loading
Arbejder ...

Taastrup Quick Weekend XXX og Københavnsmesterskabet 2020

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Københavnsmesterskabet 2020 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Henrik Holmsgaard
Brønshøj Skakforening
22282216
6
2
3
4
5
4 - 52,3522112,202202
2Michael Vesterli
BMS Skak
22012235
5
1
6
3
4
4 - 52,1521882,352218
3Javier Marchena Hurtado
Skakforeningen ØBRO
23222322
4
5
1
2
6
3023222,982332
4 Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
23712371
3
6
5
1
2
41 - 2023713,312378
5Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
19041927
2
3
4
6
1
½60,4519060,541925
6Martin Haubro
BMS Skak
24072419
1
4
2
5
3
41 - 23,624113,622423

Finale om Københavnsmesterskabet:
6 deltagere spiller alle-mod alle om KM-titlen. De 6 deltagere findes fra op til 6
kvalifikationsturneringer. KSU's bestyrelse kan tildele wildcards til KM-finalen.

Præmierne i KM-finalen: 1. præmie: 3.000 kr. 2.præmie: 2.000 kr. 3. præmie: 1.000 kr.
1. præmien tilfalder Københavnsmesteren. Øvrige præmier deles ved ligestilling.

Vinderen af finalen er Københavnsmester.

Finalen skal livedækkes på alle brætter.

Deltagere i finalen skal være medlem af 1. hovedkreds

Præmierne i KM-finalen: 1. præmie: 3.000 kr. 2.præmie: 2.000 kr. 3. præmie: 1.000 kr.
1. præmien tilfalder Københavnsmesteren. Øvrige præmier deles ved ligestilling.
 
Københavnsmesteren findes efter følgende kriterier:
1. Antal point
2. Indbyrdes opgør
3. Lynomkamp

Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Martin Lee Lauritsen
Tåstrup Skakforening
20822118
6
2
3
4
5
162,7520472,882080
2Bjarke Gregor
Præstø Skakklub
20522061
5
1
6
3
4
24 - 52,520422,412053
3Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21312142
4
5
1
2
6
1 - 23,1521383,062151
4WCM Ellen Kakulidis
Skakforeningen ØBRO
20532059
3
6
5
1
2
332,520632,412071
5 Philipp Bergner
Prøvemedlemmer
20532053
2
3
4
6
1
1 - 22,520732,352076
6Rune Egede Andersen
Brønshøj Skakforening
19501997
1
4
2
5
3
24 - 51,6519611,891999

Mester Light Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18911840
6
2
3
4
5
162,318521,771825
2John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18881924
5
1
6
3
4
1 - 22,319302,471945
3Preslav Petkov
Tåstrup Skakforening
18801884
4
5
1
2
6
252,218742,121882
4Jan Mose Nielsen
Enkeltmedlem 2HK
19251995
3
6
5
1
2
1 - 22,619523,042004
5Paulius Meskenas
Køge Skakklub
19651985
2
3
4
6
1
3 - 42,919532,951967
6Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
19411948
1
4
2
5
3
3 - 42,719352,651942

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Rostislav Petkov
Tåstrup Skakforening
18241824
6
1
2
1
3
½
4
1
5
½
412,718722,401856
2Niels Jacob Wilquin
Hvidovre Skakklub
18541883
5
1
1
0
6
1
3
½
4
1
22,9518712,891907
3Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
16971812
4
0
5
½
1
½
2
½
6
1
31,717212,311816
4Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
17661815
3
1
6
0
5
1
1
0
2
0
242,2517592,331802
5Oliver Jakobcic
18071807
2
0
3
½
4
0
6
½
1
½
5 - 62,617742,271792
6Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
18311871
1
0
4
1
2
0
5
½
3
0
5 - 62,817922,801845

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17141804
6
½
2
0
3
1
4
1
5
0
4 - 52,5517132,651801
2Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16581735
5
0
1
1
6
0
3
1
4
½
4 - 52,116702,091743
3Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16321727
4
0
5
0
1
0
2
0
6
0
061,915632,031686
4Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18371903
3
1
6
½
5
1
1
0
2
½
333,518223,441894
5Andrius Vaisvila
Tåstrup Skakforening
18091809
2
1
3
1
4
0
6
½
1
1
1 - 23,318152,691825
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
15961737
1
½
4
½
2
1
5
½
3
1
1 - 21,6516792,101765

