loading
Arbejder ...

Brønshøj Lang Weekend 2020

Vis Gruppe : Parringer
Brønshøj Lang Weekend Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1IM G Akash
24492449
17
1
9
1
12
1
4
1
2
1
6
1
10
1
71024495,722462
2IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
23912392
18
½
24
1
14
1
6
½
1
0
12
1
7
½
4 - 75,7523665,622381
3FM Nicolai Kvist Brondt
Skanderborg Skakklub
22642261
19
1
12
0
15
1
10
½
11
1
8
½
4
0
48 - 135,222405,112239
4Kristen Schmidt
Skakklubben Nordkalotten
22442260
20
1
11
1
7
1
1
0
6
½
5
1
3
1
24,122724,162287
5Henrik Holmsgaard
Brønshøj Skakforening
22542240
21
1
15
½
10
½
11
½
13
1
4
0
25
1
4 - 75,522345,232225
6Jacob K. Høyer
Furesø Skakklub
21812191
22
1
14
½
26
1
2
½
4
½
1
0
15
½
48 - 134,321753,302185
7FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21522139
23
1
31
1
4
0
12
1
8
0
21
1
2
½
4 - 74,421544,172146
8Casper Yukun Liu
BMS Skak
21642123
24
½
26
0
20
1
29
1
7
1
3
½
9
0
48 - 135,0521433,782132
9Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21132123
25
1
1
0
22
1
13
½
15
1
10
½
8
1
534,1521304,102141
10Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
20972121
26
½
18
1
5
½
3
½
14
1
9
½
1
0
48 - 133,621052,792135
11Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20742088
27
1
4
0
25
1
5
½
3
0
19
1
28
0
14 - 204,0520634,082076
12Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20602074
28
1
3
1
1
0
7
0
22
1
2
0
21
½
14 - 203,220663,212080
13Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20252043 
23
1
31
1
9
½
5
0
25
0
 23 - 283,120132,992033
14Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
18881936
29
1
6
½
2
0
19
½
10
0
27
½
24
1
14 - 202,7519113,091952
15Magnus Mejlvang
Bornholms Skakklub
18861933
30
1
5
½
3
0
26
1
9
0
29
1
6
½
48 - 132,7519242,341946
16Magnus Gustafsson
Brønshøj Skakforening
19161930
31
0
25
0
23
1
21
½
28
0
24
0
17
0
30 - 314,7518194,411872
17Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
18371922
1
0
22
0
28
½
24
1
29
0
23
0
16
1
23 - 283,0518213,641876
18Daniel Bendixen
Holbæk Skakklub
18571911
2
½
10
0
27
½
30
1
21
0
28
0
31
1
321 - 223,918304,021891
19Daniel Kokholm
Skakklubben K41
19171910
3
0
28
½
24
1
14
½
26
½
11
0
29
1
14 - 203,619142,781914
20Rasmus Agertoft Hansen
Enkeltmedlem - Indland
17921903
4
0
27
½
8
0
31
1
25
0
30
1
26
0
23 - 283,517623,371886
21Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18571902
5
0
30
1
29
½
16
½
18
1
7
0
12
½
14 - 202,9518743,131909
22Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18771895
6
0
17
1
9
0
27
1
12
0
26
0
30
1
321 - 223,418652,641902
23Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
18261893
7
0
13
0
16
0
32
+
30
½
17
1
27
1
14 - 202,7518192,951884
24Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
18381875
8
½
2
0
19
0
17
0
32
+
16
1
14
0
23 - 281,8518281,991865
25Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
18211864
9
0
16
1
11
0
28
½
20
1
13
1
5
0
14 - 202,1518622,261889
26Niels Jacob Wilquin
Hvidovre Skakklub
1800
10
½
8
1
6
0
15
0
19
½
22
1
20
1
48 - 131,95187801000
27Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
17561776
11
0
20
½
18
½
22
0
31
1
14
½
23
0
23 - 282,917442,641770
28Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
17511765
12
0
19
½
17
½
25
½
16
1
18
1
11
1
4 - 71,9518591,811873
29Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17841760
14
0
32
+
21
½
8
0
17
1
15
0
19
0
23 - 281,9517711,541758
30Bent Werther
Brønshøj Skakforening
13881544
15
0
21
0
32
+
18
0
23
½
20
0
22
0
30 - 310,313970,611542
31Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
14061439
16
1
7
0
13
0
20
0
27
0
32
+
18
0
2290,314380,521449
32Hr. Oversidder
Ingen klub
5000 
29
-
30
-
23
-
24
-
31
-
 032050000

Præmiegruppe 1 (6 spillere)Præmiegruppe 2 (6 spillere)Præmiegruppe 3 (6 spillere)

31 deltagere heraf 2 IM:

Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.000 kr. - 600 kr.

Præmiegruppe 1 (14-19) 2.000 kr. 

Præmiegruppe 2 (20-25) 2.000 kr. 

Præmiegruppe 3 (26-31) 2.000 kr. 

