loading
Arbejder ...

U-DM 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
U-12 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
19911984
12
1
6
1
4
1
3
1
2
0
11
1
10
½
26,751954
2Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
17601782
13
+
7
1
11
½
5
1
1
1
6
1
3
½
6151760
3Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
14481539
14
1
8
1
10
1
1
0
11
0
7
1
2
½
44,751437
4Oliver Wu
Nørrebro Skakklub
1238
15
1
9
1
1
0
11
½
6
0
10
0
20
1
104,61189
5Caroline Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
1185
16
1
10
0
20
1
2
0
18
1
12
1
6
0
484,351169
6Christian Derlich
Nørrebro Skakklub
1134
17
1
1
0
9
½
15
1
4
1
2
0
5
1
52,751224
7Melachi Christian Smith Norgaard
Læseforeningens Skakklub
1100
18
1
2
0
16
1
10
1
9
1
3
0
11
0
473,151138
8Jonas Herborn
Ishøj Skakklub
1085
19
1
3
0
15
0
9
0
21
1
16
1
18
½
124,051060
9Oliver Kaehne Snedker
Læseforeningens Skakklub
1054
20
1
4
0
6
½
8
1
7
0
15
0
14
1
113,41059
10Peter Holst
Læseforeningens Skakklub
1045
21
1
5
1
3
0
7
0
15
1
4
1
1
½
62,41167
11Kathrine Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
1038
22
+
12
1
2
½
4
½
3
1
1
0
7
1
531,251218
12Regina Svala Svavarsdottir
Læseforeningens Skakklub
1018
1
0
11
0
17
1
19
1
16
1
5
0
15
0
31431018
13Noam Bogdanovski
Skak for sjov
1009
2
-
      021 - 2201009
14Klara Lund Nim
Læseforeningens Skakklub
1002
3
0
19
0
21
0
17
1
20
0
18
0
9
0
1193,5853
15Dzemil Adrovic
1000
4
0
18
1
8
1
6
0
10
0
9
1
12
1
492,751056
16Thomas Folkestad
Læseforeningens Skakklub
1000
5
0
21
1
7
0
20
1
12
0
8
0
17
1
3153,35979
17Thomas Gammelgaard
Køge Skakklub
1000
6
0
20
0
12
0
14
0
19
0
21
0
16
0
0203,8772
18Victor Kumuoy Ou
Prøvemedlemmer
1000
7
0
15
0
19
1
21
1
5
0
14
1
8
½
133,351007
19Elias Kongaard
Køge Skakklub
901
8
0
14
1
18
0
12
0
17
1
20
0
21
0
2182,8853
20Alexander Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
887
9
0
17
1
5
0
16
0
14
1
19
1
4
0
3172,05944
21Emma Nielsen
Skive Skakklub
842
10
0
16
0
14
1
18
0
8
0
17
1
19
1
3162902
22Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
11
-
      021 - 220800

Partier i turneringen U-DM 2020

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

 

Dansk Skak Union inviterer sammen med Boca Juniors og Læseforeningens Skakklub til U-DM 2020.

 

AFHOLDES PÅ TRE LOKATIONER DEN 20.-22. NOV.

 

U10 OG U12 SPILLER DEN 21.-22. NOV. PÅ TO

FORSKELLIGE LOKATIONER UDEN LIVEBRÆTTER

 

U8 ER UDSAT TIL DEN 6.-7. FEB. 2021!

 

Efter at de nye retningslinjer trådte i kraft den 26. oktober, har vi valgt: 1. at bruge tre forskellige spillesteder, 2. at lade to af de yngste grupper kun spille to af dagene, samt 3. udsætte den yngste gruppe til februar næste år, da deltagerne i U8-gruppen har brug for at have deres forældre i nærheden.

 

**************************************************************************************************************************************************************************

De gældende retningslinjer for arrangementer og forsamlinger ses her:

https://coronasmitte.dk/arrangementer-og-forsamlinger?fbclid=IwAR0sOoirxAFNF8dHsNRV2cb0aktcWk2s__iqNB3kBHuX7Qz-07jExwsfEY4

De gældende retningslinjer for indendørs idræts- og foreningsliv findes via:

https://kum.dk/aktuelt/covid-19/retningslinjer-for-genaabning

Korrekt brug af mundbind er et vigtigt supplement til de gældende anbefalinger:

https://www.sst.dk/da/corona/Forebyg-smitte/Mundbind-og-barrierer

*********************************************************************************************************************************************************************************

Spillesteder:

U14, U16 og U19 spiller i TKC på Rugårdsvej 286, 5210 Odense NV den 20.-22. nov.

