loading
Arbejder ...

Pige-DM 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
P08 (>=2012) + P10 - født i 2010 eller senere Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Leia Andries
Frem Skakklub
11831304
9
1
6
1
5
0
12
1
4
1
2
1
3
1
615,71197
2Mallie Stage-Steffensen
BMS Skak
956
10
1
12
0
9
1
5
0
13
1
1
0
15
1
464,05953
3Diya Shekar
Skak for sjov
955
11
1
8
1
12
0
6
1
5
0
4
1
1
0
453,6979
4Elli-Sofie Munkegaard
Læseforeningens Skakklub
951
12
0
14
1
10
1
15
1
1
0
3
0
13
1
474,15942
5Frida Bjerregaard Hagen
Enkeltmedlem - Indland
943
13
1
15
1
1
1
2
1
3
1
12
0
9
1
623,851083
6Anna Sofie Li
Køge Skakklub
928
14
1
1
0
11
1
3
0
15
1
10
1
12
1
543,85997
7Clara Tronier
Hillerød Skakklub
910
15
0
11
0
14
0
16
+
8
0
13
0
10
0
1153,65691
8Amanda Izaura Damm
Hillerød Skakklub
900
16
+
3
0
15
0
11
0
7
1
9
0
14
0
2143,35759
9Freyja Hougaaard
900
1
0
16
+
2
0
13
0
14
1
8
1
5
0
3102,85849
10Svava Gudrun Svavarsdottir
900
2
0
13
1
4
0
14
0
16
+
6
0
7
1
3123,1834
11Sif Vengel Andersen
Hillerød Skakklub
884
3
0
7
1
6
0
8
1
12
0
14
½
16
+
83854
12Sarah Sima Derlich
Nørrebro Skakklub
850
4
1
2
1
3
1
1
0
11
1
5
1
6
0
532,41054
13Iben Frølund
Randers Skakklub
800
5
0
10
0
16
+
9
1
2
0
7
1
4
0
3131,95803
14Thea Herborn
Ishøj Skakklub
773
6
0
4
0
7
1
10
1
9
0
11
½
8
1
92,2851
15Sara Trier
Hillerød Skakklub
704
7
1
5
0
8
1
4
0
6
0
16
+
2
0
3111,3746
16Judit Polgár (Oversidder)
Ingen klub
6001000
8
-
9
-
13
-
7
-
10
-
15
-
11
-
0160600

P-08 (2 spillere)P-10 (13 spillere)

P13 - født i 2007 eller senere Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Precious Grønhøj
Aars Skakklub
11051160
8
1
5
1
6
1
3
0
7
1
423,11146
2Zofia Izabella Marzec
Skak for sjov
1091
9
0
7
1
12
1
5
0
6
0
29 - 103,21037
3Caroline Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
1077
10
1
6
½
4
1
1
1
5
1
12,81185
4Liv Frølund
Syddjurs Skakklub
10321172
11
½
9
1
3
0
7
0
8
0
112,65973
5Kathrine Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
1018
12
1
1
0
13
1
2
1
3
0
342,551038
6Naya Steensig Jensen
Horsens Skakforening
1000
13
1
3
½
1
0
9
1
2
1
32,31063
7Klara Lund Nim
Læseforeningens Skakklub
1000
14
½
2
0
11
1
4
1
1
0
72,451002
8Hadis Ramazani
Allerød Skakklub
1000
1
0
12
0
10
0
11
0
4
1
1142,5911
9Regina Svala Svavarsdottir
Læseforeningens Skakklub
1000
2
1
4
0
14
1
6
0
11
1
362,61018
10Selene Harder Szymanski
Hillerød Skakklub
1000
3
0
13
0
8
1
14
½
12
1
82,9976
11Emilie Frølund Andersen
Læseforeningens Skakklub
955
4
½
14
0
7
0
8
1
9
0
122,35904
12Maja Merete Fredensborg Nielsen
Prøvemedlemmer
900
5
0
8
1
2
0
13
0
10
0
1131,85849
13Emma Nielsen
Skive Skakklub
869
6
0
10
1
5
0
12
1
14
0
29 - 101,9875
14Mille Østoft Gaardland
Randers Skakklub
865
7
½
11
1
9
0
10
½
13
1
351,85943

Liv Frølund syg ved runde 4 og 5.

