Arbejder ...

loading

DM i Hurtigskak  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
25362559
15
½
8
1
10
1
3
1
2
0
6
1
11
1
45,32538
2IM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
24672574
16
1
9
1
5
½
7
½
1
1
11
1
4
½
14,652476
3IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
24142391
17
1
10
1
6
1
1
0
11
0
19
1
7
0
46 - 74,552409
4IM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
24032529
18
1
11
½
7
½
13
1
5
1
8
1
2
½
24,452414
5FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23842280
19
1
12
1
2
½
11
0
4
0
17
1
18
½
46 - 74,82368
6IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23832367
20
1
13
1
3
0
12
1
7
½
1
0
8
½
484,252378
7Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
23522309
21
1
14
1
4
½
2
½
6
½
15
1
3
1
342382
8IM Steffen Pedersen
Hillerød Skakklub
23092308
22
½
1
0
20
1
18
1
14
1
4
0
6
½
494,12307
9FM Jørn Sloth
Nordre Skakklub
22942313
23
1
2
0
17
½
15
0
21
1
18
0
13
1
174,852267
10Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22922248
24
1
3
0
1
0
26
1
20
0
21
1
14
1
4114,552281
11FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
22822243
25
1
4
½
15
1
5
1
3
1
2
0
1
0
53,052311
12FM Jesper Mørch Lauridsen
Skakklubben af 1968
21972240
26
1
5
0
16
1
6
0
15
0
24
1
25
1
4134,152194
13Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21902221
27
1
6
0
21
1
4
0
19
0
25
0
9
0
2243,82154
14Gunnar Pedersen
Skakklubben af 1968
21842204
28
+
7
0
18
½
17
1
8
0
20
1
10
0
142,92176
15FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
21072297
1
½
22
1
11
0
9
1
12
1
7
0
 151,752147
16Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
21012082
2
0
23
1
12
0
19
½
18
0
22
+
17
1
162,752096
17Claus Rossen
Viborg Skakklub
21012155
3
0
24
1
9
½
14
0
23
1
5
0
16
0
222,752096
18Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
20732116
4
0
25
1
14
½
8
0
16
1
9
1
5
½
4102,152117
19Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20542077
5
0
26
½
22
1
16
½
13
1
3
0
20
0
3192,652061
20Per Hansen
Haderslev Skakklub
20502086
6
0
27
1
8
0
25
1
10
1
14
0
19
1
4122,552079
21IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
20432043
7
0
28
+
13
0
27
1
9
0
10
0
26
1
3202,12041
22John Hansen
Skanderborg Skakklub
20391864
8
½
15
0
19
0
23
0
28
+
16
-
27
-
271,62017
23Gert Aagaard
Springeren Kolding
19932047
9
0
16
0
26
½
22
1
17
0
27
1
24
½
3212,951995
24Jess Nykjær
Sydøstfyn
19871937
10
0
17
0
27
0
28
+
26
1
12
0
23
½
232,31963
25Sebastian Sterup
Faaborg Skakklub
19722051
11
0
18
0
28
+
20
0
27
1
13
1
12
0
3181,851977
26Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
19471691
12
0
19
½
23
½
10
0
24
0
28
+
21
0
2251,91920
27Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
19431729
13
0
20
0
24
1
21
0
25
0
23
0
22
+
2262,251906
28Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
14
-
21
-
25
-
24
-
22
-
26
-
 0280800

2200 - 2051 (8 spillere)Under 2051 (8 spillere)

