loading
Arbejder ...

Espergærde Efterår 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ebbe Kallenberg
Espergærde Skakklub
16621747
8
½
2
1
3
0
4
1
5
1
6
½
7
 
42 - 42,7517003,101765
2Verner Hansen
Espergærde Skakklub
17361777
7
0
1
0
8
1
3
0
4
1
5
0
6
 
25 - 63,516913,421749
3Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
17051747
6
½
7
½
1
1
2
1
8
1
4
1
5
 
513,1517713,101785
4Niels Frederik Holm
Espergærde Skakklub
15901661
5
0
6
1
7
 
1
0
2
0
3
0
8
 
17 - 8215452,201637
5Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
19001888
4
1
8
½
6
1
7
½
1
0
2
1
3
 
42 - 45,118674,591876
6Niels Bryde Nyvanggård
Espergærde Skakklub
17751763
3
½
4
0
5
0
8
1
7
0
1
½
2
 
25 - 63,917183,261738
7Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
19131939
2
1
3
½
4
 
5
½
6
1
8
1
1
 
42 - 45,2518765,071918
8Tim Wagner
Faxe Skakklub
16291760
1
½
5
½
2
0
6
0
3
0
7
0
4
 
17 - 82,415813,261715

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Sven Ove Petersen
Sjælsø Skakklub
13011465
8
1
2
½
3
1
4
½
5
1
6
1
7
 
512,814323,771490
2Bjarke Andersen
Espergærde Skakklub
11171151
7
0
1
½
8
½
3
0
4
½
5
½
6
 
25 - 71,311491,201167
3Orla Eilegaard Jørgensen
Espergærde Skakklub
15841613
6
1
7
0
1
0
2
1
8
½
4
1
5
 
35,315035,091581
4Steffen Schwalbe
Espergærde Skakklub
11181221
5
0
6
0
7
0
1
½
2
½
3
0
8
 
181,311051,631208
5Leif Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
13641321
4
1
8
0
6
½
7
0
1
0
2
½
3
 
25 - 73,3513032,441312
6Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13651454
3
0
4
1
5
½
8
0
7
½
1
0
2
 
25 - 73,413023,671421
7Hans Henrik Licht
Espergærde Skakklub
15801586
2
1
3
1
4
1
5
1
6
½
8
 
1
 
25,315444,851579
8Bent Rasmussen
Espergærde Skakklub
15801650
1
0
5
1
2
½
6
1
3
½
7
 
4
 
345,314775,351603
Indbydelse

Vi indbyder hermed til Espergærde Skakklubs forårsturnering over 7 runder.

NB: Med forbehold for at turneringen ikke bliver mulig at gennemføre hvis situationen omkring Covid-19 forværres. 

Spillested: Espergærde Gymnasium og HF, 3060 Espergærde.

Spilletider: Mandage kl. 19.00 – 24.00

31/8:      Efterårsturnering 1. runde 

7/9:        Efterårsturnering 2. runde 

14/9:      Efterårsturnering 3. runde 

21/9:      Efterårsturnering 4. runde 

5/10:      Efterårsturnering 5. runde 

19/10:    Efterårsturnering 6. runde 

2/11:      Efterårsturnering 7. runde

Hængepartier: d. 28/9 og 26/10

Betænkningstid: 40 træk på 2 timer, derefter 30 min + opsparet tid til resten af partiet.

Turneringsform: Fortrinsvis 8-mands grupper.

Indskud: Kr. 150 i alle grupper, som betales inden 1. runde.

Tilmelding: Senest lørdag 28. august med oplysning om klub, fødselsdato, rating og tlf. nr. til Ebbe Kallenberg, Telefon 4041 7157, epost: ebbe@kallenberg.dk.

Præmier: Førstepræmie kr. 400, andenpræmie kr. 250, tredjepræmie kr. 150.

Periode 2020-08-31 .. 2020-11-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarke Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Espergærde Efterår 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2020-08-31 2020-08-29
Gruppe 2 8 2020-08-31 2020-08-29
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800091 1425684 1. Ebbe Kallenberg Espergærde Skakklub 1662 1747 2020-08-13
100800075 1425285 2. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1736 1777 2020-07-22
100802718 1437410 3. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1705 1747 2020-08-25
100802955 1453726 4. Niels Frederik Holm Espergærde Skakklub 1590 1661 2020-08-25
100802848 1445650 5. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1900 1888 2020-08-13
100800680 1467530 6. Niels Bryde Nyvanggård Espergærde Skakklub 1775 1763 2020-07-20
100800409 1425315 7. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1913 1939 2020-08-16
100200849 1424513 8. Tim Wagner Faxe Skakklub 1629 1760 2020-08-29
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800558 1426346 1. Sven Ove Petersen Sjælsø Skakklub 1301 1465 2020-08-25
100800059 1441981 2. Bjarke Andersen Espergærde Skakklub 1117 1151 2020-08-30
100101086 1413368 3. Orla Eilegaard Jørgensen Espergærde Skakklub 1584 1613 2020-08-25
100800683 1439421 4. Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1118 1221 2020-08-25
100803040 1463578 5. Leif Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1364 1321 2020-08-29
100801513 1402870 6. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1365 1454 2020-08-29
100800100 1425854 7. Hans Henrik Licht Espergærde Skakklub 1580 1586 2020-07-19
100800124 1413260 8. Bent Rasmussen Espergærde Skakklub 1580 1650 2020-08-16