Arbejder ...

loading

Nordkalottens 40 års Jubilæumsturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
19361947
8
½
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
½81,451908
2FM Peter Jakobsen
Skakklubben Nordkalotten
21532206
7
0
1
1
8
0
3
½
4
0
5
½
6
0
273,452124
3Jacob K. Høyer
Furesø Skakklub
21682202
6
1
7
½
1
1
2
½
8
1
4
0
5
0
43 - 53,62176
4FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23822271
5
1
6
½
7
1
1
1
2
1
3
1
8
0
15,62382
5Dennis Jørgensen
Helsingør Skakklub
21962139
4
0
8
½
6
1
7
0
1
1
2
½
3
1
43 - 53,92198
6WFM Lena Georgescu
22852285
3
0
4
½
5
0
8
0
7
1
1
1
2
1
602285
7FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
21522204
2
1
3
½
4
0
5
1
6
0
8
1
1
1
23,452173
8Paulius Meskenas
Køge Skakklub
19791952
1
½
5
½
2
1
6
1
3
0
7
0
4
1
43 - 51,82044

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
17481838
8
0
2
1
3
½
4
½
5
1
6
0
7
0
362,91751
2Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
17911715
7
½
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
0
½83,41704
3Claus Agø Hansen
Skakforeningen ØBRO
1800
6
0
7
1
1
½
2
1
8
½
4
0
5
½
3 - 53,51800
4Peter Vestergaard Andersen
Skakklubben Nordkalotten
18241839
5
0
6
½
7
0
1
½
2
1
3
1
8
½
3 - 53,751817
5Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
18321935
4
1
8
0
6
0
7
0
1
0
2
1
3
½
73,851792
6Anders Damm-Frydenberg
Allerød Skakklub
18621900
3
1
4
½
5
1
8
0
7
1
1
1
2
1
24,21901
7Alex Hansen
Valby Skakklub
16991847
2
½
3
0
4
1
5
1
6
0
8
0
1
1
3 - 52,41732
8Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18491933
1
1
5
1
2
1
6
1
3
½
7
1
4
½
6141924

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16001758
8
½
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
7
1
6 - 73,351563
2John K. Sørensen
Gribskov Skakklub
16181740
7
½
1
0
8
0
3
0
4
0
5
-
6
-
½82,651531
3William Pihl
Skakforeningen Odysseus
15081726
6
½
7
0
1
1
2
1
8
½
4
1
5
½
3 - 42,351623
4Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
16071665
5
0
6
½
7
1
1
1
2
1
3
0
8
0
53,451609
5Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
16501713
4
1
8
½
6
1
7
0
1
1
2
+
3
½
51 - 23,351670
6Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
16661890
3
½
4
½
5
0
8
1
7
1
1
1
2
+
51 - 23,51681
7Anders Farver Kronborg
Skakklubben Nordkalotten
16161693
2
½
3
1
4
0
5
1
6
0
8
0
1
0
6 - 73,51579
8René Andreasen
Nørrebro Skakklub
16421797
1
½
5
½
2
1
6
0
3
½
7
1
4
1
3 - 43,81663

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Søren Ellegaard
Frederiksværk Skakklub
11131322
6
1
2
0
3
0
4
0
5
0
15 - 61,751079
2Ali Araghi
Gribskov Skakklub
14001582
5
1
1
1
6
1
3
0
4
½
23,71391
3Leif Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
12011311
4
0
5
1
1
1
2
1
6
0
332,351230
4Henrik Damm
Hillerød Skakklub
14861568
3
1
6
1
5
1
1
1
2
½
14,21500
5Finn Eldor
Gribskov Skakklub
11591378
2
0
3
0
4
0
6
1
1
1
242,051157
6Fredrik Pihl
Prøvemedlemmer
1000
1
0
4
0
2
0
5
0
3
1
15 - 611000
Indbydelse

Skakklubben Nordkalotten indbyder hermed til 40 års jubilæumsturnering lørdag den 18. januar 2020 kl. 9.30 på Hotel Gilleleje Strand, Vesterbrogade 4B, Torvet, 3250 Gilleleje - http://www.gillelejestrand.dk

Jubilæumsturneringen er en hurtigturnering, hvor der som udgangspunkt spilles i 8 mandsgrupper. Opdelingen kan dog ændres af arrangørerne, hvis de f.eks. i forhold til deltagerantal eller spillestyrke finder det hensigtsmæssigt. Af pladsmæssige grunde er der desværre kun plads til 48 deltagere. Pladserne fordeles efter først-til-mølle-princippet.

