loading
Arbejder ...

Frem Julecup 2019

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
21472176
8
1
2
1
3
0
4
1
5
0
6
0
7
1
43 - 54,42139
2Ulrik Larsen
Køge Skakklub
20642039
7
0
1
0
8
1
3
0
4
0
5
0
6
0
183,52014
3Jess Nykjær
Sydøstfyn
19631945
6
0
7
0
1
1
2
1
8
1
4
0
5
0
362,41981
4Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20732062
5
½
6
1
7
½
1
0
2
1
3
1
8
½
23,62091
5Mads Bilde Svendsen
Læseforeningens Skakklub
21282177
4
½
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
14,22154
6Palle Bratholm
Nordsjællands Skakklub
20742065
3
1
4
0
5
0
8
1
7
0
1
1
2
1
43 - 53,62082
7Alexander Le Besq
Frem Skakklub
20822188
2
1
3
1
4
½
5
0
6
1
8
½
1
0
43 - 53,72088
8Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
19741913
1
0
5
1
2
0
6
0
3
0
7
½
4
½
272,551958

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Arne Bech Madsen
Nr.Åby Juniorskakklub
18031786
8
½
2
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
32,71866
2Carsten Sørensen
Nr.Åby Juniorskakklub
18891986
7
1
1
1
8
1
3
0
4
1
5
1
6
½
1 - 23,651955
3Birger Olsen
Sydøstfyn
18831922
6
1
7
½
1
1
2
1
8
1
4
1
5
0
1 - 23,551955
4Niels Henrik Sørensen
Frem Skakklub
19182036
5
1
6
½
7
1
1
0
2
0
3
0
8
1
4 - 53,951905
5Alex Sørensen
Enkeltmedlem - Indland
19321908
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
184,11839
6Lars Uffe Petersen
Odense Skakklub
18171848
3
0
4
½
5
1
8
0
7
1
1
0
2
½
362,851822
7Mikael Rask
Faaborg Skakklub
18542024
2
0
3
½
4
0
5
1
6
0
8
0
1
0
73,251802
8Jakob Petersen
Middelfart Skakklub
19101873
1
½
5
1
2
0
6
1
3
0
7
1
4
0
4 - 53,91898

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jørgen Kiel
Sydøstfyn
17511835
8
½
2
1
3
½
4
1
5
0
6
0
7
0
36 - 73,751729
2Ove Matras
Faaborg Skakklub
17691853
7
1
1
0
8
1
3
1
4
0
5
1
6
0
423,951771
3Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
17101777
6
0
7
1
1
½
2
0
8
0
4
1
5
1
3 - 53,31716
4Kent Heegaard
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1676
5
0
6
0
7
1
1
0
2
1
3
0
8
0
282,951648
5Thomas Bo Thomsen
Middelfart Skakklub
18021832
4
1
8
½
6
1
7
0
1
1
2
0
3
0
3 - 54,31778
6Thomas Sandbeck Christensen
Nr.Åby Juniorskakklub
17451880
3
1
4
1
5
0
8
1
7
½
1
1
2
1
13,71808
7Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
16591875
2
0
3
0
4
0
5
1
6
½
8
1
1
1
3 - 52,751682
8Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
17081835
1
½
5
½
2
0
6
0
3
1
7
0
4
1
36 - 73,31699

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Andrew Velarde
Ejby Skakklub
16141721
8
½
2
0
3
+
4
½
5
1
6
0
7
½
4 - 63,251588
2Christoffer Vinter
16061653
7
0
1
1
8
0
3
+
4
½
5
0
6
1
4 - 63,151581
3Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
14521747
6
-
7
-
1
-
2
-
8
-
4
-
5
-
0801452
4Ruben Jepsen
Læseforeningens Skakklub
16171677
5
1
6
1
7
½
1
½
2
½
3
+
8
½
51 - 23,31638
5Cipriano Sande Caceres
Enkeltmedlem - Indland
15261666
4
0
8
½
6
1
7
0
1
0
2
1
3
+
4 - 62,41531
6Anton Kjeldsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1616
3
+
4
0
5
0
8
1
7
0
1
1
2
0
373,251569
7Poul Jacobsen
Nordre Skakklub
15821709
2
1
3
+
4
½
5
1
6
1
8
0
1
½
51 - 22,951619
8Erik René Nielsen
Sydøstfyn
15531739
1
½
5
½
2
1
6
0
3
+
7
1
4
½
32,651591

