loading
Arbejder ...

ÅM i Lyn 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Indledende 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1FM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
24332338
6
1
2
1
3
½
4
1
5
1
14,52433
2Benjamin Christensen
Nordre Skakklub
19082049
5
½
1
0
6
1
3
0
4
0
4 - 51,81899
3Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22272314
4
½
5
1
1
½
2
1
6
1
423,52237
4FM Tom Petri Petersen
Nordre Skakklub
22162313
3
½
6
1
5
1
1
0
2
1
33,452217
5Kai S. Munk
Skanderborg Skakklub
18891954
2
½
3
0
4
0
6
1
1
0
4 - 51,751882
6Emil Zander
Kjellerup Skakklub
12941462
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
060,051292

Indledende 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19331968
6
0
2
0
3
1
4
1
5
½
41,951950
2Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
22092174
5
1
1
1
6
0
3
1
4
1
41 - 23,42221
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22332315
4
1
5
1
1
0
2
0
6
1
333,552222
4Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
14001539
3
0
6
0
5
0
1
0
2
0
060,11396
5Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
18361979
2
0
3
0
4
1
6
0
1
½
51,51836
6IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
24302392
1
1
4
1
2
1
5
1
3
0
41 - 24,452430

Indledende 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
18211919
6
0
2
0
3
0
4
0
5
0
061,41779
2FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
22862248
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
513,92310
3Rasmus Nielsen
Prøvemedlemmer
19382045
4
0
5
1
1
1
2
0
6
0
2421938
4Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21802103
3
1
6
1
5
1
1
1
2
0
423,352193
5Mads Munk Jensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1484
2
0
3
0
4
0
6
0
1
1
150,21520
6IM Uffe Vinther-Schou
Århus Skakklub/Skolerne
23472359
1
1
4
0
2
0
5
1
3
1
334,22323

Indledende 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23372271
6
1
2
1
3
0
4
½
5
1
24,152324
2Johnny Jensen
Aros Skakklub
18031825
5
½
1
0
6
1
3
0
4
0
4 - 51,11815
3Jackie Andersen
Skanderborg Skakklub
23342412
4
0
5
0
1
1
2
1
6
1
334,152311
4Charles Dumas
Århus Skakklub/Skolerne
21142289
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
12,92158
5Martin Frøkjær-Jensen
Viby Skakklub
17321769
2
½
3
1
4
0
6
0
1
0
4 - 50,751755
6Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
19671911
1
0
4
0
2
0
5
1
3
0
1621937

Finalegruppe A Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
22092174
8
1
2
1
3
0
4
0
5
0
6
½
7
0
5 - 72,82203
2Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22272314
7
½
1
0
8
0
3
1
4
0
5
0
6
1
5 - 732217
3FM Filip Boe Olsen
Skanderborg Skakklub
24332338
6
1
7
0
1
1
2
0
8
0
4
0
5
½
5 - 75,052408
4Charles Dumas
Århus Skakklub/Skolerne
21142289
5
0
6
0
7
1
1
1
2
1
3
1
8
1
52 - 31,92208
5FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
22862248
4
1
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
13,62332
6Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21802103
3
0
4
1
5
0
8
0
7
0
1
½
2
0
82,52160
7IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
24302392
2
½
3
1
4
0
5
0
6
1
8
0
1
1
45,052415
8FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23372271
1
0
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
0
52 - 34,12355

Finalegruppe B Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1FM Tom Petri Petersen
Nordre Skakklub
22162313
8
½
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
7
½
24,652233
2Martin Frøkjær-Jensen
Viby Skakklub
17321769
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
0
080,91705
3Rasmus Nielsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
19382045
6
1
7
½
1
0
2
1
8
0
4
½
5
0
352,31959
4Jackie Andersen
Skanderborg Skakklub
23342412
5
½
6
1
7
1
1
½
2
1
3
½
8
0
3 - 45,552313
5IM Uffe Vinther-Schou
Århus Skakklub/Skolerne
23472359
4
½
8
0
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
3 - 45,652324
6Kai S. Munk
Skanderborg Skakklub
18891954
3
0
4
0
5
0
8
0
7
1
1
0
2
1
26 - 71,951891
7Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19331968
2
1
3
½
4
0
5
0
6
0
8
0
1
½
26 - 72,251926
8FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22332315
1
½
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
14,752273

Finalegruppe C Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Mads Munk Jensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1484
8
½
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
72,251450
2Johnny Jensen
Aros Skakklub
18031825
7
0
1
0
8
1
3
1
4
0
5
1
6
½
3 - 54,41776
3Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
18361979
6
1
7
1
1
1
2
0
8
1
4
0
5
1
524,651847
4Benjamin Christensen
Nordre Skakklub
19082049
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
8
1
715,21971
5Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
5001539
4
0
8
0
6
0
7
0
1
1
2
0
3
0
180560
6Emil Zander
Kjellerup Skakklub
12941462
3
0
4
0
5
1
8
0
7
1
1
1
2
½
3 - 51,41416
7Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
19671911
2
1
3
0
4
0
5
1
6
0
8
0
1
1
365,61889
8Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
18211919
1
½
5
1
2
0
6
1
3
0
7
1
4
0
3 - 54,551790

Finale Direkte link
#NavnRatingElo12PoPlWeRn
1FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23372271
2
1
2
1
211,152354
2FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
22862248
1
0
1
0
020,852269
Indbydelse

ÅM i Lyn 2020

CHESS HOUSE OG SKAKKLUBBERNE I AARHUS INVITERER TIL DET AARHUSMESTERSKABET I LYNSKAK.

