loading
Arbejder ...

DM 2020

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2020

Dansk Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM 2020 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Fredag den 09.oktober til mandag den 18. oktober 2020 

Elo-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 1. oktober = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 20. september  kl. 23:59:59
Alle øvrige klasser: Sidste frist for tilmelding og betaling søndag den 11. oktober kl. 12:00.

Har man ikke betalt eller bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af rundelægningen.
Indskud betales til Nykredit Bank kontonummer: 5479 - 5922361 eller MobilePay på nummer: 60 54 04 03.
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2019.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2019.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 9. oktober for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start mandag den 12. oktober kl. 14.00.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2019, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2020.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
Juniorspillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2020.
3. Tilmeldte kvindespillere med et ratingtal på mindst 2000
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.
6. Ved mindst fire kvindelige spillere i Kandidatklassen får den bedste placerede af disse,
titlen "Kvindedanmarksmester" og en præmie på 2000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien."

Øvrige grupper:
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  
Starter mandag den 12. oktober kl. 14:00 og slutter fredag den 16. oktober 
Deltagerne skal være fyldt 60 år den 12.oktober 2020.

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i et forløb.
Starter mandag den 12. oktober kl. 10:00 og slutter onsdag den 14. oktober.

G7:
7 runder FIDE-schweizer. 
Starter mandag den 12. oktober kl. 10:00 og slutter fredag den 16. oktober.
Bemærk - de første 2 dage er med dobbeltrunder.

G5:
5 runder Fide-schweizer. 
Starter mandag den 12.oktober kl. 14:00 og slutter fredag den 16. oktober. 

Betænkningstiden

I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat

G7

Veteran & G5

Kort Påske

fredag 9.oktober

18-24

 

 

 

 

lørdag 10. oktober

14-20

 

 

 

 

søndag 11.oktober

14-20

 

 

 

 

mandag 12. oktober

14-20

14-20

10-15 + 16-21

14-19

10-15 + 16-21

tirsdag 13. oktober

14-20

14-20

10-15 + 16-21

14-19

10-15 + 16-21

onsdag 14. oktober

14-20

14-20

14-19

14-19

10-15

torsdag 15. oktober

14-20

14-20

14-19

14-19

 

fredag 16. oktober

14-20

14-20

10-15

10-15

lørdag 17. oktober

12-18

12-18

 

 

 

søndag 18. oktober

evt. omkamp
kl. 13.00

10-16

 

 

 

 

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 660,- kr.
Dobbeltværelse 810,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 575,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK2020
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Claus Marcussen, Grønkjærsvej 60, 7000 Fredericia.
Telefon: 20 72 41 92
E-mail: dm2020@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret kommer senere

Periode 2020-10-09 .. 2020-10-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/2020
Turnerings komite
Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere Alle grupper:  Claus Marcussen
Landsholdsklassen:  Jesper Scherling Fris , Steen Juul Mortensen

