loading
Arbejder ...

Ungdoms-DM i onlineskak

Ungdoms-DM i onlineskak

Ungdoms-DM i onlineskak!

Grupper:
U10 (må ikke være fyldt 11 år mandag d. 13. april, 2020)
U15 (må ikke være fyldt 15 år mandag d. 13. april, 2020)
U20 (må ikke være fyldt 20 år mandag d. 13. april, 2020)

Turneringsform:
Alle grupper spiller to turneringer på www.lichess.org efter det såkaldte arenaformat;

1. Den første turnering spilles som én stor arena.
2. Den anden arena spilles ifølge aldersgrupper. Her tæller den samlede score dobbelt i regnskabet om at blive DM.

Betænkningstiden for alle grupper er 7 min + 3 sek. tillæg. Funktionen ”Besærk” er mulig (se regler på www.lichess.org).

Dato for afholdelse:
Alle 3 grupper spiller således to arenaer mandag d. 13. april.

1. fællesarena spilles kl. 10.00 -11.20 (her tæller antallet af point i den samlede stilling)
2. arena spilles kl. 16.00 – 17.10 fordelt efter alder (U10, U15 og U18)

Link til arenaer findes via vært: Boca Junior (https://lichess.org/team/boca-junior) koden
til turneringen er Online-UDM

Vindere
Den samlede vinder i hver gruppe er den med den højeste pointsum fra de to arenaer.

Indskud
Intet indskud

Præmier
Vindere modtager en pokal med inskription: ”Vinder af onlineskak-DM for ungdom”

Tilmelding og deltagelse
Senest d. 12. april kl. 12.00. Tilmelding via DSU-system. Ved tilmelding opgives profilnavn på
www.lichess.org i feltet for emailadresse + den gruppe man deltager i.

For at sikre at alle 3 turneringer afholdes etisk forsvarligt, gør vi opmærksom på, at ingen andre må hjælpe
eller komme med bemærkninger til partier der spilles. Forældre og trænere bedes overholde dette, da afholdelse
af så vigtigt et onlinestævne er med til at præge kulturen hos den kommende generation af onlinespillere.

Dansk Skak Union anerkender turneringen som et uofficielt mesterskab om DM-titlen i onlineskak for ungdomsspillere. 

Kontakt
Mads B. Svendsen tlf. 28216182
Jesper Knudsen tlf. 51427177

 

Periode 2020-04-13 .. 2020-04-13 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Nej Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Lars Munk Jensen
Dommere
U10:  Lars Munk Jensen

