loading
Arbejder ...

Smuk Skak Weekend EMT 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
21122117
6
½
2
1
3
0
4
0
5
½
251,6521191,652124
2Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21132129
5
0
1
0
6
0
3
0
4
0
061,6520801,732094
3Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22592270
4
1
5
1
1
1
2
1
6
1
512,823272,842313
4IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
23662384
3
0
6
0
5
½
1
1
2
1
3 - 43,623443,692372
5Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22192223
2
1
3
0
4
½
6
1
1
½
322,522292,462234
6FM Nicolai Kvist Brondt
BMS Skak
22532244
1
½
4
1
2
1
5
0
3
0
3 - 42,7522482,632241

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20672104
6
½
2
1
3
1
4
½
5
½
1 - 23,1520743,332107
2Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
19161945
5
1
1
0
6
0
3
1
4
0
23 - 61,9519182,061944
3Lars Wilton Pedersen
Esbjerg Skakforening
19991984
4
½
5
½
1
0
2
0
6
1
23 - 62,619812,361977
4Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
20022021
3
½
6
1
5
½
1
½
2
1
1 - 22,6520192,672038
5Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
19971990
2
0
3
½
4
½
6
½
1
½
23 - 62,619792,411982
6Lars Foldager Pedersen
Skive Skakklub
19361959
1
½
4
0
2
1
5
½
3
0
23 - 62,119332,171956

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18731821
6
1
2
½
3
½
4
0
5
1
322,718822,151838
2Johnny Jensen
Aros Skakklub
18451852
5
½
1
½
6
1
3
½
4
0
3 - 42,518452,401854
3Colin Watson
Skanderborg Skakklub
18301871
4
0
5
½
1
½
2
½
6
1
3 - 42,3518352,571870
4Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
18261865
3
1
6
1
5
1
1
1
2
1
512,319582,511915
5Guido Heinemann
Gråsten Skakklub
18571866
2
½
3
½
4
0
6
1
1
0
252,618392,521856
6Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18541905
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
062,5517782,851848

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Allan Westenborg
Syddjurs Skakklub
17331808
6
1
2
½
3
1
4
½
5
½
1 - 22,4517662,111816
2Jonas Nielsen
Nordre Skakklub
17291757
5
1
1
½
6
1
3
1
4
0
1 - 22,417651,761772
3Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17161733
4
½
5
0
1
0
2
0
6
1
52,316921,611711
4Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
17281831
3
½
6
½
5
½
1
½
2
1
332,417462,261836
5Bent Rømer Radoor
Esbjerg Skakforening
18001829
2
0
3
1
4
½
6
½
1
½
4317852,261824
6Leo Christiansen
1724
1
0
4
½
2
0
5
½
3
0
162,4168201000

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Phillip Nielsen
Skive Skakklub
16861647
6
1
2
1
3
1
4
0
5
1
412,4517492,081724
2Ole Gjelstrup
Frederiksberg Skakforening
17001624
5
0
1
0
6
0
3
½
4
0
½62,616371,901596
3 Stephan Millgramm
Prøvemedlemmer
17131713
4
1
5
½
1
0
2
½
6
½
42,6517092,621711
4Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
16811758
3
0
6
½
5
1
1
1
2
1
22,417173,001778
5Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
16891731
2
1
3
½
4
0
6
0
1
0
52,4516612,791705
6Torkild Salling
Skanderborg Skakklub
16811711
1
0
4
½
2
1
5
1
3
½
332,416992,611719

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
15201642
6
0
2
½
3
0
4
1
5
½
242,115162,151639
2Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16591711
5
0
1
½
6
1
3
0
4
1
33,216382,731706
3Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
16331763
4
1
5
1
1
1
2
1
6
½
1316933,141817
4Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
15061639
3
0
6
0
5
1
1
0
2
0
161,9514632,131616
5Christoffer Vinter
16181652
2
1
3
0
4
0
6
0
1
½
52,8515672,231637
6Thomas Skjernaa Mygind
Århus Skakklub/Skolerne
15021699
1
1
4
1
2
0
5
1
3
½
21,916012,621734

