Arbejder ...

loading

Valby Skakklubs Vinterturnering 2019/2020  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Knud Højgaard
Valby Skakklub
1767
10
½
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
143,151703
2Allan Oksenbøl Larsen
Valby Skakklub
1894
9
1
1
½
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
34,71894
3Erling Nilsson
Valby Skakklub
1804
8
0
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
07 - 103,61696
4Kurt Klifoth
Valby Skakklub
2125
7
1
8
½
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
1 - 27,352125
5Alex Hansen
Valby Skakklub
1805
6
0
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
07 - 103,61697
6Thomas Bøker Lund
Valby Skakklub
2021
5
1
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
156,251874
7Martin Skovsø Nielsen
Valby Skakklub
1700
4
0
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
07 - 102,41628
8Dennis Rej
Valby Skakklub
2019
3
1
4
½
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
1 - 26,252019
9Teddy Hansen
Valby Skakklub
1741
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
07 - 102,851656
10Peter Mikkelsen
Valby Skakklub
1903
1
½
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
½64,851773

Mesterklassen (10 spillere)

Udsatte i Mesterklassen:

07/11-2019:

Peter Mikkelsen – Thomas Bøker Lund (2. runde)

Martin S. Nielsen – Alex Hansen (2. runde)

Teddy Hansen – Erling Nilsson (2. runde)

 

21/11-2019:

Alex Hansen – Dennis Rej (3. runde)

1. & 2. klasse Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Steen Guldager Pedersen
Valby Skakklub
1700
2
 
3
1
6
 
      18 - 112,31661
2Hans Forchhammer
Valby Skakklub
1370
1
 
21
0
22
 
      019 - 221,51303
3Sune Brogård
Musikvidenskabeligt Institut
1669
4
 
1
0
19
 
      019 - 222,151605
4Huy Xuan Ngo
Valby Skakklub
1366
3
 
5
½
23
 
      ½14 - 1511344
5Stig Syndergaard
Valby Skakklub
1657
6
0
4
½
11
 
      ½12 - 132,451599
6Mark Brøde Jeppesen
Valby Skakklub
1359
5
1
8
1
1
 
      21 - 20,851418
7Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
1543
8
0
10
0
24
 
      0161,61471
8Markus Tærsbøl
Valby Skakklub
1314
7
1
6
0
9
 
      160,91319
9Max Petersen
Valby Skakklub
1486
10
1
12
0
8
 
      152,31428
10André Stender
Valby Skakklub
1288
9
0
7
1
13
 
      170,71302
11Knud Erik Helleshøj
Damhus Skakklub
1480
12
0
14
½
5
 
      ½12 - 131,91417
12Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
1242
11
1
9
1
15
 
      21 - 20,651319
13Matias Rasmussen
Valby Skakklub
1473
14
 
15
0
10
 
      019 - 222,151376
14Jørgen Roed
Valby Skakklub
1190
13
 
11
½
16
 
      ½14 - 150,851174
15Niels Wikman
Valby Skakklub
1433
16
 
13
1
12
 
      18 - 1121388
16Henning Christensen
Valby Skakklub
1178
15
 
18
 
14
 
      023 - 241,151126
17Søren Lindgreen
Valby Skakklub
1414
18
1
19
½
21
 
      3 - 41,81401
18Peer Balken
Valby Skakklub
1177
17
0
16
 
20
 
      017 - 181,451112
19Mikael Viggo Mathiesen
Valby Skakklub
1412
20
1
17
½
3
 
      3 - 41,61408
20Morten Frølund Jess
Valby Skakklub
999
19
0
22
 
18
 
      017 - 180,95942
21Jakob Lundborg
Valby Skakklub
1408
22
 
2
1
17
 
      18 - 1121363
22Fredrik Trondhjem
Valby Skakklub
922
21
 
20
 
2
 
      023 - 240,5892
23Rasmus Damborg
Valby Skakklub
1200 
24
+
4
 
      18 - 1101200
24Hr. Oversidder
Ingen klub
800 
23
-
7
 
      019 - 220800

1. klasse (11 spillere)2. klasse (12 spillere)

Udsatte i 1. & 2. klasse:

31/10-2019:

Jørgen Roed – Matias Rasmussen (1. runde)

Fredrik Trondhjem – Jakob Lundborg (1. runde)

 

07/11-2019:

Henning Christensen – Niels Wikman (1. runde)

Huy Xuan Ngo – Sune Brogård (1. runde)

Fredrik Trondhjem – Morten Frølund Jess (2. runde)

 

21/11-2019:

Hans Forchhammer – Steen G. Pedersen (1. runde)

Peer Balken – Henning Christensen (2. runde) 

Huy Xuan Ngo – Rasmus Damborg (3. runde)

 

02/01-2020:

Hans Forchhammer – Fredrik Trondhjem (3. runde)

Indbydelse

Intern klubturnering. Tilmelding til Stig Syndergaard på tlf 22 71 62 55.