Basis Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jesper Korsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
18841987
18
1
10
1
6
½
4
1
2
1
8
1
3
½
624,351938
2Peter Riis
Horsens Skakforening
18821953
19
½
31
1
17
1
5
1
1
0
7
0
11
0
145,051836
3Jannik Østoft Hansen
Randers Skakklub
18571831
20
½
14
1
19
1
6
0
9
1
12
1
1
½
544,61869
4Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
18331880
21
1
11
1
7
1
1
0
6
0
15
1
16
1
534,21857
5Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
18252007
22
1
12
1
9
½
2
0
16
0
17
1
21
1
94,71819
6Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
18101926
23
1
13
1
1
½
3
1
4
1
16
½
7
1
613,851894
7Bent Rømer Radoor
Esbjerg Skakforening
17941833
24
1
16
1
4
0
9
1
12
½
2
1
6
0
73,81815
8Jess K. Madsen
Nyborg Skakklub
17921803
25
1
17
0
21
1
15
1
23
1
1
0
13
0
4114,751770
9Johnny Larsen
Nyborg Skakklub
17781774
26
1
32
1
5
½
7
0
3
0
28
1
12
0
154,651744
10Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17771815
27
1
1
0
23
0
25
1
21
0
32
½
28
1
175,71711
11Joen Lesner
Skakklubben af 1968
17751757
28
1
4
0
16
0
24
1
20
1
21
½
2
1
104,71769
12Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17731810
29
1
5
0
25
1
17
1
7
½
3
0
9
1
84,31779
13Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17661761
30
1
6
0
22
1
16
0
29
1
23
1
8
1
555,051765
14Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
17601597
31
½
3
0
32
½
28
½
19
½
29
½
17
0
285,751663
15Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17421822
32
0
26
1
24
1
8
0
31
1
4
0
25
1
4135,31703
16Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
17391704
33
1
7
0
11
1
13
1
5
1
6
½
4
0
63,451771
17Andrew Velarde
Ejby Skakklub
16031727
34
+
8
1
2
0
12
0
32
½
5
0
14
1
182,151614
18Benny Christensen
Jerne Skakklub
16001577
1
0
27
½
31
½
29
0
28
0
34
+
24
0
2314,31452
19Martin Frøkjær-Jensen
Viby Skakklub
15461766
2
½
20
1
3
0
23
0
14
½
25
0
29
1
32331546
20Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
15381615
3
½
19
0
27
1
32
½
11
0
31
1
23
0
32141493
21Philip Nielsen
Skive Skakklub
15171676
4
0
28
1
8
0
26
1
10
1
11
½
5
0
162,21576
22Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
15051612
5
0
29
1
13
0
31
0
33
1
26
1
32
½
194,61456
23Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
15051674
6
0
30
1
10
1
19
1
8
0
13
0
20
1
4122,41582
24Jesper Gyldendahl Colombani
Prøvemedlemmer
1500
7
0
33
1
15
0
11
0
26
0
30
1
18
1
3243,351484
25Jørgen Gyldendahl Christensen
Hørning Skakklub
14881674
8
0
34
+
12
0
10
0
27
1
19
1
15
0
3221,751499
26Oliver Gabrielsen
Skakforeningen ØBRO
13961408
9
0
15
0
30
1
21
0
24
1
22
0
27
1
3252,61414
27Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13471344
10
0
18
½
20
0
30
½
25
0
33
1
26
0
2322,851309
28Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1332
11
0
21
0
33
1
14
½
18
1
9
0
10
0
291,551375
29Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12361361
12
0
22
0
34
+
18
1
13
0
14
½
19
0
270,51281
30David Harlund
Aalborg Skakforening af 1889
1173
13
0
23
0
26
0
27
½
34
+
24
0
33
1
301,451175
31Mathias Wallin Nielsen
Randers Skakklub
10971449
14
½
2
0
18
½
22
1
15
0
20
0
34
+
3260,21192
32Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10831301
15
1
9
0
14
½
20
½
17
½
10
½
22
½
200,21313
33Troels Rasmussen
Horsens Skakforening
1038
16
0
24
0
28
0
34
+
22
0
27
0
30
0
1330,71007
34Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
17
-
25
-
29
-
33
-
30
-
18
-
31
-
0340800

1770 - 1530 (8 spillere)1530 - 1400 (5 spillere)Under 1400 (8 spillere)

Indbydelse

Chess House og Dansk Skak Union indbyder hermed til DM i Hurtigskak

Spillested: FO-byen, Vester Allé 8, 8000  Aarhus C

Spilletid: Lørdag den 30. november kl. 10.00 – 19.00 spilles der om DM i hurtigskak i Aarhus.

1. runde 10.00

2. runde 11.10

3. runde 12.20

4. runde 14.00

5. runde 15.10

6. runde 16.20

7. runde 17.30

Præmieoverrækkelse 18.45

Turneringsform:
• 7 runder efter Schweizersystemet
• Der spilles i 2 grupper. Spillere over 1900 i dansk hurtigskak rating spiller om DM titlen. Gruppe 2 for spillere under 1900 i hurtigskak rating. Turneringen bliver ratet som hurtigskak.

Betænkningstid:
• 20 min. pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1
 
Kantine:
• Kaffe, vand, øl smørrebrød m.m. kan købes til fornuftige priser

Præmier:
• Vinderen af DM-gruppen får titlen ”Danmarksmester i hurtigskak”.
Titlen kan kun vindes af spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af rigsfællesskabet.
Der anvendes korrektion jvnf. DSU’s reglement.
Der anvendes Swiss Manager til rundelægning.

• DM gruppen: 1. Præmie kr. 4.000,-,
•  2. Præmie kr. 2.000,-.,

•  Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. 

• Gruppen under 1900: 1. Præmie kr. 1.200,- 2. Præmie kr. 600,-

• Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet.
 
Indskud:
kr 150,- betales på Chess Houses konto 2273-3484193486 i Nordea.
 
Tilmelding:
På DSU’s turneringssystem eller på mail til thv@vip.cybercity.dk - senest den 27. november kl. 24.00.
 
Transport:
Spillestedet ligger lige i Aarhus Midtby - 500 m fra Aarhus H.

Stævnet arrangeres af Chess House.

