Arbejder ...

loading

Klubmesterskabet 2019-20 for Sjælsø Skakklub  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jesper Kristiansen
Sjælsø Skakklub
19261952
8
½
2
½
3
½
4
 
5
-
6
 
7
 
33,2518743,161919
2Morten Poulsen
Sjælsø Skakklub
18641943
7
 
1
½
8
0
3
 
4
½
5
-
6
 
162,6518153,091901
3Anders Bork Hansen
Sjælsø Skakklub
19411996
6
 
7
1
1
½
2
 
8
0
4
 
5
-
43,418843,571955
4Michael O. Marshall
Sjælsø Skakklub
18251889
5
-
6
½
7
 
1
 
2
½
3
 
8
 
172,317862,551858
5Erik Sørensen
Sjælsø Skakklub
19221989
4
-
8
-
6
0
7
0
1
-
2
-
3
-
081,1518881,271964
6Michael Nielsen
Sjælsø Skakklub
17521771
3
 
4
½
5
1
8
0
7
0
1
 
2
 
51,9517391,751766
7Arne Bjørn Jørgensen
Sjælsø Skakklub
19701996
2
 
3
0
4
 
5
1
6
1
8
 
1
 
224,2519034,081954
8Reto Utiger Sørensen
Sjælsø Skakklub
20061992
1
½
5
-
2
1
6
1
3
1
7
 
4
 
1420063,531991

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Peter Sonne
Sjælsø Skakklub
1244
10
1
2
0
3
0
4
0
5
1
6
 
7
 
8
 
9
 
281,9124901000
2Jan Thomsen
Sjælsø Skakklub
16741733
9
½
1
1
10
1
3
1
4
½
5
 
6
 
7
 
8
 
416,3516744,041692
3Ole Bjerregaard Hansen
Sjælsø Skakklub
16461656
8
0
9
0
1
1
2
0
10
1
4
 
5
 
6
 
7
 
276,0514883,181592
4Tobias Kjær Halldorsson
Sjælsø Skakklub
16181725
7
 
8
1
9
½
1
1
2
½
3
 
10
 
5
 
6
 
335,715063,951686
5Kasper Baunkjær
Sjælsø Skakklub
15051631
6
0
7
1
8
0
9
0
1
0
2
 
3
 
4
 
10
 
194,4513502,901555
6Bent Caspersen
Sjælsø Skakklub
13461609
5
1
10
1
7
½
8
0
9
½
1
 
2
 
3
 
4
 
352,813552,671596
7Alex Kjær Halldorsson
Sjælsø Skakklub
15611671
4
 
5
0
6
½
10
1
8
1
9
 
1
 
2
 
3
 
65,114443,351634
8Bent Guldborg
Sjælsø Skakklub
16131700
3
1
4
0
5
1
6
1
7
0
10
 
9
 
1
 
2
 
345,6515013,671687
9Jesper Halberg
Sjælsø Skakklub
16951753
2
½
3
1
4
½
5
1
6
½
7
 
8
 
10
 
1
 
26,5516044,241738
10Andreas Pors
Sjælsø Skakklub
1000
1
0
6
0
2
0
7
0
3
0
8
 
4
 
9
 
5
 
0100,4597301000
Indbydelse
Indbydelse

 

Hermed indbyder Sjælsø Skakklub til KM 2019-20 for Sjælsø Skakklub

Der spilles på følgende mandage:9/9, 16/9, 23/9, 7/10, 21/10 og  25/11. Dertil kommer runderne 7-9 i 2020. De endnu ikke fastlagt. Der bliver mulighed for en række opsamlingsdage. De fremgår af hjemmesiden og vil desuden blive annonceret af mig som turneringen skrider frem. 

Sidste frist for tilmelding bliver torsdag den 5. september kl.24. Tilmelding sker on-line på DSU´s  hjemmeside eller til TL: Se tlf.nr. og mailadresse i denne indbydelse.

Spillestedet er Sjælsø Skakklub, Mantziusgården, Johan Mantziusvej 7A, 3460 Birkerød.

 

Betænkningstiden er 90 minutter til 40 træk, samt ½ time til resten af partiet. Der tillægges desuden 30 sekunder til spillerens betænkningstid for hvert påbegyndt træk.

Opsparet tid kommer en til gode.
Man har hvid, når modstanderens nummer står til højre ud for en runde og sort, når modstandernummeret står til venstre.
 
På ovennævnte datoer  startes der præcis kl. 19.00.
Det er muligt, at aftale med sin modstander, at partiet først skal starte kl. 19.30.
TL skal have besked i god tid.
Hvis en spiller kommer senere end  time efter starttidspunktet, så har vedkommende tabt partiet med mindre TL mener noget andet.
 
Turneringen DK-rates og ELO-rates. Gælder for alle grupper.
 
Rundetal for Gruppe 1:  8 deltagere, der spiller alle mod alle én gang - i alt 7 runder.
Rundetal for Gruppe 2: 1 0 deltagere, der spiller alle mod alle én gang - i alt 9 runder.
 
I tilfælde af ligestilling (gælder alle grupper) anvendes Sonneborn-Bergers korrektionssystem. Dernæst af Almindelig korrektion, hvis der er brug for det - skulle det heller give afklaring anvendes derefter: Flest gevinster.
Navnlig vigtigt, hvis to eller flere slutter lige i toppen af Gruppe 1 – i så fald afgøres klubmesterskabet af ovennævnte korrektionssystemer.
Hvis brug af alle korretionssystemer ikke kan afgøre vinderen, bliver der spillet omkamp om titlen:
2 hutigskakpartier (25 minutter til hver plus tilægstid + 4 lynpartier (5 minutter til hver plus tillægstid)) + evt. et Armageddonparti
(hvid 6 minutter - sort 5 minutter - ingen tillægstid); i tilfælde af remis vinder sort.
 
