loading
Arbejder ...

Randers Skakklubs åbne forårsturnering 2020

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jannik Østoft Hansen
Randers Skakklub
19501849
15
½
9
-
19
1
    11 - 141,9519371,731840
2Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
19401984
16
1
10
1
8
1
    31 - 32,6519512,551993
3Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
18871970
17
1
11
1
12
1
    31 - 32,718962,661977
4Oluf Øe
Randers Skakklub
18481872
18
1
12
0
13
1
    24 - 102,718272,551861
5Michael Wilhelm Kull
Randers Skakklub
17901868
19
0
15
1
21
1
    24 - 102,817661,751853
6Thomas Bauder Jensen
Randers Skakklub
17601818
20
1
28
1
7
1
    31 - 32,5517741,451829
7Henrik Larsen
Randers Skakklub
16821770
21
1
13
½
6
0
    11 - 142,0516661,191756
8Finn Hesselberg
Randers Skakklub
16761723
22
1
19
1
2
0
    24 - 102,0516751,901725
9Finn Andersson
Randers Skakklub
16631737
23
1
1
-
14
0
    115 - 231,6516441,551726
10Kurt Sørensen
Randers Skakklub
16411730
24
1
2
0
22
1
    24 - 102,116382,031729
11Christian Murmann
Randers Skakklub
16181656
25
1
3
0
23
1
    24 - 102,116151,981656
12Flemming Hesselberg
Randers Skakklub
15331635
26
1
4
1
3
0
    24 - 101,215690,321649
13Erik Hjorth
Viborg Skakklub
15331565
27
1
7
½
4
0
    11 - 141,415380,381567
14Michael Jensen
Randers Skakklub
15301644
28
1
20
-
9
1
    24 - 101,315620,371657
15Villy Abildgaard Andersen
Randers Skakklub
14781581
1
½
5
0
20
½
    115 - 230,9514800,961582
16Niels Christian Vrou Offersen
Randers Skakklub
13301439
2
0
23
0
27
1
    115 - 231,712990,841422
17Torben Grønlund Andersen
Randers Skakklub
13281514
3
0
24
½
25
1
    11 - 141,713191,761504
18Bent Rasmussen
Randers Skakklub
13201521
4
0
25
-
24
1
    115 - 230,8513270,921523
19Finn Jensen
Grenå Skakklub
13121482
5
1
8
0
1
0
    115 - 230,1513500,391494
20Eivind Christiansen
Randers Skakklub
12961489
6
0
14
-
15
½
    ½24 - 250,313050,491489
21Martin Brun Simonsen
Randers Skakklub
1200
7
0
26
1
5
0
    115 - 230,85120701000
22Precious Grønhøj
Aars Skakklub
11051160
8
0
27
1
10
0
    115 - 230,711190,161154
23Ruben Emanuel Dinnesen Jensen
Randers Skakklub
11041241
9
0
16
1
11
0
    115 - 230,311360,401253
24Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
10491269
10
0
17
½
18
0
    ½24 - 250,3510560,471270
25Liv Frølund
Syddjurs Skakklub
10321172
11
0
18
-
17
0
    026 - 280,1510250,201164
26Mohammad Borchigov
Randers Skakklub
1000
12
0
21
0
28
0
    026 - 280,9594301000
27Mikkel Lybech
Randers Skakklub
1000
13
0
22
0
16
0
    026 - 280,597101000
28Mille Østoft Gaardland
Randers Skakklub
865
14
0
6
0
26
1
    115 - 230,3590401000
Indbydelse

Randers Skakklub inviterer hermed til åben forårsturnering 2020

Spillested: Lindevænget, indgang 7, Søren Møllers Gade 37, 8900 Randers C (ca. 150 m fra banegården)

Turneringsform: Der spilles i en stor gruppe efter Schweizer-systemet.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk + 15 min. og opsparet tid til resten. 30 sek. tillæg pr. træk fra træk 1. For partier med juniorer er betænkningstiden 1 time/spiller.

