loading
Arbejder ...

3. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Åbent Mesterskab Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
23532374
20
1
12
1
8
1
2
½
4
1
3
½
5
0
542,4523442,592368
2FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
23362327
21
1
13
1
9
1
1
½
3
½
5
½
12
1
32,7523362,642324
3IM John Rødgaard
Esbjerg Skakforening
23202320
22
1
14
1
10
1
5
½
2
½
1
½
8
1
2023202,572319
4FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
22892283
23
0
35
1
21
1
17
1
1
0
27
1
25
1
573,322833,142280
5Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
20992109
24
1
15
½
6
1
3
½
11
1
2
½
1
1
11,3521451,352142
6Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
20882110
25
½
23
1
5
0
13
1
12
0
14
1
19
0
183,1520653,162087
7Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
20082038
26
0
30
1
25
½
23
0
35
1
24
1
9
½
4173,219913,062027
8 Holger Hertel
19631963
27
1
17
1
1
0
15
1
19
½
25
½
3
0
410019632,121961
9Jan Bauner
Skakklubben K41
19541975
28
1
18
1
2
0
20
0
22
1
10
0
7
½
192,419272,371958
10Lars Wilton Pedersen
Esbjerg Skakforening
19391977
29
1
19
1
3
0
25
½
15
½
9
1
11
1
552,419572,401989
11Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
19351942
30
1
26
1
15
0
18
1
5
0
20
1
10
0
4112,1519312,121937
12Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18981926
31
1
1
0
23
½
22
1
6
1
19
1
2
0
81,619521,641953
13Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18881929
32
1
2
0
22
0
6
0
34
1
29
0
37
1
329318581,181905
14Lars Husum
Esbjerg Skakforening
18531836
33
1
3
0
27
1
19
0
23
½
6
0
26
½
3212,218171,971817
15John Zachariassen
Faxe Skakklub
18501885
34
1
5
½
11
1
8
0
10
½
28
1
18
1
562,0518642,171892
16Guido Heinemann
Gråsten Skakklub
18391856
35
½
25
0
24
½
29
1
27
0
30
1
23
0
327318092,981836
17Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18351844
36
1
8
0
26
1
4
0
28
0
22
½
29
1
202,2518132,301828
18Phillip Nielsen
Skive Skakklub
18181811
37
1
9
0
29
1
11
0
30
1
23
1
15
0
4152,218121,951813
19Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
18001814
38
1
10
0
28
1
14
1
8
½
12
0
6
1
91,2518451,271863
20Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17731784
1
0
31
1
37
1
9
1
25
0
11
0
27
0
3221,8517481,641758
21Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
17701696
2
0
32
1
4
0
30
0
36
1
31
1
28
1
4143,217642,901700
22Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
17691819
3
0
34
1
13
1
12
0
9
0
17
½
30
0
321,7517321,881791
23Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
17511832
4
1
6
0
12
½
7
1
14
½
18
0
16
1
4131,3517901,731847
24Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
17311808
5
0
37
0
16
½
38
1
26
1
7
0
32
½
3262,5517302,591804
25Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
16961813
6
½
16
1
7
½
10
½
20
1
8
½
4
0
4120,817381,201845
26Alf Andries
Frem Skakklub
16491631
7
1
11
0
17
0
32
½
24
0
34
1
14
½
3282,116461,011631
27Jan Ambirk
Næstved Skakklub
16201679
8
0
36
1
14
0
34
1
16
1
4
0
20
1
4161,2516950,711705
28Christoffer Vinther
Frem Skakklub
16181637
9
0
39
1
19
0
37
1
17
1
15
0
21
0
3231,6516290,841640
29Nermin Dedovic
Esbjerg Skakforening
15931428
10
0
38
1
18
0
16
0
32
1
13
1
17
0
3251,1516210,481489
30Lars Jensen
Viborg Skakklub
15871611
11
0
7
0
35
1
21
1
18
0
16
0
22
1
3240,916271,051630
31Claus Rasmussen
Esbjerg Skakforening
15471474
12
0
20
0
36
0
39
1
37
1
21
0
38
1
3312,9515490,971475
32Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
15001633
13
0
21
0
39
1
26
½
29
0
35
1
24
½
3301,6515162,251628
33Benny Christensen
Jerne Skakklub
14611577
14
0
      0390146101577
34Joel Nødskov Christensen
Esbjerg Skakforening
14370
15
0
22
0
38
1
27
0
13
0
26
0
36
½
361,35139900
35Noah Skælbæk
Læseforeningens Skakklub
12891469
16
½
4
0
30
0
36
1
7
0
32
0
39
1
331,4513141,081466
36Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12181302
17
0
27
0
31
1
35
0
21
0
38
1
34
½
341,2512290,891304
37Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
1162
18
0
24
1
20
0
28
0
31
0
39
1
13
0
2350,6118001000
38Leia Andries
Frem Skakklub
11591281
19
0
29
0
34
0
24
0
39
1
36
0
31
0
1370,9511610,801249
39Nick Holme Kjeldsen
Esbjerg Skakforening
1200 
28
0
32
0
31
0
38
0
37
0
35
0
0381,6112801000

Mester (10 spillere)Gruppe 2 (10 spillere)Gruppe 3 (10 spillere)Gruppe 4 (9 spillere)

