Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20322068
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½3 - 43,3519633,332011
2Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20272069
7
0
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
05 - 83,2519433,352002
3Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20682085
6
1
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
11 - 23,720683,512035
4Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21632175
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
06 - 74,720694,472086
5Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20352084
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
06 - 73,3519523,512014
6Andreas Jakobsen
Nr.Åby Juniorskakklub
18771979
3
0
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
05 - 81,7518252,391943
7Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21362145
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
11 - 24,421364,162019
8Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20482063
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½3 - 43,519823,282007

Afbud fra Ivar i 1.runde mod Sune.

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17061717
8
0
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
04 - 82,8516212,491617
2Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
17211806
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 3317213,461757
3Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18381840
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
05 - 74,317093,831763
4Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18051865
5
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
04 - 83,9516874,101783
5Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17501830
4
1
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
11 - 33,3517503,721776
6Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
16691752
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
05 - 72,515912,861695
7Rifat Celiloglu
Aalborg Skakforening af 1889
18141818
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
04 - 84,0516933,581675
8Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18061851
1
1
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
11 - 33,9518063,961792

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15591606
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½3 - 43,814113,171566
2Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
14691621
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 22,814693,341527
3Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
15121653
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
05 - 73,2513663,681579
4Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16161718
5
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
06 - 84,414264,381652
5Jens Jacob Prasse
Aalborg Skakforening af 1889
15231709
4
1
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
11 - 23,415234,301577
6Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
14491561
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
05 - 72,613322,681521
7Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
15931593
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
06 - 84,1514063,021533
8Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
15421630
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½3 - 43,614033,431571

Afbud fra Christian Hartvigsen i 1.runde mod Uffe.

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
12791458
8
0
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
04 - 62,911492,761403
2Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
12551438
7
 
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
07 - 82,6511362,561387
3Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13921561
6
1
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
11 - 34,113923,741520
4Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14371546
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 34,614373,601494
5Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13111412
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
04 - 63,2511652,321366
6Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12421423
3
0
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
04 - 62,511302,421375
7Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
14171547
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
07 - 84,3512213,601403
8Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1352
1
1
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
11 - 33,65135201000

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kasper Lindvig
Aalborg Skakforening af 1889
11581285
2
0
9
 
     06 - 101,2511020,391269
2Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
11351367
1
1
3
 
     11 - 50,911401,151364
3Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12031335
4
1
2
 
     11 - 51,112030,901337
4Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
12061379
3
0
6
 
     06 - 101,1511541,121362
5Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
11951385
6
1
7
 
     11 - 51,111951,291379
6Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11121337
5
0
4
 
     06 - 100,7510780,871302
7Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
12051218
8
1
5
 
     11 - 5112050,281207
8Palle Ladefoged
Aalborg Skakforening af 1889
1200
7
0
10
 
     06 - 101,4113701000
9Edmundas Maksimavicius
1000
10
+
1
 
     11 - 50100001000
10Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
9
-
8
 
     06 - 10080001000
Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen. Nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Tilmeldingsfrist 16/9 kl.18. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres kl. 22 samme dag.

Periode 2019-09-17 .. 2019-12-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Hans Engen, Preben Nielsen, Arne Fjordside

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2019-09-17 2019-09-16
Basis 1 8 2019-09-17 2019-09-16
Basis 2 8 2019-09-17 2019-09-16
Basis 3 8 2019-09-17 2019-09-16
Basis 4 10 2019-09-17 2019-09-16
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700682 1404156 1. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2032 2068 2019-09-13
100700725 1407678 2. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2027 2069 2019-08-26
100701521 1404938 3. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2068 2085 2019-08-29
103106490 1409514 4. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2163 2175 2019-09-06
100701790 1043757 5. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2035 2084 2019-09-15
103107736 1418777 6. Andreas Jakobsen Nr.Åby Juniorskakklub 1877 1979 2019-09-16
100701854 5112362 7. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2136 2145 2019-09-12
100602425 1446045 8. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2048 2063 2019-09-13
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095048 1454200 1. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1706 1717 2019-09-15
100700699 1451456 2. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1721 1806 2019-08-27
100700678 1418580 3. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1838 1840 2019-09-02
100700664 1418394 4. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1805 1865 2019-09-04
100700039 1417363 5. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1750 1830 2019-09-15
100401642 1457020 6. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1669 1752 2019-09-12
100701816 6333320 7. Rifat Celiloglu Aalborg Skakforening af 1889 1814 1818 2019-08-28
100700677 1406159 8. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1806 1851 2019-08-28
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701318 1465546 1. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1559 1606 2019-09-16
100701655 1453440 2. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1469 1621 2019-09-16
100701167 1453459 3. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1512 1653 2019-09-03
100701787 1465031 4. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1616 1718 2019-09-16
100602659 1465074 5. Jens Jacob Prasse Aalborg Skakforening af 1889 1523 1709 2019-09-03
100901698 1401645 6. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1449 1561 2019-09-16
101096226 1465066 7. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1593 1593 2019-09-14
100700555 1408925 8. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1542 1630 2019-09-06
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103104973 1453475 1. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1279 1458 2019-09-07
100700720 1456687 2. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1255 1438 2019-09-11
100700850 1444921 3. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1392 1561 2019-09-16
100700690 1413856 4. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1437 1546 2019-09-02
100701763 1463748 5. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1311 1412 2019-08-26
100700601 1453521 6. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1242 1423 2019-08-28
101095646 1466917 7. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1417 1547 2019-09-12
100701858 - 8. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1352 2019-09-15
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096287 1465040 1. Kasper Lindvig Aalborg Skakforening af 1889 1158 1285 2019-09-16
100701631 1450549 2. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1135 1367 2019-09-12
100201715 1409700 3. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1203 1335 2019-09-05
100700356 1457187 4. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1206 1379 2019-09-16
100701776 1464485 5. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1195 1385 2019-09-14
100401270 1453513 6. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1112 1337 2019-09-11
100701739 1462393 7. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1205 1218 2019-09-04
100701863 - 8. Palle Ladefoged Aalborg Skakforening af 1889 1200 2019-09-16
- 9. Edmundas Maksimavicius 1000 2019-08-27
- 10. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-09-16