Arbejder ...

loading

BMS Efterår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
18251899
6
0
2
1
3
0
4
1
5
½
4218402,231904
2Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19721986
5
-
1
0
6
½
3
0
4
1
52,7519352,551965
3Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
18491855
4
1
5
0
1
1
2
1
6
0
332,1518751,881877
4Bo Sørensen
BMS Skak
17701844
3
0
6
0
5
0
1
0
2
0
061,5517241,781773
5Sigfred Haubro
BMS Skak
20502076
2
+
3
1
4
1
6
1
1
½
13,120582,982086
6Thomas Nielsen
Nordsjællands Skakklub
18911943
1
1
4
1
2
½
5
0
3
1
22,519212,581961

Foreløbig plan: De 5 runder satser vi på at spille på følgende datoer: 3/9 - 10/9 - 17/9 - 1/10 og 8/10
- sv. til at datoerne for de oprindelige runder 4 og 7 droppes, medmindre vi aftaler andet.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
BMS Skak
9751232
6
0
2
0
3
0
4
0
5
½
½60,159960,821219
2Henrik Rasmussen
BMS Skak
17041793
5
½
1
1
6
1
3
½
4
½
1 - 23,917043,891785
3Anders Otto Larsen
BMS Skak
17061786
4
1
5
0
1
1
2
½
6
½
333,916793,851769
4Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
15111645
3
0
6
0
5
1
1
1
2
½
42,715023,101633
5Gert Pfeiffer
BMS Skak
13811299
2
½
3
1
4
0
6
0
1
½
251,913861,091335
6Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
BMS Skak
14611509
1
1
4
1
2
0
5
1
3
½
1 - 22,415152,251559

Foreløbig plan: De 5 runder satser vi på at spille på følgende datoer: 3/9 - 10/9 - 17/9 - 1/10 og 8/10
- sv. til at datoerne for de oprindelige runder 4 og 7 droppes, medmindre vi aftaler andet.

Indbydelse

BMS Skak inviterer til koordineret turnering "BMS Efterår 2019" i månederne september-oktober 2019. BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
3., 10., 17. og 24. september, 1., 8. og 22. oktober 2019.

Spillested
BMS Skak, Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.

Gruppeinddeling
Der tilstræbes en inddeling i 8-mands alle-mod-alle grupper efter rating, nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer. Dog tages forbehold, idet den endelige gruppeinddeling tager hensyn til de tilmeldtes fordeling i ratingområdet.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet, rygning er kun tilladt udendørs.

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding
Via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40419468) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24281410).

Tilmelding senest den 30. august 2018.

Præmier
Grp. 1: 600 - 400 - 200 kr.
Grp. 2: 500 - 300 - 200 kr.
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2019-09-03 .. 2019-10-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere Alle grupper:  Sigfred Haubro

Tilmeldings muligheder til BMS Efterår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2019-09-03 2019-08-30
Gruppe 2 6 2019-09-03 2019-08-30
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101324 1412566 1. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1825 1899 2019-08-11
100100197 1406337 2. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1972 1986 2019-09-02
100100279 1432249 3. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1849 1855 2019-08-27
101096198 1464736 4. Bo Sørensen BMS Skak 1770 1844 2019-08-28
100101331 1405420 5. Sigfred Haubro BMS Skak 2050 2076 2019-08-17
100200107 1407147 6. Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1891 1943 2019-08-12
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104342 1462644 1. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen BMS Skak 975 1232 2019-09-04
100103357 1437011 2. Henrik Rasmussen BMS Skak 1704 1793 2019-08-12
100101341 1402480 3. Anders Otto Larsen BMS Skak 1706 1786 2019-08-14
100101323 1411667 4. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1511 1645 2019-08-16
100104586 1469177 5. Gert Pfeiffer BMS Skak 1381 1299 2019-09-02
100104343 1462636 6. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen BMS Skak 1461 1509 2019-09-04