loading
Arbejder ...

Hurtigskakturnering med tre verdensmestre

Vis Gruppe : Parringer
Hurtigskakgruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
30
1
24
1
1
0
18
0
20
1
15
0
13
0
320
1GM Curt Hansen
26232596
28
1
31
1
1
5
0
18
1
7
0
8
1
55
2GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
24092405
34
1
33
1
3
½
7
0
4
1
11
½
18
1
56
3IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
24092390
31
1
34
1
2
½
8
½
10
1
17
1
5
1
61
4IM Uffe Vinther-Schou
Århus Skakklub/Skolerne
23772367
26
1
35
1
5
0
22
1
2
0
10
1
28
0
418
5FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23722306
35
1
28
1
4
1
1
1
7
½
9
½
3
0
54
7FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23112245
19
1
25
1
8
½
2
1
5
½
1
1
9
½
2
8FM Allan Holst
Viborg Skakklub
22832290
33
1
27
1
7
½
3
½
15
1
18
½
1
0
9
9FM Jørn Sloth
Nordre Skakklub
22672315
32
1
30
1
10
½
12
1
17
1
5
½
7
½
3
10Erik Søbjerg
Århus Skakklub/Skolerne
22172265
29
1
20
1
9
½
15
½
3
0
4
0
14
0
321
11Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21792115
22
½
21
1
14
1
17
0
12
1
2
½
15
0
411
12Per Stentebjerg-Hansen
Frem Skakklub
21282185
24
1
23
1
15
½
9
0
11
0
20
½
27
1
412
13Stefan Hansen
Herning Skakklub
20922110
25
0
22
0
23
1
19
1
34
1
28
0
1
415
14Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
20642125
23
½
19
1
11
0
20
½
22
½
16
1
10
1
10
15Michael Jakobsen
Springeren Kolding
20562031
21
1
36
1
12
½
10
½
8
0
1
11
1
57
16Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
20272041
20
0
26
1
22
½
25
0
23
1
14
0
30
½
323
17Aage Dalstrup Olsen
Randers Skakklub
20251999
27
1
29
1
18
½
11
1
9
0
3
0
22
½
414
18Henrik Mortensen
19672005
36
1
32
1
17
½
1
1
0
8
½
2
0
416
19Michael Poulsen
Nordre Skakklub
2018
7
0
14
0
21
1
13
0
24
½
29
1
25
1
19
20Gert Aagaard
Springeren Kolding
19952055
16
1
10
0
25
1
14
½
0
12
½
24
0
322
21Jess Nykjær
Sydøstfyn
19811946
15
0
11
0
19
0
24
0
26
1
35
1
31
1
326 - 27
22Lars Wilton Pedersen
Esbjerg Skakforening
19632047
11
½
13
1
16
½
4
0
14
½
25
1
17
½
413
23Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
19112006
14
½
12
0
13
0
35
1
16
0
30
½
34
1
324
24Jan Rosenberg
Springeren Kolding
19011866
12
0
0
26
½
21
1
19
½
34
1
20
1
417
25Lars Garne Rasmussen
Åbyhøj Skakklub
18631981
13
1
7
0
20
0
16
1
28
0
22
0
19
0
229
26Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
18241906
4
0
16
0
24
½
27
0
21
0
33
1
32
½
231
27Benny Brinch
Middelfart Skakklub
17211796
17
0
8
0
28
0
26
1
35
1
31
1
12
0
326 - 27
28Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
16991844
1
0
5
0
27
1
29
1
25
1
13
1
4
1
58
29Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
16431817
10
0
17
0
30
1
28
0
31
0
19
0
36
½
33
30Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
15851639
0
9
0
29
0
32
1
36
1
23
½
16
½
325
31Renny Stæhr Carlsen
Middelfart Skakklub
15211553
3
0
1
0
32
1
34
0
29
1
27
0
21
0
230
32André Friis Møller
Frem Skakklub
14201496
9
0
18
0
31
0
30
0
33
1
36
1
26
½
28
33Simon Hansen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1400
8
0
2
0
34
0
36
0
32
0
26
0
35
½
½36
34Abdul Hannan Nassan
Middelfart Skakklub
13721634
2
0
3
0
33
1
31
1
13
0
24
0
23
0
232
35Leif Kristoffersen
Middelfart Skakklub
12811543
5
0
4
0
36
1
23
0
27
0
21
0
33
½
34
36Ole Hansen
Middelfart Skakklub
1000
18
0
15
0
35
0
33
1
30
0
32
0
29
½
35
Indbydelse

