Arbejder ...

loading

DM 2020  

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2020

Dansk Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2020 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 04.april til mandag den 13. april 2020 

Elo-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 16. marts = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 23. marts  kl. 23:59:59
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 6. april kl. 20:00.
Kort Påske 1 samt G5 1: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 3. april kl. 20:.00.
Veteran, G5 2 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 8.april kl. 20:00

Har man ikke betalt eller bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af rundelægningen.
Indskud betales til Nykredit Bank kontonummer: 5479 - 5922361
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,
MobilePay på nummer: ? Oplyses snarest.

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2019.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2019.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 3. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 7. april kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2019, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2020.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2020.
3. Tilmeldte kvindespillere med et ratingtal på mindst 2000
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.
6. Ved mindst fire kvindelige spillere i Kandidatklassen får den bedste placerede af disse,
titlen "Kvindedanmarksmester" og en præmie på 2000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien."

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 9. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 9.april 2020.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 4. april og slutter mandag den 6. april.
2. forløb starter torsdag den 9. april og slutter lørdag den 11. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 7. april kl. 18:30 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 4.april og slutter onsdag den 8. april.
2. forløb starter torsdag den 9.april og slutter mandag den 13. april 

Betænkningstiden
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

G5-1

Veteran
G5-2

Kort Påske

lørdag 4.april

14-20

 

14-20

 

14-20

søndag 5. april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

mandag 6.april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 7. april

14-20

18.30-00.30

14-20

 

 

onsdag 8. april

14-20

14-20

14-20

 

 

torsdag 9. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

fredag 10. april

14-20

14-20

 

14-20

14-20

lørdag 11. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

søndag 12. april

12-18

9-15

 

9-15

 

mandag 13. april

evt. omkamp
kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

Par-lyn
Onsdag den 8. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest onsdag den 8. april kl. 12.00
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 10. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 10. april kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk.

Tilmelding til DM i Lyn her.
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 12. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg.
Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 11. april kl. 12:00
Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 660,- kr.
Dobbeltværelse 810,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 575,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK2020
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Claus Marcussen, Grønkjærsvej 60, 7000 Fredericia.
Telefon: 20 72 41 92
E-mail: dm2020@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret kommer senere

Periode 2020-04-04 .. 2020-04-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/2020
Turnerings komite
Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere Alle grupper:  Claus Marcussen

Tilmeldings muligheder til DM 2020 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 2 2020-04-04 2020-04-04
Kandidatklassen 5 2020-04-04 2020-04-04
Veteranklassen 10 2020-04-04 2020-04-04
Kort Påske - 1. forløb 10 2020-04-04 2020-04-04
Kort Påske - 2. forløb 8 2020-04-04 2020-04-04
G5 - 1. forløb 4 2020-04-04 2020-04-04
G5 - 2. forløb 5 2020-04-04 2020-04-04
G7 17 2020-04-04 2020-04-04
Totalt antal tilmeldte 61
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200545 1400061 GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2421 2406 2020-02-02
100901592 1438832 IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2573 2592 2020-01-31
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2122 2108 2020-02-12
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2075 2091 2020-02-17
100300056 1404709 FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2263 2243 2020-02-01
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 2003 2013 2020-02-04
100800259 1406671 Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2160 2159 2020-02-20
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900167 1412213 Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1718 1755 2020-02-16
100300354 1416766 Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1645 1803 2020-01-30
100400048 1416472 Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1515 1651 2020-02-18
100102046 1428799 Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1868 1880 2020-02-08
100101984 1415832 Jan Bauner Hvidovre Skakklub 2013 2004 2020-02-20
100601094 1421271 Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1167 1399 2020-02-19
100100491 1440810 Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1521 1649 2020-02-21
100300226 1433814 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1450 1551 2020-02-04
100100773 1431730 Peer Balken Valby Skakklub 1177 1441 2020-02-25
100600723 0 René Toftgaard Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2083 2020-01-20
Deltagere i gruppen Kort Påske - 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095696 - Jann Nettelbeck Tønder Skakklub 1836 1716 2020-02-01
100602607 1469169 Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1491 1526 2020-02-20
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1476 1625 2020-02-20
100801251 1434373 Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1666 1715 2020-02-03
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1526 1640 2020-02-20
100300828 1443240 Ole Eik Jørgensen Tårnet Svendborg 1769 1875 2020-02-13
100500343 1448781 Ole Henriksen Varde Skakklub 1312 1504 2020-02-23
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1023 1319 2020-01-31
100600234 1449885 Poul Nørgaard Skanderborg Skakklub 1698 1737 2020-02-22
100600471 1420216 Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1295 1420 2020-01-31
Deltagere i gruppen Kort Påske - 2. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1713 1765 2020-02-09
100100104 1416111 Jens Gade Amager Skakforening 1311 1470 2020-02-04
101095062 1450786 Kenneth Dahl Frederiksberg Skakforening 1884 1945 2020-02-13
100100430 1441485 Klaus Grenaa Valby Skakklub 1158 1432 2020-02-08
100100512 1407430 Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 2022 2033 2020-02-01
100800465 1425781 Peter Langer Hillerød Skakklub 1381 1494 2020-02-21
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1023 1319 2020-01-31
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1683 1710 2020-02-11
Deltagere i gruppen G5 - 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095461 1461958 Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1438 1439 2020-02-24
100300258 1416790 Ove Matras Faaborg Skakklub 1802 1851 2020-02-03
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1990 1971 2020-02-03
100802252 1437461 Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1512 1627 2020-02-08
Deltagere i gruppen G5 - 2. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100292 1417754 Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub 1385 1617 2020-02-18
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1597 1690 2020-02-17
100302068 - Jan Kielstrup Tårnet Svendborg 1400 2020-02-22
100102318 1410199 Lars Raahauge Herlev Skakklub 1881 1934 2020-02-24
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1990 1971 2020-02-03
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1327 1463 2020-02-23
100201725 1423401 Bjarke Gregor Præstø Skakklub 2091 2092 2020-02-03
100100857 1417215 Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1731 1773 2020-02-05
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1668 1701 2020-01-31
100100124 1407155 Daniel Kokholm Skakklubben K41 1914 1910 2020-02-25
100600930 1409506 Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1887 1968 2020-02-15
100800414 1409557 Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1544 1665 2020-01-31
100901647 1438824 Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1252 1332 2020-02-16
100100471 1409603 Jens Evald Larsen Enkeltmedlem - Indland 1152 1373 2020-02-20
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1205 1359 2020-02-10
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1679 1651 2020-02-18
100302028 1468790 Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1234 1335 2020-02-21
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1526 1640 2020-02-20
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1960 2010 2020-02-10
100801207 1405683 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2130 2123 2020-02-14
100602137 1421417 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1349 1497 2020-02-25
100200107 1407147 Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1948 1965 2020-01-31