Indbydelse

Esbjerg Skakforening, Østjydsk Turistbusser, Jøker Holding Aps og Hoffmann Fonden indbyder til:


"Esbjerg 3.Efterårsturnering - Åbent Esbjergmesterskab 2020"

 

Dato: fredag den 16. til og med søndag den 18. oktober

NYT Deltagerantal: Max 40 deltagere

Turnerings form: Fide 7 runders Schweizer

Betænkningstid:
De første 3 runder: 20 min pr spiller + 5 sekunder pr træk
De sidste 4 runder: 90 min. pr spiller + 30 sekunder pr træk
Første 3 runder spilles fredag den 16/10
1. runde kl. 19.00
2. runde kl. 20.15
3. runde kl. 21.30
4. og 5. runde spilles lørdag den 17/10
Kl. 10.00 og kl. 16.00
6. og 7. runde spilles søndag den 18/10
Kl. 9.00 og kl. 15.00

Indskud: 250 kr. skal betales inden den 8/10, og gælder som endelig tilmelding. Juniorer halv pris. WGM, WIM, GM, IM er gratis
Ved tilmelding/betaling senere kommer der et gebyr på 100 kr. oveni; gælder også titelholdere.

Præmier:
1. 4000 kr. 2. 2500 kr. 3. 1000 kr.
Ratingpræmier pr 10 deltagere:
1. 800 kr. 2. 500 kr. 3. 200 kr.
Bedst placerede spiller uden titel og hovedpræmie ligeledes 800 kr.
Præmier deles ved ligestilling i point

Spillested:
Rybners HTX, Spangsbjerg Møllevej 72, 6700 Esbjerg
Tog kører direkte til Spangsbjerg St. ved spillestedet.

Bespisning:
Der vil i lighed med sidste år lørdag og søndag blive mulighed for at købe dagens ret til en fordelagtig pris

Kontakt: Jesper Lahn Rasmussen: jr@varde-gym.dk eller Lars Wilton på telefon 28237842 eller wilton@live.dk

Tilmelding via DSU turneringssystem, sidste tilmelding den 8. oktober 2020
Indskud betales på mobilepay 22344024 eller konto 0872-4120006709 og gælder som bekræftelse af tilmelding.

Periode 2020-10-16 .. 2020-10-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://skakforeningen.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Lahn Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til 3. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://skakforeningen.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Åbent Mesterskab 39 2020-10-16 2020-10-08
Totalt antal tilmeldte 39
Deltagere i gruppen Åbent Mesterskab
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701367 1402340 1. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2353 2374 2020-09-12
100103864 1444492 2. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2336 2327 2020-08-19
100700973 7200013 3. IM John Rødgaard Esbjerg Skakforening 2320 2320 2020-10-07
100602240 1429221 4. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2289 2283 2020-09-22
100802438 1412159 5. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2099 2109 2020-09-16
100602129 1404792 6. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2088 2110 2020-10-14
100500063 1407287 7. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2008 2038 2020-06-30
24668630 8. Holger Hertel 1963 1963 2020-10-07
100101984 1415832 9. Jan Bauner Skakklubben K41 1954 1975 2020-10-02
100300625 1404962 10. Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 1939 1977 2020-09-22
100202092 1447955 11. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1935 1942 2020-10-13
100101663 1414623 12. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1898 1926 2020-10-11
100600351 1408410 13. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1888 1929 2020-10-15
100500143 1416324 14. Lars Husum Esbjerg Skakforening 1853 1836 2020-10-07
100102048 1405535 15. John Zachariassen Faxe Skakklub 1850 1885 2020-10-02
100401598 24658359 16. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1839 1856 2020-07-12
100201494 1401971 17. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1835 1844 2020-07-29
101095973 1466062 18. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1818 1811 2020-09-27
100104090 1454188 19. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1800 1814 2020-08-29
101095048 1454200 20. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1773 1784 2020-09-30
100302007 1468260 21. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1770 1696 2020-10-05
100500090 1427830 22. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1769 1819 2020-10-12
100103576 1414917 23. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1751 1832 2020-10-01
100301927 1451669 24. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1731 1808 2020-09-26
100302026 1468480 25. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1696 1813 2020-08-29
100301969 1463373 26. Alf Andries Frem Skakklub 1649 1631 2020-09-29
100200288 1428403 27. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1620 1679 2020-10-07
100501586 1449737 28. Christoffer Vinther Frem Skakklub 1618 1637 2020-08-25
101096719 1469045 29. Nermin Dedovic Esbjerg Skakforening 1593 1428 2020-10-01
100901773 1453378 30. Lars Jensen Viborg Skakklub 1587 1611 2020-10-04
101095844 1463616 31. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1547 1474 2020-06-25
100601855 1419803 32. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1500 1633 2020-10-07
100500847 1441558 33. Benny Christensen Jerne Skakklub 1461 1577 2020-06-28
100500899 1448471 34. Joel Nødskov Christensen Esbjerg Skakforening 1437 0 2020-07-07
100302047 1470604 35. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1289 1469 2020-10-08
100201715 1409700 36. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1218 1302 2020-08-15
100302083 - 37. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1162 2020-09-30
100302033 1469207 38. Leia Andries Frem Skakklub 1159 1281 2020-09-29
101200124 - 39. Nick Holme Kjeldsen Esbjerg Skakforening 1200 2020-10-16