loading
Arbejder ...

Vojens Juleturnering - SGP-5

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Søren Brautsch
Haderslev Skakklub
2230
2
1
5
1
13
1
12
1
6
½
10
½
7
½
14,952241
2Per Hansen
Haderslev Skakklub
2028
1
0
8
0
3
½
4
1
7
0
5
1
11
1
83,22034
3Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1959
4
½
13
0
2
½
11
0
9
0
14
0
5
½
143,11911
4Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
2014
3
½
7
½
6
0
2
0
11
0
9
1
12
0
2133,251984
5Christian Karstensen
Tønder Skakklub
2055
6
1
1
0
12
0
14
1
8
½
2
0
3
½
393,452046
6Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Sydøstfyn
2225
5
0
9
1
4
1
8
1
1
½
13
½
10
1
525,052224
7Ivan Sørensen
Skakklubben Evans
2050
8
½
4
½
14
0
9
1
2
1
12
½
1
½
46 - 73,752055
8Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
2037
7
½
2
1
10
½
6
0
5
½
11
1
13
1
33,152064
9Ernst Bindzus
Skakklubben Evans
1903
10
0
6
0
11
½
7
0
3
1
4
0
14
1
112,21912
10Henrik Svane
Skakklubben Evans
2084
9
1
12
½
8
½
13
½
14
1
1
½
6
0
443,82088
11Allan Hye
Haderslev Skakklub
2071
12
0
14
0
9
½
3
1
4
1
8
0
2
0
124,32035
12Michael Jakobsen
Springeren Kolding
2040
11
1
10
½
5
1
1
0
13
0
7
½
4
1
46 - 73,22056
13Gabor Erdodi
Varde Skakklub
2011
14
1
3
1
1
0
10
½
12
1
6
½
8
0
452,952032
14Jens Ingemann Madsen
Springeren Kolding
1928
13
0
11
1
7
1
5
0
10
0
3
1
9
0
3102,651939

1. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1917
2
½
5
0
11
1
16
1
9
1
13
½
15
0
484,551901
2 Asbjørn Sørensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1862
1
½
6
½
17
0
4
0
16
0
18
+
11
½
143,31808
3Bent Rømer Radoor
Esbjerg Skakforening
1815
4
1
9
1
13
1
15
0
6
0
17
0
12
0
3133,31806
4Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
1852
3
0
7
0
14
1
2
1
12
½
8
0
18
+
123,451824
5Lars Linnemann
Springeren Kolding
1850
6
½
1
1
15
0
12
½
7
0
10
1
14
1
453,851855
6 Rune Sørensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1828
5
½
2
½
16
1
7
½
3
1
15
1
13
½
533,71867
7Niels Falsig
Tønder Skakklub
1805
8
½
4
1
9
0
6
½
5
1
14
1
17
0
463,41823
8Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
1741
7
½
10
1
12
½
13
0
17
0
4
1
9
1
472,451789
9Anders Christensen
Varde Skakklub
1856
10
1
3
0
7
1
17
1
1
0
12
½
8
0
103,71850
10Lars Husum
Esbjerg Skakforening
1849
9
0
8
0
18
+
11
1
14
0
5
0
16
0
2173,651770
11Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1724
12
0
14
½
1
0
10
0
18
+
16
½
2
½
162,21703
12Jørgen Clausen
Gråsten Skakklub
1841
11
1
13
0
8
½
5
½
4
½
9
½
3
1
493,751849
13Eivind Palm
Tønder Skakklub
1863
14
1
12
1
3
0
8
1
15
1
1
½
6
½
524,151889
14Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
1719
13
0
11
½
4
0
18
+
10
1
7
0
5
0
152,151700
15Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
1717
16
1
17
1
5
1
3
1
13
0
6
0
1
1
512,31834
16Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
1749
15
0
18
+
6
0
1
0
2
1
11
½
10
1
112,451751
17Ole Trøst Poulsen
Haderslev Skakklub
1880
18
+
15
0
2
1
9
0
8
1
3
1
7
1
543,651891
18Hr. Oversidder
Ingen klub
1799
17
-
16
-
10
-
14
-
11
-
2
-
4
-
01801799

2. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
1738
2
1
5
0
4
1
7
½
9
1
10
1
6
1
14,41771
2Peter Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
1692
1
0
3
1
10
½
8
1
7
0
5
1
9
1
24,251700
3Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1567
4
½
2
0
9
1
10
0
6
0
8
0
7
1
92,91549
4Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
1663
3
½
6
1
1
0
5
½
8
1
9
1
10
½
33,91681
5Dragos George Septilici
Grindsted Skakklub
1640
6
1
1
1
7
½
4
½
10
1
2
0
8
0
443,51655
6Benny Christensen
Vojens Skakklub
1683
5
0
4
0
8
0
9
1
3
1
7
1
1
0
373,951655
7Ejvind Østerby Ambøg
Vojens Skakklub
1651
8
1
10
1
5
½
1
½
2
1
6
0
3
0
453,751659
8Henrik Krüger
Esbjerg Skakforening
1551
7
0
9
0
6
1
2
0
4
0
3
1
5
1
382,61569
9John Kristoffersen
Gråsten Skakklub
1634
10
0
8
1
3
0
6
0
1
0
4
0
2
0
1103,551537
10Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1514
9
1
7
0
2
½
3
1
5
0
1
0
4
½
362,21550

3.-4. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Steen Jensen
Gråsten Skakklub
1481
2
0
14
0
6
1
12
0
8
1
10
½
5
½
384,151429
2Benny Christensen
Jerne Skakklub
1452
1
1
4
0
11
1
3
0
10
1
14
1
7
½
43,851481
3Poul Wyff
Haderslev Skakklub
1209
4
0
6
1
5
1
2
1
7
½
12
1
9
1
31,751479
4Tommy Hansen
Springeren Kolding
1483
3
1
2
1
7
0
10
1
14
1
9
1
11
1
614,551548
5Carsten Wagner Sørensen
Fredericia Skakforening
1509
6
1
7
0
3
0
13
0
9
0
8
1
1
½
114,91401
6Joel Nødskov Christensen
Esbjerg Skakforening
1474
5
0
3
0
1
0
8
1
12
0
13
½
10
1
134,41389
7Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1486
8
1
5
1
4
1
14
1
3
½
11
1
2
½
624,51554
8Edlef Bucka-Lassen
Tønder Skakklub
1230
7
0
9
0
12
0
6
0
1
0
5
0
13
½
½142,051160
9David Harlund
Aalborg Skakforening af 1889
1175
10
0
8
1
13
1
11
0
5
1
4
0
3
0
371,81229
10Hans Jørgen Clausen
Gråsten Skakklub
1493
9
1
11
½
14
½
4
0
2
0
1
½
6
0
124,351410
11Torben Simonsen
Skakklubben Evans
1356
12
1
10
½
2
0
9
1
13
1
7
0
4
0
63,151372
12Ole Henriksen
Varde Skakklub
1331
11
0
13
0
8
1
1
1
6
1
3
0
14
1
453,31363
13Karl Ørskov Jensen
Haderslev Skakklub
1335
14
0
12
1
9
0
5
1
11
0
6
½
8
½
393,351319
14Verner Frede Schrøder
Gråsten Skakklub
1375
13
1
1
1
10
½
7
0
4
0
2
0
12
0
102,91357

Skoleskakgruppen Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Julius Bøgebjerg Gregersen
Læseforeningens Skakklub
1000
6
1
2
0
3
0
4
1
5
+
32 - 421000
2Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
1216
5
+
1
1
6
1
3
1
4
1
513,251250
3Karoline Gregersen
Læseforeningens Skakklub
1090
4
1
5
+
1
1
2
0
6
0
32 - 42,551065
4Magnus Fink Weis
Prøvemedlemmer
800
3
0
6
0
5
+
1
0
2
0
150,85749
5Victor Christopher Brunbjerg Nielsen
Skakklubben Evans
1100
2
-
3
-
4
-
6
-
1
-
0601100
6Sofus Bøgebjerg Gregersen
Læseforeningens Skakklub
883
1
0
4
1
2
0
5
+
3
1
32 - 41,3925
Indbydelse
Kære skakspillere.
VOJENS SKAKKLUB indbyder hermed for 47. gang til julehurtigturnering i Vojens. Turneringen indgår som 5. afdeling af Syd Grand Prix serien 2019-20.
 
