Arbejder ...

loading

Læseforeningens åbne Klubturnering 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Lynggård
Læseforeningens Skakklub
19041965
10
1
2
½
3
0
4
½
5
½
6
0
7
1
8
½
9
½
53,819253,831978
2Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
20072060
9
1
1
½
10
½
3
½
4
1
5
½
6
½
7
½
8
½
35,120155,082068
3Jan Stage
Læseforeningens Skakklub
20742122
8
½
9
1
1
1
2
½
10
1
4
1
5
1
6
0
7
1
725,9520955,862168
4Jesper Schmidt Poulsen
Odense Skakklub
18201861
7
0
8
½
9
1
1
½
2
0
3
0
10
0
5
½
6
0
82,818112,571860
5Per Elbæk Jørgensen
Læseforeningens Skakklub
18161921
6
½
7
½
8
½
9
½
1
½
2
½
3
0
4
½
10
½
472,718553,271936
6Mads Bilde Svendsen
Læseforeningens Skakklub
21052148
5
½
10
1
7
1
8
½
9
1
1
1
2
½
3
1
4
1
16,321296,182174
7Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20252073
4
1
5
½
6
0
10
1
8
½
9
1
1
0
2
½
3
0
65,3520085,242058
8Lars Munk Jensen
Læseforeningens Skakklub
20822127
3
½
4
½
5
½
6
½
7
½
10
1
9
1
1
½
2
½
4620725,922119
9Jørgen Kiel
Sydøstfyn
17551857
2
0
3
0
4
0
5
½
6
0
7
0
8
0
10
+
1
½
2101,8517302,211833
10Jan Kuntz
Frem Skakklub
19912020
1
0
6
0
2
½
7
0
3
0
8
0
4
1
9
-
5
½
294,119283,841983

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
16321544
10
½
2
0
3
½
4
0
5
0
6
½
7
1
8
½
9
½
83,8516222,261594
2Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
16681777
9
½
1
1
10
1
3
0
4
1
5
½
6
1
7
½
8
½
624,3517185,211793
3Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
17371804
8
1
9
1
1
½
2
1
10
1
4
1
5
½
6
0
7
½
15,317735,571823
4Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
16251610
7
0
8
0
9
0
1
1
2
0
3
0
10
0
5
1
6
½
103,7515823,021589
5Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
17131799
6
½
7
1
8
0
9
½
1
1
2
½
3
½
4
0
10
1
544,9517155,501789
6Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
17001777
5
½
10
½
7
½
8
1
9
0
1
½
2
0
3
1
4
½
64,7516935,211763
7Peter Frank Jørgensen
Læseforeningens Skakklub
16961774
4
1
5
0
6
½
10
0
8
0
9
0
1
0
2
½
3
½
94,7516295,201720
8Ruben Jepsen
Læseforeningens Skakklub
16361652
3
0
4
1
5
1
6
0
7
1
10
½
9
½
1
½
2
½
553,916693,561681
9Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16691713
2
½
3
0
4
1
5
½
6
1
7
1
8
½
10
½
1
½
34,3517044,361736
10Anders Sørensen
Læseforeningens Skakklub
17181769
1
½
6
½
2
0
7
1
3
0
8
½
4
1
9
½
5
0
475,0516875,111747

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Kristen Sørensen
Læseforeningens Skakklub
10241197
10
+
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
8
0
9
0
190,859811,021177
2Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
15381662
9
1
1
1
10
+
3
1
4
½
5
½
6
½
7
1
8
0
25,9515185,501662
3Niels Lund
Læseforeningens Skakklub
14091574
8
0
9
0
1
1
2
0
10
+
4
1
5
0
6
1
7
0
484,5513394,581542
4Claus Børsen
Læseforeningens Skakklub
13921557
7
1
8
½
9
½
1
1
2
½
3
0
10
+
5
0
6
0
64,3513544,411539
5Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
13651586
6
1
7
½
8
1
9
½
1
1
2
½
3
1
4
1
10
+
14,0514964,721657
6Arne Christiansen
Læseforeningens Skakklub
15151667
5
0
10
+
7
1
8
1
9
1
1
1
2
½
3
0
4
1
35,715065,551666
7Erik Zimmermann-Nielsen
Læseforeningens Skakklub
13291515
4
0
5
½
6
0
10
+
8
1
9
1
1
1
2
0
3
1
43,6513673,931526
8Mikkel Kvist Jepsen
Læseforeningens Skakklub
12431310
3
1
4
½
5
0
6
0
7
0
10
+
9
0
1
1
2
1
72,712791,841376
9Sune Zimmermann
Læseforeningens Skakklub
13731561
2
0
3
1
4
½
5
½
6
0
7
0
8
1
10
+
1
1
554,1513664,451552
10Hr. Oversidder
Ingen klub
5000
1
-
6
-
2
-
7
-
3
-
8
-
4
-
9
-
5
-
010050000
Indbydelse

Læseforeningens åbne Klubturnering 2019

Læseforeningen indbyder hermed til elo-ratet & koordineret 9-runders EMT.

