loading
Arbejder ...

AFLYST - Odensemesterskabet 2020

Indbydelse

Alfred Andersens mindeturnering

Odensemesterskabet 2020

Til minde om vores højtærede æresmedlem Alfred Andersen, der gik bort 31.12.2019 

Odensemesterskabet 2020 er aflyst

Covid-19-situation i Danmark og de deraf følgende nationale restriktioner for forsamlinger har medført, at vi - efter længere overvejelser - undlader at afvikle Odensemesterskabet i år.
Begrundelsen for aflysningen skal bl.a. findes i et hensyn om at følge intentionen i den midlertidige lovgivning samt at en afvikling af Odensemesterskabet ville medføre diverse uønskede ændringer, der ikke ville muliggøre den samme skakmæssige, hyggelige og praktiske ramme for turneringen, som vi kender den.  
Vi håber på forståelse for denne beslutning samt forhåbentligt at se jer ved anden lejlighed; vi regner med at vende stærkt tilbage i oktober 2021.

 

Spilledage:
Fredag den 9. oktober - søndag den 11. oktober 2020

Spilletidspunkter:
Fredag kl. 19-24, lørdag & søndag kl. 10-15 og 16-21

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C.

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands grupper – evt. nederste gruppe som monrad. Gruppeinddeling baseres på dansk rating.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Gruppe 1 (øverste gruppe): 1. præmie: 1500 kr. 2. præmie: 1000 kr.
Gruppe 2 (næstøverste gruppe): 1. præmie: 1000 kr. 2. præmie: 500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.
Ved ligestilling deles præmierne. Kun titlen som Odensemester i øverste gruppe afgøres ved korrektion (se ovenfor).

Tilmelding:
Senest mandag den 5. oktober via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk, tlf. 25 75 76 78).
For at imødegå forsamlingsrestriktionerne grundet corona-epidemien lukkes tilmeldingen ved 84 deltagere. I så fald er man velkommen til at kontakte Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk) for at komme på venteliste.

Indskud:
Indskud: 200 kr.
IM og GM gratis.
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den onsdag d. 7. oktober. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet med øl & vand, kaffe & te, sandwich m.v.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CABINN (ved Odense Banegårdcenter) til 515 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (135 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub, BlockID 3295537, ved booking på mail odense@cabinn.com eller på tlf. 63 14 57 00, så opnås rabatten automatisk.

Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2020-10-09 .. 2020-10-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere Alle grupper:  Per Stentebjerg-Hansen , Aske Scott Graulund , Yann Le Besq

Tilmeldings muligheder til AFLYST - Odensemesterskabet 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 51 2020-10-09 2020-10-04
Totalt antal tilmeldte 51
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1736760 Adam Morell 1486 1486 2020-09-17
1736779 Ludvig Morell 1622 1622 2020-09-17
1752952 Oscar Morell 1561 1561 2020-09-17
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1641 1628 2020-09-06
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1710 1764 2020-08-20
100400162 1408054 Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1847 1864 2020-07-28
100500322 1427954 Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1785 1823 2020-09-18
103102089 1444026 Bo Frehr Sørensen Frem Skakklub 1643 1709 2020-06-25
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1717 1758 2020-08-31
1449737 Christoffer Vinther 1618 1653 2020-07-12
100302032 1469193 Clara Heiberg Frem Skakklub 1456 1514 2020-08-26
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2097 2122 2020-09-10
100900449 1419838 Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1691 1736 2020-09-18
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1624 1629 2020-07-11
100803186 1520067 Erik Løveid Helsingør Skakklub 1822 1822 2020-07-28
100602240 1429221 FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2243 2249 2020-09-22
100400392 1404067 FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2325 2304 2020-09-18
100901527 1431412 FM Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2331 2313 2020-09-24
100103864 1444492 FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2301 2301 2020-07-30
100401598 24658359 Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1857 1866 2020-07-12
100400163 1409425 Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1495 1620 2020-07-28
2244969 Henrique Rey Malde 2204 2201 2020-09-20
100102653 1407589 IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2337 2343 2020-08-01
100301631 1401610 IM Mads F. B. Hansen Skanderborg Skakklub 2411 2386 2020-08-18
100300925 1408577 Jakob Jensen Odense Skakklub 1758 1815 2020-07-13
100200288 1428403 Jan Ambirk Vordingborg Skakklub 1610 1682 2020-06-26
100601670 1409476 Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2116 2124 2020-09-24
100104326 1462172 Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1532 1612 2020-09-23
100901136 1444379 Joen Lesner Skakklubben af 1968 1726 1762 2020-09-23
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1821 1894 2020-07-11
103110503 1444859 Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1608 1647 2020-09-23
100401260 1409468 Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1887 1894 2020-08-17
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1780 1696 2020-08-29
100600616 1402528 Lars Hansen Skakklubben af 1968 2228 2234 2020-09-23
100300215 1407953 Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2053 2148 2020-07-15
100302011 1467220 Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1175 1356 2020-07-11
100602212 1406523 Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1979 1982 2020-09-21
100301707 1441868 Mathias Nielsen Sydøstfyn 1843 1897 2020-08-23
101095461 1461958 Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1382 1465 2020-09-06
100300213 1408216 Michael Agermose Jensen Frem Skakklub 2007 2021 2020-07-21
100901011 1415972 Michael René Christensen THY Skakklub 1573 1661 2020-09-18
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1560 1710 2020-07-04
100300226 1433814 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1406 1552 2020-07-17
100602675 1467662 Oscar Staun Larsen Skakklubben af 1968 1264 1487 2020-09-23
101200105 1470817 Peter Otten Gråsten Skakklub 1630 1641 2020-09-04
- Peter Sørensen 1401 1525 2020-06-27
100301902 1450182 Robert Crawford Frem Skakklub 978 1126 2020-06-30
100301979 1464361 Ruben Jepsen Læseforeningens Skakklub 1688 1713 2020-08-26
100101578 1402706 Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2063 2077 2020-07-16
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1659 1711 2020-06-25
100301049 1504258 WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1919 1943 2020-09-24