loading
Arbejder ...

ÅM 2020

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Mesterskabsgruppen Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1GM Henrik Danielsen
Køge Skakklub
25162511
23
1
13
1
7
1
2
½
10
1
4
1
3
½
622,7525192,732514
2IM Bjørn Møller Ochsner
Skanderborg Skakklub
24112472
24
1
15
1
9
1
1
½
3
1
6
1
5
1
12,8524132,732475
3IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23722373
25
1
14
1
10
½
12
1
2
0
18
1
1
½
53 - 42,5523712,542373
4Charles Dumas
Århus Skakklub/Skolerne
21842289
26
1
17
0
24
1
15
1
9
1
1
0
10
½
5 - 132,621722,732274
5FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
21982300
27
1
16
1
12
½
6
½
7
½
20
1
2
0
5 - 132,521982,522300
6Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21322237
28
1
19
1
11
½
5
½
21
1
2
0
12
½
5 - 132,4521332,472238
7WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21842168
29
1
20
1
1
0
17
1
5
½
10
½
13
0
414 - 171,9521851,842171
8Thomas Klitgård Andersen
Nordre Skakklub
21982187
30
0
33
1
17
1
21
0
24
1
15
1
14
½
5 - 132,821821,732192
9Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
20752128
31
1
21
1
2
0
30
1
4
0
14
0
29
1
414 - 171,9520761,902130
10Tommy B. Schmidt
Caïssa Gladsaxe
21912166
32
1
30
1
3
½
11
1
1
0
7
½
4
½
5 - 132,221971,152173
11Claus Rossen
Viborg Skakklub
20732108
33
1
22
1
6
½
10
0
18
0
21
½
30
1
414 - 172,320772,092116
12Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
21172112
34
1
40
1
5
½
3
0
13
½
17
1
6
½
5 - 132,321212,102120
13Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21792103
35
1
1
0
26
1
31
½
12
½
22
1
7
1
53 - 41,921811,862106
14Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
21142075
36
1
3
0
28
½
40
½
32
1
9
1
8
½
5 - 132,121021,032054
15Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
18671984
37
1
2
0
25
1
4
0
31
1
8
0
32
½
18 - 281,5518811,761989
16Lars Garne Rasmussen
Åbyhøj Skakklub
18681991
38
1
5
0
30
0
32
½
33
½
27
½
37
1
18 - 281,7518460,141988
17Per Oehlerich
Nordre Skakklub
19091935
39
1
4
1
8
0
7
0
25
1
12
0
33
1
414 - 171,319301,221951
18Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
18911956
40
0
34
½
42
1
28
1
11
1
3
0
21
0
18 - 282,6518572,761906
19Marianne Izaura Nielsen
Allerød Skakklub
16921903
41
1
6
0
31
0
29
½
30
½
32
0
25
0
240 - 411,4516791,771888
20Anton Mehmet Yildiz Marthedal
Frem Skakklub
18311920
42
1
7
0
32
½
38
1
40
1
5
0
28
0
18 - 281,8518211,891912
21Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16941806
43
1
9
0
35
1
8
1
6
0
11
½
18
1
5 - 131,617061,791810
22Jacob Bjørnskov
Skakklubben af 1968
16531826
44
+
11
0
40
0
34
1
36
1
13
0
35
½
18 - 280,7516311,061805
23Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
16991820
1
0
35
0
38
0
44
+
34
1
36
1
26
½
18 - 281,316600,831787
24Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17921833
2
0
37
1
4
0
35
1
8
0
33
0
36
½
34 - 39117921,041832
25Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18041779
3
0
36
1
15
0
42
1
17
0
35
0
19
1
329 - 331,3517940,321766
26Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
18991794
4
0
39
1
13
0
37
½
41
1
30
½
23
½
18 - 281,318901,131789
27Jonas Nielsen
Nordre Skakklub
15021734
5
0
38
½
34
½
36
0
42
1
16
½
40
½
329 - 330,8515090,851727
28Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
17151743
6
0
41
1
14
½
18
0
37
1
31
1
20
1
5 - 131,117271,091751
29Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17031760
7
0
42
0
39
1
19
½
38
1
40
1
9
0
18 - 281,816791,891724
30Jakob Ladegaard
Århus Skakklub/Skolerne
1700
8
1
10
0
16
1
9
0
19
½
26
½
11
0
329 - 330,35176901000
31Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
17041727
9
0
44
+
19
1
13
½
15
0
28
0
38
1
18 - 280,617160,351740
32Claus Nis Andersen
Randers Skakklub
15731697
10
0
43
1
20
½
16
½
14
0
19
1
15
½
18 - 281,1515891,221703
33Sebastian Gråbæk
Gråsten Skakklub
15481639
11
0
8
0
41
½
39
1
16
½
24
1
17
0
329 - 330,8515320,971630
34Artem Reyzvikh
Silkeborg Skakklub Af 1930
16401526
12
0
18
½
27
½
22
0
23
0
37
0
43
0
1430,9516420,391550
35Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
16871625
13
0
23
1
21
0
24
0
44
+
25
1
22
½
18 - 28116870,591641
36Patricia Nielsen
Skakforeningen ØBRO
1366
14
0
25
0
43
1
27
1
22
0
23
0
24
½
34 - 390,9137101000
37André Friis Møller
Frem Skakklub
14201494
15
0
24
0
44
+
26
½
28
0
34
1
16
0
34 - 390,1514130,201490
38Thomas Skjernaa Mygind
Århus Skakklub/Skolerne
1471
16
0
27
½
23
1
20
0
29
0
41
1
31
0
34 - 390,75150501000
39Ramadan Mustafov Saliev
Horsens Skakforening
12201411
17
0
26
0
29
0
33
0
43
1
42
½
44
+
34 - 390,0512180,281405
40Emil Zander
Kjellerup Skakklub
15021462
18
1
12
0
22
1
14
½
20
0
29
0
27
½
329 - 330,416010,261532
41Torben Fogh
Viby Skakklub
12891391
19
0
28
0
33
½
43
1
26
0
38
0
42
1
34 - 390,3512960,381393
42Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
14541281
20
0
29
1
18
0
25
0
27
0
39
½
41
0
420,3514830,241296
43Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
10741221
21
0
32
0
36
0
41
0
39
0
44
+
34
1
240 - 410,210650,161215
44Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
22
-
31
-
37
-
23
-
35
-
43
-
39
-
044080001000

