Arbejder ...

loading

Valby Skakklubs Vinterturnering 2019/2020  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Knud Højgaard
Valby Skakklub
1767
10
½
2
½
3
½
4
0
5
 
6
½
7
½
8
 
9
+
62,61764
2Allan Oksenbøl Larsen
Valby Skakklub
1894
9
1
1
½
10
0
3
1
4
½
5
1
6
 
7
 
8
 
444,71873
3Erling Nilsson
Valby Skakklub
1804
8
0
9
+
1
½
2
0
10
 
4
½
5
0
6
 
7
 
2831744
4Kurt Klifoth
Valby Skakklub
2125
7
1
8
½
9
1
1
1
2
½
3
½
10
1
5
 
6
 
17,352125
5Alex Hansen
Valby Skakklub
1805
6
0
7
 
8
 
9
+
1
 
2
0
3
1
4
 
10
 
2931745
6Thomas Bøker Lund
Valby Skakklub
2021
5
1
10
½
7
1
8
½
9
1
1
½
2
 
3
 
4
 
26,251979
7Martin Skovsø Nielsen
Valby Skakklub
1700
4
0
5
 
6
0
10
1
8
½
9
+
1
½
2
 
3
 
371,951702
8Dennis Rej
Valby Skakklub
2019
3
1
4
½
5
 
6
½
7
½
10
½
9
+
1
 
2
 
435,41957
9Teddy Hansen
Valby Skakklub
1741
2
0
3
-
4
0
5
-
6
0
7
-
8
-
10
-
1
-
0100,551725
10Peter Mikkelsen
Valby Skakklub
1903
1
½
6
½
2
1
7
0
3
 
8
½
4
0
9
+
5
 
54,11855

Mesterklassen (10 spillere)

Udsatte i Mesterklassen:

23/01-2020:

Alex Hansen – Dennis Rej (3. runde)

Thomas Bøker Lund – Allan Oksenbøl Larsen (7. runde)

 

30/01-2020:

Erling Nilsson – Peter Mikkelsen (5. runde)

 

13/02-2020:

Alex Hansen – Knud Højgaard (5. runde)

 

20/02-2020:

Martin S. Nielsen – Alex Hansen (2. runde)

Erling Nilsson – Thomas Bøker Lund (8. runde)

1. & 2. klasse Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Steen Guldager Pedersen
Valby Skakklub
1700
2
½
3
1
6
0
21
1
9
0
13
 
17
1
  95,551639
2Hans Forchhammer
Valby Skakklub
1370
1
½
21
0
22
1
25
1
11
1
18
+
19
½
  513,151408
3Sune Brogård
Musikvidenskabeligt Institut
1669
4
1
1
0
19
1
12
½
6
0
17
 
11
½
  3155,51591
4Huy Xuan Ngo
Valby Skakklub
1366
3
0
5
½
23
1
20
1
8
1
19
1
15
 
  43,351418
5Stig Syndergaard
Valby Skakklub
1657
6
0
4
½
11
1
19
1
13
0
23
½
14
1
  465,851602
6Mark Brøde Jeppesen
Valby Skakklub
1359
5
1
8
1
1
1
15
 
3
1
21
0
9
1
  522,151548
7Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
1543
8
0
10
0
24
+
11
0
20
1
16
1
23
1
  484,951455
8Markus Tærsbøl
Valby Skakklub
1314
7
1
6
0
9
0
10
1
4
0
11
0
22
1
  3143,11310
9Max Petersen
Valby Skakklub
1486
10
1
12
0
8
1
13
 
1
1
15
0
6
0
  3164,31428
10André Stender
Valby Skakklub
1288
9
0
7
1
13
0
8
0
18
+
22
 
12
0
  2222,61216
11Knud Erik Helleshøj
Damhus Skakklub
1480
12
0
14
½
5
0
7
1
2
0
8
1
3
½
  3123,951437
12Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
1242
11
1
9
1
15
0
3
½
17
0
14
0
10
1
  1121310
13Matias Rasmussen
Valby Skakklub
1473
14
1
15
0
10
1
9
 
5
1
1
 
21
1
  473,71487
14Jørgen Roed
Valby Skakklub
1190
13
0
11
½
16
1
18
+
23
0
12
1
5
0
  101,81222
15Niels Wikman
Valby Skakklub
1433
16
1
13
1
12
1
6
 
21
½
9
1
4
 
  54,151449
16Henning Christensen
Valby Skakklub
1178
15
0
18
1
14
0
22
1
19
0
7
0
25
0
  2202,91138
17Søren Lindgreen
Valby Skakklub
1414
18
1
19
½
21
0
23
½
12
1
3
 
1
0
  3183,651385
18Peer Balken
Valby Skakklub
1177
17
0
16
0
20
1
14
-
10
-
2
-
   1231,451157
19Mikael Viggo Mathiesen
Valby Skakklub
1412
20
1
17
½
3
0
5
0
16
1
4
0
2
½
  3133,71381
20Morten Frølund Jess
Valby Skakklub
999
19
0
22
1
18
0
4
0
7
0
25
0
24
+
  2211,45972
21Jakob Lundborg
Valby Skakklub
1408
22
1
2
1
17
1
1
0
15
½
6
1
13
0
  33,61449
22Fredrik Trondhjem
Valby Skakklub
922
21
0
20
0
2
0
16
0
25
0
10
 
8
0
  0241,15853
23Rasmus Damborg
Valby Skakklub
1200 
24
+
4
0
17
½
14
1
5
½
7
0
  3171,21236
24Hr. Oversidder
Ingen klub
800 
23
-
7
-
   