Tilmeldings muligheder til DM 2020 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 7 2020-10-09 2020-09-20
Kandidatklassen 11 2020-10-12 2020-10-11
G7 27 2020-10-12 2020-10-11
G5 9 2020-10-12 2020-10-11
Kort Påske 19 2020-10-12 2020-10-11
Veteranklassen 11 2020-10-12 2020-10-11
Tilmeldte i Kort Påske 2 og G5-2 (deltagere skal flyttes) 11 2020-04-04 2020-04-04
Totalt antal tilmeldte 95
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103177 1413848 FM Nicolai Kvist Brondt BMS Skak 2240 2223 2020-03-11
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2561 2556 2020-08-10
100202460 2900440 GM Boris Chatalbashev Køge Skakklub 2517 2517 2020-03-06
100200545 1400061 GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2343 2378 2020-02-02
100901592 1438832 GM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2565 2590 2020-01-31
103110502 1444948 GM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2527 2549 2020-03-09
100802556 1508148 IM Martin Percivaldi Køge Skakklub 2400 2374 2020-03-03
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2132 2155 2020-07-17
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2078 2081 2020-02-12
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2104 2122 2020-02-17
100300056 1404709 FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2263 2243 2020-02-01
100800081 1401084 FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2236 2240 2020-07-07
101200113 2244969 Henrique Rey Malde Skakklubben Evans 2204 2204 2020-07-31
100300620 1401475 Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2242 2245 2020-07-10
100103773 1444816 Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2136 2170 2020-07-27
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 1999 2027 2020-02-04
100800259 1406671 Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2188 2144 2020-02-20
103111069 1441230 WFM Ellen Fredericia Nilssen Køge Skakklub 2099 2071 2020-03-07
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201817 1434187 Alexander Torp Jørgensen Skakforeningen ØBRO 1808 1835 2020-03-07
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1641 1628 2020-08-07
100201725 1423401 Bjarke Gregor Præstø Skakklub 2091 2081 2020-02-03
100100857 1417215 Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1827 1841 2020-02-05
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1716 1733 2020-01-31
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1581 1672 2020-03-10
100100124 1407155 Daniel Kokholm Skakklubben K41 1878 1918 2020-02-25
100600930 1409506 Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1896 1980 2020-02-15
100803186 1520067 Erik Løveid Helsingør Skakklub 1822 1822 2020-07-31
100800414 1409557 Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1592 1681 2020-01-31
100700918 1404903 Johan Ravnborg Dansk Skak Akademi 1778 1857 2020-07-28
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1221 1484 2020-02-10
100901160 1439677 Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1834 1877 2020-02-29
100900066 1403036 Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1703 1749 2020-03-01
100202262 1447890 Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1343 1465 2020-08-09
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1681 1670 2020-02-18
100802760 1439391 Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1862 1938 2020-07-11
100302028 1468790 Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1126 1313 2020-02-21
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1609 1710 2020-02-20
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1953 2003 2020-02-10
100202092 1447955 Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1839 1939 2020-07-17
100801207 1405683 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2113 2146 2020-02-14
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1659 1711 2020-07-07
100602137 1421417 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1414 1508 2020-02-25
100602244 1429035 Thomas Bauder Jensen Randers Skakklub 1750 1831 2020-02-26
100104187 1405357 Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2052 2116 2020-03-08
100200903 1424270 Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1457 1587 2020-07-14
Deltagere i gruppen G5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803196 1470868 Ali Araghi Gribskov Skakklub 1602 1544 2020-07-19
100202550 1472119 Anna Sofie Li Køge Skakklub 1070 1325 2020-08-11
100600677 1421883 Christian Murmann Randers Skakklub 1629 1665 2020-03-06
100800419 1401424 Henrik Mortensen Horsens Skakforening 2020 2000 2020-07-27
100200405 1424297 Jesper Pondal Køge Skakklub 1909 1995 2020-08-12
100800470 1402544 Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1895 1919 2020-07-07
100202374 1464957 Nikolaj Li Køge Skakklub 1047 1172 2020-08-11
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1990 1977 2020-07-06
100401436 1436627 Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1730 1720 2020-07-15
Deltagere i gruppen Kort Påske
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095696 - Jann Nettelbeck Tønder Skakklub 1836 1716 2020-02-01
100100093 1461273 Allan Ankjær Skovbo Skakklub 1596 1660 2020-08-04
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1643 1709 2020-03-06
101096917 1470337 Bruno Gehrig Hillerød Skakklub 1681 1687 2020-03-04
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1581 1672 2020-02-20
100200288 1428403 Jan Ambirk Vordingborg Skakklub 1610 1682 2020-07-09
100100104 1416111 Jens Gade Amager Skakforening 1361 1502 2020-02-04
100302038 1469720 Julius Mygind Møllegaard Frem Skakklub 1421 1371 2020-03-11
100801251 1434373 Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1666 1715 2020-02-03
100202268 1449990 Lis K. Dam Præstø Skakklub 1091 1211 2020-02-26
101095257 1461613 Lukas Iskos BMS Skak 1721 1728 2020-03-01
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1609 1710 2020-02-20
100100512 1407430 Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 2022 2030 2020-02-01
100602402 1459945 Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1650 1566 2020-03-05
100300828 1443240 Ole Eik Jørgensen Tårnet Svendborg 1787 1880 2020-02-13
100500343 1448781 Ole Henriksen Varde Skakklub 1305 1486 2020-02-23
100202263 1447904 Per Rasmussen Maribo Skakklub 1096 1188 2020-08-09
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1026 1279 2020-01-31
100600234 1449885 Poul Nørgaard Skanderborg Skakklub 1733 1755 2020-02-22
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900167 1412213 Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1738 1761 2020-02-16
100300354 1416766 Arne Bech Madsen Fredericia Skakforening 1702 1821 2020-01-30
100400048 1416472 Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1529 1653 2020-02-18
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1755 1844 2020-02-29
100102046 1428799 Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1868 1911 2020-02-08
100101984 1415832 Jan Bauner Skakklubben K41 1990 1975 2020-07-08
100201798 1435329 Jan Gregor Enkeltmedlem - Indland 1604 1702 2020-03-07
100100491 1440810 Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1530 1649 2020-02-21
100102048 1405535 John Zachariassen Faxe Skakklub 1817 1902 2020-07-09
100900066 1403036 Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1703 1749 2020-08-07
100100773 1431730 Peer Balken Valby Skakklub 1157 1441 2020-02-25
Deltagere i gruppen Tilmeldte i Kort Påske 2 og G5-2 (deltagere skal flyttes)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900449 1419838 Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1670 1728 2020-03-08
100800404 1410946 Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1661 1700 2020-02-25
101095980 1464205 Frits Nielsen Skive Skakklub 1550 1610 2020-03-02
100100292 1417754 Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub 1385 1617 2020-02-18
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1637 1681 2020-02-17
100401260 1409468 Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1887 1894 2020-03-11
101095062 1450786 Kenneth Dahl Frederiksberg Skakforening 1884 1930 2020-02-13
100901011 1415972 Michael René Christensen THY Skakklub 1637 1689 2020-03-08
100500498 1413481 Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1700 1624 2020-03-04
101095973 1466062 Phillip Nielsen Skive Skakklub 1684 1621 2020-03-02
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1026 1279 2020-01-31