Arbejder ...

loading

Faaborg EMT 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17601913
6
-
2
-
3
-
4
-
5
-
060176001913
2Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
18251896
5
1
1
-
6
½
3
1
4
½
312,3518452,381908
3Mazen Onisey
Faaborg Skakklub
17771850
4
1
5
1
1
-
2
0
6
½
2217922,071859
4Ove Matras
Faaborg Skakklub
18291870
3
0
6
1
5
0
1
-
2
½
3 - 52,418022,211856
5Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
17281775
2
0
3
0
4
1
6
½
1
-
3 - 51,717221,571772
6Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
17131807
1
-
4
0
2
½
5
½
3
½
3 - 51,617101,771802
Indbydelse

Faaborg EMT 2019

Til minde om Willy Abrahamsen

Faaborg Skakklub indbyder til 5 runders koordineret weekend turnering med forhøjede præmier.

Spilledage/-tidspunkt

Fredag, den 8. november kl. 18:30 - 23:30.

Lørdag, den 9. + søndag den 10.november kl. 10:00 - 15:00 og 15:30 - 20:30.

Spillested og adgangsforhold
Byskolen, Grønnegade 40, 5600 Faaborg. Der er trapper på spillestedet og ikke etableret kørestolsrampe.

Grupper

Der spilles i 6-mandsgrupper, dog første eller sidste gruppe samt juniorgruppe evt. som monrad

Betænkningstid

90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Indskud

Voksne 250 kr., juniorer 50 kr.

Præmier

Gruppe 1 - 1. præmie, 4000 kr., 2. præmie, 2000 kr.

Øvrige grupper: 1. præmie, 1500 kr. 2. præmie, 750 kr.

I evt. monradgruppe vil der endvidere være præmie til nr. 3 og evt. ratingpræmie.

Juniorgruppe: 1. præmie, 1000 kr. 2. præmie, 500 3. præmie 400 kr.

Præmier deles ved ligestilling i alle-mod-alle grupper, i monradgrupper afgøres placering ved korrektionsberegning.

Fortæring:

Der er mulighed for at købe mad og drikke på spillestedet til favorable priser.

Deltagerbegrænsning

Max 60 deltagere, 12 pladser reserveres til juniorer under 1100 i rating ved tilmelding før 15.10.19, tilmelding efter først til mølle..

Tilmelding
Via DSU’s turneringssystem eller på mail mra@skerninghus.dk - oplys navn, klub, rating, tlf.

Yderligere oplysninger

Dennis Vejlstrup, 4245 1720

Periode 2019-11-08 .. 2019-11-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Jørgen Kiel

Ove Matras

Mikael Rask

 