Startnummer 9-16 (8 spillere)Startnummer 17-24 (8 spillere)Startnummer 25-32 (8 spillere)Startnummer 33-44 (12 spillere)Startnummer 1-8 (8 spillere)

Indbydelse

ÅM 2020

Chess House og skakklubberne i Aarhus inviterer til det åbne Aarhusmesterskab 2020.

Spilledage/ tidspunkt
fredag 14. februar kl. 18:30, 19:50 og 21:10.
lørdag 15. februar kl. 10-15 og kl. 16-21.
søndag 16. februar kl. 10-15 og kl. 16-21.
 
Turneringsform
Der spilles 7 runder i én åben gruppe efter Fide Schweizersystem.
Turneringen Elo-rates. Hurtigskakken rates for sig og almindelig skak rates for sig.
 
Betænkningstid
Der startes med 3 runder hurtigskak fredag aften, efterfulgt af 2 almindelige skakpartier både lørdag og søndag.
 
• Fredag: 20 min. til hele partiet + 5 sek. pr. træk fra træk 1. Der er ikke noteringspligt.
• Lørdag og søndag: 1 time 30 minutter til 40 træk og derefter15 minutter plus opsparet tid til resten af partiet. Tillæg af 30 sek. pr. træk fra træk 1. Der er noteringspligt under hele partiet.
• Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.
• Alle har krav på mindst ½ times pause mellem de almindelige skakpartier, så lørdag og søndag kan tidsplanen skride lidt, da der spilles med tillægstid.
 
Indskud
• IM og GM gratis.
• 250 kr. ved betaling via MobilePay til: box94561 (Chess House), senest 7/2
• 300 kr. ved betaling via MobilePay til: box94561 (Chess House), senest 13/2 kl. 18.
(Alternativt kan man lave en kontooverførsel til kontonr. 2251-3484193486.)
 
Præmier
1. præmie 3000 kr. samt navn på Aam-vandrepokalen 
2. præmie 1500 kr.
 
Øvrige præmiegrupper for hver 8. spiller
1. præmie 1000 kr. 
2. præmie 400 kr.
Ved ligestilling deles pengepræmier.
 