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Julius Mygind Møllegaard
Frem Skakklub
13661304
8
0
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
7
1
34 - 54,81285
2Hans Hansen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1128
7
1
1
0
8
0
3
0
4
½
5
1
6
0
62,41133
3Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
1125
6
1
7
1
1
0
2
1
8
0
4
0
5
1
432,41202
4Aske Scott Graulund
Frem Skakklub
14511673
5
1
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
8
½
625,551471
5Linus Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
11951369
4
0
8
0
6
1
7
1
1
1
2
0
3
0
34 - 53,11191
6Mikkel Kvist Jepsen
Læseforeningens Skakklub
12181335
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
1
2
1
273,31160
7Dennis Vejlstrup
Faaborg Skakklub
11171475
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
182,31059
8Elias Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
12951521
1
1
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
½
14,11444

Basis 4 (Monrad) Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Anker Müller
Skak for sjov
1034
2
1
3
0
11
1
12
0
5
1
9
1
6
0
43 - 74,051032
2Oliver Kaehne Snedker
Frem Skakklub
1000
1
0
4
1
5
1
10
1
6
0
3
0
7
1
43 - 73,751011
3Daniel Petersen
Sorø Skakklub
10001505
4
1
1
1
6
0
8
1
12
1
2
1
11
1
623,351171
4Villads Thrane Christensen
Faaborg Skakklub
916
3
0
2
0
12
0
7
1
9
0
10
1
5
0
28 - 113,1850
5Nikolaj Kiel
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
795
6
0
7
1
2
0
9
0
1
0
8
0
4
1
28 - 111,75810
6Simon Bjørk Haarh
Nr.Åby Juniorskakklub
1100
5
1
8
1
3
1
11
1
2
1
12
1
1
1
714,551253
7Robert Crawford
Frem Skakklub
9591127
8
0
5
0
9
1
4
0
10
1
11
0
2
0
28 - 113,55866
8Per Rømhild
Skakklubben Evans
10421130
7
1
6
0
10
1
3
0
11
0
5
1
9
1
43 - 74,21033
9John Gunn
Faaborg Skakklub
9111165
10
0
12
0
7
0
5
1
4
1
1
0
8
0
28 - 112,95854
10Erling Hoff Petersen
Sorø Skakklub
1000
9
1
11
0
8
0
2
0
7
0
4
0
12
0
1123,7839
11Laurits Valentin Offersen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
12
1
10
1
1
0
6
0
8
1
7
1
3
0
43 - 73,31032
12August Jalving
Skak for sjov
1018
11
0
9
1
4
1
1
1
3
0
6
0
10
1
43 - 73,751029
Indbydelse

FREM JULECUP 2019

- 3. afdeling af FSU's Tour de Fyn 2019 -

FREM Skakklub indbyder til den årlige julehurtigturnering.

Spillested: 
Ungdomshuset, Nørregade 60, 3. sal, 5000 Odense C

Spilledag: 
Lørdag d. 28. december 2019

Spilletid:
Kl. 10.00 til ca. 18.30

Turneringsform: 
8 deltagere i hver gruppe opdelt efter rating (hurtigskakrating anvendes, hvor det er muligt), som spiller alle mod alle. Evt. nederste gruppe som monrad.
Turneringen hurtigskak-rates (dansk rating).

Betænkningstid: 
20 minutter pr. spiller pr. parti + 5 sek. tillæg pr. træk. 

Indskud:
150 kr. Betales senest kl. 9.40.

Præmier: 
1.pr.: 600 kr. 2.pr.: 400 kr. 3.pr.: 200 kr. - samme præmiestørrelse i alle grupper. Ved ligestilling deles præmierne.

Forplejning:
Velassorteret kantine findes på spillestedet med bl.a. mulighed for køb af lun ret i middagspausen.

Tilmeldingsfrist:
Torsdag d. 26. december kl. 20.00.         

Tilmelding:
Tilmelding sker via DSU’s turneringssystem på turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard, kristoffer@frem-skakklub.dk eller tlf.: 25 75 76 78.

OBS: For at sikre gode rammer for alle deltagere i turneringen er der et deltagerloft på 64 deltagere.

VEL MØDT I FREM!

