Arbejder ...

loading

Nørresundby skakklubs klubturnering 2019-2020  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20182055
10
½
2
0
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
5 - 64,4519394,811989
2IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
19702021
9
1
1
1
10
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
223,819164,381973
3Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18701889
8
0
9
0
1
0
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
0102,5517942,761834
4Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
19141928
7
½
8
0
9
0
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
½73,118363,221874
5Niels-Jørn Andersen
Nørresundby Skakklub
19471814
6
½
7
0
8
0
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
½8 - 93,5518561,971755
6Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20682085
5
½
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
½8 - 95,119645,191991
7FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22712282
4
½
5
1
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
5 - 67,421537,362165
8Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21412175
3
1
4
1
5
1
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
31621416,272110
9Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
20012002
2
0
3
1
4
1
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
234,2519344,131959
10Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20472063
1
½
6
 
2
1
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
44,819724,911995

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jan Petersen
Nørresundby Skakklub
15071658
10
½
2
1
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
2 - 32,4515093,141645
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15001546
9
0
1
0
10
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
½8 - 92,3514171,911518
3Morten Randrup Nielsen
Jetsmark Skakklub
17821848
8
1
9
0
1
0
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
175,816385,551666
4Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17951860
7
1
8
1
9
1
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
315,9517955,701806
5Jes Sundien
Nørresundby Skakklub
15021569
6
½
7
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
15 - 62,3514412,141523
6Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
16491814
5
½
10
1
7
1
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
2 - 34,1516005,121762
7Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
16911795
4
0
5
½
6
0
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
½8 - 94,715484,881707
8Henning Larsen
Aars Skakklub
18331906
3
0
4
0
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
0106,416416,251781
9Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18381840
2
1
3
1
4
0
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
246,4517055,461771
10Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
16731793
1
½
6
0
2
½
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
15 - 64,4515554,851716

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11801335
2
0
3
0
11
0
7
 
     0112,210811,201311
2Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
14241526
1
1
4
½
6
1
8
 
     13,0514242,841519
3Sisse Christensen
Nørresundby Skakklub
883
4
0
1
1
5
0
10
 
     190,4591601000
4Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
12741423
3
1
2
½
10
1
6
 
     22,112921,271428
5Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
11431218
6
0
7
1
3
1
11
 
     252,2511320,891222
6Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12401423
5
1
8
1
2
0
4
 
     231,912452,321417
7Peter Aksel Kristensen Hove
Nørresundby Skakklub
10701286
8
0
5
0
9
0
1
 
     0121,1510181,731217
8Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11861270
7
1
6
0
12
1
2
 
     241,8511931,541279
9Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
14871536
10
0
11
0
7
1
12
 
     1103,3513812,901498
10Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13731485
9
1
12
½
4
0
3
 
     72,7513171,841478
11Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
11671419
12
0
9
1
1
1
5
 
     261,711812,471400
12Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
11311223
11
1
10
½
8
0
9
 
     81,211451,001233
Indbydelse

Nørresundby Klubturnering 2019 - 2020

Deltagerne indplaceres primært i 10-mands grupper efter DSU’s rating, som de er kendt af turneringslederen ved tilmeldingsfristens udløb, dog således at gruppevinderen i sidste års basis turnering har ret til at spille i en højere gruppe.
Nederste gruppe kan være mindre og evt. spille dobbelt runder eller større i en Monrad-gruppe.
Hver gruppe spiller 9 runder alle mod alle, dog fastlægges runder for nederste gruppe først efter at endelig tilmelding er slut.
I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.
Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.
Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.
Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.
Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

                     

Tilmelding:

Senest tirsdag den 17. september 2019

via DSU's turneringsside

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

Spilledatoer:

19/9 – 03/10 – 24/10 – 21/11 – 12/12 2019 - 16/1 – 6/2 – 20/2 – 12/3 2020
Urene startes kl. 19.00

Betænkningstid:

For all grupper: 1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 5 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
 

Indskud:

170 kr. inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU,
dog 100 kr. for juniorer og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

Periode 2019-09-19 .. 2020-03-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Arne Hove
Dommere
Mester:  Arne Hove
Basis 1:  Arne Hove
Basis 2:  Arne Hove

Tilmeldings muligheder til Nørresundby skakklubs klubturnering 2019-2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 10 2019-09-19 2019-09-17
Basis 1 10 2019-09-19 2019-09-17
Basis 2 12 2019-09-19 2019-09-17
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700367 1401670 1. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2018 2055 2019-09-04
100700110 1400410 2. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 1970 2021 2019-09-12
100701708 1461176 3. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1870 1889 2019-09-17
100701660 1447262 4. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1914 1928 2019-09-16
100700542 1466968 5. Niels-Jørn Andersen Nørresundby Skakklub 1947 1814 2019-09-01
100701521 1404938 6. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2068 2085 2019-08-29
100700360 1400886 7. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2271 2282 2019-08-31
103106490 1409514 8. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2141 2175 2019-09-06
100700393 1403257 9. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2001 2002 2019-09-07
100602425 1446045 10. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2047 2063 2019-09-13
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700398 1435191 1. Jan Petersen Nørresundby Skakklub 1507 1658 2019-09-06
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1500 1546 2019-09-02
100701523 1433628 3. Morten Randrup Nielsen Jetsmark Skakklub 1782 1848 2019-09-15
100700371 1418769 4. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1795 1860 2019-08-22
100701856 1470132 5. Jes Sundien Nørresundby Skakklub 1502 1569 2019-09-17
100700384 1428373 6. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1649 1814 2019-08-25
100700644 1441345 7. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1691 1795 2019-09-07
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Skakklub 1833 1906 2019-09-17
100700678 1418580 9. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1838 1840 2019-09-15
100700382 1419005 10. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1673 1793 2019-08-28
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201715 1409700 1. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1180 1335 2019-09-06
100700724 1451480 2. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1424 1526 2019-09-14
100701852 1470116 3. Sisse Christensen Nørresundby Skakklub 883 2019-09-16
100701788 1465058 4. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1274 1423 2019-08-22
100701739 1462393 5. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1143 1218 2019-09-13
100700601 1453521 6. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1240 1423 2019-08-25
100701721 1461311 7. Peter Aksel Kristensen Hove Nørresundby Skakklub 1070 1286 2019-09-17
100100277 1450492 8. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1186 1270 2019-09-17
100700523 1435159 9. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1487 1536 2019-09-14
100700228 1444905 10. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1373 1485 2019-09-07
100701377 1453483 11. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1167 1419 2019-09-05
100701176 1435167 12. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1131 1223 2019-09-05