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Kristian Overgaard
Skanderborg Skakklub
14201578
6
1
2
+
3
0
4
0
5
0
251,713891,661565
2Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
5
-
1
-
6
-
3
-
4
-
06080001000
3Sune Huus
Prøvemedlemmer
1500
4
1
5
0
1
1
2
+
6
1
412,25153401000
4Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
14231527
3
0
6
0
5
1
1
1
2
+
32 - 41,714371,381539
5Mogens Engsig-Karup
Viby Skakklub
14961549
2
+
3
1
4
0
6
0
1
1
32 - 42,214871,501539
6Erik Hjorth
Vejlby-Risskov Skakklub
14711539
1
0
4
1
2
+
5
1
3
0
32 - 42,0514691,461550

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ramadan Mustafov Saliev
Horsens Skakforening
13011408
6
-
2
0
3
½
4
1
5
½
24 - 51,813101,511418
2Uffe Vestergård Thomassen
Nordre Skakklub
1384
5
1
1
1
6
½
3
½
4
0
322,9138901000
3Hedayatullah Akbari
Skanderborg Skakklub
13771377
4
1
5
1
1
½
2
½
6
+
412,314091,341423
4Niels Christian Vrou Offersen
Randers Skakklub
13241441
3
0
6
0
5
1
1
0
2
1
24 - 52,413062,131418
5Aage Andersen
Skanderborg Skakklub
12691397
2
0
3
0
4
0
6
+
1
½
61,5512221,451378
6Thomas Jose Brandt Hansen
Skanderborg Skakklub
13571491
1
+
4
1
2
½
5
-
3
-
3113800,571500

Ramadan udebliver til 1. runde og taber derved, men kampen rates ikke.

Thomas Jose Brandt Hansen udtrådt at turneringen før 4. runde på grund af sygdom.

Basis 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jesper Berg Axelsen
Aalborg Skakforening af 1889
12531276
6
½
2
0
3
1
4
0
5
1
3 - 43,811951,711308
2Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
1176
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
513,25128901000
3Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
10271218
4
½
5
1
1
0
2
0
6
0
52,110001,391202
4Kasper Skov-Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
1000
3
½
6
1
5
1
1
1
2
0
21,9109901000
5Vibeke Grue
Skanderborg Skakklub
9801183
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
061,78781,191159
6Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10491279
1
½
4
0
2
0
5
1
3
1
3 - 42,2510601,711295
Indbydelse
Skanderborg Skakklub indbyder til 5 runders koordineret weekend turnering med forhøjede præmier om Corona situationen vil. Der spilles på en skole og spillere kan fordeles i mange klasselokaler. Er du alligevel ikke tryg ved situationen når vi nærmer os, godkendes afbud og indskud tilbagebetales.
 
Spilledage/-tidspunkt:
Fredag, den 21. august kl. 18:30 - 23:30.
Lørdag, den 22. august kl. 10:00 - 15:00 og 15:30 - 20:30.
Søndag, den 23. august kl. 10:00 - 15:00 og 15:30 - 20:30.
 
Spillested:
Niels Ebbesen Skolen, Højvangens Torv 4, 8660 Skanderborg
 
Grupper:
Der spilles i 6-mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad.
 
Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Mødetid senest 1 time efter rundens start.
 
Indskud: 
Hvis betaling ikke er registreret indgået på klubbens konto senest 17. august nødsages vi til at slette spilleren fra turneringen af hensyn til turneringsplanlægningen.
250 kr. Seneste betaling 17. august.
Reg nr: 2640  konto: 5909 939 536 (husk at angive navn.)
IBAN:  
DK6120005909939536
 
Tilmelding:
Med navn, fødselsdato, rating og telefonnr. senest den 17. august 2020 til Bjarne Rasmussen, tlf. 61 72 59 79 eller online her. 
 
Præmier:
Mesterklasse 1: 1. præmie, 2.000 kr. 2. præmie, 800 kr.
Mesterklasse 2: 1. præmie, 1.000 kr. 2. præmie, 400 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie, 800 kr. 2. præmie,  400 kr.
Præmier deles ved pointsmæssig ligestilling i alle-mod-alle grupper.
 
Rygning og mobiltelefoner:
Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet.
 
Fortæring:
Skanderborg Skakklub sørger for fortæring, som kan købes på spillestedet til de sædvanlige rimelige priser.
 
