loading
Arbejder ...

Skanderborg Bymesterskab 2020

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Morten Fredsgaard Rasmussen
Skanderborg Skakklub
18571913
18
1
10
1
20
0
22
1
4
 
  343,7518353,591901
2Kim Lund Larsen
Skanderborg Skakklub
17811851
19
1
13
0
29
1
17
0
3
 
  215 - 163,517363,411823
3Niels Chr. Christensen
Skanderborg Skakklub
17051810
20
0
34
1
18
1
13
½
2
 
  123,216843,311778
4Poul Nørgaard
Skanderborg Skakklub
16981729
21
1
14
1
7
1
8
½
1
 
  12,917162,771744
5Peter Wheadon
Skanderborg Skakklub
16451740
22
0
25
1
19
1
16
1
8
 
  383,516303,351733
6Bjarne Tornbjerg
Skanderborg Skakklub
16451703
23
1
15
½
13
1
20
½
7
 
  363,2516383,061702
7Jonas Chul Bistrup Larsen
Skanderborg Skakklub
16311702
24
1
16
1
4
0
21
1
6
 
  352,9516331,931705
8Torben Gregersen
Skanderborg Skakklub
16301596
25
1
29
1
15
1
4
½
5
 
  23,0516442,471617
9Asger J. Andersen
Skanderborg Skakklub
15551635
26
1
20
1
22
1
10
0
14
 
  39315552,821639
10Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
15461640
27
1
1
0
17
1
9
1
20
 
  331,9515962,031659
11Vagn Skov Andersen
Horsens Skakforening
15131627
28
½
22
½
21
0
27
1
19
 
  2223,3514523,291601
12Bjarne Berring Rasmussen
Skanderborg Skakklub
14901568
29
0
27
0
28
½
26
1
22
 
  253,5513983,281532
13Leif Møller Hansen
Skanderborg Skakklub
14741525
30
1
2
1
6
0
3
½
17
 
  111,5515171,391547
14Asger C. Andersen
Skanderborg Skakklub
14501540
31
1
4
0
24
 
29
1
9
 
  218 - 192,814141,951541
15Kristian Overgaard
Skanderborg Skakklub
14471596
32
1
6
½
8
0
34
½
21
 
  2141,7514582,151593
16Peer Jespersen
Skanderborg Skakklub
14101550
33
1
7
0
23
1
5
0
28
 
  215 - 162,1514031,231545
17Jesper Dalberg
Skanderborg Skakklub
16311688
34
1
28
1
10
0
2
1
13
 
  372,4516482,281717
18Jesper Pallesen
Skanderborg Skakklub
13871478
1
0
31
1
3
0
32
1
23
 
  218 - 19213871,901482
19Thomas Jose Brandt Hansen
Skanderborg Skakklub
13591492
2
0
26
1
5
0
33
1
11
 
  2211,9513610,891494
20Axel Nielsen
Skanderborg Skakklub
13591424
3
1
9
0
1
1
6
½
10
 
  100,5514900,561463
21Lars Kasten Nielsen
Skanderborg Skakklub
13381487
4
0
30
1
11
1
7
0
15
 
  2131,3513671,531506
22Aage Andersen
Skanderborg Skakklub
12621411
5
1
11
½
9
0
1
0
12
 
  230,4513120,641428
23Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
12321420
6
0
32
1
16
0
24
1
18
 
  2201,7512431,291414
24Brian B. Christensen
Skanderborg Skakklub
1200
7
0
33
1
14
 
23
0
34
 
  1281,65117101000
25Thomas K. Laursen
Skanderborg Skakklub
11961364
8
0
5
0
31
1
28
0
30
 
  1261,411781,651338
26Lars-Elias Arno Ørrild
Skanderborg Skakklub
11781417
9
0
19
0
32
0
12
0
31
 
  0331,311201,731348
27Hugo Aage Schacht
Skanderborg Skakklub
11381219
10
0
12
1
34
0
11
0
32
 