Middelfart Skakklub indbyder til hurtigskakturnering lørdag den 18. januar 2020. Det bliver en unik oplevelse med deltagelse af tre danske verdensmestre. Således kan man møde:

GM Curt Hansen - juniorverdensmester 1984

GM Jens Kristiansen - seniorverdensmester 2012

FM Jørn Sloth - GM i korrespondanceskak - verdensmester i 8. VM i korrespondanceskak spillet fra 1975-1980

Turneringen spilles med betænkningstiden 20 min. + 5 sek. pr. træk. Turneringen bliver ikke ratet. Modificeret turnering, hvor arrangørerne lægger de to første runder på forhånd. Derfor ikke rated :-)

Der spilles i byrådssalen på Middelfart Rådhus, Nytorv 9, Middelfart.

Tidspunkt: 10:00 - 18:00

Indskud: 190 kr. inklusiv frokost.

Præmier: garanteret førstepræmie på 1.500 kr. og ratingpræmier.

Tilmelingsfrist: 16. januar 2020 kl. 20:00.

Deltagerbegrænsning: 40 deltagere.

Grundet sent afbud indsættes et "Middelfart Allstar-hold" som hr. Oversidder :-)

 

Periode 2020-01-18 .. 2020-01-18
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Brian Lorenzen
Dommere Alle grupper:  Jacob Kloch

Tilmeldings muligheder til Hurtigskakturnering med tre verdensmestre

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Hurtigskakgruppe 36 2020-01-18 2020-01-16
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Hurtigskakgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-01-18
100400385 1400010 1. GM Curt Hansen 2623 2596 2020-01-04
100200545 1400061 2. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2409 2405 2020-01-04
100701367 1402340 3. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2409 2390 2020-01-14
100600709 1400568 4. IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2377 2367 2020-01-11
100800378 1400320 5. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2372 2306 2020-01-06
100400392 1404067 7. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2311 2245 2020-01-09
100600693 1400347 8. FM Allan Holst Viborg Skakklub 2283 2290 2020-01-06
100900513 1400240 9. FM Jørn Sloth Nordre Skakklub 2267 2315 2020-01-04
100600662 1401866 10. Erik Søbjerg Århus Skakklub/Skolerne 2217 2265 2020-01-12
100602129 1404792 11. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2179 2115 2020-01-15
100300086 1400770 12. Per Stentebjerg-Hansen Frem Skakklub 2128 2185 2020-01-04
100900483 1413880 13. Stefan Hansen Herning Skakklub 2092 2110 2020-01-05
100300634 1403656 14. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2064 2125 2020-01-05
100300072 1404237 15. Michael Jakobsen Springeren Kolding 2056 2031 2020-01-05
100500063 1407287 16. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2027 2041 2020-01-10
100600983 1405802 17. Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub 2025 1999 2020-01-10
1401424 18. Henrik Mortensen 1967 2005 2020-01-11
100600357 0 19. Michael Poulsen Nordre Skakklub 2018 2020-01-11
100300075 1427024 20. Gert Aagaard Springeren Kolding 1995 2055 2020-01-04
100300686 1427288 21. Jess Nykjær Sydøstfyn 1981 1946 2020-01-07
100300625 1404962 22. Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 1963 2047 2020-01-07
100500403 1438964 23. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1911 2006 2020-01-10
100400358 1412531 24. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1901 1866 2020-01-05
100600463 1406434 25. Lars Garne Rasmussen Åbyhøj Skakklub 1863 1981 2020-01-10
100500118 1439880 26. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1824 1906 2020-01-07
100300830 1442805 27. Benny Brinch Middelfart Skakklub 1721 1796 2020-01-05
100301886 1447947 28. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1699 1844 2020-01-07
100500090 1427830 29. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1643 1817 2020-01-07
100302026 1468480 30. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1585 1639 2020-01-05
100301013 1442848 31. Renny Stæhr Carlsen Middelfart Skakklub 1521 1553 2020-01-04
100301795 1439081 32. André Friis Møller Frem Skakklub 1420 1496 2020-01-07
- 33. Simon Hansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1400 2020-01-14
100301915 1450336 34. Abdul Hannan Nassan Middelfart Skakklub 1372 1634 2020-01-04
100301747 1443380 35. Leif Kristoffersen Middelfart Skakklub 1281 1543 2020-01-05
100302029 1468855 36. Ole Hansen Middelfart Skakklub 1000 2020-01-07