loading
Arbejder ...

Det åbne Brøndbymesterskab

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn

Basisgruppen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
2382
2
1
3
½
5
1
17
1
7
½
22
1
10
½
1 - 25,72382
2Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
1924
1
0
14
1
4
1
22
0
23
1
11
0
3
0
3133,851899
3IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
2436
4
1
1
½
7
0
5
0
16
1
14
1
2
1
562421
4Tom Krog Nielsen
BMS Skak
1946
3
0
6
1
2
0
9
1
24
1
19
1
12
½
84,71940
5FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
2258
6
1
7
½
1
0
3
1
19
1
10
0
13
1
452248
6Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
1663
5
0
4
0
14
0
18
1
21
1
8
0
15
1
3172,751671
7FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
2237
8
1
5
½
3
1
10
½
1
½
17
1
22
1
1 - 24,852250
8Leif Marcussen
Brøndby Skakklub
1809
7
0
9
0
16
0
21
1
18
0
6
1
20
1
3154,41767
9Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
1802
10
0
8
1
12
0
4
0
20
1
24
1
23
1
4114,351792
10Preslav Petkov
Tåstrup Skakforening
1858
9
1
11
½
13
1
7
½
17
½
5
1
1
½
532,851942
11Rostislav Petkov
Tåstrup Skakforening
1822
12
1
10
½
15
½
19
½
13
½
2
1
17
½
74,351827
12Lukas Iskos
BMS Skak
1772
11
0
16
1
9
1
23
1
22
0
13
1
4
½
64,11784
13Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1716
14
½
24
1
10
0
15
1
11
½
12
0
5
0
3143,21710
14Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
1696
13
½
2
0
6
1
24
0
15
1
3
0
19
0
203,41669
15Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
Nørrebro Skakklub
1631
16
1
17
0
11
½
13
0
14
0
18
1
6
0
193,151612
16Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
1603
15
0
12
0
8
1
20
1
3
0
23
0
21
1
3162,751611
17Troels Barington
Valby Skakklub
1597
18
1
15
1
19
1
1
0
10
½
7
0
11
½
491,851682
18Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
1597
17
0
20
0
21
½
6
0
8
1
15
0
24
1
213,551550
19Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
1590
20
1
22
1
17
0
11
½
5
0
4
0
14
1
122,251631
20Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
1587
19
0
18
1
23
0
16
0
9
0
21
0
8
0
1243,151490
21Jan-Ole Johannesen
Brøndby Skakklub
1541
22
0
23
0
18
½
8
0
6
0
20
1
16
0
232,91478
22Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
1527
21
1
19
0
24
1
2
1
12
1
1
0
7
0
41021627
23Oliver Langberg Birch Sunddahl
Valby Skakklub
1476
24
0
21
1
20
1
12
0
2
0
16
1
9
0
3182,21512
24Jens Grum-Schwensen
Brøndby Skakklub
1254
23
1
13
0
22
0
14
1
4
0
9
0
18
0
2220,651315

Mesterklassen (7 spillere)Gruppe 1 (10 spillere)Gruppe 2 (8 spillere)

Indbydelse

Det åbne Brøndbymesterskab 2019

Brøndby kommune og Brøndby Skakklub afholder Det åbne brøndbymesterskab i hurtigskak søndag 19. januar 2020 fra kl:09.00-18.00

Præmier

1. præmien i mesterklassen kr. 4.000,  2. præmie i mesterklassen kr. 2.000

1. præmie i basisklassen kr. 1.500

Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. For hver 10 deltagere i ratingorden.

Ved ligestilling bliver præmierne uddelt via korrektion, jfr Dansk Skak Unions reglement.

Derudover udsætter Brøndby Kommune ærespræmier.

Turneringsform
7 runder Monrad.

Betænkningstid
30 minutter  pr.spiller til hele partiet.

Klasser og Indskud:

Mesterklasse : rating >1899: indskud kr. 140,

Basisklasse: rating < 1900 : indskud kr. 100,

Spillested: Kilden Nygårds Plads 31, Brøndbyøster. Det er handicapvenlige lokaler.

Tidspunkt: Søndag 19. januar 2019 fra kl. 09.00 til kl. 18.00.

Fortæring: Mad og drikke kan købes på spillestedet.

Rygning: Ikke tilladt i lokalerne.

Tilmelding: Senest fredag d.17. januar 2019 

Hvis du har spørgsmål kan du kontakte Jan-Ole Johannessen: tlf. 2487 1428

 

Periode 2020-01-19 .. 2020-01-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Michael Skelbæk
Dommere Alle grupper:  H. J. Nielsen
Mesterklassen:  Michael Skelbæk
Basisgruppen:  Michael Skelbæk , H. J. Nielsen

Tilmeldings muligheder til Det åbne Brøndbymesterskab

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 0 2020-01-19 2020-01-14
Basisgruppen 24 2020-01-19 2020-01-14
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Basisgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2382 2271 2020-01-16
100104090 1454188 2. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1924 1812 2020-01-04
100801519 1403893 3. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2436 2399 2020-01-14
100101348 1406280 4. Tom Krog Nielsen BMS Skak 1946 1993 2020-01-07
100300056 1404709 5. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2258 2250 2020-01-04
100103576 1414917 6. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1663 1805 2020-01-04
100103912 1444514 7. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2237 2300 2020-01-14
100101969 1415387 8. Leif Marcussen Brøndby Skakklub 1809 1898 2020-01-05
100103593 1417673 9. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1802 1863 2019-12-21
100104683 2923394 10. Preslav Petkov Tåstrup Skakforening 1858 1858 2020-01-02
100104684 2923408 11. Rostislav Petkov Tåstrup Skakforening 1822 1822 2020-01-02
101095257 1461613 12. Lukas Iskos BMS Skak 1772 1804 2020-01-12
100800793 1433512 13. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1716 1777 2020-01-18
100104462 45059730 14. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1696 1804 2020-01-14
100104290 1463896 15. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1631 1775 2020-01-14
100800404 1410946 16. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1603 1663 2020-01-05
100103389 1446762 17. Troels Barington Valby Skakklub 1597 1702 2019-12-23
100800414 1409557 18. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1597 1665 2020-01-14
100104401 1445405 19. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1590 1561 2020-01-03
100801019 1404300 20. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1587 1675 2019-12-30
100100670 1414771 21. Jan-Ole Johannesen Brøndby Skakklub 1541 1730 2020-01-19
100100016 1411098 22. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1527 1662 2020-01-02
100104440 1465597 23. Oliver Langberg Birch Sunddahl Valby Skakklub 1476 1676 2020-01-10
100103535 1414054 24. Jens Grum-Schwensen Brøndby Skakklub 1254 1456 2020-01-14