loading
Arbejder ...

U-DM 2020

Indbydelse

 

Dansk Skak Union inviterer sammen med Boca Juniors og Læseforeningens Skakklub til U-DM 2020.

 

NYT SPILLESTED # FYRTÅRN TOMMERUP # NYT SPILLESTED

 

Nyt samlet spillested udenfor Odense: 

Fyrtårn Tommerup, Tallerupvej 85, 5690 Tommerup! http://fyrtaarntommerup.dk/

 

Det bliver kun tilladt en forælder/træner pr. deltager og forældre/trænere skal tilmelde sig via skak.dk og vælge forældre-/trænergruppen, samt samme årgang som deltageren.

Alle får udleveret en keyhanger, når man melder sin ankomst.

 

Transport:

Der er kører tog mellem Odense Banegård Center og Tommerup Station. NB! Togene kører med ca. en times mellemrum.

Find togtiderne på https://www.rejseplanen.dk/webapp/index.html#!P|TP!histId|0!histKey|H697930

 

Tidsrum: 

Fredag den 2. oktober til søndag den 4. oktober 2020

Assens Borgmester, Søren Steen, holder åbningstalen og foretager det ceremonielle førstetræk efterfølgende
 


Tilmeldingsfrist:

Fredag den 18. september 2020.


Indskud:

Prisen for at deltage i U-DM 2020 er 200 kr.  

Deltagergebyr indbetales på konto: 1551- 8224862 senest d. 18. september 2020. (Husk at skrive deltagernavn + klub i bemærkningsfeltet.)

 

Overnatning:

Det er muligt at booke overnatning på bl.a. følgende steder:

Blommenslyst Kro: Tilbyder enkeltværelser fra 495,- til 795,- og dobbeltværelser fra 695,- til 895,- inkl. morgenmad. Man skal ringe og bestille pr. telefon).

Cabinn Odense: Tilbyder 10 % rabat  via booking på deres hjemmeside www.cabinn.com (koden er UNGDM20).

Fyrtårnet Tommerup råder over otte 4-sengs værelser og et dobbeltværelse, samt tre storrumsværelser:

http://fyrtaarntommerup.dk/index.php/overnatning/vaerelser

 

Forplejning:

Fyrtårn Tommerups cafe har følgende menukort:

http://fyrtaarntommerup.dk/index.php/cafe/cafe-menukort

Det er ikke tilladt at medbringe egen forplejning med ind!
 

Spørgsmål:

Sendes direkte til Lars Munk Jensen: lamujen@hotmail.com

Evt. til Arild Rimestad: compoesy@hotmail.com
 

Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx).
Der kåres en Danmarksmester i hver gruppe med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe, samt præmier og diplomer til alle.

alle grupper vil der desuden være en øremærket rejse-/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales senere mod indsendelse af dokumentation for udgifter, der svarer til formålet, fx rejse, ophold eller turnering i forbindelse med skak.

Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller kan tilmelde sig den gruppe spillerens alder berettiger til eller i en højere aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe, hvis følgende er opfyldt:

DM-titlerne og NM-kvalifikationerne kan kun tildeles medlemmer af Dansk Skak Union med bopæl i Rigsfællesskabet eller værende danske statsborgere og er man Fide-registreret, skal det være igennem Rigsfællesskabet.
De to øverste i hver gruppe, på nær 08-gruppen, kvalificerer sig til Ungdoms-NM i februar 2021 på Færøerne.
 
Grupper:
U19 (født 01 eller senere)
U16 (født 04 eller senere)
U14 (født 06 eller senere)
U12 (født 08 eller senere)
U10 (født 10 eller senere)
U08 (født 12 eller senere)
 

Turneringsform:
Turneringen spilles som en ratet turnering under Dansk Skak Union og der spilles i de nævnte grupper efter schweizersystemet, evt. i alle mod alle-grupper. "Swiss-Manager" benyttes til rundelægningerne. Ved evt. ligestilling i point afgøres topplaceringer efter de benyttede korrektionssystemer.

Turneringen DSU-rates - og Fide-rates for de grupper, der opfylder betingelserne.
U08, U10 og U12 spiller syv runder med 45 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk.
U14, U16 og U19 spiller fem runder med 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk.

Arrangørerne kan, efter aftale med den ungdomsansvarlige i Dansk Skak Union, lave ændringer af antal runder og betænkningstid, hvis dette måtte blive nødvendigt.


Der spilles efter Fides regler for skak således som disse findes oversat i Skakhåndbogen.

Der er noteringspligt i alle grupper undtagen i U-08, hvor spillerne dog gerne må notere alligevel.
 