Spilledag/ tidspunkt
Lørdag den 22. februar kl. 13:00

Turneringsform
Der spilles indledende runder med videre kvalifikation til finalegrupper. De to bedste i den øverste finalegruppe spiller finale om ÅM-titlen i lyn

Betænkningstid
Der spilles med 3 minutter + 2 sekunder pr. træk.

Indskud
100 kr. der betales på spillestedet.

Præmier
1. præmie på kr. 750. Der vil også være rating- eller gruppepræmier.

Tilmelding
Senest torsdag den 20. februar online via. Dansk Skak Unions Turneringssystem.

Spillested
Chess House
Katrinebjergvej 111A
8200 Aarhus N

Periode 2020-02-22 .. 2020-02-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere

Tilmeldings muligheder til ÅM i Lyn 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Indledende 1 6 2020-02-22 2020-02-20
Indledende 2 6 2020-02-22 2020-02-20
Indledende 3 6 2020-02-22 2020-02-20
Indledende 4 6 2020-02-22 2020-02-20
Finalegruppe A 8 2020-02-22 2020-02-20
Finalegruppe B 8 2020-02-22 2020-02-20
Finalegruppe C 8 2020-02-22 2020-02-20
Finale 2 2020-02-22 2020-02-20
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Indledende 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100602308 1440640 1. FM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2433 2338 2020-02-20
100602151 1420437 2. Benjamin Christensen Nordre Skakklub 1908 2049 2020-02-05
100600595 1402889 3. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2227 2314 2020-02-18
100601053 1403486 4. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2216 2313 2020-02-07
100600508 1406949 5. Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 1889 1954 2020-02-20
100901809 1467123 6. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1294 1462 2020-02-20
Deltagere i gruppen Indledende 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600930 1409506 1. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1933 1968 2020-02-20
100600350 1400800 2. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2209 2174 2020-02-06
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2233 2315 2020-02-20
100602596 1467549 4. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1400 1539 2020-02-20
101095138 1457292 5. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1836 1979 2020-02-12
100701367 1402340 6. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2430 2392 2020-02-21
Deltagere i gruppen Indledende 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600759 1422006 1. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1821 1919 2020-02-19
100400392 1404067 2. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2286 2248 2020-02-20
101097128 - 3. Rasmus Nielsen Prøvemedlemmer 1938 2045 2020-02-20
100602129 1404792 4. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2180 2103 2020-02-10
100501719 1444840 5. Mads Munk Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1484 2020-02-12
100600709 1400568 6. IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2347 2359 2020-02-20
Deltagere i gruppen Indledende 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2337 2271 2020-02-16
100601893 1411438 2. Johnny Jensen Aros Skakklub 1803 1825 2020-02-20
100700153 1402650 3. Jackie Andersen Skanderborg Skakklub 2334 2412 2020-02-22
100602740 675733 4. Charles Dumas Århus Skakklub/Skolerne 2114 2289 2020-02-20
100600330 1451693 5. Martin Frøkjær-Jensen Viby Skakklub 1732 1769 2020-02-05
100201202 1402064 6. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1967 1911 2020-02-21
Deltagere i gruppen Finalegruppe A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600350 1400800 1. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2209 2174 2020-02-22
100600595 1402889 2. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2227 2314 2020-02-22
100602308 1440640 3. FM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2433 2338 2020-02-22
100602740 675733 4. Charles Dumas Århus Skakklub/Skolerne 2114 2289 2020-02-22
100400392 1404067 5. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2286 2248 2020-02-22
100602129 1404792 6. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2180 2103 2020-02-22
100701367 1402340 7. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2430 2392 2020-02-22
100600675 1401408 8. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2337 2271 2020-02-22
Deltagere i gruppen Finalegruppe B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100601053 1403486 1. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2216 2313 2020-02-22
100600330 1451693 2. Martin Frøkjær-Jensen Viby Skakklub 1732 1769 2020-02-22
101097128 - 3. Rasmus Nielsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1938 2045 2020-02-22
100700153 1402650 4. Jackie Andersen Skanderborg Skakklub 2334 2412 2020-02-22
100600709 1400568 5. IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2347 2359 2020-02-22
100600508 1406949 6. Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 1889 1954 2020-02-22
100600930 1409506 7. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1933 1968 2020-02-22
100103912 1444514 8. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2233 2315 2020-02-22
Deltagere i gruppen Finalegruppe C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100501719 1444840 1. Mads Munk Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1484 2020-02-22
100601893 1411438 2. Johnny Jensen Aros Skakklub 1803 1825 2020-02-22
101095138 1457292 3. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1836 1979 2020-02-22
100602151 1420437 4. Benjamin Christensen Nordre Skakklub 1908 2049 2020-02-22
100602596 1467549 5. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 500 1539 2020-02-22
100901809 1467123 6. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1294 1462 2020-02-22
100201202 1402064 7. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1967 1911 2020-02-22
100600759 1422006 8. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1821 1919 2020-02-22
Deltagere i gruppen Finale
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2337 2271 2020-02-22
100400392 1404067 2. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2286 2248 2020-02-22