P16 (>=2004) + P20 - født i 2000 eller senere Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Signe Sofie Bøss Sørensen
Skive Skakklub
13811335
6
1
2
½
3
1
4
1
5
0
23,051401
2Birgitte Brunsgaard Jacobsen
Skive Skakklub
14811526
5
½
1
½
6
1
3
0
4
1
343,71450
3Clara Heiberg
Frem Skakklub
13521510
4
1
5
0
1
0
2
1
6
1
332,851359
4Hella Kronow
Dianalund Skakklub
1037
3
0
6
1
5
0
1
0
2
0
150,951039
5Andrea Kongskov
Syddjurs Skakklub
14871572
2
½
3
1
4
1
6
1
1
1
13,751521
6Karoline Gregersen
Læseforeningens Skakklub
993
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
060,7951

P16 (3 spillere)P20 (3 spillere)

Indbydelse

Velkommen til Pige-DM 2020!

Dansk Skak Union indbyder sammen med 6. hovedkreds og Skanderborg Skakklub til Pige-DM 2020

Spillested:

Morten Brørupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg - under 15 minutters gang fra togstationen

Tidsrum:

Fredag den 17. januar til søndag den 19. januar 2020

Tilmeldingsfrist

Søndag den 7. januar via Dansk Skak Unions turneringssystem på skak.dk

Indskud, bespisning og overnatning

Indskud pr. deltager er 100 kr.

Skanderborg Skakklub kan tilbyde bespisning og overnatning af deltagere og ledere/pårørende til en rimelig pris

Pakken består af:

Fredag: let anretning kl. 17.30-19.00

Lørdag: morgenmad kl. 07.30-10.00, frokost kl. 12.00-14.30 og aftensmad kl. 17.00-20.00

Søndag: morgenmad kl. 07.30-10.00 og frokost kl. 12.00-14.30

Til alle måltider serveres der saftevand eller lignende

Samlet pris med to overnatninger: 450 kr. Medbring sovepose og liggeunderlag

Hvis du deltager aktivt i mesterskabet og køber ovenstående pakke med mad og overnatning, så betaler Skanderborg Skakklub dit deltagergebyr på 100 kr.!

Derudover kan man købe kaffe, te, sodavand og frugt m.m.

Tilmelding af bespisning og overnatning

Foretages til Thorkild Salling pr. mail: tsalling@outlook.dk - oplys navne og antal

Betaling

Deltagergebyr og forplejning betales senest den 6. januar 2020 på registrerings- og kontonummer: 2640 - 5909 939 536 eller via MobilePay til: box90859

Deltagernavne oplyses i bemærkningsfeltet

Grupper

P-08, P-10, P-13, P-16 og P-20 – for spillere som fylder hhv. 8, 10, 13, 16 og 20 år (eller er yngre) i 2020

Det er tilladt at deltage i højere aldersgrupper end hvad ens alder berettiger til, hvis dette ønskes

Betænkningstid, runder og turneringssystem

P-08 har 45 min. pr. spiller pr. parti + 30 sek. pr. træk og der spilles syv runder

P-10 har 45 min. pr. spiller pr. parti + 30 sek. pr. træk og der spilles syv runder

P-13 har 90 min. pr. spiller pr. parti + 30 sek. pr. træk og der spilles fem runder

P-16 har 90 min. pr. spiller pr. parti + 30 sek. pr. træk og der spilles fem runder

P-20 har 90 min. pr. spiller pr. parti + 30 sek. pr. træk og der spilles fem runder

Der spilles efter schweizersystemet i alle grupper, evt. i en alle mod alle-gruppe, hvis betingelserne er for det. Ændringer kan forekomme jf. reglementet

Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent til rundestart for ens parti, uden at det medfører tab af partiet

Turneringen bliver dansk-ratet og elo-ratet, hvis kravene er opfyldte

Der er noteringspligt i alle grupper på nær i P08 og P10, som dog gerne må notere alligevel, da det er anbefalelsesværdigt

Tidsplan

Adgang til skolen: fra fredag den 17. januar kl. 16.00

Velkomst: fredag den 17. januar kl. 17.45 af Skanderborgs Borgmester

Gruppe P-08 og P-10: 1. runde fredag kl. 18.00, 2. runde lørdag kl. 09.00, 3. runde kl. 11.00, 4. runde kl. 14.00, 5. runde søndag kl. 09.00 6. runde kl. 11.00 og 7. runde kl. 13.00 - startitidspunkterne i enkelte runder kan forskubbe sig

P-13, P-16 og P-20: 1. runde fredag kl. 18.00, 2. runde lørdag kl. 09.00, 3. runde kl. 14.00, 4. runde søndag kl. 09.00 og 5. runde kl. 13.00

Lørdag kl. 18.00 vil der være en simultan, hvor man kan prøve kræfter mod Kvindedanmarksmester Esmat Guindy!

Præmieoverrækkelserne om søndagen foregår løbende i forbindelse med de enkelte gruppers afslutning

Deltagere

Alle pigespillere der er medlemmer af Dansk Skak Union, minimum som prøvemedlemmer og som ellers opfylder alderskriterierne, er berettiget til at deltage

Titler og NM-kvalifikationer

DM-titlerne og NM-kvalifikationerne kan kun tildeles medlemmer af Dansk Skak Union med bopæl i Rigsfællesskabet eller værende danske statsborgere og er man Fide-registreret, skal det være igennem Rigsfællesskabet. De to øverst placerede i grupperne P-13, P-16 og P-20 kvalificerer sig til Pige-NM 2020 den 24.-26. april i Norge.

Bemærk venligst, at der kan blive mulighed for at nr. 3, 4 osv. også får en plads ved Pige-NM, da Norge som arrangører har lov til at have flere pigespillere med i hver af de tre respektive grupper – P-20 (A), P-16 (B) og P-13 (C), dog ikke flere end 49 % fra et enkelt forbund og disse piger vil blive kontaktet, så snart den endelige tilmelding fra de andre nordiske lande foreligger

Præmier

Der vil være medaljer og diplomer til alle deltagerne, til de tre øverst placerede i hver gruppe desuden guld-, sølv- og bronzepokaler, som afgøres ved korrektion i tilfælde af ligestilling, samt en rejse-/trænings-/turneringspræmie a 2000 kr. til danmarksmestrene

Øvrigt

Eventuelle spørgsmål stiles Dansk Skak Unions ungdomsansvarlige: Arild Rimestad, udvikling@skak.dk

Reglement

Reglementet for Pige-DM kan ses i sin helhed forneden

 

 

 

Skakhåndbogen – Afsnit 4 REGLEMENT FOR DM OG KOORDINEREDE TURNERINGER

 

4.3.6. Bestemmelser for Pige-DM 

4.3.6.1 Grupper og DM-titler 

Grupper: P-08, P-10, P-13, P-16 og P-20 – for spillere som fylder hhv. 8, 10, 13, 16 og 20 (eller er yngre) i året for stævnets afholdelse. 

I hver af disse pigegrupper kåres en ”P-xx Pigedanmarksmester”, hvis der er mindst tre deltagere. 

4.3.6.2 Turneringsform 

Turneringen spilles som en koordineret turnering under Dansk Skak Union og der spilles i de nævnte grupper efter schweizer- eller monradsystemet, evt. i alle mod alle-grupper. Det benyttede program til rundelægningen, samt korrektionsmetoden, skal oplyses af arrangøren før starten på 1. runde. 

