loading
Arbejder ...

40. Holbergturnering

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jakob Sireborn
Dianalund Skakklub
17631841
8
1
2
1
3
½
4
0
5
0
6
1
7
½
43 - 43,417813,491851
2Morten Henrik Olsen
Skakklubben af 1927, Ringsted
17831889
7
1
1
0
8
0
3
1
4
0
5
0
6
0
273,617354,011849
3Søren Kühnrich
Holbæk Skakklub
17221750
6
0
7
1
1
½
2
0
8
1
4
½
5
0
352,9517242,541759
4Søren Jensen
Viby Skakklub
18021878
5
1
6
0
7
1
1
1
2
1
3
½
8
½
523,818383,871901
5Preben Schavitshy Dalberg
Holbæk Skakklub
20932094
4
0
8
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
616,2520935,852097
6Mikkel Bjerre Hasselriis
Dragsholm Skakklub
16711770
3
1
4
1
5
0
8
1
7
0
1
0
2
1
43 - 42,4517192,751795
7Brian Olsen
Dianalund Skakklub
16451740
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
8
1
1
½
62,216542,451741
8Kai Gylling Nielsen
Solrød Skakklub
17691797
1
0
5
0
2
1
6
0
3
0
7
0
4
½
83,4517113,041766

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
14981579
8
0
2
0
3
0
4
½
5
0
6
0
7
1
82,6514462,811553
2Ohran Alic
Haslev Skakklub
16321720
7
½
1
1
8
1
3
½
4
½
5
½
6
½
1 - 34,116444,251725
3Lindved Sørensen
Faxe Skakklub
15511687
6
½
7
1
1
1
2
½
8
0
4
1
5
½
1 - 33,216073,931698
4Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
16441732
5
1
6
1
7
1
1
½
2
½
3
0
8
0
444,2516374,381724
5Allan Ankjær
Skovbo Skakklub
16071660
4
0
8
½
6
1
7
0
1
1
2
½
3
½
53,8515963,641657
6Richardt Jørgensen
Dianalund Skakklub
15781717
3
½
4
0
5
0
8
0
7
½
1
1
2
½
73,515334,241682
7Nedzad Doric
Slagelse Skakklub
15061353
2
½
3
0
4
0
5
1
6
½
8
1
1
0
362,715200,881438
8Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
16081682
1
1
5
½
2
0
6
1
3
1
7
0
4
1
1 - 33,8516283,871695

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Laurits Danielsen
Dianalund Skakklub
11441276
2
0
7
0
3
+
5
0
12
1
8
1
10
1
44 - 62,4511691,781280
2Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
14211525
1
1
4
1
6
0
10
1
7
1
5
1
14
1
614,814753,271560
3Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
4
-
8
-
1
-
13
-
9
-
12
-
7
-
014080001000
4Elias Midjord Kjærbo
Holbæk Skakklub
1200
3
+
2
0
8
½
14
0
13
0
9
1
12
0
122,5115501000
5Jim Jensen
Dianalund Skakklub
14861608
6
0
9
1
12
½
1
1
8
1
2
0
11
1
35,814283,911600
6Laurits Kühnrich
Holbæk Skakklub
1200
5
1
10
½
2
1
7
1
11
½
14
½
13
1
22,35141601000
7Brian Holm Nielsen
Holbæk Skakklub
11331203
8
½
1
1
14
1
6
0
2
0
10
0
3
+
7 - 92,2511440,931224
8Thomas Henriksen
Kalundborg Skakklub
977
7
½
3
+
4
½
11
0
5
0
1
0
9
1
310 - 111,15102101000
9Kurt Hansen
Dianalund Skakklub
12691418
10
0
5
0
13
0
12
1
3
+
4
0
8
0
2133,311661,861401
10Torben Sørensen
Korsør Skakklub
12441387
9
1
6
½
11
1
2
0
14
0
7
1
1
0
7 - 93,3512512,981387
11Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
12291387
12
1
14
½
10
0
8
1
6
½
13
1
5
0
44 - 63,212652,031396
12Per Hansen
Dianalund Skakklub
11061264
11
0
13
1
5
½
9
0
1
0
3
+
4
1
7 - 91,711421,401266
13Bertel Stenbæk
Dianalund Skakklub
13701518
14
0
12
0
9
1
3
+
4
1
11
0
6
0
310 - 113,9512822,631485
14Dan Christensen
Sorø Skakklub
14571518
13
1
11
½
7
0
4
1
10
1
6
½
2
0
44 - 65,2514013,211504
Indbydelse

Den 40. Holbergturnering.