Spillested: Lagoniskolens Aula, Unionvej 4, 6500 Vojens.
 
Tidspunkt:   Lørdag den 28. december 2019 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Skoleskakspillerne forventes dog at være færdige senest kl. 16.
Kom gerne i god tid inden turneringsstart.
 
Turneringsform:   Der spilles 7 runder Monrad eller alle-mod-alle. Indplacering i klasser efter hurtigskakrating gældende pr. 01.09.2019. Alt efter deltagerantal kan flere klasser spille i samme gruppe, men spillere fra samme klasse vil i alle tilfælde spille i samme gruppe.
 
Herudover oprettes så vidt muligt en separat skoleskakklasse, hvor rundeantal og spilletid tilpasses antallet af tilmeldte. Tilføj ”skoleskak” ved tilmelding.
 
Reglement:    Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, og turneringen hurtigskakrates.  I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds´ hjemmeside. 
 
Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller + 5 sekunders tillæg pr. træk fra første træk.
 
Indskud:   Voksne og pensionister:   150,- kr. Ungdom (under 21 år):   100,-kr. Skoleskakklassen:   50 kr.
 
Præmer: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken (7 stævner i løbet af sæson 2019-20). Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres inden 4. runde. Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede SGP-serie er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.
 
Forplejning: På spillestedet kan der bl.a. købes kaffe/te, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.
 
Tilmelding:   Senest søndag den 22-12-2019 via denne side eller pr. e-mail til:
Karl Posselt, Skjoldsvænge 6, 6500 Vojens, Telefon 7454 3423 eller 2392 0369
E-mail: vojensskakklub@gmail.com .
Eftertilmeldinger medtages kun, såfremt det er praktisk muligt.
 
Glædelig jul og på gensyn i Vojens.
Periode 2019-12-28 .. 2019-12-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Niels Falsig (Tønnder Skakklub)
Hansjørgen Clausen (Gråsten Skakklub)
Anders Christensen (Varde Skakklub)

Hoveddommer Karl Posselt
Dommere
Mester:  Karl Posselt
1. Klasse:  Karl Posselt
2. Klasse:  Karl Posselt
3.-4. Klasse:  Karl Posselt
Skoleskakgruppen:  Karl Posselt

