loading
Arbejder ...

Nørresundby senoirskakturnering vinter 2020

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14921631
6
½
2
1
3
1
4
0
5
1
21,116421,771666
2Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17941854
5
0
1
0
6
0
3
1
4
0
15 - 63,217283,331807
3Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
14731403
4
0
5
0
1
0
2
0
6
1
15 - 6114730,541412
4Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17631824
3
1
6
1
5
0
1
1
2
1
412,9517963,141841
5Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18231862
2
1
3
1
4
1
6
0
1
0
333,418113,381854
6Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18231782
1
½
4
0
2
1
5
1
3
0
43,417962,841775

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
14101477
6
1
2
0
3
1
4
-
5
-
252,3513942,131474
2Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13471467
5
½
1
1
6
1
3
0
4
0
3 - 43,3513093,241452
3Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11101262
4
½
5
0
1
0
2
1
6
1
3 - 41,611511,681278
4Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
12981477
3
½
6
1
5
0
1
+
2
1
22,6512912,801471
5David Harlund
Aalborg Skakforening af 1889
11961350
2
½
3
1
4
1
6
1
1
+
1212862,011410
6Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10151186
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
0619601,141163
Indbydelse

Hermed indbydes til en 5-runders skakturnering i dagtimerne.
Alle seniorspillere (fyldt 20 år), som er medlem af Dansk Skak Union, kan deltage.

Der spilles torsdag eftermiddag kl. 13.30 - 17.30 i ulige uger i Kulturbroens lokaler under brolandingen i Nørresundby.
1. runde starter uge 3 (torsdag den 16. januar 2020).

Tilmeldte deltagere vil primært blive opdelt i 6-mands-grupper, hvor man spiller alle mod alle.
Afhængig af deltager antallet kan der blive spillet i Monrad-grupper.

Spilletiden er 1 time og 45 minutter til de første 40 træk og 15 minutter plus opsparet tid til resten af partiet.
Der er noteringspligt efter DSU's regler.
Indskud: 100 kr. inkl. EMT-afgift
Præmier: 50 kr. af indskudet indgår i en præmiepulje, som fordeles efter resultater og deltagerantallet i grupperne.

Periode 2020-01-16 .. 2020-03-26
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Arne Hove
Dommere Alle grupper:  Arne Dan Fjordside
Gruppe 1:  Arne Dan Fjordside
Gruppe 2:  Arne Dan Fjordside

Tilmeldings muligheder til Nørresundby senoirskakturnering vinter 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2020-01-16 2020-01-14
Gruppe 2 6 2020-01-16 2020-01-14
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700684 1413295 1. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1492 1631 2020-01-15
100700039 1417363 2. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1794 1854 2020-01-12
100701631 1450549 3. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1473 1403 2020-01-08
100201494 1401971 4. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1763 1824 2020-01-13
100700664 1418394 5. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1823 1862 2020-01-13
100700678 1418580 6. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1823 1782 2020-01-10
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700523 1435159 1. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1410 1477 2020-01-14
100701788 1465058 2. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1347 1467 2020-01-10
100100277 1450492 3. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1110 1262 2020-01-15
100700850 1444921 4. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1298 1477 2020-01-12
100501367 1471384 5. David Harlund Aalborg Skakforening af 1889 1196 1350 2020-01-14
100701176 1435167 6. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1015 1186 2020-01-09