Arbejder ...

loading

Esbjerg Skakforening - Hurtigskak SydGrandPrix 7 - 2019/20  

Indbydelse

Esbjerg Skakforening inviterer til hurtigskak lørdag den 14.marts.

Turneringen indgår som 7. og sidste afdeling i SydGrandPrix 2019/2020
Tidspunkt: Lørdag den 14.marts 2020 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige senest kl.16.
Sted: Rybners HTX, Spangsbjerg Møllevej 72, Esbjerg (Hovedindgangen)
Turneringsform: 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Turneringen hurtigskakrates.
Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller + 5 sekunder pr. træk.
Første runde starter ca. kl. 9.30. Spilletidspunkter derefter: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.
Indskud: 150 kr. (seniorer, pensionister), 100 kr. (juniorer) og 50 kr. (skoleskak).
Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling. Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.
Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.
Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab. I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.
Tilmelding: Senest d.12.marts i DSU´s Turneringssystem.
Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Periode 2020-03-14 .. 2020-03-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Lahn Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Esbjerg Skakforening - Hurtigskak SydGrandPrix 7 - 2019/20 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse + Basisklasse 13 2020-03-14 2020-03-12
Skoleskak 0 2020-03-14 2020-03-12
Totalt antal tilmeldte 13
Deltagere i gruppen Mesterklasse + Basisklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500090 1427830 Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1621 1810 2020-02-19
100500847 1441558 Benny Christensen Jerne Skakklub 1481 1577 2020-02-12
100500283 1468936 Carsten Klint Sørensen Jerne Skakklub 1624 1862 2020-02-05
101095844 1463616 Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1384 1474 2020-02-04
100800378 1400320 FM Niels Jørgen Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2372 2307 2020-02-02
100400258 1448374 Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1554 1665 2020-02-01
100500145 1407015 Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1936 2020 2020-02-05
100500899 1448471 Joel Nødskov Christensen Esbjerg Skakforening 1389 2020-02-04
100501719 1444840 Mads Munk Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1429 2020-02-03
100500063 1407287 Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2027 2024 2020-02-11
101200079 1467565 Preben Justesen Springeren Kolding 1672 1764 2020-02-23
100501424 1447190 Tommy Hansen Springeren Kolding 1548 1635 2020-02-06
100300634 1403656 Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2064 2130 2020-02-01
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt