loading
Arbejder ...

DM 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Landsholdsklassen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1GM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
25702573
10
0
2
½
3
1
4
1
5
0
6
0
7
1
8
1
9
0
5 - 75,5525605,582562
2GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
25892577
9
½
1
½
10
1
3
1
4
0
5
1
6
1
7
1
8
½
15,825965,662585
3GM Sune Berg Hansen
Hillerød Skakklub
25652557
8
1
9
½
1
0
2
0
10
0
4
0
5
½
6
1
7
½
85,525455,392538
4GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
25602559
7
1
8
1
9
½
1
0
2
1
3
1
10
0
5
½
6
½
3 - 45,4525615,402560
5FM Nicolai Kvist Brondt
Skanderborg Skakklub
22142226
6
½
7
0
8
½
9
0
1
1
2
0
3
½
4
½
10
0
391,3522471,462257
6IM Martin Haubro
BMS Skak
24112423
5
½
10
1
7
1
8
0
9
½
1
1
2
0
3
0
4
½
5 - 73,524213,642432
7IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23952380
4
0
5
1
6
0
10
0
8
0
9
0
1
0
2
0
3
½
103,323593,132364
8GM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
25372559
3
0
4
0
5
½
6
1
7
1
10
½
9
1
1
0
2
½
5 - 75,1525315,402550
9IM Bjørn Møller Ochsner
Skanderborg Skakklub
24842482
2
½
3
½
4
½
5
1
6
½
7
1
8
0
10
1
1
1
624,4525004,402498
10GM Boris Chatalbashev
Køge Skakklub
25222522
1
1
6
0
2
0
7
1
3
1
8
½
4
1
9
0
5
1
3 - 4025224,942528
Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2020

Dansk Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM 2020 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Fredag den 09.oktober til søndag den 18. oktober 2020 

Elo-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 1. oktober = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 21. september  kl. 23:59:59
Alle øvrige klasser: Sidste frist for tilmelding og betaling søndag den 11. oktober kl. 12:00.

Som følge af beslutningen d. 27. september om at reducere DM stævnet, og deraf følgende deltager antal i Kandidatklassen, så er kriteriet for deltagelse følgende ved flere end 30 tilmeldte :

  • Deltagere tilmeldt senest d. 27. september er garanteret deltagelse, da de er tilmeldt under de tidligere vilkår.
  • Deltagere tilmeldt efter denne dato udvælges efter de kriterier der er i Skakhåndbogen.

Sidstnævnte gruppe er markeret med farve i tabellen.

Har man ikke betalt eller bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af rundelægningen.
Indskud betales til Nykredit Bank kontonummer: 5479 - 5922361 eller MobilePay på nummer: 60 54 04 03.
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2019.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2019.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 9. oktober for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start mandag den 12. oktober kl. 14.00.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2019, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2020.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
Juniorspillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2020.
3. Tilmeldte kvindespillere med et ratingtal på mindst 2000
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.
6. Ved mindst fire kvindelige spillere i Kandidatklassen får den bedste placerede af disse,
titlen "Kvindedanmarksmester" og en præmie på 2000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien."

Øvrige grupper:
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  
Starter mandag den 12. oktober kl. 14:00 og slutter fredag den 16. oktober 
Deltagerne skal være fyldt 60 år den 12.oktober 2020.

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i et forløb.
Starter mandag den 12. oktober kl. 10:00 og slutter onsdag den 14. oktober.

G7:
7 runder FIDE-schweizer. 
Starter mandag den 12. oktober kl. 10:00 og slutter fredag den 16. oktober.
Bemærk - de første 2 dage er med dobbeltrunder.

G5:
5 runder Fide-schweizer. 
Starter mandag den 12.oktober kl. 14:00 og slutter fredag den 16. oktober. 

Betænkningstiden

I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat

G7

Veteran & G5

Kort Påske

fredag 9.oktober

18-24

 

 

 

 

lørdag 10. oktober

14-20

 

 

 

 

søndag 11.oktober

14-20

 

 

 

 

mandag 12. oktober

14-20

14-20

10-15 + 16-21

14-19

10-15 + 16-21

tirsdag 13. oktober

14-20

14-20

10-15 + 16-21

14-19

10-15 + 16-21

onsdag 14. oktober

14-20

14-20

14-19

14-19

10-15

torsdag 15. oktober

14-20

14-20

14-19

14-19

 

fredag 16. oktober

14-20

14-20

10-15

10-15

lørdag 17. oktober

12-18

12-18

 

 

 

søndag 18. oktober

evt. omkamp
kl. 13.00

10-16

 

 

 

 

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 660,- kr.
Dobbeltværelse 810,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 575,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK2020
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Claus Marcussen, Grønkjærsvej 60, 7000 Fredericia.
Telefon: 20 72 41 92
E-mail: dm2020@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret kommer senere

Periode 2020-10-09 .. 2020-10-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/2020
Turnerings komite
Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere Alle grupper:  Claus Marcussen
Landsholdsklassen:  Jesper Scherling Fris , Steen Juul Mortensen

Tilmeldings muligheder til DM 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skak-dm.dk/2020

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 10 2020-10-09 2020-09-21
Kandidatklassen 24 2020-10-12 2020-10-11
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901592 1438832 1. GM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2570 2573 2020-01-31
100602057 1413864 2. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2589 2577 2020-09-20
100800407 1400266 3. GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2565 2557 2020-08-17
100700431 1406000 4. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2560 2559 2020-08-10
100103177 1413848 5. FM Nicolai Kvist Brondt Skanderborg Skakklub 2214 2226 2020-03-11
100103015 1414291 6. IM Martin Haubro BMS Skak 2411 2423 2020-09-06
100700286 1400142 7. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2395 2380 2020-08-17
103110502 1444948 8. GM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2537 2559 2020-03-09
103107144 1416928 9. IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2484 2482 2020-08-20
100202460 2900440 10. GM Boris Chatalbashev Køge Skakklub 2522 2522 2020-03-06
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801081 1404180 1. IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2331 2350 2020-09-27
100400392 1404067 2. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2317 2301 2020-09-08
100800081 1401084 3. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2288 2247 2020-07-07
1331973 4. WIM Lena Georgescu 2276 2276 2020-10-07
100300056 1404709 5. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2240 2247 2020-02-01
100300620 1401475 6. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2238 2238 2020-07-10
100600616 1402528 7. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2210 2217 2020-09-18
100600717 1401033 8. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2210 2222 2020-09-23
102101025 1400878 9. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2209 2210 2020-09-17
101200113 2244969 10. Henrique Rey Malde Skakklubben Evans 2204 2201 2020-07-31
103111069 1441230 11. WFM Ellen Fredericia Nilssen Køge Skakklub 2192 2209 2020-03-07
100101331 1405420 12. Sigfred Haubro BMS Skak 2180 2163 2020-09-24
100800259 1406671 13. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2143 2165 2020-02-20
100103773 1444816 14. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2122 2128 2020-07-27
100600613 1401637 15. WFM Esmat Susanne Guindy Fredericia Skakforening 2118 2131 2020-09-15
100700245 1400339 16. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2108 2114 2020-09-16
100104150 1454153 17. Casper Yukun Liu BMS Skak 2104 2155 2020-07-17
100501746 1448552 18. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2089 2110 2020-08-29
100300084 1403222 19. Claus Rossen Viborg Skakklub 2082 2099 2020-02-12
100601723 1406353 20. Elena Gerassimovich Steffensen Aalborg Skakforening af 1889 2062 2081 2020-09-28
100701623 1444972 21. WCM Ellen Kakulidis Skakforeningen ØBRO 2061 2073 2020-09-14
100602410 1444824 22. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1997 2010 2020-09-11
100202444 12809969 23. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1985 2032 2020-02-04
101096089 1464981 24. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1972 1984 2020-09-15