Arbejder ...

loading

Varde efterår 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Gr. 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Ole Henriksen 3
Varde Skakklub
1312
2
0
11
½
4
 
    ½11 - 13
2Alfred K. Holm 3
Varde Skakklub
1480
1
1
5
0
3
 
    15 - 10
3Bjarne Meldgaard Rasmussen 1
Varde Skakklub
1823
4
½
9
½
2
 
    15 - 10
4Anders Christensen 1
Varde Skakklub
1829
3
½
10
0
1
 
    ½11 - 13
5Leszek Kwapinski 1
2090
6
1
2
1
8
 
    21
6Svend Karsten Andresen 3
Varde Skakklub
1499
5
0
12
½
14
 
    ½11 - 13
7Niels Aage Kristensen 3
Varde Skakklub
1344
8
0
14
1
12
 
    15 - 10
8John Callesen 3
Varde Skakklub
1410
7
1
13
½
5
 
    2 - 4
9Niels Peter Nissen 2
Varde Skakklub
1703
10
½
3
½
11
 
    15 - 10
10Bent Krog 3
Varde Skakklub
1474
9
½
4
1
13
 
    2 - 4
11Poul Grydholt Jensen 1
Varde Skakklub
2013
12
½
1
½
9
 
    15 - 10
12Jan Schou-Jørgensen 2
Varde Skakklub
1694
11
½
6
½
7
 
    15 - 10
13Hans Jørn Andresen 1
Varde Skakklub
1930
14
1
8
½
10
 
    2 - 4
14Hr. oversidder Oversidder
Varde Skakklub
500
13
0
7
0
6
 
    014
Indbydelse

Varde skakklubs efterårsturnering starter den 10. september med tilmelding senest den 9.september.
Turneringen afvikles som en 7 runders MONRAD, 
Alle blive inddelt efter styrke i tre grupper, som så spiller med forskellig betænkningstid, nemlig med 1½ times betænkningstid inden for samme styrkegruppe, med 1 ¼ mod 1 ¾ time ml. nabogrupper og endelig med 1 og 2 timer ml. gruppe 1 og 3. Skakurene startes kl. 19.00.
Hvis spillerne hører til i samme gruppe og er enige om det, kan de aftale at spille med 2 timers BT. til hver.
Afbud foretages til Niels Peter Nissen (tlf 60487029) mail (npn@bbsyd.dk) og til modstanderen allersenest tirsdag eftermiddag kl. 17 – 
Turneringen indeholder to deadlines for færdigspilning af partier, nemlig efter runderne 1-3 og efter 4-6

Spilledatoer10/9 17/9 24/9 22/10 5/11 12/11 26/11.  Ingen indskud

Periode 2019-09-10 .. 2019-11-26
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Varde efterår 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gr. 1 14 2019-09-10 2019-09-08
Totalt antal tilmeldte 14
Deltagere i gruppen Gr. 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500343 1448781 1. Ole Henriksen 3 Varde Skakklub 1312 1514 2019-08-28
100500344 1448790 2. Alfred K. Holm 3 Varde Skakklub 1480 1584 2019-09-03
100500118 1439880 3. Bjarne Meldgaard Rasmussen 1 Varde Skakklub 1823 1913 2019-08-30
100500329 1415921 4. Anders Christensen 1 Varde Skakklub 1829 1888 2019-08-28
- 5. Leszek Kwapinski 1 2090 2098 2019-09-06
100500287 1448340 6. Svend Karsten Andresen 3 Varde Skakklub 1499 1510 2019-09-06
100501384 1444786 7. Niels Aage Kristensen 3 Varde Skakklub 1344 1473 2019-08-28
100501618 1448455 8. John Callesen 3 Varde Skakklub 1410 1573 2019-08-28
100500942 1439855 9. Niels Peter Nissen 2 Varde Skakklub 1703 1731 2019-08-28
100500293 1449141 10. Bent Krog 3 Varde Skakklub 1474 1533 2019-08-28
100500085 1408020 11. Poul Grydholt Jensen 1 Varde Skakklub 2013 2026 2019-08-30
100500354 1449583 12. Jan Schou-Jørgensen 2 Varde Skakklub 1694 1754 2019-09-03
100500403 1438964 13. Hans Jørn Andresen 1 Varde Skakklub 1930 1995 2019-09-06
0 - 14. Hr. oversidder Oversidder Varde Skakklub 500 2019-09-06