loading
Arbejder ...

SK1968 Åbent Klubmesterskab 2020

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Anton David
Skakklubben af 1968
17631806
8
½
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½51,8517231,851786
2Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
18181813
7
0
1
1
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
13 - 42,3517781,901800
3Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
21072081
6
-
7
0
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
06 - 84,3520203,992021
4Kim Hansen
Skakklubben af 1968
17521853
5
0
6
-
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
06 - 81,4517092,021823
5Søren Holst Nielsen
Skakklubben af 1968
21362164
4
1
8
½
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
25,3520595,312107
6Casper Tvede Busk
Skakklubben af 1968
19162029
3
-
4
-
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
06 - 82,318472,881986
7Karsten Nymann Pedersen
Skakklubben af 1968
20412021
2
1
3
1
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
214,520413,961992
8Stephen Joyce
19782033
1
½
5
½
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
13 - 4019784,091987

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kurt Simonsen
Aros Skakklub
15521651
8
-
2
-
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
½62,6514551,901630
2Christian Korsgaard
Skakklubben af 1968
16911796
7
0
1
-
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
07 - 8415573,231748
3Mogens Kim Skadborg
Skakklubben af 1968
14021563
6
1
7
1
1
½
2
 
8
 
4
 
5
 
11,8514311,781574
4Per Rasch
Skakklubben af 1968
14541642
5
0
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
12 - 52,3513932,491620
5Modesto Hernandez Campanioni
Skakklubben af 1968
1400
4
1
8
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
12 - 51,85136201000
6Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
17091725
3
0
4
0
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
07 - 84,8515463,251676
7Joen Lesner
Skakklubben af 1968
16861748
2
1
3
0
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
12 - 54,6515663,461711
8Kristen Hedelykke
Skakklubben af 1968
16611752
1
-
5
1
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
12 - 53,7515692,891709

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Johan Lauritsen
Skakklubben af 1968
12911438
8
-
2
-
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
05 - 83,3511401,771411
2Robert Pavia
Skakklubben af 1968
13781519
7
-
1
-
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
05 - 8411982,991474
3Niels Jürgensen
Skakklubben af 1968
13881466
6
0
7
1
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
11 - 45,413883,271401
4Oscar Staun Larsen
Skakklubben af 1968
12261411
5
1
6
-
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 43,112262,891383
5Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
10181227
4
0
8
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
05 - 82,158951,631203
6Asger Nielsen
800
3
1
4
-
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
11 - 4080001000
7Camilo Martínez
Skakklubben af 1968
1200
2
-
3
0
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
05 - 83,5104301000
8Richard Jensen
10001000
1
-
5
1
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
11 - 4010000,451008
Indbydelse

Indbydelse til klubmesterskab i SK 1968 - Foråret 2020
Skakklubben af 1968 inviterer til det årlige, traditionsrige klubmesterskab. Den bedst placerede 68'er i øverste gruppe kåres som klubmester 2020. Hvem vil trække sig sejrende ud af turneringen og dermed skrive sig ind i historiebøgerne!?
 
Spilletid og sted: Turneringen afvikles over 7 runder. Herudover er der afsat mandage til eventuelle udsatte partier.
17. februar - 1. runde
2. marts      - 2. runde
16. marts    - 3. runde
23. marts    - 4. runde
20. april      - 5. runde
27. april      - 6. runde
11. maj       - 7. runde

Alle partier starter kl.19.00.
Spillestedet er klubbens vanlige lokaler i Studenternes Hus, Fredrik Nielsens Vej 4, 8000 Aarhus C.
 
Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter FIDEs regler for skak, og Reglement for DSU's EMT og koordinerede turneringer. Turneringen rates, ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.
Husk at FIDEs regler for skak foreskriver at mobiler skal være i slukket eller lydløs tilstand, og at der er noteringspligt til partierne.
 
Betænkningstid: 40 træk i 1 time + 45 minutter, derefter  20 minutter + opsparet tid til resten af partiet.
Juniorer under 15 år og 1500 i rating kan vælge at spille med nedsat tid – 1 time og 15 minutter til de første 40 træk og 15 
minutter til resten.
 
Indskud: 150 kr. Klubbens A og B-medlemmer deltager gratis. 
 
Præmier pr. gruppe: (8-mands)
1. præmie Kr. 500
2. præmie Kr. 250
I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion.)

Præmieuddeling foregår på generalforsamlingen d.25. maj.
 
Tilmelding: med navn, klub, fødselsdato, rating, e-mail og telefonnummer senest fredag d.14. februar her på siden. Alternativt på mail til tl@sk1968.dk
 
Ved afbud er det vigtigt at man husker: 

- At melde afbud til turneringsleder OG modstander - i så god tid som muligt.
- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til turneringsleder.
- At meddele resultatet til turneringsleder straks efter partiets afvikling.
- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.
- SMS afbud accepteres IKKE
- Afbud på dagen skal ske inden kl 16.00
Turneringslederen er Lasse Lukas P Herskind. Han kan kontaktes på tl@sk1968.dk og på tlf: 40466931. 

Periode 2020-02-17 .. 2020-05-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere

Tilmeldings muligheder til SK1968 Åbent Klubmesterskab 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2020-02-17 2020-02-14
Gruppe 2 8 2020-02-17 2020-02-14
Gruppe 3 8 2020-02-17 2020-02-14
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103106408 1402072 1. Anton David Skakklubben af 1968 1763 1806 2020-01-01
100600624 1428446 2. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1818 1813 2020-01-29
100602311 1440489 3. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2107 2081 2019-12-12
100602450 1445375 4. Kim Hansen Skakklubben af 1968 1752 1853 2019-12-11
100600647 1401939 5. Søren Holst Nielsen Skakklubben af 1968 2136 2164 2019-12-28
100600732 1408348 6. Casper Tvede Busk Skakklubben af 1968 1916 2029 2020-01-20
100600651 1410156 7. Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2041 2021 2020-01-15
- 8. Stephen Joyce 1978 2033 2020-01-02
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600995 1422553 1. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1552 1651 2019-12-07
100600634 1421425 2. Christian Korsgaard Skakklubben af 1968 1691 1796 2019-12-25
100602204 1422561 3. Mogens Kim Skadborg Skakklubben af 1968 1402 1563 2020-01-06
100600655 1422359 4. Per Rasch Skakklubben af 1968 1454 1642 2020-01-14
100602728 1470698 5. Modesto Hernandez Campanioni Skakklubben af 1968 1400 2020-01-27
100602426 1445987 6. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1709 1725 2020-01-29
100901136 1444379 7. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1686 1748 2020-02-14
100601205 1420950 8. Kristen Hedelykke Skakklubben af 1968 1661 1752 2020-01-29
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095732 1464078 1. Johan Lauritsen Skakklubben af 1968 1291 1438 2020-02-10
100602624 1463411 2. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1378 1519 2020-02-06
100602372 1440543 3. Niels Jürgensen Skakklubben af 1968 1388 1466 2020-02-05
100602675 1467662 4. Oscar Staun Larsen Skakklubben af 1968 1226 1411 2020-01-27
100602676 1467654 5. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1018 1227 2020-01-27
- 6. Asger Nielsen 800 2020-01-21
100602729 1471198 7. Camilo Martínez Skakklubben af 1968 1200 2020-01-27
- 8. Richard Jensen 1000 1000 2019-12-13