Ved ligestilling deles præmierne

 

Indbydelse

30/1-2020: Tilmeldingsfristen er skubbet til torsdag 6. februar, da turneringen ikke som vanligt er udsolgt. Betalingsfristen er nu samme dag, som tilmeldingen foretages.

Brønshøj gentager succesen fra de foregående år og indbyder hermed for 9. gang til Brønshøj Lang Weekend EMT 2020, der naturligvis bliver ELO-ratet.

7 runders weekend EMT fra fredag 7. februar til mandag d. 10. februar

Kvalifikation til Københavnsmesterskabet: Bedste KSU-spiller kvalificerer sig til finalen om KM 2020. Se mere her:
http://www.kobenhavnsskakunion.dk/index.php?mid=300

Turneringsform:
En stor gruppe inddelt efter ELO og spilles med schweizer system, max. 46 deltagere.

Spillested: Brønshøj Skak Forening, Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj.

Spilledage:

Fredag 7/2, kl.18:00

Lørdag 8/2, kl. 11:00 og kl. 16:30

Søndag 9/2, kl. 11:00 og kl. 16:30

Mandag 10/2, kl. 11:00 og kl. 16:30

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.

Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Indskud: 500 kr., GM og IM, gratis ved tilmelding inden 17. januar.
Betaling senest torsdag 30. januar   (Betalingsfristen er nu samme dag, som tilmeldingen foretages) til Jacob Carstensen, konto 2520 2551727478 eller Mobile Pay, 29 90 50 35

Præmier: Garanteret 1. præmie 5.000 kr

Ratingpræmier:
Spillerne inddeles i grupper efter rating, efter de 13-15 øverste er der garanteret 2.000 kr. i 1. præmie i hver gruppe for hver 10-12 deltagere. Hver deltager kan kun vinde en præmie.
Ved ligestilling deles præmierne.

Præmieeksempler:
46 deltagere heraf 5 GM/IM:

Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.700 kr. – 1850 kr.
Gruppe 2 (14-24) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 3 (25-35) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 4 (36-46) 2.000 kr. – 1.200 kr.
25 deltagere heraf 4 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.000 kr.
Gruppe 1 (15-25) 2.000 kr. – 1.000 kr.

Tilmelding: senest torsdag 30. januar  senest torsdag den 6. februar, yderligere information: Carsten Petersen mobil 29653505, b.s.f@post.tele.dk eller Jacob Carstensen, 29905035, carstensen77@hotmail.com

Periode 2020-02-07 .. 2020-02-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jacob Carstensen
Dommere Alle grupper:  Carsten Petersen

Tilmeldings muligheder til Brønshøj Lang Weekend 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Brønshøj Lang Weekend 32 2020-02-07 2020-02-06
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Brønshøj Lang Weekend
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
5040299 1. IM G Akash 2449 2449 2020-01-12
100701367 1402340 2. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2391 2392 2020-01-15
100103177 1413848 3. FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2264 2261 2020-01-03
100102042 1400436 4. Kristen Schmidt Skakklubben Nordkalotten 2244 2260 2020-02-05
100800410 1400452 5. Henrik Holmsgaard Brønshøj Skakforening 2254 2240 2020-01-17
100800080 1416316 6. Jacob K. Høyer Furesø Skakklub 2181 2191 2020-02-06
100800106 1400550 7. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2152 2139 2020-01-12
100104150 1454153 8. Casper Yukun Liu BMS Skak 2164 2123 2020-01-29
100801207 1405683 9. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2113 2123 2020-01-03
100802438 1412159 10. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2097 2121 2020-01-28
100101578 1402706 11. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2074 2088 2019-10-24
100103890 1440969 12. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2060 2074 2020-01-08
100801054 1402307 13. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2025 2043 2019-10-03
101096089 1464981 14. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1888 1936 2020-01-17
100802637 1439340 15. Magnus Mejlvang Bornholms Skakklub 1886 1933 2020-01-30
100104008 1444778 16. Magnus Gustafsson Brønshøj Skakforening 1916 1930 2020-01-09
100202092 1447955 17. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1837 1922 2020-01-29
100201390 1433709 18. Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1857 1911 2020-01-31
100100124 1407155 19. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1917 1910 2020-01-22
100801534 1416227 20. Rasmus Agertoft Hansen Enkeltmedlem - Indland 1792 1903 2020-01-08
100800660 1408356 21. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1857 1902 2019-10-02
100100138 1406175 22. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1877 1895 2020-01-18
100800374 1409182 23. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1826 1893 2020-02-03
100200232 1411187 24. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1838 1875 2019-11-28
100800884 1425790 25. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1821 1864 2020-01-30
100104656 1471139 26. Niels Jacob Wilquin Hvidovre Skakklub 1800 2020-01-16
100104290 1463896 27. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1756 1776 2020-01-29
100104399 1457349 28. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1751 1765 2020-01-14
101095048 1454200 29. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1784 1760 2020-01-30
100104637 1471350 30. Bent Werther Brønshøj Skakforening 1388 1544 2019-10-11
101095461 1461958 31. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1406 1439 2020-01-14
- 32. Hr. Oversidder Ingen klub 500 0 2020-02-07