Tilmelding
Senest tirsdag d. 11/2 kl. 18:00 online via. Dansk Skak Unions Turneringssystem. Højst 48 spillere. Herefter kan man ringe til Martin Matthiesen på 27 21 20 36 for at komme på venteliste. Eller skrive på martinmatthiesen@yahoo.dk.
 
Spillested
Chess House
Katrinebjergvej 111A
8200 Aarhus N
 

OBS!

Turneringen kan maksimum have 48 deltagere.
Periode 2020-02-14 .. 2020-02-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Claus Rossen, Per Oehlerich og Claus Nis Andersen

Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere
Mesterskabsgruppen:  Thomas Hauge Vestergaard , Tom Petri Petersen , Evald Jakobsen

Tilmeldings muligheder til ÅM 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterskabsgruppen 44 2020-02-14 2020-02-11
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mesterskabsgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100200900 1400185 1. GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2516 2511 2020-02-09
103107144 1416928 2. IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2411 2472 2020-01-27
100700286 1400142 3. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2372 2373 2020-01-30
100602740 675733 4. Charles Dumas Århus Skakklub/Skolerne 2184 2289 2020-01-27
100103864 1444492 5. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2198 2300 2020-02-07
100600616 1402528 6. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2132 2237 2019-12-17
100600339 1400720 7. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2184 2168 2020-01-01
100600583 1408267 8. Thomas Klitgård Andersen Nordre Skakklub 2198 2187 2020-01-29
100602311 1440489 9. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2075 2128 2019-12-17
100801406 1405730 10. Tommy B. Schmidt Caïssa Gladsaxe 2191 2166 2020-01-31
100300084 1403222 11. Claus Rossen Viborg Skakklub 2073 2108 2020-02-01
100601670 1409476 12. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2117 2112 2019-12-17
100602129 1404792 13. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2179 2103 2020-02-07
100901673 1441299 14. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2114 2075 2020-01-26
100200196 1408437 15. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1867 1984 2020-01-19
100600463 1406434 16. Lars Garne Rasmussen Åbyhøj Skakklub 1868 1991 2020-02-09
100600351 1408410 17. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1909 1935 2020-01-27
100602410 1444824 18. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1891 1956 2020-02-03
100800163 1413040 19. Marianne Izaura Nielsen Allerød Skakklub 1692 1903 2020-01-31
103109616 1441540 20. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Frem Skakklub 1831 1920 2020-02-01
100600624 1428446 21. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1694 1806 2020-01-29
100602431 1445820 22. Jacob Bjørnskov Skakklubben af 1968 1653 1826 2020-02-12
100301886 1447947 23. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1699 1820 2019-12-23
100201494 1401971 24. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1792 1833 2020-01-20
101095943 1467018 25. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1804 1779 2020-01-29
100104090 1454188 26. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1899 1794 2020-01-31
100901460 1430971 27. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1502 1734 2020-01-08
100602426 1445987 28. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1715 1743 2020-01-31
101095048 1454200 29. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1703 1760 2020-02-01
100602691 1468421 30. Jakob Ladegaard Århus Skakklub/Skolerne 1700 2020-01-31
100600764 1422324 31. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1704 1727 2020-02-01
100601032 1415735 32. Claus Nis Andersen Randers Skakklub 1573 1697 2020-02-01
100401436 1436627 33. Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1548 1639 2020-01-26
100602607 1469169 34. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1640 1526 2020-01-19
100301927 1451669 35. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1687 1625 2020-02-06
101096874 - 36. Patricia Nielsen Skakforeningen ØBRO 1366 2020-02-02
100301795 1439081 37. André Friis Møller Frem Skakklub 1420 1494 2019-12-23
100602724 1470752 38. Thomas Skjernaa Mygind Århus Skakklub/Skolerne 1471 2020-01-19
100602157 1422448 39. Ramadan Mustafov Saliev Horsens Skakforening 1220 1411 2020-01-28
100901809 1467123 40. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1502 1462 2020-02-01
100601955 1420704 41. Torben Fogh Viby Skakklub 1289 1391 2020-02-08
100201715 1409700 42. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1454 1281 2020-02-09
100602676 1467654 43. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1074 1221 2019-12-22
- 44. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-14