Det tilstræbes at grupper ikke slås sammen på tværs af alderstrinene. Titler, præmier, placeringer og kvalifikationer i hver gruppe afgøres uafhængigt af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
 

Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
 

Turneringen er åben for alle ungdomsspillere, der er medlemmer af DSU, minimum som prøvemedlemmer og som ellers opfylder alderskriterierne for at deltage og som kan deltage iht. dette reglement, herunder reglementet for ratede turneringer.
 

Tidsplan:

Fredag den 2. oktober 2020 kl. 18.20 åbnes U-DM 2020 officielt.

 

Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12:

1. runde: fredag   d. 2. oktober 2020   kl. 18:30
2. runde: lørdag   d. 3. oktober 2020   kl. 09.00
3. runde: lørdag   d. 3. oktober 2020   kl. 12.00
4. runde: lørdag   d. 3. oktober 2020   kl. 15.00
5. runde: søndag d. 4. oktober 2020   kl. 09.00
6. runde: søndag d. 4. oktober 2020   kl. 12.00
7. runde: søndag d. 4. oktober 2020   kl. 15.00

 

Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

 

Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 16 og 19:

 1. runde: fredag   d. 2. oktober 2020 kl. 18:30.
 2. runde: lørdag   d. 3. oktober 2020 kl. 09.00.
 3. runde: lørdag   d. 3. oktober 2020 kl. 14.00.
 4. runde: søndag d. 4. oktober 2020 kl. 09.00.
 5. runde: søndag d. 4. oktober 2020 kl. 14.00.

 

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

 

Præmieoverrækkelse:

Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.

Periode 2020-10-02 .. 2020-10-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Verner Christensen (formand)

Arild Rimestad

Per Rasmussen

Hoveddommer Jørgen Kiel
Dommere Alle grupper:  Niels Henrik Cappelen , Lars Munk Jensen , Michael V. Nielsen
Forældre/trænere U8:  Lars Munk Jensen

Tilmeldings muligheder til U-DM 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U-08 8 2020-10-02 2020-09-18
U-10 24 2020-10-02 2020-09-18
U-12 28 2020-10-02 2020-09-18
U-14 19 2020-10-02 2020-09-18
U-16 8 2020-10-02 2020-09-18
U-19 6 2020-10-02 2020-09-18
Forældre/trænere U8 7 2020-10-02 2020-09-18
Forældre/trænere U10 22 2020-10-02 2020-09-18
Forældre/trænere U12 18 2020-10-02 2020-09-18
Forældre/trænere U14 8 2020-10-02 2020-09-18
Forældre/trænere U16 5 2020-10-02 2020-09-18
Forældre/trænere U19 3 2020-10-02 2020-09-18
Totalt antal tilmeldte 156
Deltagere i gruppen U-08
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602772 13912143 Alexandru Pirtac Skakklubben af 1968 1400 2020-09-15
100104573 - Bastian Rynkjøb Skak for sjov 995 2020-08-06
101096723 1472089 Frida Bjerregaard Hagen Enkeltmedlem - Indland 1083 2020-08-29
100104539 - Leonard Samoilenko Skak for sjov 1006 2020-09-14
100302087 - Mattis Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1000 2020-08-11
100104727 - Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1000 2020-08-28
100602757 - Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1100 2020-08-15
100104648 - Sixten Storm Waage Skak for sjov 1000 2020-09-18
Deltagere i gruppen U-10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104572 1472070 Anker Müller Skak for sjov 1172 2020-08-08
100202550 1472119 Anna Sofie Li Køge Skakklub 1070 1325 2020-08-10
100302100 - Atharva Khandelia Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2020-08-10
100104605 1471759 August Jalving Skak for sjov 1061 2020-08-26
100104445 - Bianca Krug Wahlgreen BMS Skak 950 2020-09-03
100302041 - Christian Kiilerich Andresen Læseforeningens Skakklub 832 2020-09-05
100104604 - Diya Shekar Skak for sjov 979 2020-08-24
100602741 - Egil Johansen Skanderborg Skakklub 1135 2020-09-18
100104423 1469185 Elin Wu Nørrebro Skakklub 1248 1180 2020-08-23
100302042 1469339 Elli-Sofie Munkegaard Læseforeningens Skakklub 942 2020-08-19
100901809 1467123 Emil Zander Kjellerup Skakklub 1448 1508 2020-09-05
100104570 - Johannes Smedegaard Nielsen Amager Skakforening 916 2020-09-15
100302034 - Julius Bøgebjerg Gregersen Læseforeningens Skakklub 998 2020-08-11
101096773 1472003 Kalle Wester Køge Skakklub 1000 2020-08-10
100302058 - Lee Yu Christiansen Læseforeningens Skakklub 1000 2020-08-31
100302033 1469207 Leia Andries Frem Skakklub 1159 1281 2020-08-23
100302056 - Ludvig Skælbæk Læseforeningens Skakklub 959 2020-08-23
100202408 1469649 Mallie Stage-Steffensen BMS Skak 953 2020-08-18
100104481 1469290 Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1027 1127 2020-08-01
101200117 - Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1300 2020-09-16
100803193 1470205 Sif Vengel Andersen Hillerød Skakklub 854 2020-08-22
101097043 - Svava Gudrun Svavarsdottir Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2020-08-31
101096791 1470388 Thea Herborn Ishøj Skakklub 851 2020-08-30
100302083 - Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1000 2020-08-11
Deltagere i gruppen U-12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100302084 - Alexander Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1000 2020-08-29
101096549 - Asbjørn Vesterkær Slavensky Skak for sjov 1472 2020-08-04
100202462 1467816 Bertram Wester Køge Skakklub 1207 1428 2020-08-10
100302043 - Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1185 2020-08-12
101096373 - Christian Derlich Nørrebro Skakklub 987 2020-08-28
100202544 - Elias Kongaard Køge Skakklub 973 2020-08-10
101096689 1471929 Emma Nielsen Skive Skakklub 788 2020-08-09
100104628 - Emma Ory-hvid Ishøj Skakklub 1000 2020-08-30
101096420 - Frederik Kragh Schlichter 900 2020-08-27
101096196 1467808 Isak Babi Brintlev Køge Skakklub 1060 1124 2020-08-11
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1936 1974 2020-08-02
101096792 1470310 Jonas Herborn Ishøj Skakklub 1026 2020-08-30
100302044 - Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1038 2020-08-12
100302063 - Klara Lund Nim Læseforeningens Skakklub 1002 2020-08-29
100302011 1467220 Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1175 1356 2020-09-17
100302098 - Melachi Christian Smith Norgaard Læseforeningens Skakklub 1000 2020-09-03
100602596 1467549 Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1448 1539 2020-09-17
100104448 - Noah Fræmohs Skakforeningen ØBRO 1000 2020-09-02
100104705 - Noam Bogdanovski Skak for sjov 1000 2020-09-10
100302076 1470051 Oliver Kaehne Snedker 1054 2020-08-28
100104348 1467182 Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1247 2020-08-23
100104652 1471376 Pavan Venkatraman Skak for sjov 1126 2020-09-02
100302037 1469398 Peter Holst Læseforeningens Skakklub 1045 2020-08-30
100302059 - Regina Svala Svavarsdottir Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1018 2020-08-31
100104649 - Theodor Storm Waage Skak for sjov 1000 2020-09-18
100302090 - Thomas Folkestad Læseforeningens Skakklub 1000 2020-09-15
- Thomas Gammelgaard 1000 2020-09-16
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1714 1746 2020-09-01
Deltagere i gruppen U-14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301886 1447947 Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1757 1822 2020-08-09
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1641 1628 2020-08-22
100302099 - Christian Gyldendal Villumaen Læseforeningens Skakklub 1000 2020-09-05
100302032 1469193 Clara Heiberg Frem Skakklub 1456 1514 2020-08-23
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1766 1770 2020-07-30
100302078 1471880 Emil Skov Læseforeningens Skakklub 1038 2020-09-02
- huong Mai 1000 2020-09-18
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1491 1548 2020-09-14