U12 spiller i Bolbro Brugerhus på Stadionvej 50, 5200 Odense den 21.-22. nov.

U10 spiller på Giersing Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense den 21.-22. nov.

 

Der er INGEN ADGANG for tilskuere/forældre/trænere på de tre forskellige spillesteder. Der vil evt. blive mulighed for at forældre/trænere kan komme ind i små grupper ad gangen. Mere om dette senere ...

Der må PÅ INTET TIDSPUNKT være flere end ti voksne samlet udenfor de tre forskellige spillesteder.

INGEN må på noget tidspunkt være på mere end et spillested fra fredag til søndag - det gælder for alle, det være sig arrangører, dommere, hjælpere og deltagere.

ANSIGTSMASKER skal bruges af alle over 12 år ved ankomst, og når de bevæger sig rundt på spillestedet.

Alle får udleveret en keyhanger, når man melder sin ankomst.

 

Tidsrum: 

Fredag den 20. november til søndag den 22. november 2020.
 


Ny fra- og tilmeldingsfrist:

Fredag den 6. november 2020.

Vedr. evt. ventelister for U8- og U19-gruppen bedes man skrive til Arild Rimestad: udvikling@skak.dk


Indskud:

Prisen for at deltage i U-DM 2020 er 200 kr.  

Deltagergebyr indbetales på konto: 1551- 8224862 senest den 6. november 2020. (Husk at skrive deltagernavn + klub i bemærkningsfeltet.)

 

Overnatning:

Det er muligt at booke overnatning på bl.a. følgende steder:

Blommenslyst Kro: Tilbyder enkeltværelser fra 495,- til 795,- og dobbeltværelser fra 695,- til 895,- inkl. morgenmad. Man skal ringe og bestille pr. telefon).

Cabinn Odense: Tilbyder 10 % rabat  via booking på deres hjemmeside www.cabinn.com (koden er UNGDM20).

 

Forplejning:

Der vil IKKE være mulighed for køb af mad og drikke på de forskellige lokationer.

Spillerne må PÅ INTET TIDSPUNKT indtage mad ved brætterne!
 

Spørgsmål:

Sendes direkte til Lars Munk Jensen: lamujen@hotmail.com

Evt. til Arild Rimestad: udvikling@skak.dk
 

Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx).
Der kåres en Danmarksmester i hver gruppe med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe, samt præmier og diplomer til alle.

alle grupper vil der desuden være en øremærket rejse-/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales senere mod indsendelse af dokumentation for udgifter, der svarer til formålet, fx rejse, ophold eller turnering i forbindelse med skak, evt. af køb i gennem Dansk Skaksalg (køb gennem andre forhandlere dækkes ikke af DSU).

Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller kan tilmelde sig den gruppe spillerens alder berettiger til eller i en højere aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe, hvis følgende er opfyldt:

DM-titlerne og NM-kvalifikationerne kan kun tildeles medlemmer af Dansk Skak Union med bopæl i Rigsfællesskabet eller værende danske statsborgere og er man Fide-registreret, skal det være igennem Rigsfællesskabet.
De to øverste i U10-, U12-, U14-, U16- og U19-grupperne, kvalificerer sig til Ungdoms-NM den 11.-14. februar 2021 i Tórshavn på Færøerne.
 
Grupper:
U19 (født 01 eller senere)
U16 (født 04 eller senere)
U14 (født 06 eller senere)
U12 (født 08 eller senere)
U10 (født 10 eller senere)
U08 (født 12 eller senere, gælder også i feb. 2021)
 

Turneringsform:
Turneringen spilles som en ratet turnering under Dansk Skak Union og der spilles i de nævnte grupper efter schweizersystemet, evt. i alle mod alle-grupper. "Swiss-Manager" benyttes til rundelægningerne. Ved evt. ligestilling i point afgøres topplaceringer efter de benyttede korrektionssystemer.

Turneringen DSU-rates - og Fide-rates for de grupper, der opfylder betingelserne.
U08 (udsat), U10 og U12 spiller syv runder med 45 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk.
U14, U16 og U19 spiller fem runder med 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk.

Arrangørerne kan, efter aftale med den ungdomsansvarlige i Dansk Skak Union, lave ændringer af antal runder og betænkningstid, hvis dette måtte blive nødvendigt.


Der spilles efter Fides regler for skak således som disse findes oversat i Skakhåndbogen.

Der er noteringspligt i alle grupper undtagen i U-08 (udsat), hvor spillerne dog gerne må notere alligevel.
 

