Arbejder ...

loading

Senior DM 2020  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
+65 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21832186
28
14
16
13
12
20
35
255,821375,592144
2Jens Kølbæk
Nørresundby Skakklub
21272127
29
26
13
15
19
7
25
85,4521085,172114
3Per Holst
Nordre Skakklub
21172138
30
16
14
18
4
25
6
15,0521264,922150
4Ivan Sørensen
Skakklubben Evans
20962062
31
17
20
25
3
9
13
64,920884,402064
5Per Hansen
Haderslev Skakklub
20492110
32
18
27
14
6
12
15
94,720454,902102
6John Mortensen
Skakklubben af 1968
20282068
33
19
23
12
5
10
3
524,220444,322082
7Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20252073
34
20
28
16
22
2
14
104,6520224,772068
8Aleks Semakoff
Oslo Schakselskap
20232006
35
29
15
19
20
23
26
54020234,722012
9Jan Bauner
Skakklubben K41
20132004
36
23
32
20
24
4
17
554,820174,502014
10Poul Erik Nørgaard Olesen
Nørresundby Skakklub
20052004
37
35
24
23
25
6
29
26 - 275,119604,681980
11Øystein Johnsen
Tønsberg Schackklubb
20031996
38
25
40
26
29
33
19
418020035,251971
12Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
20011980
39
24
22
6
1
5
20
124,0520103,621998
13FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
19792032
40
27
2
1
23
29
4
143,9519964,152039
14Arne Christiansen
Randers Skakklub
19562000
41
1
3
5
32
50
7
153,9519733,882012
15Arne Bjørn Jørgensen
Sjælsø Skakklub
19481957
42
49
8
2
26
36
5
134,4519504,311961
16Bent Olesen
Lemvig Skakklub
19411986
43
3
1
7
50
26
38
4194,2519344,391978
17Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
19321928
44
4
38
36
41
27
9
4204,8519074,781912
18Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
19301998
45
5
25
3
33
37
43
26 - 274,7518934,671975
19Steen Juul Mortensen
Randers Skakklub
19131927
46
6
53
8
2
30
11
4173,9519153,781931
20Claus Nørregaard
Syddjurs Skakklub
19121941
48
7
4
9
8
1
12
72,8519662,991971
21Eivind Palm
Tønder Skakklub
18811851 
37
26
41
49
43
54
3415,118184,601819
22Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18701868
49
42
12
38
7
35
37
4224,7518484,551857
23Carsten Juul Nielsen
Furesø Skakklub
18651902
50
9
6
10
13
8
36
243,2518733,341905
24Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
18631888
51
12
10
42
9
38
30
434,1518144,241853
25Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
18411911
52
11
18
4
10
3
2
532,4519492,781955
26Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18231782
53
2
21
11
15
16
8
4162,718622,361815
27Ove Matras
Faaborg Skakklub
18021851
54
13
5
35
39
17
50
4214,117994,061850
28Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17841826
1
43
7
50
52
45
39
4234,617664,251821
29Peter Wang
Gråsten Skakklub
17811881
2
8
33
37
11
13
10
112,318682,831914
30Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
17701836
3
45
48
43
35
19
24
31417553,901828
31Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
17341775
4
44
42
51
36
34
41
464,4516764,291739
32Finn Larsen
Randers Skakklub
17081822
5
47
9
54
14
40
48
423,7516713,931765
33Sven Løntoft
Amager Skakforening
16741763
6
46
29
49
18
11
40
283,0516883,151770
34Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16741735
7
48
50
45
46
31
49
474,716084,181701
35Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16681701
8
10
44
27
30
22
1
291,9517161,921733
36Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
16651712
9
50
45
17
31
15
23
302,7516882,611730
37Finn Andersson
Randers Skakklub
16631748
10
21
51
29
42
18
22
3352,616752,841751
38Johannes Pilgaard
Aulum Skakklub
16511487
11
52
17
22
48
24
16
322,616781,311531
39Thomas Haugaard
Amager Skakforening
16301680
12
51
49
53
27
41
28
3383,8516053,661667
40Peter Nielsen
Enkeltmedlem - Udland
16151653
13
54
11
48
45
32
33
333,416182,701669
41Scot Wolfgang Jensen
Løgumkloster Skakklub
15711609
14
53
47
21
17
39
31
452,6515642,461610
42Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
15571665
15
22
31
24
37
54
45
2502,515352,721651
43John Kristoffersen
Gråsten Skakklub
15101668
16
28
52
30
53
21
18
442,215242,681664
44Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
14781586
17
31
35
46
54
49
52
3403,314653,321580
45Uffe Kallenbach
THY Skakklub
14501615
18
30
36
34
40
28
42
3361,415272,131632
46Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
14191564
19
33
54
44
34
52
47
2512,813833,021544
47Edlef Bucka-Lassen
Tønder Skakklub
14071520 
32
41
52
51
53
46
½542,9512972,801474
48Lars Østergård Kristensen
Lyngby-Virum Skakklub
14021632
20
34
30
40
38
51
32
3371,514702,861635
49Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
13551479
22
15
39
33
21
44
34
1530,8513621,211475
50Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
13491516
23
36
34
28
16
14
27
3340,4515110,981556
51Jens Gade
Amager Skakforening
13111470
24
39
37
31
47
48
53
481,713471,901482
52Jens Peter Jensen
Løgumkloster Skakklub
12691424
25
38
43
47
28
46
44
2491,213051,741429
53Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12411428
26
41
19
39
43
47
51
521,112591,651425
54Aase Morling
Tåstrup Skakforening
12391420
27
40
46
32
44
42
21
3390,7513741,241455