  1290,3511670,351232
28Hedayatullah Akbari
Skanderborg Skakklub
11381269
11
½
17
0
12
½
25
1
16
 
  2170,6512150,701321
29Hans Skovhus
Skanderborg Skakklub
11201285
12
1
8
0
2
0
14
0
33
 
  1270,2511540,571294
30Knud Aage Jensen
Skanderborg Skakklub
10851257
13
0
21
0
33
0
31
1
25
 
  1311,710540,961259
31Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
10661197
14
0
18
0
25
0
30
0
26
 
  034110210,971178
32Vibeke Grue
Skanderborg Skakklub
9381166
15
0
23
0
26
1
18
0
27
 
  1300,459710,601182
33Holger Heiredal
Skanderborg Skakklub
741
16
0
24
0
30
1
19
0
29
 
  1320,278901000
34Kjeld Hansen
Enkeltmedlem - Indland
15931680
17
0
3
0
27
1
15
½
24
 
  242,4515502,351663

Afbud:
1. runde: Jesper Dalberg - Kjeld Hansen
28-01-2020    Anders Haarup – Morten Rasmussen (spilles mandag d. 17/2 i VRS)
28-01-2020    Asger J. Andersen – Axel Nielsen (spilles i klubben d. 10/3)
11-02-2020    Hans Skovhus – Kim lund Larsen
11-02-2020    Asger C. Andersen – Brian B. Christensen
18-02-2020    Hugo Schacht har meldt afbud, spilles 3/3

Corona afgørelse, fra bestyrelsesmødereferatet d. 16. maj
Byturneringen: De første 4 runder rates. Turneringen afsluttes hermed uden udpegelse af vindere. De af spillerne som ønsker deres penge tilbage for indskud kan henvende sig til kassereren og få pengene tilbage (dog minus de 30kr som klubben har betalt i ratingafgift).

Indbydelse

Skaanderborg Skakklubs traditionelle BYMESTERSKAB 2020

Siden 2017 har Bymesterskaber været afvikler i alle-mod-alle grupper ligesom Klubmesterskaber.Nu prøver vi igen noget "gammelt" nyt, som sidst blev forsøgt til Bymesterskabet 2016, Bymesterskabet afvikles som en schweizer-turnering i én stor gruppe.

7 runders koordineret turnering som Schweizer (én stor gruppe)

Spilledage:
Tirsdage kl. 18:30
21. januar 2020
28. januar 2020
11. februar 2020
18. februar 2020
17. marts 2020
24. marts 2020
31. marts 2020

Spillested: 
Sundhedscenteret, Sygehusvej 7, 8660 Skanderborg

Grupper: 
Der spilles i en samlet gruppe.

Betænkningstid: 
90 min til 40 træk, derefter 15 minutter plus opsparet tid til resten af partiet med 30. sek tillæg pr. træk fra første træk.Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Indskud: 
130 kr.

Præmier: 
100% af indskuddet minus ratingafgift.
I passende ratinggrupper (for ca. hver 10. spiller!) - offentliggøres efter 1. runde.
1. præmie 500 kr., 2. præmie 300 kr.,  3. præmie eller ratingpræmie 200 kr.
Ingen kan vinde mere end én præmie.
(Det er muligt at sprænge præmiegrupperne og nuppe en præmie fra en højere gruppe, man får dog altid højest mulige præmie!)

Rygning og mobiltelefoner:
Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet.

Tilmelding:
Senest d. 19. januar 2020. 
Online via. Dansk Skak Unions Turneringssystem eller med navn, fødselsdato, rating og tlf. til: Bjarne B. Rasmussen, tlf. 61 72 59 79.
Obs. af hensyn til eventuelt nye klubmedlemmer holdes tilmeldingsfristen åben helt frem til 2. runde.

Andet:
- Turneringen dansk rates og elo rates.
- Udsatte partier kan afvikles om torsdagen hvis man aftaler det med turneringslederen.
- Ved udsat parti er det begge spilleres pligt straks at aftale ny spilledato og meddele dette til turneringslederen.
- Alle partier skal være afsluttet inden sidste runde.

Periode 2020-01-21 .. 2020-03-31
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Berring Rasmussen
Dommere Alle grupper:  Morten Fredsgaard Rasmussen
Gruppe 1:  Bjarne Berring Rasmussen , Morten Fredsgaard Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Skanderborg Bymesterskab 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 34 2020-01-21 2020-01-19
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600528 1410636 1. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1857 1913 2019-12-19
100600247 1449850 2. Kim Lund Larsen Skanderborg Skakklub 1781 1851 2019-12-22
100600690 1420496 3. Niels Chr. Christensen Skanderborg Skakklub 1705 1810 2020-01-20
100600234 1449885 4. Poul Nørgaard Skanderborg Skakklub 1698 1729 2020-01-19
103105367 1422979 5. Peter Wheadon Skanderborg Skakklub 1645 1740 2020-01-07
100600523 1422839 6. Bjarne Tornbjerg Skanderborg Skakklub 1645 1703 2020-01-18
100500096 1470728 7. Jonas Chul Bistrup Larsen Skanderborg Skakklub 1631 1702 2019-12-20
100602566 1451707 8. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1630 1596 2019-12-26
100600489 1420119 9. Asger J. Andersen Skanderborg Skakklub 1555 1635 2019-12-21
100601888 1420780 10. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1546 1640 2019-12-22
100500606 1413180 11. Vagn Skov Andersen Horsens Skakforening 1513 1627 2020-01-05
100600519 1422375 12. Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1490 1568 2019-12-20
100600499 1420909 13. Leif Møller Hansen Skanderborg Skakklub 1474 1525 2019-12-24
103103840 1420100 14. Asger C. Andersen Skanderborg Skakklub 1450 1540 2020-01-19
101096325 1464990 15. Kristian Overgaard Skanderborg Skakklub 1447 1596 2019-12-20
100601750 1421247 16. Peer Jespersen Skanderborg Skakklub 1410 1550 2019-12-25
100602362 1438255 17. Jesper Dalberg Skanderborg Skakklub 1631 1688 2020-01-19
100600514 1429191 18. Jesper Pallesen Skanderborg Skakklub 1387 1478 2020-01-04
100602666 1465511 19. Thomas Jose Brandt Hansen Skanderborg Skakklub 1359 1492 2019-12-20
100601684 1421905 20. Axel Nielsen Skanderborg Skakklub 1359 1424 2020-01-19
100600511 1463721 21. Lars Kasten Nielsen Skanderborg Skakklub 1338 1487 2020-01-07
101095198 1452401 22. Aage Andersen Skanderborg Skakklub 1262 1411 2019-12-20
100600231 1421069 23. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1232 1420 2020-01-02
100602753 1471783 24. Brian B. Christensen Skanderborg Skakklub 1200 2020-01-08
100600507 1421662 25. Thomas K. Laursen Skanderborg Skakklub 1196 1364 2020-01-09
100602685 1467590 26. Lars-Elias Arno Ørrild Skanderborg Skakklub 1178 1417 2020-01-18
100602631 1463381 27. Hugo Aage Schacht Skanderborg Skakklub 1138 1219 2019-12-26
101096641 1467751 28. Hedayatullah Akbari Skanderborg Skakklub 1138 1269 2020-01-16
100602600 1461397 29. Hans Skovhus Skanderborg Skakklub 1120 1285 2019-12-30
100600501 1421174 30. Knud Aage Jensen Skanderborg Skakklub 1085 1257 2020-01-12
100602519 1454102 31. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1066 1197 2020-01-11
103111400 1445880 32. Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 938 1166 2020-01-07
100602363 1452444 33. Holger Heiredal Skanderborg Skakklub 741 2020-01-07
100501762 1452070 34. Kjeld Hansen Enkeltmedlem - Indland 1593 1680 2020-01-23