Arbejder ...

loading

ØBRO Weekend og Københavnsmesterskab  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Københavnsmesterskabsgruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
24132413
6
½
2
1
3
½
4
½
5
0
3 - 4024133,412404
2Casper Yukun Liu
BMS Skak
21582153
5
½
1
0
6
1
3
1
4
0
3 - 41,521781,392197
3FM Søren Bech Hansen
Skakforeningen ØBRO
22022228
4
0
5
½
1
½
2
0
6
1
251,822061,952229
4IM Martin Haubro
BMS Skak
23382349
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
12,923822,902381
5FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22732291
2
½
3
½
4
0
6
1
1
1
322,422852,452302
6FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23452348
1
½
4
0
2
0
5
0
3
0
½62,9522962,902300

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Paul Brøndal
Nordsjællands Skakklub
20552076
6
½
2
½
3
0
4
½
5
½
252,2520502,332069
2Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21392204
5
½
1
½
6
1
3
1
4
½
1 - 22,9521503,372207
3Richard Lilja
Skørping Skakklub
20962119
4
0
5
½
1
1
2
0
6
1
42,620942,672116
4Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
21002081
3
1
6
1
5
0
1
½
2
½
332,6521072,372094
5Bjarke Gregor
Præstø Skakklub
20952080
2
½
3
½
4
1
6
1
1
½
1 - 22,621132,372103
6Paulius Meskenas
Køge Skakklub
20152021
1
½
4
0
2
0
5
0
3
0
½61,9519791,891965

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alena Ayzenberg
Skakforeningen ØBRO
19271927
6
1
2
1
3
1
4
1
5
+
51019272,191963
2Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18981942
5
1
1
0
6
0
3
1
4
0
242,818742,911924
3Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17921837
4
½
5
½
1
0
2
0
6
0
151,9517642,071816
4Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17981851
3
½
6
1
5
+
1
0
2
1
21,5518271,691867
5Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
18421852
2
0
3
½
4
-
6
-
1
-
½6118270,901836
6Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
19171934
1
0
4
0
2
1
5
+
3
1
332,3519072,241924

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
17821793
6
½
2
½
3
0
4
½
5
½
252,9517542,801761
2Lukas Iskos
BMS Skak
17741810
5
1
1
½
6
½
3
½
4
½
322,917772,921813
3Joen Lesner
Skakklubben af 1968
16811750
4
0
5
0
1
1
2
½
6
0
62,1516622,451731
4FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17821816
3
1
6
0
5
½
1
½
2
½
3 - 42,9517692,981806
5Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16531720
2
0
3
1
4
½
6
½
1
½
3 - 41,9516702,211726
6Martin Mosgaard Knudsen
Roskilde Skakklub
16741649
1
½
4
1
2
½
5
½
3
1
12,117281,641686

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16091722
6
0
2
1
3
1
4
0
5
0
24 - 52,8515763,021702
2Jan Gregor
Enkeltmedlem - Indland
16341722
5
½
1
0
6
½
3
1
4
0
24 - 5316043,021702
3Dmitrii Ivashkin
Skakforeningen ØBRO
16051613
4
½
5
½
1
0
2
0
6
0
162,815272,121591
4Richard Nielsen
Amager Skakforening
14931606
3
½
6
0
5
½
1
1
2
1
32 - 31,915472,061625
5Henrik Schoubye
Skakforeningen ØBRO
14731619
2
½
3
½
4
½
6
½
1
1
32 - 31,7515412,181652
6William Pihl
BMS Skak
16011670
1
1
4
1
2
½
5
½
3
1
412,7516462,601726