Det tilstræbes at grupper ikke slås sammen på tværs af alderstrinene. Titler, præmier, placeringer og kvalifikationer i hver gruppe afgøres uafhængigt af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
 

Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
 

Turneringen er åben for alle ungdomsspillere, der er medlemmer af DSU, minimum som prøvemedlemmer og som ellers opfylder alderskriterierne for at deltage og som kan deltage iht. dette reglement, herunder reglementet for ratede turneringer.
 

Tidsplan:

 

Afviklingsplan for aldersgrupperne 10 og 12:

1. runde: lørdag   den 21. november 2020   kl. 09.00
2. runde: lørdag   den 21. november 2020   kl. 11.30
3. runde: lørdag   den 21. november 2020   kl. 14.00
4. runde: lørdag   den 21. november 2020   kl. 16.30
5. runde: søndag den 22. november 2020   kl. 09.00
6. runde: søndag den 22. november 2020   kl. 11.30
7. runde: søndag den 22. november 2020   kl. 14.00

 

Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

 

Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 16 og 19:

 1. runde: fredag   den 20. november 2020 kl. 18:30
 2. runde: lørdag   den 21. november 2020 kl. 09.00
 3. runde: lørdag   den 21. november 2020 kl. 14.00
 4. runde: søndag den 22. november 2020 kl. 09.00
 5. runde: søndag den 22. november 2020 kl. 14.00

 

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

 

Præmieoverrækkelse uden forældre:

Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning. En ansvarlig på hver af de tre spillesteder vil sørge for at fotografere minimum de tre øverste i hver aldersgruppe.

Periode 2020-11-20 .. 2020-11-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Verner Christensen (formand)

Per Rasmussen

Lars Johansen

Hoveddommer Arild Rimestad
Dommere Alle grupper:  Niels Henrik Cappelen , Lars Munk Jensen , Michael V. Nielsen , Jørgen Kiel , Finn Stuhr