Der spilles i to eller tre grupper. I mesterklassen spilles alle-mod-alle i en 10-mandsgruppe (i alt 9 runder). I den nederste gruppe spilles 9 runder modificeret Monrad med mulighed for optagelse af nye spillere.
 
Runde 1:                          3. oktober 2019
Runde 2:                        17. oktober 2019
Runde 3:                        24. oktober 2019
Runde 4:                        14. november 2019
Runde 5:                        28. november 2019
Runde 6:                          5. december 2019
Runde 7:                          9. januar 2020
Runde 8:                        30. januar 2020
Runde 9:                          5. marts 2020
 
Partierne startes kl. 19.00. Betænkningstiden er 2 timer per person til hele partiet. Tab af parti sker hvis fremmøde ikke er sket inden en time.
Periode 2019-10-03 .. 2020-03-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Erling Nilsson

Palle Skov

Joachim Knudsen

Hoveddommer Stig Syndergaard
Dommere
Mesterklassen:  Stig Syndergaard
1. & 2. klasse:  Stig Syndergaard

Tilmeldings muligheder til Valby Skakklubs Vinterturnering 2019/2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2019-10-03 2019-09-29
1. & 2. klasse 24 2019-10-03 2019-09-29
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101925 1411390 1. Knud Højgaard Valby Skakklub 1767 1848 2019-09-28
100800816 1406469 2. Allan Oksenbøl Larsen Valby Skakklub 1894 1961 2019-09-28
100100797 1412086 3. Erling Nilsson Valby Skakklub 1804 1919 2019-09-28
100100836 1416596 4. Kurt Klifoth Valby Skakklub 2125 2178 2019-09-28
100100769 1409719 5. Alex Hansen Valby Skakklub 1805 1849 2019-09-29
100102120 1415280 6. Thomas Bøker Lund Valby Skakklub 2021 2063 2019-09-29
100102604 1413287 7. Martin Skovsø Nielsen Valby Skakklub 1700 1770 2019-09-28
100102037 1402692 8. Dennis Rej Valby Skakklub 2019 2091 2019-09-28
100102530 1431951 9. Teddy Hansen Valby Skakklub 1741 1838 2019-09-28
102100626 1425986 10. Peter Mikkelsen Valby Skakklub 1903 1960 2019-09-28
Deltagere i gruppen 1. & 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102475 1504231 1. Steen Guldager Pedersen Valby Skakklub 1700 1867 2019-09-28
100103465 1413724 2. Hans Forchhammer Valby Skakklub 1370 1475 2019-09-28
100103735 1435752 3. Sune Brogård Musikvidenskabeligt Institut 1669 1802 2019-10-10
100104253 1453823 4. Huy Xuan Ngo Valby Skakklub 1366 1427 2019-09-28
100100808 1432435 5. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1657 1795 2019-09-28
100104587 1469517 6. Mark Brøde Jeppesen Valby Skakklub 1359 1649 2019-09-28
100102027 1410091 7. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1543 1671 2019-09-29
101096187 1464418 8. Markus Tærsbøl Valby Skakklub 1314 1486 2019-09-28
101096626 1469061 9. Max Petersen Valby Skakklub 1486 2019-09-28
100104446 1467298 10. André Stender Valby Skakklub 1288 1505 2019-09-28
100102842 1414372 11. Knud Erik Helleshøj Damhus Skakklub 1480 1589 2019-09-28
100104255 1460463 12. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1242 1498 2019-09-28
100202454 1465325 13. Matias Rasmussen Valby Skakklub 1473 1508 2019-09-28
100100803 1417894 14. Jørgen Roed Valby Skakklub 1190 1445 2019-09-28
100100809 1418300 15. Niels Wikman Valby Skakklub 1433 1651 2019-09-28
100103881 1446665 16. Henning Christensen Valby Skakklub 1178 1388 2019-09-28
100104467 1468170 17. Søren Lindgreen Valby Skakklub 1414 1501 2019-09-28
100100773 1431730 18. Peer Balken Valby Skakklub 1177 1463 2019-09-28
100103126 1435981 19. Mikael Viggo Mathiesen Valby Skakklub 1412 2019-09-28
100104464 1469487 20. Morten Frølund Jess Valby Skakklub 999 1137 2019-09-28
100103018 1444280 21. Jakob Lundborg Valby Skakklub 1408 1655 2019-10-04
101096628 1469797 22. Fredrik Trondhjem Valby Skakklub 922 2019-10-11
- 23. Rasmus Damborg Valby Skakklub 1200 2019-10-18
- 24. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-10-18