Periode 2020-08-21 .. 2020-08-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Tornbjerg
Dommere

Tilmeldings muligheder til Smuk Skak Weekend EMT 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2020-08-21 2020-08-17
Mester 2 6 2020-08-21 2020-08-17
Basis 1 6 2020-08-21 2020-08-17
Basis 2 6 2020-08-21 2020-08-17
Basis 3 6 2020-08-21 2020-08-17
Basis 4 6 2020-08-21 2020-08-17
Basis 5 6 2020-08-21 2020-08-17
Basis 6 6 2020-08-21 2020-08-17
Basis 7 6 2020-08-21 2020-08-17
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601670 1409476 1. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2112 2117 2020-08-05
100801207 1405683 2. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2113 2129 2020-07-24
100901527 1431412 3. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2259 2270 2020-07-15
100701367 1402340 4. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2366 2384 2020-07-20
100600616 1402528 5. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2219 2223 2020-08-16
100103177 1413848 6. FM Nicolai Kvist Brondt BMS Skak 2253 2244 2020-03-06
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103890 1440969 1. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2067 2104 2020-07-20
100200196 1408437 2. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1916 1945 2020-07-27
100300625 1404962 3. Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 1999 1984 2020-08-04
100500063 1407287 4. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2002 2021 2020-06-29
100602212 1406523 5. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1997 1990 2020-07-30
100101194 1417649 6. Lars Foldager Pedersen Skive Skakklub 1936 1959 2020-07-16
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201494 1401971 1. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1873 1821 2020-08-04
100601893 1411438 2. Johnny Jensen Aros Skakklub 1845 1852 2020-08-13
100700049 1422910 3. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1830 1871 2020-07-28
100500692 1409859 4. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1826 1865 2020-08-17
100401598 24658359 5. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1857 1866 2020-06-11
100600267 1417320 6. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1854 1905 2020-06-17
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103101958 1422952 1. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1733 1808 2020-08-16
100901460 1430971 2. Jonas Nielsen Nordre Skakklub 1729 1757 2020-07-29
100700369 1428357 3. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1716 1733 2020-03-07
100601239 1438093 4. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1728 1831 2020-08-14
100500322 1427954 5. Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1800 1829 2020-06-13
100601335 - 6. Leo Christiansen 1724 2020-08-14
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095973 1466062 1. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1686 1647 2020-07-02
100500498 1413481 2. Ole Gjelstrup Frederiksberg Skakforening 1700 1624 2020-07-31
101097162 24672084 3. Stephan Millgramm Prøvemedlemmer 1713 1713 2020-06-11
100301927 1451669 4. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1681 1758 2020-08-14
100600764 1422324 5. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1689 1731 2020-08-01
100602687 1467964 6. Torkild Salling Skanderborg Skakklub 1681 1711 2020-06-21
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601888 1420780 1. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1520 1642 2020-05-17
100301879 1447009 2. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1659 1711 2020-03-11
100302026 1468480 3. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1633 1763 2020-08-10
100500538 1403478 4. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1506 1639 2020-06-13
100501586 1449737 5. Christoffer Vinter 1618 1652 2020-06-17
100602724 1470752 6. Thomas Skjernaa Mygind Århus Skakklub/Skolerne 1502 1699 2020-06-14
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096325 1464990 1. Kristian Overgaard Skanderborg Skakklub 1420 1578 2020-07-30
- 2. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-08-22
101097163 - 3. Sune Huus Prøvemedlemmer 1500 2020-08-04
100600537 1421760 4. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1423 1527 2020-08-04
100601082 1420658 5. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1496 1549 2020-07-02
100601289 1445537 6. Erik Hjorth Vejlby-Risskov Skakklub 1471 1539 2020-08-01
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602157 1422448 1. Ramadan Mustafov Saliev Horsens Skakforening 1301 1408 2020-08-04
100501466 1439138 2. Uffe Vestergård Thomassen Nordre Skakklub 1384 2020-07-27
101096641 1467751 3. Hedayatullah Akbari Skanderborg Skakklub 1377 1377 2020-07-19
100602622 1463080 4. Niels Christian Vrou Offersen Randers Skakklub 1324 1441 2020-08-04
101095198 1452401 5. Aage Andersen Skanderborg Skakklub 1269 1397 2020-07-26
100602666 1465511 6. Thomas Jose Brandt Hansen Skanderborg Skakklub 1357 1491 2020-03-08
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096713 1469673 1. Jesper Berg Axelsen Aalborg Skakforening af 1889 1253 1276 2020-08-15
100302047 1470604 2. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1176 2020-08-16
100602676 1467654 3. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1027 1218 2020-08-16
101097143 - 4. Kasper Skov-Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1000 2020-07-15
103111400 1445880 5. Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 980 1183 2020-03-06
100201715 1409700 6. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1049 1279 2020-08-12