Arbejder ...

loading

SydGrandPrix afdeling 4, Toftlund  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1954
8
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
01 - 82,351954
2Per Hansen
Haderslev Skakklub
2079
7
 
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
01 - 83,552079
3Jens Christian Hansen
Fredericia Skakforening
1955
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
01 - 82,351955
4FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
2349
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
01 - 85,852349
5Lars Wilton Pedersen
Esbjerg Skakforening
2013
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
01 - 82,92013
6Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
2041
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
01 - 83,22041
7Christian Karstensen
Tønder Skakklub
1917
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
01 - 821917
8IM John Rødgaard
Esbjerg Skakforening
2354
1
 
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
01 - 85,852354

1., 2., 3. og 4. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Olexandr Pershuta
Vojens Skakklub
1128
2
 
      01 - 180,251128
2Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
1307
1
 
      01 - 180,751307
3Niels Falsig
Tønder Skakklub
1781
4
 
      01 - 180,451781
4Peter Wang
Gråsten Skakklub
1833
3
 
      01 - 180,551833
5Poul Wyff
Haderslev Skakklub
1047
6
 
      01 - 180,351047
6Ole Harbo
Vojens Skakklub
1175
5
 
      01 - 180,651175
7Eivind Palm
Tønder Skakklub
1882
8
 
      01 - 180,91882
8Dzano Beckovic
Tønder Skakklub
1474
7
 
      01 - 180,11474
9Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
1751
10
 
      01 - 180,551751
10Preben Justesen
Springeren Kolding
1709
9
 
      01 - 180,451709
11Benny Christensen
Vojens Skakklub
1686
12
 
      01 - 180,81686
12Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1434
11
 
      01 - 180,21434
13Hans Valdemar Hansen
Tønder Skakklub
1816
14
 
      01 - 180,751816
14Karl Posselt
Vojens Skakklub
1610
13
 
      01 - 180,251610
15Frits Kjær Steffensen
Fredericia Skakforening
1326
16
 
      01 - 180,21326
16Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1584
15
 
      01 - 180,81584
17Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1917
18
 
      01 - 180,851917
18Henrik Krüger
Esbjerg Skakforening
1615
17
 
      01 - 180,151615

1. Klasse (5 spillere)2. Klasse (6 spillere)3. Klasse (3 spillere)4. Klasse (4 spillere)

Skoleskak Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Rasmus Hattens
Haderslev Skakklub
969
8
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
01 - 83,6969
2Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
1099
7
 
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
01 - 84,951099
3Ana Andziulyte
Tønder Skakklub
1025
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
01 - 84,21025
4Victor Oster Süberkrüb
800
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
01 - 80800
5Dzemil Adrovic
800
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
01 - 80800
6Arturas Andziulis
Tønder Skakklub
955
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
01 - 83,5955
7Johnnas Stentoft
Esbjerg Skakforening
1000
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
01 - 83,951000
8Oskar Frej Kirkegaard
Esbjerg Skakforening
1000
1
 
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
01 - 83,951000
Indbydelse

Sydjysk Hovedkreds indbyder til den 4. afdeling af sæsonens SydGrandPrix serie

Tidspunkt: Lørdag den 7. december 2019 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.

Sted: Æ Træfpunkt, Jyllandsgade 14, 6520 Toftlund

Turneringsform: 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle. Indplacering i klasser efter DSU-hurtigskakrating pr. 1/9-2019.  Alt efter deltagerantal kan flere klasser spille i samme gruppe, men spillere fra samme klasse vil i alle tilfælde spille i samme gruppe.

Skoleskak Gruppe: Der afvikles en separat skoleskakklasse, hvor rundeantallet tilpasses antallet af tilmeldte. Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskak

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunders tillæg pr. træk fra første træk.

Første runde starter ca. kl. 9.30. Tilstræbte og forventede spilletidspunkter derefter: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.

Indskud: 150 kr. juniorer 100 kr. og skoleskak 50 kr.

Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for de denne afdeling. Præmielisten offentliggøres inden 4. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak. 

