Arbejder ...

loading

Syd grand prix 2019-20, 1. afdeling, Haderslev  

Vis Gruppe : Parringer
Mester/basis Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWe
1Karsten Fyhn
Skakklubben Alssund
1698
2
0
10
1
5
0
15
½
8
0
14
1
19
½
3163,9
2Peter Riis
Horsens Skakforening
1942
1
1
3
0
20
1
13
1
12
½
17
1
16
1
24,85
3Henrik Svane
Skakklubben Evans
2074
4
1
2
1
7
½
12
½
17
1
16
½
9
½
535,15
4Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1587
3
0
5
0
11
1
8
1
6
1
15
½
7
0
102,35
5Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
1775
6
0
4
1
1
1
9
0
18
0
8
0
11
1
3154,25
6Benny Christensen
Vojens Skakklub
1663
5
1
7
0
13
0
20
1
4
0
19
1
15
1
483,45
7Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
2069
8
1
6
1
3
½
17
0
13
1
12
1
4
1
15,7
8Karl Posselt
Vojens Skakklub
1550
7
0
11
1
16
0
4
0
1
1
5
1
10
0
3141,95
9Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
2073
10
½
20
½
15
1
5
1
16
0
18
1
3
½
65,5
10Søren Rix
Fredericia Skakforening
2071
9
½
1
0
18
0
19
1
14
1
13
0
8
1
115,95
11Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1469
12
0
8
0
4
0
14
½
19
0
20
1
5
0
203,2
12Jens Ingemann Madsen
Springeren Kolding
1953
11
1
13
1
17
½
3
½
2
½
7
0
18
0
94,35
13Peter Wang
Gråsten Skakklub
1858
14
1
12
0
6
1
2
0
7
0
10
1
17
0
3123,75
14Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
1027
13
0
16
0
19
0
11
½
10
0
1
0
20
1
190,4
15Ejvind Østerby Ambøg
Vojens Skakklub
1664
16
1
17
0
9
0
1
½
20
1
4
½
6
0
3133,45
16Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
1683
15
0
14
1
8
1
18
1
9
1
3
½
2
0
52,9
17Preben Justesen
Springeren Kolding
1620
18
1
15
1
12
½
7
1
3
0
2
0
13
1
41,25
18Eivind Palm
Tønder Skakklub
1808
17
0
19
1
10
1
16
0
5
1
9
0
12
1
473,6
19Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1231
20
0
18
0
14
1
10
0
11
1
6
0
1
½
171,3
20Morten Jessen
Vojens Skakklub
1458
19
1
9
½
2
0
6
0
15
0
11
0
14
0
182,75

Skoleskak Direkte link
#NavnRating1PoPlWeRn
Indbydelse

Tidspunkt : Lørdag den 14. september 2019 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.

Sted : Lembckesvej 7, 1. sal, 6100 Haderslev

Turneringsform : 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Første runde starter ca. kl. 9.30. Spilletidspunkter derefter: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 10. september i DSU´s Turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Vel mødt i Haderslev

Periode 2019-09-14 .. 2019-09-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jacob Buris Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Syd grand prix 2019-20, 1. afdeling, Haderslev

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester/basis 20 2019-09-14 2019-09-10
Skoleskak 0 2019-09-14 2019-09-10
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Mester/basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300216 1401602 1. Karsten Fyhn Skakklubben Alssund 1698 1706 2019-09-05
101200013 1461885 2. Peter Riis Horsens Skakforening 1942 1948 2019-09-11
100500652 1403192 3. Henrik Svane Skakklubben Evans 2074 2057 2019-09-13
100401459 1449044 4. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1587 1645 2019-09-09
100400304 1419358 5. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1775 1875 2019-08-19
100900912 1429949 6. Benny Christensen Vojens Skakklub 1663 1732 2019-09-09
100300634 1403656 7. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2069 2133 2019-09-02
100400495 1449486 8. Karl Posselt Vojens Skakklub 1550 1619 2019-09-09
100501746 1448552 9. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2073 2042 2019-09-05
102100159 1439146 10. Søren Rix Fredericia Skakforening 2071 2113 2019-09-08
100400258 1448374 11. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1469 1710 2019-09-05
100700569 1434993 12. Jens Ingemann Madsen Springeren Kolding 1953 1957 2019-08-29
100700735 1428829 13. Peter Wang Gråsten Skakklub 1858 1840 2019-08-27
101200096 - 14. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1027 2019-09-13
100600805 1463691 15. Ejvind Østerby Ambøg Vojens Skakklub 1664 1862 2019-09-10
101096192 1464744 16. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1683 1778 2019-09-10
101200079 1467565 17. Preben Justesen Springeren Kolding 1620 1786 2019-09-10
100801031 1410709 18. Eivind Palm Tønder Skakklub 1808 1867 2019-09-05
101200026 1466836 19. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1231 2019-09-11
100401064 1452118 20. Morten Jessen Vojens Skakklub 1458 1645 2019-09-09
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt