Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2020  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
17961841
2
½
11
 
     ½5 - 60,2518040,241846
2Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21332186
1
½
12
 
     ½5 - 61,8521061,812160
3Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20282040
4
1
6
 
     11 - 41,2520281,182036
4Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17841824
3
0
5
 
     07 - 100,717630,681810
5Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17941854
6
0
4
 
     07 - 100,717730,721840
6Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20712111
5
1
3
 
     11 - 41,420711,422103
7Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20022025
8
0
10
 
     07 - 101,3519631,311999
8Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17631824
7
1
9
 
     11 - 40,617750,801828
9Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18231782
10
1
8
 
     11 - 40,918260,671789
10Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
19561990
9
0
7
 
     07 - 101,119231,221966
11Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21382158
12
 
1
 
     011 - 121,8521011,782122
12Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
16751775
11
 
2
 
     011 - 120,116720,171772

Spilledatoer: 14/1, 21/1, 4/2, 11/2, 3/3, 10/3, 31/3

1.runde: Afbud fra Martin og Edgar (spiller mod hinanden)

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
14731403
2
½
4
 
     ½6 - 70,914550,501403
2Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16191724
1
½
7
 
     ½6 - 71,3515911,751699
3Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
15231637
4
1
6
 
     11 - 51,1515231,201633
4Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14131499
3
0
1
 
     08 - 120,7513790,941461
5Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
14561592
6
0
10
 
     08 - 12114111,081570
6Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
15381631
5
1
3
 
     11 - 51,1515381,041630
7Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14971388
8
 
2
 
     013 - 160,9514540,511378
8Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
13991471
7
 
15
 
     013 - 160,613720,861454
9Jarl Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
1497
10
1
11
 
     11 - 51,3149701000
10Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13611494
9
0
5
 
     08 - 120,713300,371487
11Thomas Lynderup Tristram
Aalborg Skakforening af 1889
14241636
12
1
9
 
     11 - 50,7514350,411648
12Jens Jacob Prasse
Aalborg Skakforening af 1889
15281700
11
0
13
 
     08 - 121,314700,591676
13Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
1400
14
0
12
 
     08 - 120,65137101000
14Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
15191588
13
1
16
 
     11 - 51,215190,521578
15Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15911663
16
 
8
 
     013 - 161,415281,371608
16Christian Rienhadt Hartvigsen
Aalborg Skakforening af 1889
14901577
15
 
14
 
     013 - 160,814540,861560

Spilledatoer: 14/1, 21/1, 4/2, 11/2, 3/3, 10/3, 31/3

1.runde: Afbud fra Chr. Hartvigsen og Bo Byrial. Lodtrækningsordenen er derfor ændret, således de møder hinanden i første runde. Jesper spiller derfor mod Lars i første runde.

Afbud fra Thomas 4/2

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1David Harlund
Aalborg Skakforening af 1889
11961350
2
½
14
 
     ½6 - 70,811830,791338
2Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13451466
1
½
7
 
     ½6 - 71,612960,661463
3Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12311439
4
0
8
 
     08 - 121,1511791,111417
4Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10231319
3
1
5
 
     11 - 50,610410,871322
5Kasper Lindvig
Aalborg Skakforening af 1889
11001297
6
1
4
 
     11 - 50,8511070,731302
6Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
12981477
5
0
9
 
     08 - 121,512311,401449
7Adam Kjems
Aalborg Skakforening af 1889
1000
8
 
2
 
     013 - 140,2598501000
8Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13061472
7
 
3
 
     013 - 141,4512410,551461
9Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
11301358
10
0
6
 
     08 - 120,810940,951339
10Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11011277
9
1
11
 
     11 - 5111010,891279
11Jesper Berg Axelsen
Aalborg Skakforening af 1889
10591276
12
1
10
 
     11 - 50,7510700,891280
12Edmundas Maksimavicius
Aalborg Skakforening af 1889
12001354
11
0
13
 
     08 - 121,4511350,611330
13Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
1000
14
0
12
 
     08 - 120,4597301000
14Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
12111386
13
1
1
 
     11 - 51,312110,551364

Spilledatoer: 14/1, 21/1, 4/2, 11/2, 3/3, 10/3, 31/3

Palle Ladefoged træder ud af gruppen. Afbud i 1.runde fra Bo Schødte mod Adam Kjems

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i passende store (afhængigt af tilmeldingen) Monrad-grupper i forårsturneringen. Den øverst placerede spiller fra Aalborg Skakforening kan kalde sig klubmester forår 2020.

Spilledatoer: 14/1, 21/1, 4/2, 11/2, 3/3, 10/3, 31/3

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Tilmeldingsfrist: Mandag 13/1 kl. 20. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres umiddelbart herefter.

Indskud:100 kr. Opkræves i klubben.

Periode 2020-01-14 .. 2020-04-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 12 2020-01-14 2020-01-13
Basis 1 16 2020-01-14 2020-01-13
Basis 2 14 2020-01-14 2020-01-13
- 2 2020-01-14 2020-01-13
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700699 1451456 1. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1796 1841 2019-12-19
103106490 1409514 2. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2133 2186 2020-01-04
100602425 1446045 3. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2028 2040 2020-01-12
100700677 1406159 4. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1784 1824 2019-12-10
100700039 1417363 5. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1794 1854 2020-01-07
100701790 1043757 6. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2071 2111 2020-01-12
100700725 1407678 7. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2002 2025 2019-12-11
100201494 1401971 8. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1763 1824 2020-01-07
100700678 1418580 9. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1823 1782 2019-12-11
100701370 1408550 10. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1956 1990 2020-01-08
100701854 5112362 11. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2138 2158 2020-01-13
100401642 1457020 12. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1675 1775 2020-01-09
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701631 1450549 1. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1473 1403 2019-12-11
100701787 1465031 2. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1619 1724 2020-01-08
100701655 1453440 3. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1523 1637 2020-01-07
100701858 1470159 4. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1413 1499 2020-01-02
100701167 1453459 5. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1456 1592 2019-12-11
100700555 1408925 6. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1538 1631 2020-01-12
100701776 1464485 7. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1497 1388 2020-01-01
100700720 1456687 8. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1399 1471 2019-12-13
103103905 0 9. Jarl Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1497 2020-01-08
100700690 1413856 10. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1361 1494 2019-12-11
101095646 1466917 11. Thomas Lynderup Tristram Aalborg Skakforening af 1889 1424 1636 2020-01-07
100602659 1465074 12. Jens Jacob Prasse Aalborg Skakforening af 1889 1528 1700 2019-12-18
100701871 - 13. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1400 2020-01-08
101096226 1465066 14. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1519 1588 2020-01-04
100701318 1465546 15. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1591 1663 2019-12-19
100901698 1401645 16. Christian Rienhadt Hartvigsen Aalborg Skakforening af 1889 1490 1577 2020-01-13
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501367 0 1. David Harlund Aalborg Skakforening af 1889 1196 1350 2019-12-11
100701763 1463748 2. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1345 1466 2020-01-02
100700601 1453521 3. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1231 1439 2019-12-12
100201715 1409700 4. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1023 1319 2019-12-24
101096287 1465040 5. Kasper Lindvig Aalborg Skakforening af 1889 1100 1297 2020-01-13
100700850 1444921 6. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1298 1477 2020-01-10
100701870 - 7. Adam Kjems Aalborg Skakforening af 1889 1000 2020-01-13
103104973 1453475 8. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1306 1472 2020-01-06
100700356 1457187 9. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1130 1358 2020-01-02
100401270 1453513 10. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1101 1277 2020-01-08
101096713 1469673 11. Jesper Berg Axelsen Aalborg Skakforening af 1889 1059 1276 2020-01-02
100701868 1471392 12. Edmundas Maksimavicius Aalborg Skakforening af 1889 1200 1354 2020-01-13
100701869 - 13. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2020-01-07
100701739 1462393 14. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1211 1386 2019-12-13
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701863 1470833 15. Palle Ladefoged Aalborg Skakforening af 1889 1119 1304 2020-01-13
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-01-13