Spillested:

Bolbro Brugerhus, stadionvej 50, indgang G, 5200 Odense V

Spilledage:

1.runde 29.august

2.runde 5.september

3.runde 12.september

4.runde 19.september

5.runde 26.september

6.runde 3.oktober

7.runde 10. oktober

8.runde 31.oktober

9.runde 21.november

Betænkningstid og starttidspunkt:

90 minutter til 40 træk + 15 minutter til resten + 30 sekunder pr. træk

Bemærk runderne starter kl.18.30. (Starttidspunkt kan flyttes op til en time i begge retninger, hvis spillerne er enige herom og for inden har underrettet TL.)

Det er tilladt at komme op til 60 minutter for sent

Turneringform:

Der spilles i 10-mands alle-mod-alle grupper efter rating, evt. med en monradgruppe nederst.

Vinder af anden bedste gruppe kvalificerer sig automatisk til næste års gruppe 1.

Indskud og præmier:

Indskud er kr.150

Præmier i 10 mands grupper vil være: 1.plads kr.600, 2.præmie kr.400 og 3.præmie kr.200

Hvis der bliver en monradgruppe vil præmierne i denne blive offentlig gjort senest inden 2.runde.

I tilfælde af ligestilling benyttes Sonneborn-Berger korrektion

Tilmeldingsfrist:

Senest onsdag d.28/8 kl.12.00

Turneringsleder/-dommer:

Lars Munk Jensen: tlf.: 28716232 eller mail: lamujen@hotmail.com (afbud skal meldes til TL)

Bemærk at mobiler skal være slukkede og lagt væk.

Periode 2019-08-29 .. 2019-11-21
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Hans Milter

Peter Kinggaard

 

Hoveddommer Ken L. Rasmussen
Dommere Alle grupper:  Lars Munk Jensen
Gruppe 1:  Lars Munk Jensen
Gruppe 2:  Lars Munk Jensen
Gruppe 3:  Lars Munk Jensen

Tilmeldings muligheder til Læseforeningens åbne Klubturnering 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2019-08-29 2019-08-28
Gruppe 2 10 2019-08-29 2019-08-28
Gruppe 3 10 2019-08-29 2019-08-28
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300995 1438042 1. Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1904 1965 2019-08-17
100300107 1403680 2. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 2007 2060 2019-08-22
100300049 1405519 3. Jan Stage Læseforeningens Skakklub 2074 2122 2019-08-15
100300998 1446347 4. Jesper Schmidt Poulsen Odense Skakklub 1820 1861 2019-08-24
100301092 1445219 5. Per Elbæk Jørgensen Læseforeningens Skakklub 1816 1921 2019-08-18
100300190 1406558 6. Mads Bilde Svendsen Læseforeningens Skakklub 2105 2148 2019-08-24
100102955 1410750 7. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2025 2073 2019-08-15
100300215 1407953 8. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2082 2127 2019-08-14
100300609 1428020 9. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1755 1857 2019-08-27
100300208 1401688 10. Jan Kuntz Frem Skakklub 1991 2020 2019-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100302026 1468480 1. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1632 1544 2019-08-17
100300098 1408585 2. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1668 1777 2019-08-16
100300925 1408577 3. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1737 1804 2019-08-28
100301927 1451669 4. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1625 1610 2019-08-15
101095063 1447971 5. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1713 1799 2019-08-16
100300108 1417070 6. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1700 1777 2019-08-15
100300059 1416529 7. Peter Frank Jørgensen Læseforeningens Skakklub 1696 1774 2019-08-22
100301979 1464361 8. Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1636 1652 2019-08-27
100301879 1447009 9. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1669 1713 2019-08-27
101095534 1461834 10. Anders Sørensen Læseforeningens Skakklub 1718 1769 2019-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300041 1444050 1. Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 1024 1197 2019-08-21
100300920 1445081 2. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1538 1662 2019-08-18
100300761 1437038 3. Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1409 1574 2019-08-15
100300105 1411756 4. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1392 1557 2019-08-23
100302007 1468260 5. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1365 1586 2019-08-24
100300909 1442864 6. Arne Christiansen Læseforeningens Skakklub 1515 1667 2019-08-27
100301954 1461826 7. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1329 1515 2019-08-18
100302028 1468790 8. Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1243 1310 2019-08-15
100301164 1444239 9. Sune Zimmermann Læseforeningens Skakklub 1373 1561 2019-08-28
- 10. Hr. Oversidder Ingen klub 500 0 2019-08-28