100302007 1468260 Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1780 1696 2020-08-06
101095257 1461613 Lukas Iskos BMS Skak 1721 1728 2020-07-30
101097102 - Maja Merete Fredensborg Nielsen Skakklubben Evans 1000 2020-09-03
100302008 1469088 Mathias Waldemar Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1052 1275 2020-08-30
100302026 1468480 Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1633 1763 2020-08-09
101096811 1470671 Nicholas Voldsgaard Læseforeningens Skakklub 1032 2020-09-15
100202374 1464957 Nikolaj Li Køge Skakklub 1047 1172 2020-08-10
100104399 1457349 Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1893 1927 2020-09-03
100302047 1470604 Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1176 2020-08-23
100104574 1470183 Oscar Veiergang Skak for sjov 1336 1714 2020-08-29
101095048 1454200 Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1730 1773 2020-09-04
Deltagere i gruppen U-16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2132 2155 2020-09-07
100104157 1455907 Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1432 1521 2020-09-14
100602575 1453947 John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1869 1899 2020-09-17
100202587 - Max August Møller Andersen 1000 2020-09-17
100301932 1452533 Mikkel Strandby Hansen Læseforeningens Skakklub 1718 1763 2020-08-31
100202092 1447955 Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1920 1948 2020-08-31
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 1963 1985 2020-08-10
101095973 1466062 Phillip Nielsen Skive Skakklub 1686 1647 2020-08-09
Deltagere i gruppen U-19
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501746 1448552 Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2081 2103 2020-08-06
100202580 - Casper Pilgaard Køge Skakklub 1000 2020-08-20
100301927 1451669 Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1681 1672 2020-07-31
100602410 1444824 Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1949 2010 2020-09-03
100103773 1444816 Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2125 2146 2020-08-26
100301972 1463969 Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 2042 2103 2020-09-03
Deltagere i gruppen Forældre/trænere U8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100769 1409719 Alex Hansen Valby Skakklub 1831 1857 2020-08-31
100600736 1407341 IM Andreas Skytte Hagen Århus Skakklub/Skolerne 2349 2370 2020-09-01
- Kim Rynkjøb 800 1000 2020-08-31
- Liudmila Samoilenko 500 2020-09-18
- Marianne Majvang Larsen 800 2020-08-31
100601919 1503260 Torill Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1942 1967 2020-08-30
- Violeta Pirtac 800 2020-09-15
Deltagere i gruppen Forældre/trænere U10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Amirbek Bekmukhanov 1200 2020-09-16
- Andreas Kiilerich 1000 2020-09-18
- Brigitte Stage-Steffensen 800 2020-09-01
- Claus Skælbæk 1000 2020-08-30
- Cristina Sima 1000 2020-08-30
100104604 - Dhiraj Shekar Skak for sjov 979 2020-08-31
- Dorte Gregersen 800 2020-09-01
100602741 - Egil Johansen Skanderborg Skakklub 1000 2020-09-18
- Jannik Zander 1000 2020-09-05
100200405 1424297 Jesper Pondal Køge Skakklub 1953 1995 2020-09-02
- Karen Schultz 1000 2020-09-01
- Magda Andries 800 1000 2020-08-30
- Maria Wahlgreen 1000 2020-09-03
- Martin Larsen 800 2020-08-31
- Mia Vengel Andersen 800 2020-09-01
- Pia Konggaard 800 2020-09-02
100800805 1403133 Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 1950 1997 2020-09-01
- Sara Wester 800 2020-09-02
- Sine Andresen 1000 2020-09-07
- Stine Henckel Schultz 1000 2020-09-01
- Stinne Smedegaard Nielsen 800 2020-09-15
- Þórey Jónsdóttir 800 2020-08-31
Deltagere i gruppen Forældre/trænere U12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Anne Mette Lindegaard Bruntse 1000 2020-08-30
- Camilla Nielsen 800 2020-09-02
- Dorthe Schlichter 800 2020-09-11
100104237 1452827 Espen Slavensky Skak for sjov 1889 1883 2020-09-01
- Henrik Lund Nim 800 2020-09-01
101200081 1469355 Jesper Bondo Medhus Skakklubben Evans 1173 1193 2020-09-13
- Jesper Lindegaard Bruntse 1000 2020-08-30
- Karin Fræmohs 800 2020-09-02
- Kurt Holst 1000 2020-08-30
- Linda Falkesgaard 1000 2020-09-01
- Niels Sandmann 1000 2020-09-05
100104705 - Nimrod Bogdanovski Skak for sjov 1000 2020-09-10
- Ove Nørgaard 800 2020-09-03
100301937 1461036 Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub 1230 1319 2020-09-17
- Svavar Ingþórsson 800 2020-08-31
- Thomas Kragh 800 2020-09-11
- Thomas Sinding 1000 1000 2020-09-17
- Tinna Lund Nim 800 2020-09-01
Deltagere i gruppen Forældre/trænere U14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Alin Andries 1000 2020-08-30
100301795 1439081 André Friis Møller Frem Skakklub 1380 1483 2020-09-16
- Emily Xiaofeng Tian 1000 2020-09-01
- Jette Skælbæk 800 2020-09-11
- Karen Gade 1000 2020-09-08
- Lasse Jarlskov 1000 2020-09-01
100701753 1463420 Lasse Jungberg Aalborg Skakforening af 1889 1604 1717 2020-09-04
- Rikke Christensen 800 2020-09-03
Deltagere i gruppen Forældre/trænere U16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300604 1407961 CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2070 2115 2020-09-01
100200377 1400789 Finn Stuhr Køge Skakklub 1587 1700 2020-09-02
101095980 1464205 Frits Nielsen Skive Skakklub 1550 1610 2020-09-02
100202132 1442295 Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 964 1158 2020-08-31
1465023 Sven Christensen 800 2020-09-17
Deltagere i gruppen Forældre/trænere U19
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Heidi Kistrup 800 2020-08-31
100200405 1424297 Jesper Pondal Køge Skakklub 1950 1995 2020-09-17
- Ken Holm 1231 2020-09-03