Tilmeldings muligheder til Ungdoms-DM i onlineskak

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U10 45 2020-04-13 2020-04-12
U15 43 2020-04-13 2020-04-12
U20 11 2020-04-13 2020-04-12
Totalt antal tilmeldte 99
Deltagere i gruppen U10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100302091 - ¨Vilma Kallestrup Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-11
100104666 - Ali Rana Skak for sjov 973 2020-04-11
100104343 1462636 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen BMS Skak 1547 1559 2020-04-12
100202550 - Anna Sofie Li Køge Skakklub 997 2020-04-12
- Atharva Khandelia 800 2020-04-12
100104605 1471759 August Jalving Skak for sjov 1061 2012 2020-04-09
100104573 - Bastian Rynkjøb Skak for sjov 995 2020-04-09
100302041 - Christian Kiilerich Andresen Læseforeningens Skakklub 832 2020-04-12
101095652 - David Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 842 2020-04-12
100104604 - Diya Shekar Skak for sjov 979 2020-04-12
100202544 - Elias Kongaard Køge Skakklub 973 2020-04-12
100104423 1469185 Elin Wu Nørrebro Skakklub 1248 1180 2020-04-12
100901809 1467123 Emil Zander Kjellerup Skakklub 1448 1508 2020-04-11
100104704 - Felix Mørk Feilberg Skak for sjov 1000 2020-04-12
100104731 - Frans Jensen Skak for sjov 1000 2020-04-09
101096723 - Frida Bjerregaard Hagen Enkeltmedlem - Indland 1083 2020-04-09
100302009 1470027 Johannes Knudsen Læseforeningens Skakklub 908 2020-04-12
101096789 - Jonas Mølgaard Botting Amager Skakforening 831 2020-04-12
100302034 - Julius Bøgebjerg Gregersen Læseforeningens Skakklub 998 2020-04-09
100803218 - Kamal Yogasimman Hillerød Skakklub 1000 2020-04-12
- Kasper Rud 1100 2020-04-12
100302058 - Lee Yu Christiansen Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-12
100302033 1469207 Leia Andries Frem Skakklub 1197 1290 2020-04-12
100104539 - Leonard Samoilenko Skak for sjov 1006 2020-04-12
100302056 - Ludvig Skælbæk Læseforeningens Skakklub 959 2020-04-11
101097072 1471767 Magnus Fink Weis Århus Skakklub/Skolerne 1100 2020-04-12
100202408 1469649 Mallie Stage-Steffensen BMS Skak 953 2020-04-12
100104720 - Marcus Pihl Skakforeningen Odysseus 1000 2020-04-10
100302087 - Mattis Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-12
100104622 - Nicholas Sikharulidze Skak for sjov 1000 2020-04-10
100104705 - Noam Bogdanovski Skak for sjov 1000 2020-04-12
100302076 1470051 Oliver Kaehne Snedker Frem Skakklub 1000 2020-04-09
100104348 1467182 Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1247 2020-04-12
101095989 - Peter Vedel Brønshøj Skakforening 997 2020-04-12
100602757 - Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1100 2020-04-12
100104481 1469290 Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1054 2020-04-09
100803193 1470205 Sif Vengel Andersen Hillerød Skakklub 854 2020-04-12
100104648 - Sixten Storm Waage Skak for sjov 1000 2020-04-10
100302093 - Svava Gudrun Svavarsdottir Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-12
101096791 1470388 Thea Herborn Ishøj Skakklub 851 2020-04-11
100104649 - Theodor Storm Waage Skak for sjov 1000 2020-04-10
100302090 - Thomas Folkestad Læseforeningens Skakklub 1335 2020-04-09
100302079 - Viggo Kamp Rennebod Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-12
100302083 - Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-09
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1726 1756 2020-04-12
Deltagere i gruppen U15
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301886 1447947 Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1787 1848 2020-04-09
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1517 1650 2020-04-12
101095617 1465457 Anosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1011 1151 2020-04-11
100104306 1463217 Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1393 1390 2020-04-09
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2132 2155 2020-04-11
100302032 1469193 Clara Heiberg Frem Skakklub 1440 1512 2020-04-12
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1744 1770 2020-04-10
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1505 1587 2020-04-11
100302078 1471880 Emil Skov Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-10
101096886 - Emilie Frølund Andersen Læseforeningens Skakklub 904 2020-04-12
101095522 - Fridtjof Holm Laursen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 845 2020-04-12
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1722 1800 2020-04-09
100104625 1471848 Hjalte Carl Hemsø Knudsen Ishøj Skakklub 1000 2020-04-12
101095616 1463640 Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1089 1209 2020-04-11
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard BMS Skak 1936 1974 2020-04-12
101096792 1470310 Jonas Herborn Ishøj Skakklub 1026 2020-04-11
100302038 1469720 Julius Mygind Møllegaard Frem Skakklub 1366 1331 2020-04-12
100302092 - Kajsa Kallestrup Læseforeningens Skakklub 1000 2020-04-11
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1509 1546 2020-04-12
100302063 - Klara Lund Nim Læseforeningens Skakklub 1002 2020-04-12
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1633 1741 2020-04-09
100104307 1463225 Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1533 1554 2020-04-09
100302011 1467220 Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1096 1367 2020-04-11
100104319 1467735 Liv Frølund Syddjurs Skakklub 1106 1235 2020-04-12
101095257 1461613 Lukas Iskos BMS Skak 1721 1728 2020-04-10
100802943 1458272 Magni Cederholm Hillerød Skakklub 1101 1242 2020-04-11
100302008 1469088 Mathias Waldemar Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1009 1275 2020-04-12
100301932 1452533 Mikkel Strandby Hansen Læseforeningens Skakklub 1722 1763 2020-04-12
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1555 1701 2020-04-11
101096811 1470671 Nicholas Voldsgaard Læseforeningens Skakklub 995 2020-04-12
100202374 1464957 Nikolaj Li Køge Skakklub 934 1099 2020-04-12
100602596 1467549 Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1448 1539 2020-04-11
100302047 1470604 Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1050 2020-04-12
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 2003 2036 2020-04-12
100302037 1469398 Peter Holst Læseforeningens Skakklub 1045 2020-04-08
101095521 - Philip Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 941 2020-04-12
101095973 1466062 Phillip Nielsen Skive Skakklub 1684 1621 2020-04-10
100302059 - Regina Svala Svavarsdottir Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1018 2020-04-12
100104650 - Sámuel Kannuberg Skak for sjov 1200 2020-04-11
101095048 1454200 Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1767 1773 2020-04-12
100104462 45059730 Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1792 1735 2020-04-10
100104155 1467310 William Pihl BMS Skak 1630 1727 2020-04-10
- Åby skoleskak, August Barsballe-rasmussen 1000 2020-04-12
Deltagere i gruppen U20
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100501746 1448552 Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2064 2100 2020-04-12
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1555 1628 2020-04-10
100202472 1466577 Daniel Petersen Sorø Skakklub 1294 1618 2020-04-11
100602410 1444824 Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1886 1965 2020-04-11
100602308 1440640 IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2362 2353 2020-04-11
100501747 1448560 Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1703 1721 2020-04-12
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1798 1866 2020-04-11
100803171 16280504 Oliver Lehmann Hillerød Skakklub 1495 1495 2020-04-12
100202092 1447955 Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1821 1939 2020-04-11
100701847 - Samer Najm Dansk Skak Akademi 1200 2020-04-12
100602724 1470752 Thomas Skjernaa Mygind Århus Skakklub/Skolerne 1461 1678 2020-04-12