Arbejder ...

loading

Syd Grand Prix (3.afd).- Kolding  

Vis Gruppe : Parringer
SGP: M+1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
1794
2
0
9
1
4
1
8
1
3
1
6
½
5
1
12,21947
2Eivind Palm
Tønder Skakklub
1868
1
1
3
0
6
0
7
1
10
1
9
0
8
½
63,051882
3Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
2032
4
1
2
1
8
½
6
½
1
0
10
1
7
1
52 - 44,552041
4Allan Hye
Haderslev Skakklub
2122
3
0
5
½
1
0
10
1
6
0
7
1
9
½
375,552071
5Niels Falsig
Tønder Skakklub
1770
6
0
4
½
10
1
9
0
7
1
8
0
1
0
82,151781
6Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1818
5
1
8
0
2
1
3
½
4
1
1
½
10
1
52 - 42,61917
7Peter Riis
Horsens Skakforening
1940
8
0
10
1
9
½
2
0
5
0
4
0
3
0
93,451882
8Per Hansen
Haderslev Skakklub
2049
7
1
6
1
3
½
1
0
9
1
5
1
2
½
52 - 44,952050
9Jacob Buris Andersen
Haderslev Skakklub
1962
10
1
1
0
7
½
5
1
8
0
2
1
4
½
4541962
10Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
1816
9
0
7
0
5
0
4
0
2
0
3
0
6
0
0102,51741

SGP: 2 + 3 + 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Tommy Hansen
Springeren Kolding
1514
8
1
2
½
3
0
4
1
5
1
6
0
7
1
2 - 35,21483
2Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1359
7
1
1
½
8
1
3
1
4
1
5
0
6
0
2 - 341382
3Poul Wyff
Haderslev Skakklub
1000
6
0
7
1
1
1
2
0
8
0
4
½
5
0
5 - 61,451047
4Christian Anker Møller
Springeren Kolding
1428
5
0
6
0
7
1
1
0
2
0
3
½
8
1
5 - 64,551336
5Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1321
4
1
8
1
6
0
7
0
1
0
2
1
3
1
443,751332
6Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
1734
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
1
2
1
716,451751
7Per Rømhild
Skakklubben Evans
1083
2
0
3
0
4
0
5
1
6
0
8
0
1
0
181,951040
8Anders Bach Lauridsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
845
1
0
5
0
2
0
6
0
3
1
7
1
4
0
270,6929

Skoleskak Direkte link
#Navn123456789PoPl
1Rasmus Hattens
Haderslev Skakklub
10
0
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
8
½
9
1
4 - 5
2Dani Richard Stephen
9
1
1
0
10
0
3
0
4
0
5
1
6
1
7
0
8
0
37
3Arturas Andziulis
Tønder Skakklub
8
0
9
1
1
1
2
1
10
1
4
1
5
1
6
1
7
1
82
4Dzemil Adrovic
7
1
8
0
9
½
1
0
2
1
3
0
10
1
5
1
6
1
4 - 5
5Sebastian Hansen
6
0
7
0
8
0
9
0
1
0
2
0
3
0
4
0
10
0
010
6Salam al Youssef
5
1
10
0
7
0
8
0
9
0
1
0
2
0
3
0
4
0
19
7Ana Andziulyte
Tønder Skakklub
4
0
5
1
6
1
10
1
8
0
9
1
1
1
2
1
3
0
63
8Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
10
1
9
1
1
½
2
1
1
9Khaled al Youssef
2
0
3
0
4
½
5
1
6
1
7
0
8
0
10
0
1
0
8
10Haroun Shtiwi
1
1
6
1
2
1
7
0
3
0
8
0
4
0
9
1
5
1
56
Indbydelse

Skakklubben Springeren inviterer til hurtigskak i Kolding (Syd Grand Prix, afd.3)

Tidspunkt : Lørdag den 2. November 2019 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.

Sted : Munkevængets Skole (Blok H), Munkevænget 2, 6000 Kolding

Turneringsform : 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Indplacering i klasser efter DSU-hurtigskakrating pr. 1/9-2019.  Alt efter deltagerantal kan flere klasser samles i samme gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.

Skoleskak Gruppe: Der afvikles en separat skoleskakklasse, hvor rundeantallet tilpasses antallet af tilmeldte. Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskak

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunders tillæg pr. træk fra første træk.

Første runde starter ca. kl. 9.30. Spilletidspunkter derefter: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling. Præmielisten offentliggøres inden 4. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak. Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 30. Oktober via Dansk Skak Union's Turneringssystem (http:\\turnering.skak.dk). Fristen er forlænget til fredag aften den 1/11.

 

 

Vel mødt i Kolding

Periode 2019-11-02 .. 2019-11-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://sydjysk-hk.dk/SGP/?SGPyear=2019
Turnerings komite
Hoveddommer Hans Nørgaard Paulsen
Dommere Alle grupper:  Jens Ingemann Madsen

Tilmeldings muligheder til Syd Grand Prix (3.afd).- Kolding

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://sydjysk-hk.dk/SGP/?SGPyear=2019

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
SGP: M+1 10 2019-11-02 2019-11-01
SGP: 2 + 3 + 4 8 2019-11-02 2019-11-01
Skoleskak 10 2019-11-02 2019-11-01
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen SGP: M+1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095855 1462547 1. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1794 1691 2019-11-01
100801031 1410709 2. Eivind Palm Tønder Skakklub 1868 1853 2019-10-29
100300634 1403656 3. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2032 2129 2019-10-06
100400286 1410067 4. Allan Hye Haderslev Skakklub 2122 2094 2019-10-28
100400382 1416081 5. Niels Falsig Tønder Skakklub 1770 1813 2019-10-28
100400358 1412531 6. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1818 1891 2019-10-13
101200013 1461885 7. Peter Riis Horsens Skakforening 1940 1953 2019-10-30
100600333 1407520 8. Per Hansen Haderslev Skakklub 2049 2086 2019-10-26
100601322 1413163 9. Jacob Buris Andersen Haderslev Skakklub 1962 1948 2019-10-29
100400289 1416499 10. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1816 1895 2019-10-28
Deltagere i gruppen SGP: 2 + 3 + 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100501424 1447190 1. Tommy Hansen Springeren Kolding 1514 1628 2019-10-07
100400258 1448374 2. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1359 1710 2019-10-06
101200107 1470655 3. Poul Wyff Haderslev Skakklub 1000 2019-10-30
100500691 1444620 4. Christian Anker Møller Springeren Kolding 1428 1436 2019-10-31
101200026 1466836 5. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1321 2019-10-30
101096192 1464744 6. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1734 1752 2019-10-29
100500542 1427717 7. Per Rømhild Skakklubben Evans 1083 1132 2019-10-25
101095492 - 8. Anders Bach Lauridsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 845 2019-11-01
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101200095 - 1. Rasmus Hattens Haderslev Skakklub 969 2019-10-25
- 2. Dani Richard Stephen 500 2019-11-01
101200065 1468820 3. Arturas Andziulis Tønder Skakklub 955 2019-10-28
- 4. Dzemil Adrovic 500 2019-10-29
- 5. Sebastian Hansen 500 2019-10-31
- 6. Salam al Youssef 500 2019-11-02
101200064 1465902 7. Ana Andziulyte Tønder Skakklub 1025 2019-10-28
101200096 1469274 8. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1099 2019-10-25
- 9. Khaled al Youssef 500 2019-11-02
- 10. Haroun Shtiwi 500 2019-10-29