Tilmeldings muligheder til Vojens Juleturnering - SGP-5

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 14 2019-12-28 2019-12-25
1. Klasse 18 2019-12-28 2019-12-25
2. Klasse 10 2019-12-28 2019-12-25
3.-4. Klasse 14 2019-12-28 2019-12-25
Skoleskakgruppen 6 2019-12-28 2019-12-25
Totalt antal tilmeldte 62
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600601 1400983 1. Søren Brautsch Haderslev Skakklub 2230 2293 2019-12-22
100600333 1407520 2. Per Hansen Haderslev Skakklub 2028 2090 2019-12-08
100500403 1438964 3. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1959 2004 2019-11-30
103109777 1441264 4. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 2014 1997 2019-12-10
100701482 1416553 5. Christian Karstensen Tønder Skakklub 2055 1982 2019-12-22
100300210 1403699 6. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Sydøstfyn 2225 2226 2019-12-17
100901466 1436651 7. Ivan Sørensen Skakklubben Evans 2050 2060 2019-12-03
100300634 1403656 8. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2037 2130 2019-12-08
100500488 1411950 9. Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1903 1924 2019-12-21
100500652 1403192 10. Henrik Svane Skakklubben Evans 2084 2045 2019-12-20
100400286 1410067 11. Allan Hye Haderslev Skakklub 2071 2101 2019-12-12
100300072 1404237 12. Michael Jakobsen Springeren Kolding 2040 2032 2019-12-23
100501758 1203312 13. Gabor Erdodi Varde Skakklub 2011 2071 2019-12-02
100700569 1434993 14. Jens Ingemann Madsen Springeren Kolding 1928 1967 2019-12-02
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400358 1412531 1. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1917 1877 2019-12-03
101096015 - 2. Asbjørn Sørensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1862 1862 2019-12-03
100500322 1427954 3. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1815 1806 2019-12-12
100500118 1439880 4. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1852 1904 2019-12-03
103108608 1407856 5. Lars Linnemann Springeren Kolding 1850 1852 2019-12-22
101096473 - 6. Rune Sørensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1828 1828 2019-12-03
100400382 1416081 7. Niels Falsig Tønder Skakklub 1805 1802 2019-12-17
100400289 1416499 8. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1741 1883 2019-12-21
100500329 1415921 9. Anders Christensen Varde Skakklub 1856 1892 2019-12-11
100500143 1416324 10. Lars Husum Esbjerg Skakforening 1849 1848 2019-12-21
100500538 1403478 11. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1724 1658 2019-12-02
100401260 1409468 12. Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1841 1877 2019-12-20
100801031 1410709 13. Eivind Palm Tønder Skakklub 1863 1867 2019-12-21
100500500 1413830 14. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1719 1836 2019-12-21
100401642 1457020 15. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1717 1805 2019-12-16
100500752 1428543 16. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1749 1724 2019-12-22
100400303 1417088 17. Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1880 1910 2019-12-16
- 18. Hr. Oversidder Ingen klub 1799 1000 2019-12-26
Deltagere i gruppen 2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096192 1464744 1. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1738 1741 2019-12-23
100501470 1421611 2. Peter Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1692 1758 2019-12-22
100500942 1439855 3. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1567 1735 2019-12-11
100500354 1449583 4. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1663 1763 2019-12-02
100901833 1468928 5. Dragos George Septilici Grindsted Skakklub 1640 1581 2019-12-08
100900912 1429949 6. Benny Christensen Vojens Skakklub 1683 1733 2019-12-25
100600805 1463691 7. Ejvind Østerby Ambøg Vojens Skakklub 1651 1874 2019-12-10
100500137 1468596 8. Henrik Krüger Esbjerg Skakforening 1551 1709 2019-12-13
100401492 1440357 9. John Kristoffersen Gråsten Skakklub 1634 1677 2019-12-20
100401459 1449044 10. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1514 1636 2019-12-02
Deltagere i gruppen 3.-4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401117 1428594 1. Steen Jensen Gråsten Skakklub 1481 1649 2019-12-17
100500847 1441558 2. Benny Christensen Jerne Skakklub 1452 1577 2019-12-12
101200107 1470655 3. Poul Wyff Haderslev Skakklub 1209 2019-12-22
100501424 1447190 4. Tommy Hansen Springeren Kolding 1483 1635 2019-12-03
100501635 1446975 5. Carsten Wagner Sørensen Fredericia Skakforening 1509 1326 2019-12-11
100500899 1448471 6. Joel Nødskov Christensen Esbjerg Skakforening 1474 0 2019-12-18
100400258 1448374 7. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1486 1669 2019-11-30
100401502 1439928 8. Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1230 1520 2019-12-17
100501367 0 9. David Harlund Aalborg Skakforening af 1889 1175 2019-12-09
100400163 1409425 10. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1493 1615 2019-12-17
103109827 1441272 11. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1356 1663 2019-12-10
100500343 1448781 12. Ole Henriksen Varde Skakklub 1331 1515 2019-12-12
100400287 1441833 13. Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1335 1415 2019-12-17
100400116 1449591 14. Verner Frede Schrøder Gråsten Skakklub 1375 1467 2019-12-17
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100302034 - 1. Julius Bøgebjerg Gregersen Læseforeningens Skakklub 1000 2019-12-01
101200096 1469274 2. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1216 2019-12-20
100302006 1469070 3. Karoline Gregersen Læseforeningens Skakklub 1090 2019-12-01
101097072 - 4. Magnus Fink Weis Prøvemedlemmer 800 2019-12-16
101200104 1471074 5. Victor Christopher Brunbjerg Nielsen Skakklubben Evans 1100 2019-12-23
100302035 - 6. Sofus Bøgebjerg Gregersen Læseforeningens Skakklub 883 2019-12-17