loading
Arbejder ...

Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix - 6 - 2019/2020

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23822271
2
1
6
1
11
0
4
0
7
1
9
1
3
½
35,82356
2Jørgen Aaskov
Skakklubben Evans
20391994
1
0
4
0
3
½
12
1
5
½
6
½
9
½
393,12037
3Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Sydøstfyn
22242243
4
½
11
0
2
½
5
½
10
1
8
1
1
½
454,72210
4Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
22702173
3
½
2
1
8
1
1
1
9
1
11
1
7
1
14,92304
5Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
19362022
6
0
7
0
12
1
3
½
2
½
10
0
11
0
2113,151902
6Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
20912100
5
1
1
0
9
0
7
0
12
1
2
½
10
1
84,32075
7Michael Poulsen
Nordre Skakklub
2018
8
0
5
1
10
½
6
1
1
0
12
1
4
0
73,452019
8Per Hansen
Haderslev Skakklub
20342098
7
1
9
½
4
0
10
1
11
½
3
0
12
1
463,652041
9Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
20642125
10
1
8
½
6
1
11
1
4
0
1
0
2
½
443,22080
10Zijad Campara
Skakklubben Evans
19011929
9
0
12
1
7
½
8
0
3
0
5
1
6
0
102,751894
11Maxim Konstantinov
Skakklubben Evans
20051946
12
1
3
1
1
1
9
0
8
½
4
0
5
1
22,952037
12Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
11
0
10
0
5
0
2
0
6
0
7
0
8
0
0120800

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Leif Hamborg
Herning Skakklub
16471819
2
½
14
½
3
½
4
0
7
0
8
0
9
1
131,751670
2Jan Rosenberg
Springeren Kolding
18341866
1
½
7
1
4
0
3
½
14
1
6
1
12
½
43,451866
3Lars Linnemann
Springeren Kolding
18551840
4
0
8
1
1
½
2
½
13
0
9
1
5
1
474,11852
4Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18081824
3
1
6
0
2
1
1
1
10
0
11
0
13
0
393,551792
5Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
17891887
6
0
9
1
11
½
7
1
12
½
10
0
3
0
3103,151785
6Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
19201803
5
1
4
1
10
0
12
1
11
½
2
0
7
1
34,451922
7Eivind Palm
Tønder Skakklub
18891867
8
½
2
0
9
1
5
0
1
1
14
1
6
0
84,151870
8Birger Olsen
Sydøstfyn
19391922
7
½
3
0
13
0
11
0
9
1
1
1
14
0
124,81870
9Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
17031644
10
0
5
0
7
0
13
0
8
0
3
0
1
0
0142,51628
10Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
17471986
9
1
12
½
6
1
14
1
4
1
5
1
11
0
12,751867
11Amin Yahyaoui
Skakklubben Evans
18001849
12
0
13
1
5
½
8
1
6
½
4
1
10
1
523,151866
12Lars Garne Rasmussen
Åbyhøj Skakklub
18631981
11
1
10
½
14
½
6
0
5
½
13
1
2
½
453,851868
13Joen Lesner
Skakklubben af 1968
18021736
14
0
11
0
8
1
9
1
3
1
12
0
4
1
463,21826
14Keld Johnny Olsen
Holstebro Skakklub
18871875
13
1
1
½
12
½
10
0
2
0
7
0
8
1
3114,151853

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
16361817
2
½
11
0
3
0
6
½
7
1
12
1
5
0
373,51621
2Andrew Velarde
Ejby Skakklub
16461735
1
½
3
1
11
1
8
0
5
½
4
1
10
1
523,651687
3Carl Heinrich Mortensen
Skakklubben Evans
15251673
4
0
2
0
1
1
12
1
6
0
7
½
8
0
82,31534
4Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
15501653
3
1
5
0
9
1
10
0
11
0
2
0
6
0
2102,81514
5Dragos George Septilici
Grindsted Skakklub
17061614
6
1
4
1
8
0
11
1
2
½
10
1
1
1
14,21745
6Per Madsen
Syddjurs Skakklub
16121724
5
0
7
0
12
0
1
½
3
1
9
1
4
1
63,251620
7Karl Posselt
Vojens Skakklub
16301622
8
0
6
1
10
0
9
0
1
0
3
½
12
1
93,251608
8Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
17711786
7
1
9
1
5
1
2
1
10
0
11
0
3
1
534,851776
9Benny Christensen
Vojens Skakklub
16551733
10
1
8
0
4
0
7
1
12
0
6
0
11
0
2113,551609
10Cliff Kaltoft
Skakklubben Evans
16361555
9
0
12
1
7
1
4
1
8
1
5
0
2
0
453,151662
11Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
15821604
12
1
1
1
2
0
5
0
4
1
8
1
9
1
542,61687
12Preben Justesen
Springeren Kolding
17571772
11
0
10
0
6
1
3
0
9
1
1
0
7
0
2124,851672

