Arbejder ...

loading

Aalborg GP 2020  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1FM Bjarne Hansen
Nørresundby Skakklub
23042309
2
0
3
1
10
1
4
1
9
1
11
1
5
1
625,62312
2Henning Lau Rasmussen
Jetsmark Skakklub
20992146
1
1
4
1
11
1
5
1
8
1
7
1
12
0
613,452171
3IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
21182015
4
0
1
0
12
0
10
½
7
0
9
0
6
1
123,852071
4Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20732186
3
1
2
0
9
1
1
0
10
½
5
½
11
0
363,352066
5Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20462040
6
½
7
1
8
½
2
0
11
0
4
½
1
0
82,82040
6FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21022189
5
½
8
0
7
½
9
0
12
0
10
1
3
0
2114,12060
7Claus Rossen
Viborg Skakklub
21002130
8
½
5
0
6
½
12
½
3
1
2
0
9
0
93,852073
8Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20302111
7
½
6
1
5
½
11
0
2
0
12
0
10
0
2103,152007
9Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
19962009
10
1
11
0
4
0
6
1
1
0
3
1
7
1
452,452029
10Steven Vestergaard
Jetsmark Skakklub
19441957
9
0
12
1
1
0
3
½
4
½
6
0
8
1
372,151970
11Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21342158
12
1
9
1
2
0
8
1
5
1
1
0
4
1
533,952155
12Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20522057
11
0
10
0
3
1
7
½
6
1
8
1
2
1
43,252077

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Henning Larsen
Aars Skakklub
16351873
8
0
2
0
3
½
4
½
5
0
6
0
7
1
2721635
2Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17361824
7
0
1
1
8
1
3
0
4
1
5
1
6
1
523,051808
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17621824
6
½
7
0
1
½
2
1
8
1
4
1
5
1
513,31819
4Joen Lesner
Skakklubben af 1968
17671736
5
1
6
1
7
1
1
½
2
0
3
0
8
1
33,351802
5Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17681874
4
0
8
1
6
1
7
1
1
1
2
0
3
0
443,351788
6Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18241782
3
½
4
0
5
0
8
1
7
1
1
1
2
0
541809
7Thomas Heine Bech
Aalborg Skakforening af 1889
18531957
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
8
1
1
0
364,31814
8Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18831862
1
1
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
184,61775

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13091403
8
½
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
0
7 - 821287
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13851494
7
1
1
1
8
1
3
1
4
1
5
0
6
½
22,751565
3Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14081619
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
1
5
½
331476
4Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
14541319
5
1
6
½
7
0
1
1
2
0
3
0
8
1
53,51454
5Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14731724
4
0
8
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
13,71568
6Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
14791567
3
1
4
½
5
0
8
0
7
0
1
0
2
½
263,751400
7Aage Kristian Andersen
Aars Skakklub
15621693
2
0
3
0
4
1
5
0
6
1
8
1
1
1
444,651533
8Jens Riis
Sæby Skakklub
15641620
1
½
5
0
2
0
6
1
3
0
7
0
4
0
7 - 84,651422

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
10121386
8
1
2
1
3
1
4
1
5
0
6
1
7
0
522,11206
2Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10351186
7
0
1
0
8
0
3
1
4
1
5
1
6
1
442,31121
3Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
10861262
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
0
5
½
½82,85973
4Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
11471439
5
1
6
1
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
363,451127
5Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
11601466
4
0
8
1
6
1
7
0
1
1
2
0
3
½
53,61156
6David Harlund
Aalborg Skakforening af 1889
12291350
3
1
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
174,351078
7Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
12541636
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
8
1
1
1
714,551407
8Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12811388
1
0
5
0
2
1
6
1
3
1
7
0
4
1
434,851243
Indbydelse

Aalborg Grand Prix 2020

Aalborg Skakforening indbyder til hurtigskak i tilknytning til Nordjysk GP

Spillested: Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg

Tidspunkt: Lørdag d. 18. januar 2020 fra kl. 10.00 til ca. kl. 16.30 

Turneringsform: 7 runder Monrad eller alle-mod-alle i grupper inddelt efter hurtigskakrating

Betænkningstid: 15 min. + 5 sek. pr. træk

Indskud: 100 kr. pr. spiller. Betales på spilledagen

Præmier: 70% af indskuddet. 20% går til den samlede GP-præmiepulje

Tilmelding: Her på siden senest torsdag d. 16. januar 2020

Kontaktperson: Bjarne Sønderstrup, tlf. 23375618, bfs@stofanet.dk

Periode 2020-01-18 .. 2020-01-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Mesterklassen:  Bjarne Sønderstrup
Basis 1:  Bjarne Sønderstrup
Basis 2:  Bjarne Sønderstrup
Basis 3:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg GP 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 12 2020-01-18 2020-01-16
Basis 1 8 2020-01-18 2020-01-16
Basis 2 8 2020-01-18 2020-01-16
Basis 3 8 2020-01-18 2020-01-16
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600615 1403176 1. FM Bjarne Hansen Nørresundby Skakklub 2304 2309 2020-01-16
100700432 1407988 2. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2099 2146 2020-01-16
100700110 1400410 3. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2118 2015 2020-01-12
103106490 1409514 4. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2073 2186 2020-01-16
100602425 1446045 5. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2046 2040 2020-01-16
100700375 1402820 6. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2102 2189 2020-01-12
100300084 1403222 7. Claus Rossen Viborg Skakklub 2100 2130 2020-01-14
100701790 1043757 8. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2030 2111 2020-01-15
100700393 1403257 9. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1996 2009 2020-01-09
100701587 1439910 10. Steven Vestergaard Jetsmark Skakklub 1944 1957 2020-01-16
100701854 5112362 11. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2134 2158 2020-01-15
100700367 1401670 12. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2052 2057 2019-12-22
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700759 1404172 1. Henning Larsen Aars Skakklub 1635 1873 2020-01-16
100201494 1401971 2. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1736 1824 2020-01-07
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1762 1824 2020-01-08
100901136 1444379 4. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1767 1736 2020-01-15
100700371 1418769 5. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1768 1874 2020-01-15
100700678 1418580 6. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1824 1782 2019-12-09
100700671 1418424 7. Thomas Heine Bech Aalborg Skakforening af 1889 1853 1957 2020-01-07
100700664 1418394 8. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1883 1862 2019-12-12
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100701631 1450549 1. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1309 1403 2019-12-11
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1385 1494 2020-01-03
100600405 1429183 3. Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1408 1619 2020-01-15
100201715 1409700 4. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1454 1319 2020-01-03
100701787 1465031 5. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1473 1724 2020-01-16
100700724 1451480 6. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1479 1567 2020-01-15
100700340 1440799 7. Aage Kristian Andersen Aars Skakklub 1562 1693 2020-01-15
100700477 1444425 8. Jens Riis Sæby Skakklub 1564 1620 2019-12-08
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100701739 1462393 1. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1012 1386 2020-01-15
100701176 1435167 2. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1035 1186 2019-12-21
100100277 1450492 3. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1086 1262 2020-01-16
100700601 1453521 4. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1147 1439 2019-12-11
100701763 1463748 5. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1160 1466 2020-01-13
100501367 0 6. David Harlund Aalborg Skakforening af 1889 1229 1350 2019-12-11
101095646 1466917 7. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1254 1636 2020-01-16
100701776 1464485 8. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1281 1388 2020-01-15