Dianalund Skakklub indbyder til vores traditionsrige koordinerede turnering over 7 runder i perioden 9/2 – 15/2 2020.

 

Turneringssystem:

Der spilles fortrinsvis i alle mod alle grupper - eventuelt Monrad i en enkelt gruppe. Turneringen ELO – rates.

 

Sted:

Turneringen afvikles i klubbens lokaler i Borgerhuset, Sømosevej 44, 4293 Dianalund. Der er kørestolsadgang.

 

Spilletidspunkter:

Kl. 18.00, dog lørdag den 15/2 kl. 13.00.

 

Betænkningstid:

Betænkningstiden er i de 2 øverste grupper: 90 minutter til de første 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk med et tillæg på 30 sekunder pr. træk fra træk 1.

Øvrige Grupper: 90 minutter med et tillæg på 30 sekunder fra træk 1.

 

Frist for fremmøde:

Tidsfristen er 60 minutter efter rundestart. Er man ikke mødt inden tidsfristens udløb er partiet tabt.

 

Indskud: i alle klasser: kr. 200

 

Præmier: Garanteret 1. præmie i alle klasser kr. 1000.

 

Tilmelding:

Senest 4/2 2020 til John Christensen, på telefon 51 86 41 76, på mail: jo.c@live.dk eller direkte via DSU’s turneringssystem.

 

NB

Hvis du tilmelder dig via e-mail, er din tilmelding først registreret når du får en svarmail.

Periode 2020-02-09 .. 2020-02-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bruno Sørensen
Dommere Alle grupper:  Kurt Hansen , Flemming Christensen , Carl-Otto Nielsen , Laurits Danielsen

Tilmeldings muligheder til 40. Holbergturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2020-02-09 2020-02-04
Gruppe 2 8 2020-02-09 2020-02-04
Gruppe 3 14 2020-02-09 2020-02-04
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102043 1450085 1. Jakob Sireborn Dianalund Skakklub 1763 1841 2020-01-20
100200447 1413597 2. Morten Henrik Olsen Skakklubben af 1927, Ringsted 1783 1889 2020-02-04
100102050 1465236 3. Søren Kühnrich Holbæk Skakklub 1722 1750 2020-01-27
100200923 1421204 4. Søren Jensen Viby Skakklub 1802 1878 2020-01-25
100801011 1407384 5. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2093 2094 2019-12-26
103110753 1442252 6. Mikkel Bjerre Hasselriis Dragsholm Skakklub 1671 1770 2020-02-06
100201084 1461109 7. Brian Olsen Dianalund Skakklub 1645 1740 2020-02-02
100800893 1406400 8. Kai Gylling Nielsen Solrød Skakklub 1769 1797 2020-02-04
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200019 1409670 1. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1498 1579 2020-01-30
100102462 1410571 2. Ohran Alic Haslev Skakklub 1632 1720 2019-12-12
100200450 1405780 3. Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1551 1687 2019-11-06
100801113 1410962 4. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1644 1732 2020-02-04
100100093 1461273 5. Allan Ankjær Skovbo Skakklub 1607 1660 2020-01-26
100200125 1418866 6. Richardt Jørgensen Dianalund Skakklub 1578 1717 2019-11-19
101096011 1464060 7. Nedzad Doric Slagelse Skakklub 1506 1353 2020-01-11
100801019 1404300 8. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1608 1682 2020-01-26
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200117 1432630 1. Laurits Danielsen Dianalund Skakklub 1144 1276 2020-02-06
100801036 1401920 2. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1421 1525 2020-01-06
- 3. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-09
100202578 - 4. Elias Midjord Kjærbo Holbæk Skakklub 1200 2020-02-07
100201783 1465635 5. Jim Jensen Dianalund Skakklub 1486 1608 2020-02-01
101097106 - 6. Laurits Kühnrich Holbæk Skakklub 1200 2020-02-04
101095049 1451472 7. Brian Holm Nielsen Holbæk Skakklub 1133 1203 2020-01-18
100202548 1470302 8. Thomas Henriksen Kalundborg Skakklub 977 2019-11-25
100202354 1461540 9. Kurt Hansen Dianalund Skakklub 1269 1418 2019-12-29
100202407 1463357 10. Torben Sørensen Korsør Skakklub 1244 1387 2020-01-31
100801061 1423665 11. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1229 1387 2020-01-16
100200120 1435370 12. Per Hansen Dianalund Skakklub 1106 1264 2020-02-03
101095050 1450107 13. Bertel Stenbæk Dianalund Skakklub 1370 1518 2019-10-24
100201716 1432532 14. Dan Christensen Sorø Skakklub 1457 1518 2020-02-03