Arbejder ...

loading

Espergærde Klubturnering 2019/2020  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Espergærde Skakklub
15491575
6
0
2
½
3
½
4
1
5
 
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
22 - 42,715182,581563
2Bent Rasmussen
Espergærde Skakklub
15821664
5
0
1
½
6
0
3
½
4
 
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
163,214833,881606
3Ebbe Kallenberg
Espergærde Skakklub
16541767
4
0
5
1
1
½
2
½
6
 
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
22 - 44,2515815,501697
4Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
17601689
3
1
6
0
5
1
1
0
2
 
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
22 - 45,816464,261644
5Verner Hansen
Espergærde Skakklub
17471813
2
1
3
0
4
0
6
½
1
 
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
55,6516236,181719
6Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
19521912
1
1
4
1
2
1
5
½
3
 
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
18,3519527,601830

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRnEoEn
1Sven Ove Petersen
Sjælsø Skakklub
13911552
6
1
2
 
3
1
4
1
5
 
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
31 - 26,513917,521462
2Hans Henrik Licht
Espergærde Skakklub
14311476
5
1
1
 
6
1
3
1
4
 
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
31 - 27,114316,541334
3Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12811412
4
1
5
1
1
0
2
0
6
 
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
23 - 44,811555,621340
4Steffen Schwalbe
Espergærde Skakklub
11921172
3
0
6
0
5
1
1
0
2
 
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
153,4510822,301146
5Bjarke Andersen
Espergærde Skakklub
11081132
2
0
3
0
4
0
6
0
1
 
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
062,310051,841095
6Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
13491451
1
0
4
1
2
0
5
1
3
 
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
23 - 45,8511766,181367
Indbydelse

Vi indbyder hermed til Espergærde Skakklubs årlige klubturnering, som vil være en koordineret turnering på 10 runder. Turneringen er lukket for spillere fra andre klubber. Klubmester er vinderen af øverste gruppe.

Spillested: Espergærde skakklub, Espergærde Gymnasium og HF, Gymnasievej 2, 3060 Espergærde

Spilletider: Mandage kl. 19.30 – 24.00

  1. 1. runde, 11. november                                          6. runde, 20. januar
  2. 2. runde, 18. november                                          7. runde, 3. februar
  3. 3. runde, 25. november                                          8. runde, 10. februar
  4. 4. runde, 9. december                                            9. runde, 2. marts
  5. 5. runde, 6. januar                                                10. runde, 16. marts

Hængepartier d. 2/12, 27/1 og 9/3

Betænkningstid: 40 træk på 2 timer, derefter 20 træk i timen, evt. med hængeparti.

Turneringsform: Fortrinsvis 6 mands grupper, dobbeltrunde.

Indskud: Kr. 150 i alle grupper, som betales inden 1. runde.

Tilmelding: Senest fredag 8. november med oplysning om klub, fødselsdato, rating og tlf. nr. til Ebbe Kallenberg, Telefon 4041 7157, epost: ebbe@kallenberg.dk.

Kørestolsadgang: Der er adgang for kørestol.

Præmier: Førstepræmie kr. 400. Øvrige præmier efter deltagerantallet.

Periode 2019-11-11 .. 2020-03-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarke Andersen
Dommere
Gruppe 1:  Bjarke Andersen
Gruppe 2:  Bjarke Andersen

Tilmeldings muligheder til Espergærde Klubturnering 2019/2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2019-11-11 2019-11-08
Gruppe 2 6 2019-11-11 2019-11-08
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Espergærde Skakklub 1549 1575 2019-10-16
100800124 1413260 2. Bent Rasmussen Espergærde Skakklub 1582 1664 2019-10-23
100800091 1425684 3. Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub 1654 1767 2019-10-08
100802718 1437410 4. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1760 1689 2019-11-06
100800075 1425285 5. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1747 1813 2019-10-08
100802848 1445650 6. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1952 1912 2019-10-08
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800558 1426346 1. Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub 1391 1552 2019-11-06
100800100 1425854 2. Hans Henrik Licht Espergærde Skakklub 1431 1476 2019-11-06
100801513 1402870 3. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1281 1412 2019-11-06
100800683 1439421 4. Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1192 1172 2019-11-06
100800059 1441981 5. Bjarke Andersen Espergærde Skakklub 1108 1132 2019-11-06
100800118 1426230 6. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1349 1451 2019-11-06