Periode 2019-11-30 .. 2019-11-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.chess-house.dk
Turnerings komite

 

 

Hoveddommer Aage Dalstrup Olsen
Dommere Alle grupper:  Poul Jacobsen , Tom Petri Petersen , Thomas Hauge Vestergaard
Basis:  Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til DM i Hurtigskak

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.chess-house.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 28 2019-11-30 2019-11-27
Basis 34 2019-11-30 2019-11-27
Totalt antal tilmeldte 62
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700431 1406000 1. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2536 2559 2019-11-24
100901592 1438832 2. IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2467 2574 2019-11-08
100701367 1402340 3. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2414 2391 2019-11-13
103110502 1444948 4. IM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2403 2529 2019-11-26
100600675 1401408 5. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2384 2280 2019-11-13
100700286 1400142 6. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2383 2367 2019-11-14
100600595 1402889 7. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2352 2309 2019-11-24
100300606 1401491 8. IM Steffen Pedersen Hillerød Skakklub 2309 2308 2019-11-22
100900513 1400240 9. FM Jørn Sloth Nordre Skakklub 2294 2313 2019-11-26
100901527 1431412 10. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2292 2248 2019-11-27
100400392 1404067 11. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2282 2243 2019-11-17
100601273 1401890 12. FM Jesper Mørch Lauridsen Skakklubben af 1968 2197 2240 2019-11-25
100600616 1402528 13. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2190 2221 2019-11-23
100500319 1407414 14. Gunnar Pedersen Skakklubben af 1968 2184 2204 2019-11-15
100602240 1429221 15. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2107 2297 2019-11-23
100602311 1440489 16. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2101 2082 2019-11-17
100300084 1403222 17. Claus Rossen Viborg Skakklub 2101 2155 2019-11-06
100601670 1409476 18. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2073 2116 2019-11-27
100501746 1448552 19. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2054 2077 2019-11-22
100600333 1407520 20. Per Hansen Haderslev Skakklub 2050 2086 2019-11-23
100700110 1400410 21. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2043 2043 2019-11-27
101096805 1469827 22. John Hansen Skanderborg Skakklub 2039 1864 2019-11-12
100300075 1427024 23. Gert Aagaard Springeren Kolding 1993 2047 2019-11-23
100300686 1427288 24. Jess Nykjær Sydøstfyn 1987 1937 2019-11-26
100301972 1463969 25. Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 1972 2051 2019-11-22
101095855 1462547 26. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1947 1691 2019-11-27
100600764 1422324 27. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1943 1729 2019-11-07
- 28. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-11-28
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602335 1438360 1. Jesper Korsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1884 1987 2019-11-17
101200013 1461885 2. Peter Riis Horsens Skakforening 1882 1953 2019-11-25
100601255 1468863 3. Jannik Østoft Hansen Randers Skakklub 1857 1831 2019-11-06
101095138 1457292 4. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1833 1880 2019-11-17
100200196 1408437 5. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1825 2007 2019-11-08
100201202 1402064 6. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1810 1926 2019-11-29
100500322 1427954 7. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1794 1833 2019-11-26
100300286 1416774 8. Jess K. Madsen Nyborg Skakklub 1792 1803 2019-11-20
100600639 1421581 9. Johnny Larsen Nyborg Skakklub 1778 1774 2019-11-20
100201494 1401971 10. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1777 1815 2019-11-19
100901136 1444379 11. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1775 1757 2019-11-26
100700678 1418580 12. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1773 1810 2019-11-21
101095943 1467018 13. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1766 1761 2019-11-25
100600649 1401998 14. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1760 1597 2019-11-21
101095048 1454200 15. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1742 1822 2019-11-27
100500481 1506021 16. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1739 1704 2019-11-27
100300351 1435132 17. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1603 1727 2019-11-27
100500847 1441558 18. Benny Christensen Jerne Skakklub 1600 1577 2019-11-26
100600330 1451693 19. Martin Frøkjær-Jensen Viby Skakklub 1546 1766 2019-11-20
100600405 1429183 20. Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1538 1615 2019-11-28
101095973 1466062 21. Philip Nielsen Skive Skakklub 1517 1676 2019-11-24
100302007 1468260 22. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1505 1612 2019-11-16
100301927 1451669 23. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1505 1674 2019-11-27
101097045 - 24. Jesper Gyldendahl Colombani Prøvemedlemmer 1500 2019-11-06
100600102 1420461 25. Jørgen Gyldendahl Christensen Hørning Skakklub 1488 1674 2019-11-27
101096383 1467085 26. Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1396 1408 2019-11-29
100701631 1450549 27. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1347 1344 2019-11-27
101200026 1466836 28. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1332 2019-11-25
100701776 1464485 29. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1236 1361 2019-11-29
100501367 0 30. David Harlund Aalborg Skakforening af 1889 1173 2019-11-27
100602627 1467743 31. Mathias Wallin Nielsen Randers Skakklub 1097 1449 2019-11-27
100201715 1409700 32. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1083 1301 2019-11-06
101200080 1469363 33. Troels Rasmussen Horsens Skakforening 1038 2019-11-25
- 34. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2019-11-28