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16311702
6
½
2
½
3
0
4
1
5
1
32 - 32,716402,521712
2Jan Gregor
Enkeltmedlem - Indland
16041702
5
0
1
½
6
0
3
0
4
0
½62,4515192,521662
3Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
16491721
4
1
5
1
1
1
2
1
6
½
12,8517182,701793
4Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
15171666
3
0
6
0
5
1
1
0
2
1
24 - 51,7515282,221657
5Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
15971681
2
1
3
0
4
0
6
1
1
0
24 - 52,415792,341674
6Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
16491724
1
½
4
1
2
1
5
0
3
½
32 - 32,8516542,701730

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Flemming Høyer Hansen
Tåstrup Skakforening
11791320
6
1
2
0
3
1
4
0
5
0
23 - 41,5511991,521330
2Tom B. Jensen
Haslev Skakklub
12331610
5
0
1
1
6
1
3
½
4
½
321,9512833,701596
3Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
15421540
4
1
5
0
1
0
2
½
6
0
5 - 64,1514233,191506
4Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
12251373
3
0
6
0
5
0
1
1
2
½
5 - 61,912071,891365
5Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
13821465
2
1
3
1
4
1
6
1
1
1
513,115082,631512
6Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
12871396
1
0
4
1
2
0
5
0
3
1
23 - 42,412692,071395

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Isak Babi Brintlev
Køge Skakklub
11011124
2
1
4
1
5
½
7
1
6
1
1 - 22,8512050,631179
2Pavan Venkatraman
Skak for sjov
1126
1
0
7
½
10
+
3
½
8
1
332,25111501000
3Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
9641158
4
0
8
1
7
0
2
½
9
1
4 - 61,7510071,331151
4Thomas Henriksen
Kalundborg Skakklub
10191229
3
1
1
0
9
½
5
0
10
+
4 - 61,959991,951211
5August Jalving
Skak for sjov
1061
6
1
9
1
1
½
4
1
7
1
1 - 22,7117801000
6Diya Shekar
Skak for sjov
979
5
0
10
+
8
½
9
1
1
0
4 - 61,4598201000
7Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10601302
8
½
2
½
3
1
1
0
5
0
27 - 82,3510441,421294
8Anker Müller
Skak for sjov
1172
7
½
3
0
6
½
10
+
2
0
27 - 82,75109301000
9Mads Bjørnslev
Tåstrup Skakforening
10021072
10
+
5
0
4
½
6
0
3
0
929130,671065
10Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
9
-
6
-
2
-
8
-
4
-
010080001000

Partier i turneringen Taastrup Quick Weekend XXX og Københavnsmesterskabet 2020

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Taastrup Quick Weekend XXX Og Københavnsmesterskabet 2020
 

OBS! Vi stopper tilmeldning ved 48 tilmeldte deltager!

Taastrup Skakforening indbyder til koordineret EMT og KM 2020 i Taastrup Medborgerhus. Mere om KM kan findes her http://www.kobenhavnsskakunion.dk/index.php?mid=300

Spilledage: 25/9 - 27/9 2020

Tidspunkt: Fre. 18:00-23:00, lør/søn 09:30-14:30 & 15:00-20:00.
 
Betænkningstid: 2 timer til 40 træk herefter 30 minutter plus opsparet tid.
Ved fremmøde senere end 30 minutter efter partiets start dømmes man som taber...
 
Præmier: Garanteret 1. præmie på 1000 kr. i 2 grupper ved 5 grupper og 3 1. præmier på 1000 kr. ved 9 grupper - stadig ved lodtrækning. 
Præmier i øvrige grupper 700 kr. Dvs. mere end 100% af indskuddet minus EMT -afgift.
 
Spillested: Taastrup Medborgerhus, Taastrup Hovedgade 71, 2630 Taastrup (Røgfri spillelokaler)

Spilleform: 5 runder i 6-mands grupper, sidste gruppe evt. monrad, Elo-rates.
Indskud: 200 kr. - Fri kantine for deltagerne til kaffe, te, sodavand, kage med mere
 
 
Tilmelding: Senest d. 17/09 
 
 
Jan Mose, Tlf. 22 18 61 20, Mail jan_mose@hotmail.com
Linda Lepse, Tlf. 52 74 43 21 , Mail lindalepse@gmail.com
Periode 2020-09-25 .. 2020-09-27
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Alexander Rosenkilde

Verner Christensen

John Laurids Hansen

Hoveddommer Jan Mose Nielsen
Dommere Alle grupper:  Jacob Carstensen
Københavnsmesterskabet 2020:  Jacob Carstensen

