Arbejder ...

loading

Faaborg EMT 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
22782280
6
½
2
½
3
½
4
½
5
½
3 - 43,122662,992270
2Lars Munk Jensen
Læseforeningens Skakklub
20822133
5
½
1
½
6
0
3
1
4
½
3 - 41,5521011,822147
3Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21122119
4
½
5
0
1
½
2
0
6
½
61,821061,722115
4IM Klaus Berg
Skanderborg Skakklub
22542287
3
½
6
½
5
1
1
½
2
½
322,922563,052287
5Alexander Le Besq
Frem Skakklub
21522159
2
½
3
1
4
0
6
0
1
½
252,121502,042158
6FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23452330
1
½
4
½
2
1
5
1
3
½
13,5523453,382332

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bent Warncke
Faaborg Skakklub
19711986
6
½
2
½
3
1
4
½
5
½
322,4519882,391998
2Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
19851967
5
½
1
½
6
½
3
½
4
0
252,619672,221963
3Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
19492006
4
1
5
½
1
0
2
½
6
½
3 - 42,319552,542005
4Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20742077
3
0
6
0
5
1
1
½
2
1
3 - 43,320583,122052
5Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
18981915
2
½
3
½
4
0
6
0
1
½
61,8518881,821909
6Sebastian Sterup
Faaborg Skakklub
19792051
1
½
4
1
2
½
5
1
3
½
12,520062,912075

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Thomas Sandbeck Christensen
Nr.Åby Juniorskakklub
18631894
6
½
2
0
3
1
4
0
5
½
252,518482,451885
2Jess Nykjær
Sydøstfyn
18951937
5
0
1
1
6
1
3
½
4
½
32 - 32,7519032,811941
3Jacob Foged Christensen
Frem Skakklub
18801898
4
0
5
0
1
0
2
½
6
½
162,618322,511838
4Birger Olsen
Sydøstfyn
18431921
3
1
6
½
5
½
1
1
2
½
12,318852,691937
5Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
18571880
2
1
3
1
4
½
6
0
1
½
32 - 32,4518742,331907
6Guido Heinemann
Gråsten Skakklub
18491863
1
½
4
½
2
0
5
1
3
½
42,418522,211869

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17601913
6
-
2
-
3
-
4
-
5
-
060176001913
2Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
18251896
5
1
1
-
6
½
3
1
4
½
312,3518452,381908
3Mazen Onisey
Faaborg Skakklub
17771850
4
1
5
1
1
-
2
0
6
½
2217922,071859
4Ove Matras
Faaborg Skakklub
18291870
3
0
6
1
5
0
1
-
2
½
3 - 52,418022,211856
5Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
17281775
2
0
3
0
4
1
6
½
1
-
3 - 51,717221,571772
6Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
17131807
1
-
4
0
2
½
5
½
3
½
3 - 51,617101,771802

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
17001768
6
0
2
½
3
1
4
0
5
½
23 - 52,516852,601756
2Preben Justesen
Springeren Kolding
16981768
5
1
1
½
6
½
3
½
4
1
22,4517312,601786
3Andrew Velarde
Ejby Skakklub
17021727
4
½
5
½
1
0
2
½
6
0
62,516722,261712
4Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
17011729
3
½
6
½
5
0
1
1
2
0
23 - 52,516862,281723
5Jenith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
16981733
2
0
3
½
4
1
6
0
1
½
23 - 52,4516852,311721
6Jens-Ole Næsborg
Faaborg Skakklub
17091810
1
1
4
½
2
½
5
1
3
1
412,5517662,951831

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
16231674
6
½
2
1
3
1
4
0
5
0
3 - 42,4516252,401678
2Martin Hansen
Tårnet Svendborg
15741719
5
0
1
0
6
1
3
1
4
½
3 - 42,0515942,761714
3Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
16431654
4
0
5
0
1
0
2
0
6
½
½62,6515692,221585
4Jørn Lorenzen
Faaborg Skakklub
16631632
3
1
6
1
5
½
1
1
2
½
412,817052,041710
5Erik Hansen
Tårnet Svendborg
16441742
2
1
3
1
4
½
6
0
1
1
22,6516702,941753
6Jens Erik Pedersen
Tårnet Svendborg
16171704
1
½
4
0
2
0
5
1
3
½
252,416052,641691

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alf Andries
Frem Skakklub
15301607
6
-
2
1
3
0
4
0
5
1
232,6515012,381592
2Brian Kirkeskov Magnussen
Nr.Åby Juniorskakklub
13981576
5
0
1
0
6
-
3
0
4
0
05 - 60,7513640,461567
3Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
14461612
4
1
5
1
1
1
2
1
6
-
412,115721,871657
4Adam Stanczyk Christensen
Faaborg Skakklub
13151271
3
0
6
-
5
1
1
1
2
1
320,8513740,351337
5Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
14641626
2
1
3
0
4
0
6
-
1
0
141,6513901,941587
6Clara Heiberg
Frem Skakklub
13521524
1
-
4
-
2
-
5
-
3
-
05 - 60135201524