Tilmeldings muligheder til U-DM 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U-08 [Udsat til 6.-7. Feb. 2021] 8 2020-11-20 2020-11-22
U-10 23 2020-11-20 2020-11-22
U-12 22 2020-11-20 2020-11-22
U-14 20 2020-11-20 2020-11-22
U-16 6 2020-11-20 2020-11-22
U-19 6 2020-11-20 2020-11-22
Totalt antal tilmeldte 85
Deltagere i gruppen U-08 [Udsat til 6.-7. Feb. 2021]
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602772 13912143 Alexandru Pirtac Skakklubben af 1968 1400 2020-09-15
100104573 - Bastian Rynkjøb Skak for sjov 935 2020-08-06
101096723 1472089 Frida Bjerregaard Hagen Enkeltmedlem - Indland 1083 2020-08-29
100104539 - Leonard Samoilenko Skak for sjov 1038 2020-09-14
100302087 - Mattis Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 880 2020-08-11
100104727 - Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1020 2020-08-28
100602757 - Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1100 2020-08-15
100104648 - Sixten Storm Waage Skak for sjov 959 2020-09-18
Deltagere i gruppen U-10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901809 1467123 1. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1538 1520 2020-09-05
100104605 1471759 2. August Jalving Skak for sjov 1288 2020-08-26
101200117 - 3. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1255 2020-09-16
100104481 1469290 4. Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1234 1127 2020-08-01
100104423 1469185 5. Elin Wu Nørrebro Skakklub 1226 1180 2020-08-23
100302083 - 6. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1180 2020-08-11
100302033 1469207 7. Leia Andries Frem Skakklub 1161 1249 2020-08-23
100104652 1471376 8. Pavan Venkatraman Skak for sjov 1041 2020-09-02
100104572 1472070 9. Anker Müller Skak for sjov 1039 2020-08-08
100602741 - 10. Egil Johansen Skanderborg Skakklub 1000 2020-09-18
100302077 - 11. Sofus Skov Læseforeningens Skakklub 1000 2020-09-20
100302034 - 12. Julius Bøgebjerg Gregersen Læseforeningens Skakklub 998 2020-08-11
100302056 - 13. Ludvig Skælbæk Læseforeningens Skakklub 959 2020-08-23
100302042 1469339 14. Elli-Sofie Munkegaard Læseforeningens Skakklub 942 2020-08-19
100104604 - 15. Diya Shekar Skak for sjov 931 2020-08-24
100302058 - 16. Lee Yu Christiansen Læseforeningens Skakklub 900 2020-08-31
100302100 - 17. Atharva Khandelia Læseforeningens Skakklub 900 2020-08-10
100803193 1470205 18. Sif Vengel Andersen Hillerød Skakklub 869 2020-08-22
101096791 1470388 19. Thea Herborn Ishøj Skakklub 851 2020-08-30
101097043 - 20. Svava Gudrun Svavarsdottir Læseforeningens Skakklub 834 2020-11-17
100302041 - 21. Christian Kiilerich Andresen Læseforeningens Skakklub 832 2020-09-05
100104681 - 22. Shang Tan Skak for sjov 796 2020-11-01
- 23. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-11-21
Deltagere i gruppen U-12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096089 1464981 1. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1991 1984 2020-08-02
101095855 1462547 2. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1760 1782 2020-09-01
100602596 1467549 3. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1448 1539 2020-09-17
100104348 1467182 4. Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1238 2020-08-23
100302043 - 5. Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1185 2020-08-12
101096373 - 6. Christian Derlich Nørrebro Skakklub 1134 2020-08-28
100302098 - 7. Melachi Christian Smith Norgaard Læseforeningens Skakklub 1100 2020-09-03
101096792 1470310 8. Jonas Herborn Ishøj Skakklub 1085 2020-08-30
100302076 1470051 9. Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1054 2020-11-17
100302037 1469398 10. Peter Holst Læseforeningens Skakklub 1045 2020-08-30
100302044 - 11. Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1038 2020-08-12
100302059 - 12. Regina Svala Svavarsdottir Læseforeningens Skakklub 1018 2020-08-31
100104705 - 13. Noam Bogdanovski Skak for sjov 1009 2020-09-10
100302063 - 14. Klara Lund Nim Læseforeningens Skakklub 1002 2020-08-29
101097051 - 15. Dzemil Adrovic 1000 2020-11-17
100302090 - 16. Thomas Folkestad Læseforeningens Skakklub 1000 2020-09-15
100202586 - 17. Thomas Gammelgaard Køge Skakklub 1000 2020-11-15
101097169 - 18. Victor Kumuoy Ou Prøvemedlemmer 1000 2020-09-21
100202544 - 19. Elias Kongaard Køge Skakklub 901 2020-08-10
100302084 - 20. Alexander Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 887 2020-08-29
101096689 1471929 21. Emma Nielsen Skive Skakklub 842 2020-08-09
- 22. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-11-19
Deltagere i gruppen U-14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104399 1457349 1. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1906 1905 2020-09-03
100302007 1468260 2. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1764 1700 2020-08-06
100104290 1463896 3. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1761 1812 2020-07-30
101095048 1454200 4. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1748 1758 2020-09-04
100302026 1468480 5. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1738 1864 2020-08-09
101095257 1461613 6. Lukas Iskos BMS Skak 1716 1746 2020-07-30
100301969 1463373 7. Alf Andries Frem Skakklub 1646 1645 2020-08-22
100104155 1467310 8. William Pihl BMS Skak 1642 1719 2020-11-18
100104574 1470183 9. Oscar Veiergang Skak for sjov 1589 1714 2020-08-29
100104307 1463225 10. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1540 1554 2020-10-30
100302032 1469193 11. Clara Heiberg Frem Skakklub 1456 1514 2020-08-23
100104139 1452797 12. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1417 1525 2020-09-14
100104306 1463217 13. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1409 1390 2020-10-30
100302047 1470604 14. Noah Skælbæk Læseforeningens Skakklub 1314 1466 2020-08-23
100302099 - 15. Christian Gyldendal Villumsen Læseforeningens Skakklub 1200 2020-11-17
100302008 1469088 16. Mathias Waldemar Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1052 1275 2020-08-30
100302078 1471880 17. Emil Skov Læseforeningens Skakklub 1038 2020-09-02
101096811 1470671 18. Nicholas Voldsgaard Læseforeningens Skakklub 1032 2020-09-15
101097102 - 19. Maja Merete Fredensborg Nielsen Skakklubben Evans 1000 2020-09-03
101097085 - 20. Huong Mai 1000 2020-09-18
Deltagere i gruppen U-16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095973 1466062 1. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1883 1868 2020-08-09
100602575 1453947 2. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1869 1899 2020-09-17
100202444 12809969 3. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2014 2073 2020-08-10
100104150 1454153 4. Casper Yukun Liu BMS Skak 2108 2145 2020-09-07
100104157 1455907 5. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1425 1521 2020-09-14
100202092 1447955 6. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1931 1944 2020-08-31
Deltagere i gruppen U-19
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301927 1451669 1. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1730 1808 2020-07-31
101096383 1467085 2. Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1098 1444 2020-11-15
100501746 1448552 3. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2114 2110 2020-08-06
100202102 1446576 4. Marcus Juul Nielsen Holbæk Skakklub 1508 1593 2020-09-24
100103773 1444816 5. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2166 2128 2020-08-26
- 6. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2020-11-19