Basis 3-4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Mads Phillip Sonnichsen
Horsens Skakforening
1078
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
7
0
½81,551031
2Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
15541663
7
1
1
1
8
1
3
0
4
½
5
0
6
½
445,551484
3Mads Munk Jensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1429
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
0
5
1
614,551494
4Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
14121440
5
0
6
½
7
½
1
1
2
½
3
1
8
1
2 - 34,41417
5Carsten Wagner Sørensen
Fredericia Skakforening
12951414
4
1
8
0
6
0
7
½
1
1
2
1
3
0
53,351302
6Bent Christensen
Skakklubben Evans
14901526
3
0
4
½
5
1
8
1
7
1
1
½
2
½
2 - 35,051465
7Per Rømhild
Skakklubben Evans
9451111
2
0
3
0
4
½
5
½
6
0
8
0
1
1
270,751015
8Erik Aaskov
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1231
1
1
5
1
2
0
6
0
3
0
7
1
4
0
362,751242

Skoleskakklasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Tristan Nielsen
1000
2
1
4
0
17
0
11
½
16
0
18
1
8
½
31101000
2Emily Nielsen
800
1
0
17
0
11
0
18
1
8
½
16
0
12
½
2160800
3Morten Perez
800
4
0
5
1
14
½
12
1
9
0
13
0
16
0
140800
4Dzemil Adrovic
800
3
1
1
1
6
1
10
1
17
1
15
1
5
1
710800
5Maja Merete Fredensborg Nielsen
Skakklubben Evans
1000
6
0
3
0
13
1
16
1
11
1
7
1
4
0
4601000
6Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
1250
5
1
7
1
4
0
17
1
10
0
9
1
13
1
5301250
7Max Kasprzyk
800
8
1
6
0
12
½
14
1
15
0
5
0
9
0
150800
8Bastian Pindstrup
800
7
0
9
0
18
1
13
0
2
½
12
0
1
½
2170800
9Rasmus Hattens
Haderslev Skakklub
1040
10
0
8
1
16
1
15
0
3
1
6
0
7
1
4701040
10Arturas Andziulis
Tønder Skakklub
9251246
9
1
12
1
15
1
4
0
6
1
17
0
14
1
520925
11Lea Kasprzyk
800
12
0
13
½
2
1
1
½
5
0
14
0
18
1
3120800
12Jonas Bøgh
1000
11
1
10
0
7
½
3
0
14
0
8
1
2
½
31301000
13Johannes Stentoft
10001000
14
0
11
½
5
0
8
1
18
1
3
1
6
0
1001000
14Marcus A lad
10001000
13
1
15
0
3
½
7
0
12
1
11
1
10
0
901000
15Ana Andziulyte
Tønder Skakklub
9611090
16
1
14
1
10
0
9
1
7
1
4
0
17
0
450961
16Kristoffer Pindstrup
800
15
0
18
1
9
0
5
0
1
1
2
1
3
1
480800
17Victor Christopher Brunbjerg Nielsen
Skakklubben Evans
1100
18
1
2
1
1
1
6
0
4
0
10
1
15
1
5401100
18Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
17
0
16
0
8
0
2
0
13
0
1
0
11
0
0180800
Indbydelse

SKAKKLUBBEN EVANS inviterer til hurtigskak lørdag den 1. februar.

Turneringen indgår som 6. afdeling i SydGrandPrix-serien 2019/2020

Tidspunkt : Lørdag den 1. februar 2020 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.

Sted : Hældagerskolen, blok 8, Nørremarksvej 157, 7120 Vejle Ø. (Bredballe)