Samtidig med hurtigturneringen spilles 8. runde i Stormesterturneringen XtraCon Invite Chess 2020, der afholdes i perioden 13.-19. januar 2020. Se xtraconinvitechess2020.dk

Spilletidspunkter:

Indskrivning: 9.30

1. runde: 10.00

2. runde 11.10

3. runde 12.20

4. runde 14.00

5. runde 15.10

6. runde 16.20

7. runde 17.30

Præmieoverrækkelse 18.45

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, øl, vand og mad m.m. på hotellet.

Indskrivning kl. 9.30

Turneringsform: 8 mandsgrupper

Betænkningstid: 20 min. + 5 sek. pr. træk fra træk 1

Klasseinddeling: Spillerne fordeles efter ratingtal i 8 mandsgrupper

Rating:Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud, som betales ved indskrivningen:
150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis).
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 50 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Helst på DSU’s turneringssystem - ellers på mail til mail@nordkalotten.dk senest den 17. januar 2020 kl. 18.00

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og mail
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til 48 deltagere.

Praktiske oplysninger:
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 26 70 58 84 (Martin Stampe Noer)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen Hotel Gilleleje Strand
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2020-01-18 .. 2020-01-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://xtraconinvitechess2020.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Stampe Noer
Dommere
Mester:  Peter Willer Svendsen
Gruppe 1:  Peter Willer Svendsen
Gruppe 2:  Peter Willer Svendsen
Gruppe 3:  Peter Willer Svendsen

Tilmeldings muligheder til Nordkalottens 40 års Jubilæumsturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://xtraconinvitechess2020.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2020-01-18 2020-01-17
Gruppe 1 8 2020-01-18 2020-01-17
Gruppe 2 8 2020-01-18 2020-01-17
Gruppe 3 6 2020-01-18 2020-01-17
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800409 1425315 1. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1936 1947 2020-01-03
100101265 1401440 2. FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2153 2206 2020-01-15
100800080 1416316 3. Jacob K. Høyer Furesø Skakklub 2168 2202 2020-01-17
100600675 1401408 4. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2382 2271 2019-12-20
103102447 1408380 5. Dennis Jørgensen Helsingør Skakklub 2196 2139 2020-01-14
1331973 6. WFM Lena Georgescu 2285 2285 2020-01-02
100102104 1401726 7. FM Lars Aaes Nielsen Skakklubben Nordkalotten 2152 2204 2020-01-16
100202444 12809969 8. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1979 1952 2020-01-14
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800341 1426680 1. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1748 1838 2019-12-06
100600764 1422324 2. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1791 1715 2020-01-15
100101531 1471511 3. Claus Agø Hansen Skakforeningen ØBRO 1800 2020-01-14
100800585 1415760 4. Peter Vestergaard Andersen Skakklubben Nordkalotten 1824 1839 2020-01-16
100802848 1445650 5. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1832 1935 2020-01-14
100801806 1462970 6. Anders Damm-Frydenberg Allerød Skakklub 1862 1900 2020-01-13
100100769 1409719 7. Alex Hansen Valby Skakklub 1699 1847 2019-12-02
100802760 1439391 8. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1849 1933 2019-12-27
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100802718 1437410 1. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1600 1758 2019-12-03
100800615 1419412 2. John K. Sørensen Gribskov Skakklub 1618 1740 2019-12-03
100104155 1467310 3. William Pihl Skakforeningen Odysseus 1508 1726 2020-01-10
100801900 1437305 4. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1607 1665 2020-01-15
100101939 1411357 5. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1650 1713 2020-01-17
100102012 1433768 6. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1666 1890 2020-01-08
100803054 1463586 7. Anders Farver Kronborg Skakklubben Nordkalotten 1616 1693 2019-12-28
100301704 1401483 8. René Andreasen Nørrebro Skakklub 1642 1797 2020-01-17
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100802297 1425048 1. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1113 1322 2020-01-17
100803196 1470868 2. Ali Araghi Gribskov Skakklub 1400 1582 2019-12-06
100803040 1463578 3. Leif Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1201 1311 2019-12-09
100100593 1425013 4. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1486 1568 2019-12-28
100802947 1453700 5. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1159 1378 2019-12-06
101097101 - 6. Fredrik Pihl Prøvemedlemmer 1000 2020-01-10