Arbejder ...

loading

Veteranmester i Odense 2019  

Vis Gruppe : Parringer
Grp1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Torben Larsen
Odense Skakklub
15631573
8
0
2
½
3
0
4
1
5
½
6
½
7
 
5 - 62,21577
2Niels Justesen
Odense Skakklub
1543
7
½
1
½
8
½
3
½
4
0
5
0
6
 
27 - 821543
3Knud Aage Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
17301788
6
0
7
½
1
1
2
½
8
½
4
1
5
 
2 - 43,851720
4Lars Uffe Petersen
Odense Skakklub
18391852
5
1
6
1
7
½
1
0
2
1
3
0
8
 
2 - 44,91797
5Poul Bundgaard
Odense Skakklub
1627
4
0
8
0
6
0
7
1
1
½
2
1
3
 
5 - 62,81618
6Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
20072060
3
1
4
0
5
1
8
1
7
1
1
½
2
 
16,152007
7Leif Justesen
Odense Skakklub
16320
2
½
3
½
4
½
5
0
6
0
8
½
1
 
27 - 82,851607
8Jørgen Frank Hansen
Odense Skakklub
16671737
1
1
5
1
2
½
6
0
3
½
7
½
4
 
2 - 43,21676

Grp2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
14561570
8
1
2
1
3
½
4
0
5
1
6
½
7
 
41 - 24,351456
2Flemming Petersen
Odense Skakklub
10901365
7
0
1
0
8
½
3
½
4
½
5
0
6
 
811113
3Henning H. Rasmussen
Odense Skakklub
14091636
6
1
7
½
1
½
2
½
8
1
4
0
5
 
33,91391
4Ronn Rasmussen
Ejby Skakklub
12871521
5
1
6
0
7
½
1
1
2
½
3
1
8
 
41 - 22,651348
5Klaus Skadegaard
Odense Skakklub
15101632
4
0
8
1
6
½
7
½
1
0
2
1
3
 
34 - 64,91425
6Johannes P. Almar
Årslev Skakklub
14691673
3
0
4
1
5
½
8
½
7
½
1
½
2
 
34 - 64,51402
7Peter Kinggaard
Frem Skakklub
12971504
2
1
3
½
4
½
5
½
6
½
8
0
1
 
34 - 62,751308
8Cipriano Sande Caceres
1422
1
0
5
0
2
½
6
½
3
0
7
1
4
 
2701422
Indbydelse

Veteranmester i Odense 2019
 

Turneringen spilles som en 7-runders turnering i 8-mandsgrupper.

Sidste gruppe evt. som Monrad.

Spilledage/-tider: Onsdage fra kl. 12:30:

 30/10 – 6/11 – 13/11 – 20/11 – 27/11 – 4/12 – 11/12 (Opsamling) – 18/12

Udsatte partier skal være spillet senest 11/12!

Ved pointlighed i grp. 1 afgøres placeringen ved Sonneborn-Berger-Korrektion

Veteranmesterens navn indgraveres i Veteranmesterpokalen
Indskud: 100 kr. pr. person. Præmier i hver gruppe: Nr1: 250 kr. Nr2: 150 kr.

Ved pointlighed deles præmierne. Turneringsleder Erik Frandsen. Dommer Jesper Schmidt.
Spillested: Odense Skakklub, Søjlehuset, Otto Bachesvej 13.
Betænkningstider: 2 timer til de første 40 træk og opsparet tid + 30 minutter til resten
NB: Der tillades op til 60 min. forsinkelse, urene startes kl. 12:30.
Tilmelding senest 28/10-19 / Max. 24 deltagere

Tilmelding direkte på DSU’s hjemmeside eller via email til Torben Larsen:

torlars46@gmail.com

 

Periode 2019-10-30 .. 2019-12-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Schmidt Poulsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Veteranmester i Odense 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Grp1 8 2019-10-30 2019-10-28
Grp2 8 2019-10-30 2019-10-28
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Grp1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301890 1447858 1. Torben Larsen Odense Skakklub 1563 1573 2019-09-25
100300683 1443291 2. Niels Justesen Odense Skakklub 1543 2019-09-26
100300547 1417100 3. Knud Aage Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1730 1788 2019-09-29
100300010 1406906 4. Lars Uffe Petersen Odense Skakklub 1839 1852 2019-10-08
100300200 1455079 5. Poul Bundgaard Odense Skakklub 1627 2019-10-11
100300107 1403680 6. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 2007 2060 2019-10-15
100300544 1447912 7. Leif Justesen Odense Skakklub 1632 0 2019-10-20
100300827 1446258 8. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1667 1737 2019-10-25
Deltagere i gruppen Grp2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300096 1408100 1. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1456 1570 2019-09-25
100300417 1443836 2. Flemming Petersen Odense Skakklub 1090 1365 2019-09-29
100300424 1439260 3. Henning H. Rasmussen Odense Skakklub 1409 1636 2019-10-16
100301664 1434411 4. Ronn Rasmussen Ejby Skakklub 1287 1521 2019-10-20
100300101 1443984 5. Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1510 1632 2019-10-22
100300018 1442686 6. Johannes P. Almar Årslev Skakklub 1469 1673 2019-10-25
100300647 1427245 7. Peter Kinggaard Frem Skakklub 1297 1504 2019-10-27
- 8. Cipriano Sande Caceres 1422 2019-10-28