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bastian Kehrer
Frem Skakklub
12471459
2
½
7
1
3
1
5
1
6
1
1 - 23,0513331,641453
2Julius Mygind Møllegaard
Frem Skakklub
11991221
1
½
4
1
6
1
3
1
7
1
1 - 22,613251,231272
3Ask Våvik Balsløv
Faaborg Skakklub
1300
4
1
6
½
1
0
2
0
8
1
3 - 42,6125101000
4Janosh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
11511241
3
0
2
0
8
1
7
0
5
1
26 - 71,911111,121196
5Klaus Bo Jensen
Faaborg Skakklub
1127
6
0
8
1
7
1
1
0
4
0
26 - 71,85108901000
6Ole Hald
Faaborg Skakklub
1150
5
1
3
½
2
0
8
1
1
0
3 - 41,65114301000
7John Gunn
Faaborg Skakklub
10601177
8
1
1
0
5
0
4
1
2
0
251,610781,011177
8Daniel Jespersen
1243
7
0
5
0
4
0
6
0
3
0
080124301000

Faaborg EMT - junior under 1100 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Max Baldino Moloney
Nr.Åby Juniorskakklub
1100
2
1
3
1
6
½
8
1
7
0
22,95112501000
2Sisi Sofia Yan
Prøvemedlemmer
900
1
0
4
0
5
0
7
0
8
0
081,6580101000
3Ulf Andreas Damgaard Kromann
Nr.Åby Juniorskakklub
1100
4
1
1
0
7
1
6
0
5
1
342,8110901000
4Einar Velsinge Madsen
Prøvemedlemmer
10001000
3
0
2
1
8
0
5
½
6
0
6 - 72,4594301000
5Villads Thrane Christensen
Faaborg Skakklub
980
6
0
8
0
2
1
4
½
3
0
6 - 72,393201000
6Simon Bjørk Haarh
Nr.Åby Juniorskakklub
11001000
5
1
7
1
1
½
3
1
4
1
12,8120801000
7Laurits Nielsen
Nykøbing F. Skakklub
10971235
8
1
6
0
3
0
2
1
1
1
332,95109901235
8Anosh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
9631173
7
0
5
1
4
1
1
0
2
1
352,15101101173
Indbydelse

Faaborg EMT 2019

Til minde om Willy Abrahamsen

Faaborg Skakklub indbyder til 5 runders koordineret weekend turnering med forhøjede præmier.

Spilledage/-tidspunkt

Fredag, den 8. november kl. 18:30 - 23:30.

Lørdag, den 9. + søndag den 10.november kl. 10:00 - 15:00 og 15:30 - 20:30.

Spillested og adgangsforhold
Byskolen, Grønnegade 40, 5600 Faaborg. Der er trapper på spillestedet og ikke etableret kørestolsrampe.

Grupper

Der spilles i 6-mandsgrupper, dog første eller sidste gruppe samt juniorgruppe evt. som monrad

Betænkningstid

90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Indskud

Voksne 250 kr., juniorer 50 kr.

Præmier

Gruppe 1 - 1. præmie, 4000 kr., 2. præmie, 2000 kr.

Øvrige grupper: 1. præmie, 1500 kr. 2. præmie, 750 kr.

I evt. monradgruppe vil der endvidere være præmie til nr. 3 og evt. ratingpræmie.

Juniorgruppe: 1. præmie, 1000 kr. 2. præmie, 500 3. præmie 400 kr.

Præmier deles ved ligestilling i alle-mod-alle grupper, i monradgrupper afgøres placering ved korrektionsberegning.

Fortæring:

Der er mulighed for at købe mad og drikke på spillestedet til favorable priser.

Deltagerbegrænsning

Max 60 deltagere, 12 pladser reserveres til juniorer under 1100 i rating ved tilmelding før 15.10.19, tilmelding efter først til mølle..

Tilmelding
Via DSU’s turneringssystem eller på mail mra@skerninghus.dk - oplys navn, klub, rating, tlf.