Rating: Turneringen rates i Dansk Skak Unions ratingsystem for hurtigskak

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Forplejning: Der kan købes kaffe, vand, øl, chokolade samt franskbrød med ost/pålæg til rimelige priser på spillestedet.

Tilmelding: Fristen er forlænget: Senest d. 6. december kl. 18 her på siden eller pr. mail til hold@sydjysk-hk.dk. Telefonisk henvendelse mulig til Vagn Lauritzen på 21482043. Deltagere, der tilmeldes efter tilmeldingsfristen medtages kun, såfremt det er praktisk muligt. 

 

Vi ses i Toftlund

Periode 2019-12-07 .. 2019-12-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Udpeges på dagen blandt deltagerne.

Hoveddommer Vagn Lauritzen
Dommere Alle grupper:  Claus Marcussen

Tilmeldings muligheder til SydGrandPrix afdeling 4, Toftlund

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2019-12-07 2019-12-06
1., 2., 3. og 4. klasse 18 2019-12-07 2019-12-06
Skoleskak 8 2019-12-07 2019-12-06
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500403 1438964 1. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1954 2004 2019-12-02
100600333 1407520 2. Per Hansen Haderslev Skakklub 2079 2090 2019-11-15
100500460 1407651 3. Jens Christian Hansen Fredericia Skakforening 1955 2003 2019-12-05
100800378 1400320 4. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2349 2311 2019-12-03
100300625 1404962 5. Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 2013 2047 2019-12-06
100300634 1403656 6. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2041 2130 2019-11-04
100701482 1416553 7. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1917 1982 2019-12-06
100700973 7200013 8. IM John Rødgaard Esbjerg Skakforening 2354 2295 2019-12-06
Deltagere i gruppen 1., 2., 3. og 4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096489 - 1. Olexandr Pershuta Vojens Skakklub 1128 2019-12-02
101095461 1461958 2. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1307 1454 2019-11-25
100400382 1416081 3. Niels Falsig Tønder Skakklub 1781 1802 2019-11-29
100700735 1428829 4. Peter Wang Gråsten Skakklub 1833 1873 2019-11-25
101200107 1470655 5. Poul Wyff Haderslev Skakklub 1047 2019-12-03
100401617 1448757 6. Ole Harbo Vojens Skakklub 1175 1327 2019-12-02
100801031 1410709 7. Eivind Palm Tønder Skakklub 1882 1867 2019-12-01
100400888 1454242 8. Dzano Beckovic Tønder Skakklub 1474 1756 2019-12-06
101096192 1464744 9. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1751 1741 2019-12-02
101200079 1467565 10. Preben Justesen Springeren Kolding 1709 1786 2019-11-24
100900912 1429949 11. Benny Christensen Vojens Skakklub 1686 1733 2019-12-03
100400258 1448374 12. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1434 1669 2019-11-01
101096506 1439944 13. Hans Valdemar Hansen Tønder Skakklub 1816 1797 2019-11-28
100400495 1449486 14. Karl Posselt Vojens Skakklub 1610 1627 2019-12-02
100500582 1446983 15. Frits Kjær Steffensen Fredericia Skakforening 1326 1194 2019-12-04
100401459 1449044 16. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1584 1636 2019-12-03
100400358 1412531 17. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1917 1877 2019-11-28
100500137 1468596 18. Henrik Krüger Esbjerg Skakforening 1615 1709 2019-12-06
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101200095 - 1. Rasmus Hattens Haderslev Skakklub 969 2019-11-15
101200096 1469274 2. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1099 2019-11-15
101200064 1465902 3. Ana Andziulyte Tønder Skakklub 1025 1090 2019-12-03
- 4. Victor Oster Süberkrüb 800 2019-11-27
- 5. Dzemil Adrovic 800 1000 2019-12-06
101200065 1468820 6. Arturas Andziulis Tønder Skakklub 955 1246 2019-12-03
101200092 - 7. Johnnas Stentoft Esbjerg Skakforening 1000 2019-12-05
101200090 - 8. Oskar Frej Kirkegaard Esbjerg Skakforening 1000 2019-12-05