Partier i turneringen Senior DM 2020

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Dansk Skak Union og Løgumkloster Skakklub indbyder hermed til det officielle DM for spillere, der fylder 50 år senest i 2020.

Spilledage: Søndag, den 9. februar til lørdag, den 15. februar 2020. Søndag startes kl. 18, mandag til fredag kl. 13 og lørdag kl. 10.

Spillested: Løgumkloster Højskole, Brorsonsvej 2-10, 6240  Løgumkloster.

Turneringsform: Der spilles i 2 grupper, 65+ og 50+. Spillere, der er berettigede til at spille i 65+, men ønsker at spille i 50+ bedes opgive dette ved tilmeldingen. Ved færre end 8 deltagere i en af grupperne slås de sammen. Ved 8 deltagere i en gruppe spilles alle-mod alle, ellers Schweizer.

Betænkningstid: 90 minutter/40 træk plus 30 minutter til resten; der tillægges 30 sek. pr træk fra træk 1.

Præmier: I hver gruppe udsætter Dansk Skak Union 2 rejsepræmier på henholdsvis 4000 kr. og 2000 kr., der kan bruges som tilskud til deltagelse i enten Senior EM eller Senior VM. Øvrige præmier afhænger af deltagerantal.

Indskud: 250 kr. pr spiller

Udenlandske spillere kan deltage, men DM titlerne og rejsepræmierne kan kun vindes af spillere, der er registrerede hos FIDE som repræsenterende en del af rigsfællesskabet.

Overnatning og forplejning. Der tilbydes overnatning og forplejning (morgenmad, frokost og aftensmad) på Højskolen fra søndag aften til lørdag middag. I enkeltværelse (fælles toilet og bad pr. ca. 4 værelser) 3350 kr; i dobbeltværelse (fælles toilet og bad pr. ca. 4 værelser) 2990 kr; på det nærliggende Løgumkloster Refugium (gode værelser med eget toilet og bad – spisning sammen med deltagerne, der bor på højskolen) 3875kr.  Alle priser er pr. person og er ekskl. drikkevarer.

29 november: Refugiet er nu desværre booket fuldt op. Men der er stadig mange værelser på højskolen.

Andre muligheder for overnatning er Løgumkloster Forsamlingshus, der ligger ca. 15 minutters gang fra spillestedet, (http://www.loegumklosterforsamlingshus.dk/). Der er også byen andre muligheder for bed and breakfast, skakklubben formidler gerne kontakt.

Under runderne vil der være fri kaffe, the og postevand for alle spillere og der vil være mulighed for køb af øl vand og vin til rimelige priser under hele stævnet (selvbetjening og afregning ved afrejse).

Festmiddag: Der vil blive arrangeret en festmiddag på Højskolen fredag aften; for spillere der bor på højskole eller refugium, er denne inkluderet i ovennævnte pris; for øvrige spillere er prisen 250 kr. ekskl. drikkevarer.

Tilmelding via Dansk Skak Unions Turneringssystem eller til Løgumkloster Skakklub (logumklosterskakklub@gmail.com) senest 1. februar. Indskud samt betaling for ophold bedes indbetalt på Løgumkloster Skakklubs konto 9824 8200055056 med angivelse af navn senest den 3. februar.

Offentlig transport: Busrute 136 fra Vojens og busrute 124 fra Rødekro. Begge muligheder passer rimeligt med start og sluttidspunkt. Busstationen i Løgumkloster ligger ca. 10 minutters gang fra spillestedet.

Periode 2020-02-09 .. 2020-02-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Frode Benedikt Nielsen, Jan Rosen berg, Flemming Stald