Yderligere oplysninger

Dennis Vejlstrup, 4245 1720

Periode 2019-11-08 .. 2019-11-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Jørgen Kiel

Ove Matras

Mikael Rask

 

Hoveddommer Peter Kinggaard
Dommere Alle grupper:  Michael V. Nielsen

Tilmeldings muligheder til Faaborg EMT 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2019-11-08 2019-11-06
Mester 2 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 1 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 2 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 3 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 4 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 5 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 6 8 2019-11-08 2019-11-06
Faaborg EMT - junior under 1100 8 2019-11-08 2019-11-04
Totalt antal tilmeldte 58
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2278 2280 2019-10-23
100300215 1407953 2. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2082 2133 2019-10-08
100602129 1404792 3. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2112 2119 2019-11-05
100300602 1400053 4. IM Klaus Berg Skanderborg Skakklub 2254 2287 2019-10-23
100301751 1437089 5. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2152 2159 2019-09-22
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2345 2330 2019-09-16
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301255 1444204 1. Bent Warncke Faaborg Skakklub 1971 1986 2019-08-19
100100817 1403800 2. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1985 1967 2019-09-29
100100252 1405349 3. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1949 2006 2019-09-30
100501746 1448552 4. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2074 2077 2019-09-02
100400059 1454749 5. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1898 1915 2019-08-16
100301972 1463969 6. Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 1979 2051 2019-08-26
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300126 1418505 1. Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1863 1894 2019-09-29
100300686 1427288 2. Jess Nykjær Sydøstfyn 1895 1937 2019-08-21
100301806 1439073 3. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1880 1898 2019-09-22
100301904 1450344 4. Birger Olsen Sydøstfyn 1843 1921 2019-10-10
101095138 1457292 5. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1857 1880 2019-10-30
100401598 24658359 6. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1849 1863 2019-08-29
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1760 1913 2019-10-18
100102004 1406817 2. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1825 1896 2019-08-28
100301953 1461214 3. Mazen Onisey Faaborg Skakklub 1777 1850 2019-08-18
100300258 1416790 4. Ove Matras Faaborg Skakklub 1829 1870 2019-08-15
100301932 1452533 5. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1728 1775 2019-08-16
101095063 1447971 6. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1713 1807 2019-11-06
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300108 1417070 1. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1700 1768 2019-09-16
101200079 1467565 2. Preben Justesen Springeren Kolding 1698 1768 2019-09-15
100300351 1435132 3. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1702 1727 2019-09-29
100600764 1422324 4. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1701 1729 2019-09-02
100501747 1448560 5. Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1698 1733 2019-09-23
102100888 1443577 6. Jens-Ole Næsborg Faaborg Skakklub 1709 1810 2019-09-27
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301927 1451669 1. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1623 1674 2019-08-16
100300511 1440942 2. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1574 1719 2019-09-08
100302026 1468480 3. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1643 1654 2019-08-17
100300672 1458914 4. Jørn Lorenzen Faaborg Skakklub 1663 1632 2019-08-24
100300826 1413503 5. Erik Hansen Tårnet Svendborg 1644 1742 2019-09-03
100300825 1443747 6. Jens Erik Pedersen Tårnet Svendborg 1617 1704 2019-09-03
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301969 1463373 1. Alf Andries Frem Skakklub 1530 1607 2019-09-26
100300033 1464507 2. Brian Kirkeskov Magnussen Nr.Åby Juniorskakklub 1398 1576 2019-08-22
100302007 1468260 3. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1446 1612 2019-10-11
100301947 1463950 4. Adam Stanczyk Christensen Faaborg Skakklub 1315 1271 2019-08-26
100300920 1445081 5. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1464 1626 2019-08-18
100302032 1469193 6. Clara Heiberg Frem Skakklub 1352 1524 2019-09-27
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301966 1463004 1. Bastian Kehrer Frem Skakklub 1247 1459 2019-09-29
100302038 1469720 2. Julius Mygind Møllegaard Frem Skakklub 1199 1221 2019-10-07
100302067 - 3. Ask Våvik Balsløv Faaborg Skakklub 1300 2019-10-22
101095616 1463640 4. Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1151 1241 2019-09-27
100301942 1462016 5. Klaus Bo Jensen Faaborg Skakklub 1127 2019-08-19
100301812 1443003 6. Ole Hald Faaborg Skakklub 1150 2019-09-02
100301771 1442988 7. John Gunn Faaborg Skakklub 1060 1177 2019-08-19
- 8. Daniel Jespersen 1243 2019-11-02
Deltagere i gruppen Faaborg EMT - junior under 1100
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100302061 - 1. Max Baldino Moloney Nr.Åby Juniorskakklub 1100 2019-10-03
101097040 - 2. Sisi Sofia Yan Prøvemedlemmer 900 2019-11-06
100302062 - 3. Ulf Andreas Damgaard Kromann Nr.Åby Juniorskakklub 1100 2019-10-03
101097041 - 4. Einar Velsinge Madsen Prøvemedlemmer 1000 1000 2019-08-27
100302018 1469428 5. Villads Thrane Christensen Faaborg Skakklub 980 2019-08-16
100302060 - 6. Simon Bjørk Haarh Nr.Åby Juniorskakklub 1100 1000 2019-10-03
100202392 1464183 7. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 1097 1235 2019-08-16
101095617 1465457 8. Anosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 963 1173 2019-10-17