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Milo Nybro Fröjd
Skakforeningen ØBRO
1000
6
0
2
0
3
1
4
1
5
0
241,25103401000
2Sissel Kærgaard
Enkeltmedlem - Indland
14341677
5
½
1
1
6
½
3
½
4
1
24,114070,821664
3Pavan Venkatraman
Skakforeningen ØBRO
1014
4
0
5
0
1
0
2
½
6
1
51,35102101000
4Gustav Biel
Skakforeningen ØBRO
1077
3
1
6
0
5
0
1
0
2
0
161,75104301000
5Ali Araghi
Gribskov Skakklub
1400
2
½
3
1
4
1
6
1
1
1
13,9142701000
6Peter Meldal
Ishøj Skakklub
12191417
1
1
4
1
2
½
5
0
3
0
32,712100,181423
Indbydelse

Kombineret Københavnsmesterskab og weekendturnering  

Skakforeningen ØBRO har fornøjelsen af at invitere til kombineret weekendturnering og finalestævne for Københavnsmesterskabet den 6-8. december.  Vær med og få spillet noget rigtig skak og se de rigtig gode kæmpe om mesterskabet. 

Fælles oplysninger:

Spillested: Rosenvængets Allé 31,kld. 2100 Kbh Ø.

Antal runder, spilledage og tid: 

  • 5 runder
  • 1. runde fredag 6/12 kl. 19:00
  • 2. og 3. runde lørdag 7/12 kl. 10:00 og 15:00
  • 4. og 5. runde søndag 8/12 kl. 10:00 og 15:00.
  • Præmieoverrækkelse umiddelbart efter sidste runde.

Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Betænkningstid: FIDEs med 90 min + 30 sekunder pr. træk fra træk 1 og partiet ud.

Mobiltelefoner og andet elektronik: Skal være helt slukket, og må ikke bæres under partiet (i taske eller lign. er ok).

Weekendturnering:

Gruppeinddeling: Fortrinsvis 6-mandsgrupper, nederste gruppe evt. monrad

Indskud: 150,- kr. betales 6/12 inden kl. 18:30. Alt indskud, minus EMT-afgift, går til præmier. Der kan betales i forvejen med Mobilepay til 8929GQ, hvis Spillernavn er oplyst ved overførsel. 

Tilmelding: Senest 4/12 og kun via DSUs turneringssystem.

Yderligere oplysninger: Holger Lodahl, holger.lodahl@me.com.

Finale om Københavnsmesterskabet:
6 deltagere spiller alle-mod alle om KM-titlen. De 6 deltagere findes fra op til 6
kvalifikationsturneringer. KSU's bestyrelse kan tildele wildcards til KM-finalen.

Præmierne i KM-finalen: 1. præmie: 3.000 kr. 2.præmie: 2.000 kr. 3. præmie: 1.000 kr.
1. præmien tilfalder Københavnsmesteren. Øvrige præmier deles ved ligestilling.

Vinderen af finalen er Københavnsmester.

Finalen skal livedækkes på alle brætter.

Deltagere i finalen skal være medlem af 1. hovedkreds

Københavnsmesteren findes efter følgende kriterier:
1. Antal point
2. Indbyrdes opgør
3. Lynomkamp med 3 minutter + 2 sekunder. Ved forsat ligestilling: Armageddon, hvid har 5
minutter mod 4 minutter og skal vinde.
Ved to deltagere spilles bedst af 2 partier, ved forsat ligestilling spilles Armageddon.
Ved tre deltagere spilles alle mod alle, ved forsat ligestilling blandt to spillere, så spiller disse
Armageddon. Ved forsat ligestilling blandt alle 3 spillere, spiller de to lavest ratede (standard elo)
Armageddon.
Ved fire deltagere spilles alle mod alle, ved forsat ligestilling blandt to spillere, så spiller disse
Armageddon. Ved forsat ligestilling blandt 3 eller 4 spillere, spiller de to lavest ratede (standard
elo) Armageddon.
Ved fem deltagere spilles alle mod alle, ved forsat ligestilling blandt to spillere, så spiller disse
Armageddon. Ved forsat ligestilling blandt 3-5 spillere, spiller de to lavest ratede (standard elo)
Armageddon.
Ved seks deltagere spilles alle mod alle, ved forsat ligestilling blandt to spillere, så spiller disse
Armageddon. Ved forsat ligestilling blandt 3-6 spillere, spiller de to lavest ratede (standard elo)
Armageddon.