20
-
  0250800
25Svend Peder Nikolaj Såro
Valby Skakklub
1100   
2
0
22
1
20
1
16
1
  3191,951150

1. klasse (11 spillere)2. klasse (13 spillere)

Udsatte i 1. & 2. klasse:

23/01-2020:

Matias Rasmussen – Max Pedersen (4. runde)

 

06/02-2020:

Fredrik Trondhjem – André Stender (6. runde)

 

13/02-2020:

Søren Lindgreen – Sune Brogård (6. runde)

Steen G. Pedersen – Matias Rasmussen (6. runde)

Huy Xuan Ngo – Niels Wikman (7. runde)

 

20/02-2020:

Mark B. Jeppesen – Niels Wikman (4. runde)

Indbydelse

Intern klubturnering. Tilmelding til Stig Syndergaard på tlf 22 71 62 55.

Der spilles i to eller tre grupper. I mesterklassen spilles alle-mod-alle i en 10-mandsgruppe (i alt 9 runder). I den nederste gruppe spilles 9 runder modificeret Monrad med mulighed for optagelse af nye spillere.
 
Runde 1:                          3. oktober 2019
Runde 2:                        17. oktober 2019
Runde 3:                        24. oktober 2019
Runde 4:                        14. november 2019
Runde 5:                        28. november 2019
Runde 6:                          5. december 2019
Runde 7:                          9. januar 2020
Runde 8:                        30. januar 2020
Runde 9:                          5. marts 2020
 
Partierne startes kl. 19.00. Betænkningstiden er 2 timer per person til hele partiet. Tab af parti sker hvis fremmøde ikke er sket inden en time.
Periode 2019-10-03 .. 2020-03-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Erling Nilsson

Palle Skov

Joachim Knudsen

Hoveddommer Stig Syndergaard
Dommere
Mesterklassen:  Stig Syndergaard
1. & 2. klasse:  Stig Syndergaard

Tilmeldings muligheder til Valby Skakklubs Vinterturnering 2019/2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2019-10-03 2019-09-29
1. & 2. klasse 25 2019-10-03 2019-09-29
Totalt antal tilmeldte 35
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101925 1411390 1. Knud Højgaard Valby Skakklub 1767 1848 2019-09-28
100800816 1406469 2. Allan Oksenbøl Larsen Valby Skakklub 1894 1961 2019-09-28
100100797 1412086 3. Erling Nilsson Valby Skakklub 1804 1919 2019-09-28
100100836 1416596 4. Kurt Klifoth Valby Skakklub 2125 2178 2019-09-28
100100769 1409719 5. Alex Hansen Valby Skakklub 1805 1849 2019-09-29
100102120 1415280 6. Thomas Bøker Lund Valby Skakklub 2021 2063 2019-09-29
100102604 1413287 7. Martin Skovsø Nielsen Valby Skakklub 1700 1770 2019-09-28
100102037 1402692 8. Dennis Rej Valby Skakklub 2019 2091 2019-09-28
100102530 1431951 9. Teddy Hansen Valby Skakklub 1741 1838 2019-09-28
102100626 1425986 10. Peter Mikkelsen Valby Skakklub 1903 1960 2019-09-28
Deltagere i gruppen 1. & 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102475 1504231 1. Steen Guldager Pedersen Valby Skakklub 1700 1867 2019-09-28
100103465 1413724 2. Hans Forchhammer Valby Skakklub 1370 1475 2019-09-28
100103735 1435752 3. Sune Brogård Musikvidenskabeligt Institut 1669 1802 2019-10-10
100104253 1453823 4. Huy Xuan Ngo Valby Skakklub 1366 1427 2019-09-28
100100808 1432435 5. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1657 1795 2019-09-28
100104587 1469517 6. Mark Brøde Jeppesen Valby Skakklub 1359 1649 2019-09-28
100102027 1410091 7. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1543 1671 2019-09-29
101096187 1464418 8. Markus Tærsbøl Valby Skakklub 1314 1486 2019-09-28
101096626 1469061 9. Max Petersen Valby Skakklub 1486 2019-09-28
100104446 1467298 10. André Stender Valby Skakklub 1288 1505 2019-09-28
100102842 1414372 11. Knud Erik Helleshøj Damhus Skakklub 1480 1589 2019-09-28
100104255 1460463 12. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1242 1498 2019-09-28
100202454 1465325 13. Matias Rasmussen Valby Skakklub 1473 1508 2019-09-28
100100803 1417894 14. Jørgen Roed Valby Skakklub 1190 1445 2019-09-28
100100809 1418300 15. Niels Wikman Valby Skakklub 1433 1651 2019-09-28
100103881 1446665 16. Henning Christensen Valby Skakklub 1178 1388 2019-09-28
100104467 1468170 17. Søren Lindgreen Valby Skakklub 1414 1501 2019-09-28
100100773 1431730 18. Peer Balken Valby Skakklub 1177 1463 2019-09-28
100103126 1435981 19. Mikael Viggo Mathiesen Valby Skakklub 1412 2019-09-28
100104464 1469487 20. Morten Frølund Jess Valby Skakklub 999 1137 2019-09-28
100103018 1444280 21. Jakob Lundborg Valby Skakklub 1408 1655 2019-10-04
101096628 1469797 22. Fredrik Trondhjem Valby Skakklub 922 2019-10-11
100104677 - 23. Rasmus Damborg Valby Skakklub 1200 2019-10-26
- 24. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-10-18
100104687 - 25. Svend Peder Nikolaj Såro Valby Skakklub 1100 2019-11-22