Hoveddommer Vagn Lauritzen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Senior DM 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
+50 14 2020-02-09 2020-02-01
+65 54 2020-02-09 2020-02-01
Totalt antal tilmeldte 68
Deltagere i gruppen +50
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600717 1401033 1. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2157 2186 2019-11-29
102101025 1400878 2. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2138 2203 2020-01-21
100100743 1403419 3. Palle Skov Valby Skakklub 2010 1966 2019-11-26
100101187 1405721 4. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1958 1901 2019-12-03
100600805 1463691 5. Ejvind Østerby Ambøg Vojens Skakklub 1863 1875 2019-11-14
100400358 1412531 6. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1861 1865 2019-11-28
103101958 1422952 7. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1727 1813 2020-01-06
101096506 1439944 8. Hans Valdemar Hansen Løgumkloster Skakklub 1708 1801 2020-01-08
100400888 1454242 9. Dzano Beckovic Løgumkloster Skakklub 1591 1691 2020-02-04
100600825 1444760 10. Søren von Bülow Frederiksværk Skakklub 1523 1587 2019-12-19
101200105 1470817 11. Peter Otten Gråsten Skakklub 1480 1617 2020-01-30
100801513 1402870 12. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1391 1418 2020-02-03
100600833 1422669 13. Leo Starup Randers Skakklub 1388 1529 2019-12-11
100701788 1465058 14. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1347 1456 2019-12-20
Deltagere i gruppen +65
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700375 1402820 1. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2183 2186 2019-11-24
100700245 1400339 2. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2127 2127 2019-12-02
100600338 1405411 3. Per Holst Nordre Skakklub 2117 2138 2019-11-26
100901466 1436651 4. Ivan Sørensen Skakklubben Evans 2096 2062 2020-02-01
100600333 1407520 5. Per Hansen Haderslev Skakklub 2049 2110 2019-11-23
100600644 1409190 6. John Mortensen Skakklubben af 1968 2028 2068 2020-01-28
100700367 1401670 7. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2025 2073 2019-11-22
1500635 8. Aleks Semakoff Oslo Schakselskap 2023 2006 2019-12-19
100101984 1415832 9. Jan Bauner Skakklubben K41 2013 2004 2020-01-30
100700391 1404253 10. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 2005 2004 2020-01-01
1515861 11. Øystein Johnsen Tønsberg Schackklubb 2003 1996 2019-12-18
100700393 1403257 12. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2001 1980 2019-11-27
100101656 1400649 13. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 1979 2032 2019-11-20
100600856 1402013 14. Arne Christiansen Randers Skakklub 1956 2000 2020-01-07
100800037 1406680 15. Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1948 1957 2019-11-13
100900337 1406019 16. Bent Olesen Lemvig Skakklub 1941 1986 2020-01-03
100600608 1404644 17. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1932 1928 2019-11-29
100500403 1438964 18. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1930 1998 2019-11-18
100600873 1408143 19. Steen Juul Mortensen Randers Skakklub 1913 1927 2019-11-13
100600571 1409808 20. Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 1912 1941 2019-12-13
100801031 1410709 21. Eivind Palm Tønder Skakklub 1881 1851 2020-01-19
100701708 1461176 22. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1870 1868 2019-12-05
100800210 1402242 23. Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1865 1902 2020-02-01
100500692 1409859 24. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1863 1888 2020-02-01
100500118 1439880 25. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1841 1911 2019-12-06
100700678 1418580 26. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1823 1782 2019-11-29
100300258 1416790 27. Ove Matras Faaborg Skakklub 1802 1851 2019-11-30
100700677 1406159 28. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1784 1826 2020-01-22
100700735 1428829 29. Peter Wang Gråsten Skakklub 1781 1881 2019-11-20
100800341 1426680 30. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1770 1836 2019-11-17
100501365 1429132 31. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1734 1775 2019-12-06
100600850 1418939 32. Finn Larsen Randers Skakklub 1708 1822 2020-02-01
100700567 1441523 33. Sven Løntoft Amager Skakforening 1674 1763 2019-12-13
100101696 1410776 34. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1674 1735 2019-12-07
100700369 1428357 35. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1668 1701 2019-11-22
100101939 1411357 36. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1665 1712 2019-12-20
100600853 1420232 37. Finn Andersson Randers Skakklub 1663 1748 2019-11-13
100900636 1449923 38. Johannes Pilgaard Aulum Skakklub 1651 1487 2019-11-18
100102246 1414330 39. Thomas Haugaard Amager Skakforening 1630 1680 2019-11-22
102100233 1707485 40. Peter Nielsen Enkeltmedlem - Udland 1615 1653 2019-11-16
100401569 1448870 41. Scot Wolfgang Jensen Løgumkloster Skakklub 1571 1609 2020-01-22
100400258 1448374 42. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1557 1665 2019-12-07
100401492 1440357 43. John Kristoffersen Gråsten Skakklub 1510 1668 2020-01-27
100101086 1413368 44. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1478 1586 2020-02-02
100900653 1411292 45. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1450 1615 2019-11-30
100100017 1414712 46. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1419 1564 2019-11-14
100401502 1439928 47. Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1407 1520 2020-01-18
100103637 1415018 48. Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1402 1632 2019-11-20
100501384 1444786 49. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1355 1479 2019-12-11
100500498 1413481 50. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1349 1516 2019-12-02
100100104 1416111 51. Jens Gade Amager Skakforening 1311 1470 2019-12-06
100400222 1439952 52. Jens Peter Jensen Løgumkloster Skakklub 1269 1424 2020-01-22
100802375 1416669 53. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1241 1428 2019-11-15
100102599 1440993 54. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1239 1420 2019-12-08