Periode 2019-12-06 .. 2019-12-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Peter Erik Olsen
Dommere Alle grupper:  Holger Rønnow Lodahl
Københavnsmesterskabsgruppe:  Peter Erik Olsen
Gruppe 1:  Peter Erik Olsen
Gruppe 2:  Peter Erik Olsen

Tilmeldings muligheder til ØBRO Weekend og Københavnsmesterskab

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Københavnsmesterskabsgruppe 6 2019-12-06 2019-12-03
Gruppe 1 6 2019-12-06 2019-12-03
Gruppe 2 6 2019-12-06 2019-12-04
Gruppe 3 6 2019-12-06 2019-12-04
Gruppe 4 6 2019-12-06 2019-12-04
Gruppe 5 6 2019-12-06 2019-12-04
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Københavnsmesterskabsgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095662 417521 1. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2413 2413 2019-10-09
100104150 1454153 2. Casper Yukun Liu BMS Skak 2158 2153 2019-10-15
100100440 1400681 3. FM Søren Bech Hansen Skakforeningen ØBRO 2202 2228 2019-12-04
100103015 1414291 4. IM Martin Haubro BMS Skak 2338 2349 2019-10-15
100103864 1444492 5. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2273 2291 2019-10-10
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2345 2348 2019-10-09
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102101032 1447432 1. Paul Brøndal Nordsjællands Skakklub 2055 2076 2019-10-19
102101025 1400878 2. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2139 2204 2019-11-28
100800709 1403109 3. Richard Lilja Skørping Skakklub 2096 2119 2019-11-22
100602311 1440489 4. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2100 2081 2019-12-02
100201725 1423401 5. Bjarke Gregor Præstø Skakklub 2095 2080 2019-10-18
100202444 12809969 6. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2015 2021 2019-12-02
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096924 1518798 1. Alena Ayzenberg Skakforeningen ØBRO 1927 1927 2019-12-04
100802760 1439391 2. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1898 1942 2019-10-24
101095747 1462482 3. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1792 1837 2019-11-13
100100138 1406175 4. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1798 1851 2019-10-18
100104462 45059730 5. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1842 1852 2019-10-14
101096089 1464981 6. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1917 1934 2019-11-25
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104290 1463896 1. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1782 1793 2019-12-01
101095257 1461613 2. Lukas Iskos BMS Skak 1774 1810 2019-11-08
100901136 1444379 3. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1681 1750 2019-12-02
100802146 1402714 4. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1782 1816 2019-10-03
100103837 1441400 5. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1653 1720 2019-12-03
103109911 1436937 6. Martin Mosgaard Knudsen Roskilde Skakklub 1674 1649 2019-12-04
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103836 1442589 1. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1609 1722 2019-10-29
100201798 1435329 2. Jan Gregor Enkeltmedlem - Indland 1634 1722 2019-09-30
101096417 1465473 3. Dmitrii Ivashkin Skakforeningen ØBRO 1605 1613 2019-11-26
100104489 1467379 4. Richard Nielsen Amager Skakforening 1493 1606 2019-11-19
101096647 1468286 5. Henrik Schoubye Skakforeningen ØBRO 1473 1619 2019-12-02
100104155 1467310 6. William Pihl BMS Skak 1601 1670 2019-11-04
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104338 - 1. Milo Nybro Fröjd Skakforeningen ØBRO 1000 2019-12-03
100802190 1434195 2. Sissel Kærgaard Enkeltmedlem - Indland 1434 1677 2019-11-16
100104652 - 3. Pavan Venkatraman Skakforeningen ØBRO 1014 2019-12-04
100104182 1460153 4. Gustav Biel Skakforeningen ØBRO 1077 2019-12-05
100803196 1470868 5. Ali Araghi Gribskov Skakklub 1400 2019-12-04
100802044 1405713 6. Peter Meldal Ishøj Skakklub 1219 1417 2019-11-28