loading
Arbejder ...

Nordre Åbne Klubturnering 2020

Vis Gruppe : Parringer
Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Albert Skjødt Pedersen
Nordre Skakklub
959
8
0
2
 
3
0
4
 
5
 
6
+
7
+
25 - 60,1595001000
2Brian Kristensen
Viby Skakklub
15611610
7
+
1
 
8
½
3
 
4
 
5
 
6
+
43,214402,091578
3Thor Kejser
Vejlby-Risskov Skakklub
13481435
6
+
7
+
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
331,813120,961416
4Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
15451642
5
0
6
+
7
+
1
 
2
 
3
 
8
 
25 - 63,114062,301596
5Sebastian Gråbæk
Gråsten Skakklub
15781639
4
1
8
½
6
+
7
+
1
 
2
 
3
 
23,314972,281623
6Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
3
-
4
-
5
-
8
-
7
-
1
-
2
-
07 - 8080001000
7Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
15511632
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
8
-
1
-
07 - 80155101632
8Lars Christensen
Nordre Skakklub
16001652
1
1
5
½
2
½
6
+
3
 
7
+
4
 
413,4516002,371625
Indbydelse

Nordres Åbne Klubturnering 2020

Nordre Skakklub indbyder til åben koordineret klubturnering. Turneringen tæller samtidig som klubmesterskab, idet bedst placerede nordrespiller i øverste gruppe kåres som Klubmester 2020. Af samme grund forbeholder arrangøren ret til at reservere et antal pladser til Nordre-medlemmer i den øverste gruppe.

Der spilles på følgende torsdage:
6/2, 20/2, 5/3, 19/3, 26/3, 16/4, 30/4
Der er endvidere afsat følgende datoer til udsatte partier: 13/2, 27/2, 12/3, 2/4 og 23/4. Slår disse datoer ikke til kan der spilles på andre klubaftener, i Chess House, hos andre klubber eller privat.

Spilletid og -sted: Kl. 18.30 - ca 22:30 i Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N. Der er ryge-forbud i Chess House.

Betænkningstid: 1½ time til hele partiet + 30 sekunder pr træk fra træk 1.

Indskud: 125 kr. Nordre-juniorer dog gratis.

Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter 'FIDEs regler for skak' og 'Reglement for DM og koordinerede turneringer'. Turneringen rates, og ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.

For en evt. Monrad-gruppe gælder at udsatte partier skal spilles senest 3 uger efter oprindelig spilledato (men meget gerne tidligere), dog senest 23/4.

Præmier pr. gruppe: (8-mands)
1. præmie Kr. 500
2. præmie Kr. 250
I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion (Sonneborn-Berger))

Tilmelding med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest søndag 2/2 via DSUs turneringssystem. Alternativt til turneringsleder Thomas Overgaard Kristensen, 22 70 23 57 (helst på sms), eller email thomas.ok@nordre.dk.

Ved afbud er det vigtigt at man husker:
- At melde afbud til turneringsleder OG modstander.
- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til TL.
- At meddele resultatet til turneringslederen straks efter partiets afvikling.
- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.

Periode 2020-02-06 .. 2020-04-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Overgaard Kristensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nordre Åbne Klubturnering 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2020-02-06 2020-02-02
Basis 1 8 2020-02-06 2020-02-02
Basis 2 8 2020-02-06 2020-02-02
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601378 1409905 1. Leif Møller Nordre Skakklub 2028 2076 2020-02-02
100601053 1403486 2. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2315 2313 2020-01-16
100602129 1404792 3. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2106 2103 2020-01-19
100600965 1400851 4. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2095 2151 2020-01-19
100600886 1412574 5. Michael Øe Nordre Skakklub 2058 2081 2020-01-26
100602311 1440489 6. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2147 2128 2020-02-02
100601513 1416219 7. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1935 1969 2020-01-11
100600871 1406205 8. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 1940 1986 2020-01-28
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602410 1444824 1. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1871 1956 2020-01-19
100600351 1408410 2. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1889 1935 2020-01-15
100600624 1428446 3. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1818 1806 2020-01-29
100900272 1427270 4. Søren Korshøj Laursen Nordre Skakklub 1801 1868 2020-01-16
100901460 1430971 5. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1700 1734 2020-01-11
100600887 1404970 6. Oluf Øe Randers Skakklub 1848 1879 2020-01-30
101095362 1461664 7. Henrik Friis Syddjurs Skakklub 1762 1803 2020-02-02
100500820 1440977 8. Jens Otto Grabau Stouby Skakklub 1702 1817 2020-01-23
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096519 1467131 1. Albert Skjødt Pedersen Nordre Skakklub 959 2020-02-03
100601098 1421492 2. Brian Kristensen Viby Skakklub 1561 1610 2020-01-17
101096611 1467980 3. Thor Kejser Vejlby-Risskov Skakklub 1348 1435 2020-01-22
100601855 1419803 4. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1545 1642 2020-01-16
100401436 1436627 5. Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1578 1639 2020-02-04
- 6. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-02-04
100600649 1401998 7. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1551 1632 2020-01-13
100800291 1424840 8. Lars Christensen Nordre Skakklub 1600 1652 2020-01-18