Det bør tilstræbes at grupper ikke slås sammen på tværs af alderstrinene. Titler, præmier, placeringer og kvalifikationer i hver gruppe afgøres uafhængigt af om grupper spiller sammen eller hver for sig. 

P-08 og P-10 spiller syv runder med 45 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk, mens P-13, P-16 og P-20 spiller fem runder med 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk. 

Turneringen afholdes over en weekend med 1. runde fredag aften og med to runder lørdag hhv. søndag i de ældste grupper og tre runder lørdag hhv. søndag i de yngste grupper.

Arrangørerne kan, efter aftale med den ungdomsansvarlige i Dansk Skak Union, lave ændringer af antal runder og betænkningstid, hvis dette måtte blive nødvendigt.

Der spilles efter Fides regler for skak således som disse findes oversat i Skakhåndbogen. Der er noteringspligt bortset fra i P-08 og P-10, hvor spillerne dog gerne må notere alligevel. 

Alle grupper rates i DSU og alle de grupper, der opfylder betingelserne for Fide-rating, Fide-rates. 

4.3.6.3 Titler, placeringer, præmier og kvalifikationer 

Vinderen i hver gruppe er den spiller, der har scoret flest point og DM-titlerne tilfalder vinderne i de enkelte grupper jf. nedenstående kriterier. Ved ligestilling findes vinderen ved korrektionsberegning.  

P-DM-titler kan kun vindes af spillere som er:

  • medlemmer af Dansk Skak Union, og
  • bosiddende i Rigsfællesskabet eller er danske statsborgere, og
  • hvis de er registrerede i Fide, er registrerede som en repræsenterende del af Rigsfællesskabet. 

Alle øvrige placeringer afgøres efter scorede point og derefter ved korrektion. I alle grupper tilfalder guld, sølv og bronze de tre øverst placerede spillere i gruppen.

I alle grupper er der en øremærket trænings-/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter der svarer til formålet, fx rejse, ophold eller trænerhonorar.

De to øverst placerede i gruppe P-13, P-16 og P-20 kvalificerer sig til det individuelle Pige-NM i april.

4.3.6.4 Deltagere 

Turneringen er åben for alle pigespillere, der er medlemmer af DSU, minimum som prøvemedlemmer og som ellers opfylder alderskriterierne for at deltage og som kan deltage iht. dette reglement, herunder reglementet for koordinerede turneringer. 

4.3.6.5 Termin 

Pige-DM bør så vidt muligt afholdes i den næstsidste weekend i januar.

4.3.6.6 Regler for tilskuere, trænere og forældre

Følgende reglement for tilskuere, herunder forældre og ungdomstrænere, vil være slået op og være synligt i spilleområdet:

  • Det er forbudt at blande sig i partierne på nogen måde. Også fx ved overtrædelse af regler som ”rørt brik” eller ”ved tidsoverskridelse”. Kun stævnets dommere må blande sig i partierne.
  • Tilskuere, trænere og forældre bør opholde sig på "tilskuerområder", svarende til at spillebordene var bag en indhegning. Det er således forbudt at gå ind imellem bordene eller opholde sig tæt på spillerne (inden for ca. 2 m). Arrangørerne kan evt. lave fysiske afspærringer til spillebordene fra tilskuerområderne.
  • Det er forbudt at drøfte partierne, ej heller med spillerne, mens partierne er i gang.
  • Det er forbudt at fotografere (og optage video) bortset fra de første ti minutter af hver runde og ellers efter aftale med chefdommeren.
  • I spillelokalerne skal alt elektronisk udstyr (pc’ere, tablets og mobiltelefoner mv.) være slukket (mobiltelefoner evt. indstillet på lydløs).
Periode 2020-01-17 .. 2020-01-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

IA Per Rasmussen (formand)

IA Verner Christensen

IA Lars Johansen

Hoveddommer Arild Rimestad
Dommere Alle grupper:  Bjarne Berring Rasmussen , Bjarne Tornbjerg