Bestyrelsen fastsætter regler for håndtering af mobiltelefoner.
 
B-medlemmer må gerne spille med i turneringen, hvis de er A-medlemmer af en anden klub.
 
Partier mærket med # rates ikke.
 
Turneringen er gratis for klubbens medlemmer.
Præmier: Vinderne af Gruppe 1 og Gruppe 2 får hver 200 kr. 
Vinderen af Gruppe 1 bliver klubmester 2019-20 for Sjælsø Skakklub – og får desuden en vandrepokal.
Man skal være medlem af klubben for at blive klubmester.
 
Vinderen af Gruppe 2 får ret til at spille i Gruppe 1 i næste KM.
 
Turneringsleder (TL) for turneringen er:
Ove Rytter Jensen
Bakkebo 53
3550 Slangerup
 
Tlf.nr.:         47333519
Mobilnr.:     40412678
Mail:            rytter@jensen.mail.dk 
 
Ove varetager formidlingen af resultater (via mail) til webmaster Ole Bjerregaard Hansen og til resten af spillerne.
Ove varetager desuden al papirarbejde før, under og efter turneringen.
Endvidere klager, straffe og al andet af betydning for turneringen.
Endvidere er Ove bindeleddet mellem turneringen og ratingkartoteksføreren Per Rasmussen – herunder indberetning før og efter turneringen.
 
Assisterende TL i år er Jesper Kristiansen, med assistance af Bent Guldborg.
 
Turneringslederen (Jesper K.) skal sende resultaterne til Ove umiddelbart efter runderne. Endvidere skal han medbringe rundekortene og uddele dem før hver runde.
Eventuelle stridsspørgsmål må han (Jesper K.) varetage på bedst mulig måde.
 
Afbudsregler:
Afbud skal meldes på mail og/eller telefon senest kl. 18.00 på spilledagen og til TL: Ove Rytter Jensen.
Vær sikker på, at modstanderen har modtaget afbuddet – der skal have været kontakt på enten mail eller over telefon.
TL (Ove) kan nøjes med at få en mail, så skal han nok melde tilbage.
Hvis afbudsreglerne ikke overholdes er partiet tabt og rates som tabt – med mindre der forelægger særlige omstændigheder.
 
I sidste instans er det TL (Ove), der afgør hvilke sanktioner, der skal foretages i tilfælde af brud på turnerings- og afbudsregler.
 
Disse afgørelser kan appelleres til Turneringskomitéen, som i år består af:
Erik Both
Bent Guldborg
Jesper Kristiansen
 
Mange hilsener
Ove Rytter Jensen
 
 
 
Periode 2019-09-09 .. 2020-03-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.birkeskak.dk/
Turnerings komite  
Hoveddommer Ove Rytter Jensen
Dommere  
 

 

 
 
 
   
 
Periode 2019-09-09 .. 2020-03-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.birkeskak.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Ove Rytter Jensen
Dommere Alle grupper:  Jesper Kristiansen
Gruppe 1:  Ove Rytter Jensen

Tilmeldings muligheder til Klubmesterskabet 2019-20 for Sjælsø Skakklub

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.birkeskak.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2019-09-09 2019-09-05
Gruppe 2 10 2019-09-09 2019-09-05
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802270 1410628 1. Jesper Kristiansen Sjælsø Skakklub 1926 1952 2019-09-01
100800559 1426370 2. Morten Poulsen Sjælsø Skakklub 1864 1943 2019-09-02
100601087 1402455 3. Anders Bork Hansen Sjælsø Skakklub 1941 1996 2019-09-01
100100842 1409956 4. Michael O. Marshall Sjælsø Skakklub 1825 1889 2019-09-01
100802508 1426656 5. Erik Sørensen Sjælsø Skakklub 1922 1989 2019-09-01
100802708 1437372 6. Michael Nielsen Sjælsø Skakklub 1752 1771 2019-08-28
100800037 1406680 7. Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1970 1996 2019-09-01
100802133 1426664 8. Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 2006 1992 2019-09-02
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803164 1469762 1. Peter Sonne Sjælsø Skakklub 1244 2019-09-02
100100305 1426788 2. Jan Thomsen Sjælsø Skakklub 1674 1733 2019-09-01
100802968 1460870 3. Ole Bjerregaard Hansen Sjælsø Skakklub 1646 1656 2019-08-29
100803071 1464701 4. Tobias Kjær Halldorsson Sjælsø Skakklub 1618 1725 2019-09-02
100803129 1468316 5. Kasper Baunkjær Sjælsø Skakklub 1505 1631 2019-08-30
100802207 1424807 6. Bent Caspersen Sjælsø Skakklub 1346 1609 2019-09-01
100802901 1455281 7. Alex Kjær Halldorsson Sjælsø Skakklub 1561 1671 2019-09-01
100800032 1425200 8. Bent Guldborg Sjælsø Skakklub 1613 1700 2019-09-01
101095186 1451278 9. Jesper Halberg Sjælsø Skakklub 1695 1753 2019-09-01
100803194 - 10. Andreas Pors Sjælsø Skakklub 1000 2019-09-05