Turneringsform : 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Første runde starter ca. kl. 9.30. Spilletidspunkter derefter: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 30. januar i DSU´s Turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Periode 2020-02-01 .. 2020-02-01
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Søren Grymer-Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix - 6 - 2019/2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 12 2020-02-01 2020-01-30
Basis 1 14 2020-02-01 2020-01-30
Basis 2 12 2020-02-01 2020-01-30
Basis 3-4 8 2020-02-01 2020-01-30
Skoleskakklasse 18 2020-02-01 2020-01-30
Totalt antal tilmeldte 64
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2382 2271 2020-01-28
100500560 1408941 2. Jørgen Aaskov Skakklubben Evans 2039 1994 2020-01-09
100300210 1403699 3. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Sydøstfyn 2224 2243 2020-01-29
100900426 1434888 4. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2270 2173 2020-01-18
100500145 1407015 5. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1936 2022 2020-01-06
100602311 1440489 6. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2091 2100 2020-01-30
100600357 0 7. Michael Poulsen Nordre Skakklub 2018 2020-01-27
100600333 1407520 8. Per Hansen Haderslev Skakklub 2034 2098 2020-01-21
100300634 1403656 9. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2064 2125 2020-01-21
100900244 1411942 10. Zijad Campara Skakklubben Evans 1901 1929 2020-01-27
103105842 1410954 11. Maxim Konstantinov Skakklubben Evans 2005 1946 2020-01-15
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-01
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100900773 1402838 1. Leif Hamborg Herning Skakklub 1647 1819 2020-01-29
100400358 1412531 2. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1834 1866 2020-01-01
103108608 1407856 3. Lars Linnemann Springeren Kolding 1855 1840 2020-01-30
100201494 1401971 4. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1808 1824 2020-01-08
100400289 1416499 5. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1789 1887 2020-01-29
101095855 1462547 6. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1920 1803 2020-01-14
100801031 1410709 7. Eivind Palm Tønder Skakklub 1889 1867 2020-01-28
100301904 1450344 8. Birger Olsen Sydøstfyn 1939 1922 2020-01-15
100500538 1403478 9. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1703 1644 2020-01-15
100200196 1408437 10. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1747 1986 2020-01-25
101096901 5520380 11. Amin Yahyaoui Skakklubben Evans 1800 1849 2020-01-02
100600463 1406434 12. Lars Garne Rasmussen Åbyhøj Skakklub 1863 1981 2020-01-30
100901136 1444379 13. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1802 1736 2020-01-30
100901160 1439677 14. Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1887 1875 2020-01-29
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500090 1427830 1. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1636 1817 2020-01-06
100300351 1435132 2. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1646 1735 2020-01-20
100500522 1413082 3. Carl Heinrich Mortensen Skakklubben Evans 1525 1673 2020-01-23
100401459 1449044 4. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1550 1653 2020-01-28
100901833 1468928 5. Dragos George Septilici Grindsted Skakklub 1706 1614 2020-01-04
100102489 1419617 6. Per Madsen Syddjurs Skakklub 1612 1724 2020-01-25
100400495 1449486 7. Karl Posselt Vojens Skakklub 1630 1622 2020-01-28
101096192 1464744 8. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1771 1786 2020-01-12
100900912 1429949 9. Benny Christensen Vojens Skakklub 1655 1733 2020-01-27
100500930 1453173 10. Cliff Kaltoft Skakklubben Evans 1636 1555 2020-01-30
100301927 1451669 11. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1582 1604 2020-01-31
101200079 1467565 12. Preben Justesen Springeren Kolding 1757 1772 2020-01-06
Deltagere i gruppen Basis 3-4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101097055 - 1. Mads Phillip Sonnichsen Horsens Skakforening 1078 2020-01-22
100400258 1448374 2. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1554 1663 2020-01-02
100501719 1444840 3. Mads Munk Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1429 2020-01-28
100900771 1413201 4. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1412 1440 2020-01-29
100501635 1446975 5. Carsten Wagner Sørensen Fredericia Skakforening 1295 1414 2020-01-30
100501185 1434268 6. Bent Christensen Skakklubben Evans 1490 1526 2020-01-24
100500542 1427717 7. Per Rømhild Skakklubben Evans 945 1111 2019-11-28
101096720 - 8. Erik Aaskov Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1231 2020-01-09
Deltagere i gruppen Skoleskakklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- 1. Tristan Nielsen 1000 2020-01-23
- 2. Emily Nielsen 800 2020-01-30
- 3. Morten Perez 800 2020-01-30
- 4. Dzemil Adrovic 800 2020-01-30
101097102 - 5. Maja Merete Fredensborg Nielsen Skakklubben Evans 1000 2020-01-09
101200096 1469274 6. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1250 2020-01-27
- 7. Max Kasprzyk 800 2020-01-30
- 8. Bastian Pindstrup 800 2020-01-30
101200095 - 9. Rasmus Hattens Haderslev Skakklub 1040 2020-01-27
101200065 1468820 10. Arturas Andziulis Tønder Skakklub 925 1246 2020-01-29
- 11. Lea Kasprzyk 800 2020-01-30
- 12. Jonas Bøgh 1000 2020-01-09
- 13. Johannes Stentoft 1000 1000 2020-01-29
- 14. Marcus A lad 1000 1000 2020-01-29
101200064 1465902 15. Ana Andziulyte Tønder Skakklub 961 1090 2020-01-29
- 16. Kristoffer Pindstrup 800 2020-01-30
101200104 1471074 17. Victor Christopher Brunbjerg Nielsen Skakklubben Evans 1100 2020-01-09
- 18. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-01