Spilletider:

1. runde: Tirsdag den 21. Januar 2020

2. runde: Tirsdag den 28. Januar 2020

3. runde: Tirsdag den 18. Februar 2020

4. runde: Tirsdag den 17. Mars 2020

5. runde: Tirsdag den 24. Marts 2020

6.runde:  Tirsdag den 14. April 2020

7.runde: Tirsdag den 28. April 2020

Alle runder starter kl. 19.00

Indskud: 50,- kr. for medlemmer af Randers Skakklub, 150,- kr for ikke-medlemmer.

Præmier: 

1.præmie: 1000 kr.

2.præmie: 750 kr.

Ratingpræmier: 500/250 i ratinggrupper af 8 spillere. En spiller kan maksimalt vinde en præmie.

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO-ratet.

Tilmelding: Sidste tilmelding er fredag den 17. januar 2020 på turnering.skak.dk.

Turneringsleder: Sune Ørbæk Hansen, Randers Skakklub. Telf. 98 13 36 64 Mail: enusnesnah@gmail.com

Afbud i så god tid som muligt.

 

Periode 2020-01-21 .. 2020-07-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Sune Ørbæk Hansen
Dommere
Gruppe 1:  Sune Ørbæk Hansen

Tilmeldings muligheder til Randers Skakklubs åbne forårsturnering 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 28 2020-01-21 2020-01-17
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601255 1468863 1. Jannik Østoft Hansen Randers Skakklub 1950 1849 2019-12-13
100600871 1406205 2. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1940 1984 2019-12-12
100600930 1409506 3. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1887 1970 2019-12-26
100600887 1404970 4. Oluf Øe Randers Skakklub 1848 1872 2019-12-21
100602545 1451499 5. Michael Wilhelm Kull Randers Skakklub 1790 1868 2019-12-12
100602244 1429035 6. Thomas Bauder Jensen Randers Skakklub 1760 1818 2020-01-13
100600820 1421573 7. Henrik Larsen Randers Skakklub 1682 1770 2019-12-13
100601040 1438301 8. Finn Hesselberg Randers Skakklub 1676 1723 2020-01-15
100600853 1420232 9. Finn Andersson Randers Skakklub 1663 1737 2019-12-19
100600836 1436520 10. Kurt Sørensen Randers Skakklub 1641 1730 2020-01-05
100600677 1421883 11. Christian Murmann Randers Skakklub 1618 1656 2019-12-21
100602458 1450581 12. Flemming Hesselberg Randers Skakklub 1533 1635 2020-01-16
100601289 1445537 13. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1533 1565 2020-01-15
100602468 1447025 14. Michael Jensen Randers Skakklub 1530 1644 2019-12-13
100601456 1420224 15. Villy Abildgaard Andersen Randers Skakklub 1478 1581 2019-12-16
100602622 1463080 16. Niels Christian Vrou Offersen Randers Skakklub 1330 1439 2019-12-12
100600123 1466496 17. Torben Grønlund Andersen Randers Skakklub 1328 1514 2019-12-16
100601795 1422367 18. Bent Rasmussen Randers Skakklub 1320 1521 2020-01-15
100600811 1421140 19. Finn Jensen Grenå Skakklub 1312 1482 2019-12-17
100701792 1465953 20. Eivind Christiansen Randers Skakklub 1296 1489 2020-01-10
100602754 - 21. Martin Brun Simonsen Randers Skakklub 1200 2020-01-21
100701678 1460633 22. Precious Grønhøj Aars Skakklub 1105 1160 2020-01-17
100602235 1436309 23. Ruben Emanuel Dinnesen Jensen Randers Skakklub 1104 1241 2020-01-13
100600303 1422820 24. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1049 1269 2019-12-17
100104319 1467735 25. Liv Frølund Syddjurs Skakklub 1032 1172 2020-01-18
100602732 - 26. Mohammad Borchigov Randers Skakklub 1000 2020-01-16
100602730 - 27. Mikkel Lybech Randers Skakklub 1000 2020-01-18
100602706 1469282 28. Mille Østoft Gaardland Randers Skakklub 865 2020-01-15