loading
Arbejder ...

Odensemesterskabet 2020 - Alfred Andersens mindeturnering

Indbydelse

Alfred Andersens mindeturnering

Odensemesterskabet 2020

Til minde om vores højtærede æresmedlem Alfred Andersen, der gik bort 31.12.2019 

Vi er i arrangørgruppen opmærksomme på covid-situationen og de nationale reguleringer ift. dette.
Vi afventer bl.a. information om de nationale retningslinjerne fra 5. oktober.
Der vil på spillestedet blive sprittet af/rengjort i løbet af og mellem runderne, ligesom forskellige tiltag/opfordringer på spillestedet vil tage højde for covid-situationen.
Alle tilmeldte vil på mail blive orienteret om tiltag m.m. senest mandag d. 5. oktober.

Spilledage:
Fredag den 9. oktober - søndag den 11. oktober 2020

Spilletidspunkter:
Fredag kl. 19-24, lørdag & søndag kl. 10-15 og 16-21

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C.

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands grupper – evt. nederste gruppe som monrad. Gruppeinddeling baseres på dansk rating.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Gruppe 1 (øverste gruppe): 1. præmie: 1500 kr. 2. præmie: 1000 kr.
Gruppe 2 (næstøverste gruppe): 1. præmie: 1000 kr. 2. præmie: 500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.
Ved ligestilling deles præmierne. Kun titlen som Odensemester i øverste gruppe afgøres ved korrektion (se ovenfor).

Tilmelding:
Senest mandag den 5. oktober via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk, tlf. 25 75 76 78).
For at imødegå forsamlingsrestriktionerne grundet corona-epidemien lukkes tilmeldingen ved 84 deltagere. I så fald er man velkommen til at kontakte Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk) for at komme på venteliste.

Indskud:
Indskud: 200 kr.
IM og GM gratis.
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den onsdag d. 7. oktober. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet med øl & vand, kaffe & te, sandwich m.v.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CABINN (ved Odense Banegårdcenter) til 515 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (135 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub, BlockID 3295537, ved booking på mail odense@cabinn.com eller på tlf. 63 14 57 00, så opnås rabatten automatisk.

Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2020-10-09 .. 2020-10-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere Alle grupper:  Per Stentebjerg-Hansen , Aske Scott Graulund , Yann Le Besq

Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2020 - Alfred Andersens mindeturnering English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 54 2020-10-09 2020-10-04
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1736760 Adam Morell 1486 1486 2020-09-17
1736779 Ludvig Morell 1622 1622 2020-09-17
1752952 Oscar Morell 1561 1561 2020-09-17
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1641 1628 2020-09-06
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1710 1764 2020-08-20
100400162 1408054 Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1847 1864 2020-07-28
100500322 1427954 Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1785 1823 2020-09-18
103102089 1444026 Bo Frehr Sørensen Frem Skakklub 1643 1709 2020-06-25
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1717 1758 2020-08-31
1449737 Christoffer Vinther 1618 1653 2020-07-12
100302032 1469193 Clara Heiberg Frem Skakklub 1456 1514 2020-08-26
1741861 CM Max Wahlund 2153 2153 2020-09-10
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2097 2122 2020-09-10
100900449 1419838 Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1691 1736 2020-09-18
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1624 1629 2020-07-11
100803186 1520067 Erik Løveid Helsingør Skakklub 1822 1822 2020-07-28
100602240 1429221 FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2243 2249 2020-09-22
100400392 1404067 FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2325 2304 2020-09-18
100103177 1413848 FM Nicolai Kvist Brondt BMS Skak 2253 2244 2020-08-26
100901527 1431412 FM Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2331 2313 2020-09-24
100103864 1444492 FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2301 2301 2020-07-30
100401598 24658359 Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1857 1866 2020-07-12
100400163 1409425 Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1495 1620 2020-07-28
2244969 Henrique Rey Malde 2204 2201 2020-09-20
100102653 1407589 IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2337 2343 2020-08-01
100301631 1401610 IM Mads F. B. Hansen Skanderborg Skakklub 2411 2386 2020-08-18
100300925 1408577 Jakob Jensen Odense Skakklub 1758 1815 2020-07-13
100200288 1428403 Jan Ambirk Vordingborg Skakklub 1610 1682 2020-06-26
100601670 1409476 Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2116 2124 2020-09-24
100104326 1462172 Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1532 1612 2020-09-23
100901136 1444379 Joen Lesner Skakklubben af 1968 1726 1762 2020-09-23
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1821 1894 2020-07-11
103110503 1444859 Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1608 1647 2020-09-23
100401260 1409468 Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1887 1894 2020-08-17
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1780 1696 2020-08-29
100600616 1402528 Lars Hansen Skakklubben af 1968 2228 2234 2020-09-23
100300215 1407953 Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2053 2148 2020-07-15
100302011 1467220 Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1175 1356 2020-07-11
100602212 1406523 Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1979 1982 2020-09-21
100301707 1441868 Mathias Nielsen Sydøstfyn 1843 1897 2020-08-23
101095461 1461958 Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1382 1465 2020-09-06
100300213 1408216 Michael Agermose Jensen Frem Skakklub 2007 2021 2020-07-21
100901011 1415972 Michael René Christensen THY Skakklub 1573 1661 2020-09-18
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1560 1710 2020-07-04
100300226 1433814 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1406 1552 2020-07-17
100602675 1467662 Oscar Staun Larsen Skakklubben af 1968 1264 1487 2020-09-23
101200105 1470817 Peter Otten Gråsten Skakklub 1630 1641 2020-09-04
- Peter Sørensen 1401 1525 2020-06-27
100301902 1450182 Robert Crawford Frem Skakklub 978 1126 2020-06-30
100301979 1464361 Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1688 1713 2020-08-26
100101578 1402706 Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2063 2077 2020-07-16
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1659 1711 2020-06-25
100200903 1424270 Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1457 1587 2020-07-14
100301049 1504258 WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1919 1943 2020-09-24