Tilmeldings muligheder til Taastrup Quick Weekend XXX og Københavnsmesterskabet 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Københavnsmesterskabet 2020 6 2020-09-25 2020-09-17
Mester 1 6 2020-09-25 2020-09-17
Mester Light 6 2020-09-25 2020-09-17
Basis 1 6 2020-09-25 2020-09-17
Basis 2 6 2020-09-25 2020-09-17
Basis 3 6 2020-09-25 2020-09-17
Basis 4 6 2020-09-25 2020-09-17
Basis 5 10 2020-09-25 2020-09-17
Totalt antal tilmeldte 52
Deltagere i gruppen Københavnsmesterskabet 2020
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800410 1400452 1. Henrik Holmsgaard Brønshøj Skakforening 2228 2216 2020-08-31
100103327 1417339 2. Michael Vesterli BMS Skak 2201 2235 2020-08-31
100104662 2271583 3. Javier Marchena Hurtado Skakforeningen ØBRO 2322 2322 2020-08-31
101095662 417521 4. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2371 2371 2020-08-31
100104399 1457349 5. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1904 1927 2020-08-31
100103015 1414291 6. Martin Haubro BMS Skak 2407 2419 2020-08-31
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102729 1408658 1. Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening 2082 2118 2020-09-23
100201725 1423401 2. Bjarke Gregor Præstø Skakklub 2052 2061 2020-08-05
100100852 1401696 3. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2131 2142 2020-08-19
100701623 1444972 4. WCM Ellen Kakulidis Skakforeningen ØBRO 2053 2059 2020-09-23
101097173 24664839 5. Philipp Bergner Prøvemedlemmer 2053 2053 2020-08-29
100800805 1403133 6. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 1950 1997 2020-08-16
Deltagere i gruppen Mester Light
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201494 1401971 1. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1891 1840 2020-08-05
103106047 1504940 2. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1888 1924 2020-05-27
100104683 2923394 3. Preslav Petkov Tåstrup Skakforening 1880 1884 2020-08-19
100800945 1405306 4. Jan Mose Nielsen Enkeltmedlem 2HK 1925 1995 2020-09-25
100202444 12809969 5. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1965 1985 2020-08-03
100202092 1447955 6. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1941 1948 2020-08-17
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104684 2923408 1. Rostislav Petkov Tåstrup Skakforening 1824 1824 2020-08-19
100104656 1471139 2. Niels Jacob Wilquin Hvidovre Skakklub 1854 1883 2020-09-22
100103576 1414917 3. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1697 1812 2020-08-20
100104290 1463896 4. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1766 1815 2020-08-09
100301266 1441680 5. Oliver Jakobcic 1807 1807 2020-08-31
100800884 1425790 6. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1831 1871 2020-08-28
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095747 1462482 1. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1714 1804 2020-07-25
100103836 1442589 2. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1658 1735 2020-07-30
100101719 1418246 3. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1632 1727 2020-09-22
100100138 1406175 4. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1837 1903 2020-08-06
101096766 12803367 5. Andrius Vaisvila Tåstrup Skakforening 1809 1809 2020-08-26
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1596 1737 2020-06-30
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103837 1441400 1. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1631 1702 2020-06-12
100201798 1435329 2. Jan Gregor Enkeltmedlem - Indland 1604 1702 2020-08-15
100104462 45059730 3. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1649 1721 2020-09-16
100802190 1434195 4. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1517 1666 2020-08-05
100100016 1411098 5. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1597 1681 2020-08-20
100104081 1447173 6. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1649 1724 2020-06-21
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096616 1467930 1. Flemming Høyer Hansen Tåstrup Skakforening 1179 1320 2020-08-17
100201762 1420038 2. Tom B. Jensen Haslev Skakklub 1233 1610 2020-08-29
100104401 1445405 3. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1542 1540 2020-08-26
100801061 1423665 4. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1225 1373 2020-09-24
101095461 1461958 5. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1382 1465 2020-09-20
100200857 1428160 6. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1287 1396 2020-07-08
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096196 1467808 1. Isak Babi Brintlev Køge Skakklub 1101 1124 2020-08-11
100104652 - 2. Pavan Venkatraman Skak for sjov 1126 2020-08-13
100202132 1442295 3. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 964 1158 2020-09-01
100202548 1470302 4. Thomas Henriksen Kalundborg Skakklub 1019 1229 2020-08-04
100104605 1471759 5. August Jalving Skak for sjov 1061 2020-08-20
100104604 - 6. Diya Shekar Skak for sjov 979 2020-08-31
100201715 1409700 7. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1060 1302 2020-08-15
100104572 1472070 8. Anker Müller Skak for sjov 1172 2020-08-24
100104535 1469800 9. Mads Bjørnslev Tåstrup Skakforening 1002 1072 2020-09-05
- 10. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-09-25