Hoveddommer Peter Kinggaard
Dommere Alle grupper:  Michael V. Nielsen

Tilmeldings muligheder til Faaborg EMT 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2019-11-08 2019-11-06
Mester 2 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 1 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 2 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 3 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 4 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 5 6 2019-11-08 2019-11-06
Basis 6 8 2019-11-08 2019-11-06
Faaborg EMT - junior under 1100 8 2019-11-08 2019-11-04
Totalt antal tilmeldte 58
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2278 2280 2019-10-23
100300215 1407953 2. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2082 2133 2019-10-08
100602129 1404792 3. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2112 2119 2019-11-05
100300602 1400053 4. IM Klaus Berg Skanderborg Skakklub 2254 2287 2019-10-23
100301751 1437089 5. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2152 2159 2019-09-22
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2345 2330 2019-09-16
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301255 1444204 1. Bent Warncke Faaborg Skakklub 1971 1986 2019-08-19
100100817 1403800 2. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1985 1967 2019-09-29
100100252 1405349 3. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1949 2006 2019-09-30
100501746 1448552 4. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2074 2077 2019-09-02
100400059 1454749 5. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1898 1915 2019-08-16
100301972 1463969 6. Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 1979 2051 2019-08-26
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300126 1418505 1. Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1863 1894 2019-09-29
100300686 1427288 2. Jess Nykjær Sydøstfyn 1895 1937 2019-08-21
100301806 1439073 3. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1880 1898 2019-09-22
100301904 1450344 4. Birger Olsen Sydøstfyn 1843 1921 2019-10-10
101095138 1457292 5. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1857 1880 2019-10-30
100401598 24658359 6. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1849 1863 2019-08-29
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1760 1913 2019-10-18
100102004 1406817 2. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1825 1896 2019-08-28
100301953 1461214 3. Mazen Onisey Faaborg Skakklub 1777 1850 2019-08-18
100300258 1416790 4. Ove Matras Faaborg Skakklub 1829 1870 2019-08-15
100301932 1452533 5. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1728 1775 2019-08-16
101095063 1447971 6. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1713 1807 2019-11-06
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300108 1417070 1. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1700 1768 2019-09-16
101200079 1467565 2. Preben Justesen Springeren Kolding 1698 1768 2019-09-15
100300351 1435132 3. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1702 1727 2019-09-29
100600764 1422324 4. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1701 1729 2019-09-02
100501747 1448560 5. Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1698 1733 2019-09-23
102100888 1443577 6. Jens-Ole Næsborg Faaborg Skakklub 1709 1810 2019-09-27
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301927 1451669 1. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1623 1674 2019-08-16
100300511 1440942 2. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1574 1719 2019-09-08
100302026 1468480 3. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1643 1654 2019-08-17
100300672 1458914 4. Jørn Lorenzen Faaborg Skakklub 1663 1632 2019-08-24
100300826 1413503 5. Erik Hansen Tårnet Svendborg 1644 1742 2019-09-03
100300825 1443747 6. Jens Erik Pedersen Tårnet Svendborg 1617 1704 2019-09-03
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301969 1463373 1. Alf Andries Frem Skakklub 1530 1607 2019-09-26
100300033 1464507 2. Brian Kirkeskov Magnussen Nr.Åby Juniorskakklub 1398 1576 2019-08-22
100302007 1468260 3. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1446 1612 2019-10-11
100301947 1463950 4. Adam Stanczyk Christensen Faaborg Skakklub 1315 1271 2019-08-26
100300920 1445081 5. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1464 1626 2019-08-18
100302032 1469193 6. Clara Heiberg Frem Skakklub 1352 1524 2019-09-27
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301966 1463004 1. Bastian Kehrer Frem Skakklub 1247 1459 2019-09-29
100302038 1469720 2. Julius Mygind Møllegaard Frem Skakklub 1199 1221 2019-10-07
100302067 - 3. Ask Våvik Balsløv Faaborg Skakklub 1300 2019-10-22
101095616 1463640 4. Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1151 1241 2019-09-27
100301942 1462016 5. Klaus Bo Jensen Faaborg Skakklub 1127 2019-08-19
100301812 1443003 6. Ole Hald Faaborg Skakklub 1150 2019-09-02
100301771 1442988 7. John Gunn Faaborg Skakklub 1060 1177 2019-08-19
- 8. Daniel Jespersen 1243 2019-11-02
Deltagere i gruppen Faaborg EMT - junior under 1100
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100302061 - 1. Max Baldino Moloney Nr.Åby Juniorskakklub 1100 2019-10-03
101097040 - 2. Sisi Sofia Yan Prøvemedlemmer 900 2019-11-06
100302062 - 3. Ulf Andreas Damgaard Kromann Nr.Åby Juniorskakklub 1100 2019-10-03
101097041 - 4. Einar Velsinge Madsen Prøvemedlemmer 1000 1000 2019-08-27
100302018 1469428 5. Villads Thrane Christensen Faaborg Skakklub 980 2019-08-16
100302060 - 6. Simon Bjørk Haarh Nr.Åby Juniorskakklub 1100 1000 2019-10-03
100202392 1464183 7. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 1097 1235 2019-08-16
101095617 1465457 8. Anosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 963 1173 2019-10-17