Periode 2019-12-28 .. 2019-12-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere
Mester 1:  Aske Scott Graulund
Basis 4 (Monrad):  Aske Scott Graulund

Tilmeldings muligheder til Frem Julecup 2019

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2019-12-28 2019-12-26
Mester 2 8 2019-12-28 2019-12-26
Basis 1 8 2019-12-28 2019-12-26
Basis 2 8 2019-12-28 2019-12-26
Basis 3 8 2019-12-28 2019-12-26
Basis 4 (Monrad) 12 2019-12-28 2019-12-26
- 1 2019-12-28 2019-12-26
Totalt antal tilmeldte 53
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300623 1403273 1. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2147 2176 2019-12-06
100300071 1441167 2. Ulrik Larsen Køge Skakklub 2064 2039 2019-12-24
100300686 1427288 3. Jess Nykjær Sydøstfyn 1963 1945 2019-11-29
100102955 1410750 4. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2073 2062 2019-12-16
100300190 1406558 5. Mads Bilde Svendsen Læseforeningens Skakklub 2128 2177 2019-12-08
100800539 1404083 6. Palle Bratholm Nordsjællands Skakklub 2074 2065 2019-12-14
100301751 1437089 7. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2082 2188 2019-12-26
100102004 1406817 8. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1974 1913 2019-12-19
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300354 1416766 1. Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1803 1786 2019-12-23
100300140 1419404 2. Carsten Sørensen Nr.Åby Juniorskakklub 1889 1986 2019-12-23
100301904 1450344 3. Birger Olsen Sydøstfyn 1883 1922 2019-12-08
100901471 1437135 4. Niels Henrik Sørensen Frem Skakklub 1918 2036 2019-12-21
100301569 1410881 5. Alex Sørensen Enkeltmedlem - Indland 1932 1908 2019-12-26
100300010 1406906 6. Lars Uffe Petersen Odense Skakklub 1817 1848 2019-12-26
100300823 1443909 7. Mikael Rask Faaborg Skakklub 1854 2024 2019-12-04
100300348 1443852 8. Jakob Petersen Middelfart Skakklub 1910 1873 2019-12-26
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300609 1428020 1. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1751 1835 2019-12-01
100300258 1416790 2. Ove Matras Faaborg Skakklub 1769 1853 2019-12-01
100800793 1433512 3. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1710 1777 2019-12-08
101095607 - 4. Kent Heegaard Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1676 2019-12-26
103108884 1444140 5. Thomas Bo Thomsen Middelfart Skakklub 1802 1832 2019-12-26
100300126 1418505 6. Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1745 1880 2019-12-26
100301938 1461044 7. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1659 1875 2019-12-01
100301886 1447947 8. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1708 1835 2019-12-08
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300351 1435132 1. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1614 1721 2019-12-23
100501586 1449737 2. Christoffer Vinter 1606 1653 2019-12-11
100300356 1408780 3. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1452 1747 2019-12-22
100301979 1464361 4. Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1617 1677 2019-12-01
100300552 1409972 5. Cipriano Sande Caceres Enkeltmedlem - Indland 1526 1666 2019-12-02
101097021 - 6. Anton Kjeldsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1616 2019-11-30
100300292 1439014 7. Poul Jacobsen Nordre Skakklub 1582 1709 2019-12-24
100301159 1413341 8. Erik René Nielsen Sydøstfyn 1553 1739 2019-12-24
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100302038 1469720 1. Julius Mygind Møllegaard Frem Skakklub 1366 1304 2019-12-05
100300413 0 2. Hans Hansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1128 2019-12-23
100302047 1470604 3. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1125 2019-12-18
103111460 1444573 4. Aske Scott Graulund Frem Skakklub 1451 1673 2019-12-21
100302011 1467220 5. Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1195 1369 2019-12-01
100302028 1468790 6. Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1218 1335 2019-12-01
100400363 1444174 7. Dennis Vejlstrup Faaborg Skakklub 1117 1475 2019-12-04
100301965 1462440 8. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1295 1521 2019-12-01
Deltagere i gruppen Basis 4 (Monrad)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104572 - 1. Anker Müller Skak for sjov 1034 2019-12-27
100302076 - 2. Oliver Kaehne Snedker Frem Skakklub 1000 2019-12-01
100202472 1466577 3. Daniel Petersen Sorø Skakklub 1000 1505 2019-12-16
100302018 1469428 4. Villads Thrane Christensen Faaborg Skakklub 916 2019-12-16
101095205 - 5. Nikolaj Kiel Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 795 2019-12-26
100302060 1470515 6. Simon Bjørk Haarh Nr.Åby Juniorskakklub 1100 2019-12-26
100301902 1450182 7. Robert Crawford Frem Skakklub 959 1127 2019-12-08
100500542 1427717 8. Per Rømhild Skakklubben Evans 1042 1130 2019-12-01
100301771 1442988 9. John Gunn Faaborg Skakklub 911 1165 2019-12-11
100202521 - 10. Erling Hoff Petersen Sorø Skakklub 1000 2019-12-16
101097057 - 11. Laurits Valentin Offersen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2019-12-15
100104605 - 12. August Jalving Skak for sjov 1018 2019-12-22
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103104861 1410938 FM Kristoffer Dyrgaard (udgået grundet sygdom) Frem Skakklub 2221 2283 2019-11-29