i Monradgrupper for hver aldersgruppe.

Betænkningstid: 20 minutter pr.spiller. Der spilles 6 runder

Der spilles efter DSUs regler for hurtigskak, det skal præciseres, at det fører til tab ved det 2. ulovlige træk af spilleren i et parti.

Alle grupper rates i DSU med dansk hurtigskak rating.

Indskud på 50 kr. betales ved ankomst. (hele indskuddet anvendes til præmier).

Tilmelding sker i aldersgrupperne efter fødselsår i DSUs turneringssystem senest 26. feb.

Tilmeldingen skal indeholde navn,  telefonnummer og email-adresse samt eventuel klub.

For nærmere oplysninger om turneringen så kontakt venligst Finn Stuhr email: skakskole@gmail.com

Vi glæder os til at se jer alle sammen. 

Der vil på spillestedet være mulighed for at købe sodavand, slik, kaffe fraskbrød med pålæg og kage m.m.

Der må medbringes madpakke.

Periode 2019-11-02 .. 2019-11-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Erik Carlsen
Dommere
Gruppe C og D:  Erik Carlsen

Tilmeldings muligheder til DSU 2.HK UGP KØGE 2019-20

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe C 1999 - 2005 0 2002-11-02 2019-10-31
Gruppe D 2006-2007 0 2002-11-02 2019-10-31
Gruppe E 2008-2010 14 2002-11-02 2019-10-31
Gruppe F 2011 eller yngre 0 2002-11-02 2019-10-31
Gruppe C og D 10 2019-11-02 2019-10-31
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Gruppe C 1999 - 2005
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Gruppe D 2006-2007
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Gruppe E 2008-2010
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100202445 12824429 1. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1212 1235 2019-10-28
100104481 1469290 2. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1153 2019-10-19
100202462 1467816 3. Bertram Wester Køge Skakklub 1111 1364 2019-10-29
100803182 - 4. Frederik Karl Mortensen Hillerød Skakklub 1014 2019-09-29
101096196 1467808 5. Isak Babi Brintlev Køge Skakklub 1005 1114 2019-10-29
100202550 - 6. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1000 2019-10-23
100202544 - 7. Elias Kongaard Køge Skakklub 1000 2019-10-08
100202558 - 8. Johan Kronow Dianalund Skakklub 1000 2019-10-27
101096773 - 9. Kalle Wester Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2019-10-29
100202554 - 10. Mark Zhao Germer Køge Skakklub 1000 2019-10-25
100803193 1470205 11. Sif Vengel Andersen Hillerød Skakklub 1000 2019-10-28
100803191 - 12. Simon Marcel Ziegler-Carlsen Hillerød Skakklub 989 2019-10-29
101096777 - 13. Kohilan Sriramajayam Næstved Skakklub 800 2019-10-31
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-11-02
Deltagere i gruppen Gruppe F 2011 eller yngre
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Gruppe C og D
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100202444 12809969 1. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1967 2003 2019-10-28
100202497 1467352 2. Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Maribo Skakklub 1579 1643 2019-10-24
101096372 - 3. Hella Kronow Dianalund Skakklub 1037 2019-10-27
101095725 1464663 4. Daniel Sandberg Jensen Maribo Skakklub 1261 1427 2019-10-24
100202392 1464183 5. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 1125 1235 2019-10-29
100202374 1464957 6. Nikolaj Li Køge Skakklub 988 1099 2019-10-23
100202511 1467840 7. Storm Gjerpe Lahrmann Sørensen Maribo Skakklub 983 1035 2019-10-24
100202396 1462768 8. Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 982 2019-10-27
101097037 - 9. Zimon Falk Heide Prøvemedlemmer 800 2019-10-31
- 10. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-11-02