loading
Arbejder ...

BMS Mesterskabet 2020

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Tom Krog Nielsen
BMS Skak
18921983
8
½
2
 
3
½
4
1
5
 
6
 
7
 
241,519071,771988
2Sigfred Haubro
BMS Skak
20832137
7
1
1
 
8
1
3
1
4
 
5
 
6
 
312,3520962,432148
3Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18741902
6
½
7
 
1
½
2
0
8
 
4
 
5
 
161,118711,011902
4Morten Renneberg
Skakforeningen ØBRO
19321975
5
0
6
0
7
 
1
0
2
 
3
 
8
 
081,7518801,671942
5Carsten Hejberg
BMS Skak
17931852
4
1
8
½
6
½
7
½
1
 
2
 
3
 
31,4518261,611870
6Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19351970
3
½
4
1
5
½
8
½
7
 
1
 
2
 
22,3519402,371973
7Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
18401874
2
0
3
 
4
 
5
½
6
 
8
 
1
 
½70,7518330,711870
8Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
18751873
1
½
5
½
2
0
6
½
3
 
7
 
4
 
51,7518681,431874

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Anders Otto Larsen
BMS Skak
16791756
8
½
2
 
3
1
4
½
5
 
6
 
7
 
242,1516751,931757
2Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
15021627
7
½
1
 
8
1
3
½
4
 
5
 
6
 
231,8515091,751632
3Henrik Rasmussen
BMS Skak
16831785
6
0
7
1
1
0
2
½
8
 
4
 
5
 
52,8516432,811759
4Stig Svensson
Herlev Skakklub
13991551
5
1
6
0
7
0
1
½
2
 
3
 
8
 
6 - 72,2513651,481531
5Nicolai H. Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
1000
4
0
8
0
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
180,75101101000
6Joe Flyckt Olsen
Måløv Skakklub
16161686
3
1
4
1
5
0
8
1
7
 
1
 
2
 
312,916191,661713
7Thien Wennerberg
BMS Skak
9381032
2
½
3
0
4
1
5
1
6
 
8
 
1
 
20,510890,241082
8Jesper Thorsen
Enkeltmedlem - Indland
14361600
1
½
5
1
2
0
6
0
3
 
7
 
4
 
6 - 71,814231,131587
Indbydelse

BMS Skak inviterer til "BMS Mesterskabet 2020" - en åben koordineret turnering i månederne februar-marts 2020.
BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift - og 1.præmien i øverste gruppe er 1000 kr.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
18. og 25. februar og 3., 10., 17., 24. og 31. marts.
NB. 25. februar er der også KSU klub-holdkampe, men der er generelt gode muligheder for at spille på andre dage i klubbens lokaler, så vi høber at spillere, der er optaget af holdskak 25. februar kan flytte deres parti til en anden dato.

Spillested
Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.
NB. Bemærk nye lokaler på Tapeten! Se BMS Skak's hjemmeside www.bmsskak.dk!

Gruppeinddeling
Der tilstræbes en inddeling i 8-mands alle-mod-alle grupper efter rating, nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer. Dog tages forbehold, idet den endelige gruppeinddeling tager hensyn til de tilmeldtes fordeling i ratingområdet. Max deltagerantal: 24.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet (rygning kun udendørs).

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding og information
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Tilmelding senest den 11. februar 2020.
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40 41 94 68) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24 28 14 10).

Præmier
Offentliggøres efter 2. runde.

Periode 2020-02-18 .. 2020-03-31
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Tom Skovgaard, Michael Andersen og Sigfred Haubro.

Hoveddommer Michael Andersen
Dommere Alle grupper:  Sigfred Haubro

Tilmeldings muligheder til BMS Mesterskabet 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2020-02-18 2020-02-18
Gruppe 2 8 2020-02-18 2020-02-18
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101348 1406280 1. Tom Krog Nielsen BMS Skak 1892 1983 2020-01-27
100101331 1405420 2. Sigfred Haubro BMS Skak 2083 2137 2020-01-01
100800660 1408356 3. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1874 1902 2020-02-14
103110074 1438700 4. Morten Renneberg Skakforeningen ØBRO 1932 1975 2020-01-21
100800198 1404520 5. Carsten Hejberg BMS Skak 1793 1852 2020-02-11
100100197 1406337 6. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1935 1970 2020-02-14
100101324 1412566 7. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1840 1874 2020-01-07
100100279 1432249 8. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1875 1873 2020-01-23
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101341 1402480 1. Anders Otto Larsen BMS Skak 1679 1756 2020-01-02
100101323 1411667 2. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1502 1627 2020-01-07
100103357 1437011 3. Henrik Rasmussen BMS Skak 1683 1785 2020-01-08
100801614 1438719 4. Stig Svensson Herlev Skakklub 1399 1551 2020-02-15
101097105 - 5. Nicolai H. Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1000 2020-02-17
100100577 1416936 6. Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1616 1686 2020-02-12
101095718 1462628 7. Thien Wennerberg BMS Skak 938 1032 2020-02-15
102100985 1438727 8. Jesper Thorsen Enkeltmedlem - Indland 1436 1600 2020-01-07