Tilmeldings muligheder til Pige-DM 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
P08 (>=2012) + P10 - født i 2010 eller senere 16 2020-01-17 2020-01-05
P13 - født i 2007 eller senere 14 2020-01-17 2020-01-05
P16 (>=2004) + P20 - født i 2000 eller senere 6 2020-01-17 2020-01-05
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen P08 (>=2012) + P10 - født i 2010 eller senere
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100302033 1469207 1. Leia Andries Frem Skakklub 1183 1304 2019-12-26
100202408 1469649 2. Mallie Stage-Steffensen BMS Skak 956 2019-11-04
100104604 - 3. Diya Shekar Skak for sjov 955 2019-11-20
100302042 1469339 4. Elli-Sofie Munkegaard Læseforeningens Skakklub 951 2019-12-27
101096723 - 5. Frida Bjerregaard Hagen Enkeltmedlem - Indland 943 2020-01-05
100202550 - 6. Anna Sofie Li Køge Skakklub 928 2019-11-04
100803083 - 7. Clara Tronier Hillerød Skakklub 910 2020-01-05
100803226 - 8. Amanda Izaura Damm Hillerød Skakklub 900 2020-01-08
101097042 - 9. Freyja Hougaaard 900 2019-11-26
101097043 - 10. Svava Gudrun Svavarsdottir 900 2019-11-28
100803193 1470205 11. Sif Vengel Andersen Hillerød Skakklub 884 2019-10-29
100104481 1469290 12. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 850 2019-10-31
101097096 - 13. Iben Frølund Randers Skakklub 800 2020-01-05
101096791 1470388 14. Thea Herborn Ishøj Skakklub 773 2019-12-05
100803094 - 15. Sara Trier Hillerød Skakklub 704 2019-12-17
- 16. Judit Polgár (Oversidder) Ingen klub 600 1000 2020-01-13
Deltagere i gruppen P13 - født i 2007 eller senere
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701678 1460633 1. Precious Grønhøj Aars Skakklub 1105 1160 2020-01-04
100104543 1469312 2. Zofia Izabella Marzec Skak for sjov 1091 2019-11-05
100302043 - 3. Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1077 2019-10-31
100104319 1467735 4. Liv Frølund Syddjurs Skakklub 1032 1172 2019-11-10
100302044 - 5. Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1018 2019-10-31
101095878 1469304 6. Naya Steensig Jensen Horsens Skakforening 1000 2020-01-07
100302063 - 7. Klara Lund Nim Læseforeningens Skakklub 1000 2019-10-31
100803203 - 8. Hadis Ramazani Allerød Skakklub 1000 2020-01-09
100302059 - 9. Regina Svala Svavarsdottir Læseforeningens Skakklub 1000 2019-11-28
100803105 - 10. Selene Harder Szymanski Hillerød Skakklub 1000 2019-12-11
101096886 - 11. Emilie Frølund Andersen Læseforeningens Skakklub 955 2019-12-02
101097102 - 12. Maja Merete Fredensborg Nielsen Prøvemedlemmer 900 2019-11-21
101096689 - 13. Emma Nielsen Skive Skakklub 869 2019-12-04
100602706 1469282 14. Mille Østoft Gaardland Randers Skakklub 865 2019-10-28
Deltagere i gruppen P16 (>=2004) + P20 - født i 2000 eller senere
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901730 1456750 1. Signe Sofie Bøss Sørensen Skive Skakklub 1381 1335 2019-12-31
100901731 1457012 2. Birgitte Brunsgaard Jacobsen Skive Skakklub 1481 1526 2020-01-04
100302032 1469193 3. Clara Heiberg Frem Skakklub 1352 1510 2020-01-04
101096372 - 4. Hella Kronow Dianalund Skakklub 1037 2019-12-07
100602664 1467972 5. Andrea Kongskov Syddjurs Skakklub 1487 1572 2019-11-11
100302006 1469070 6. Karoline Gregersen Læseforeningens Skakklub 993 2019-11-09