loading
Arbejder ...

Amagermesterskabet 2020

Vis Gruppe : ParringerPGN
Amagermesterskabet 2020 gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jan Bauner
Skakklubben K41
19901975
8
1
2
0
3
½
4
 
5
 
6
 
7
+
2 - 33,2519382,891947
2Svend Kjems Hove
Skakforeningen ØBRO
19791991
7
1
1
1
8
0
3
 
4
 
5
 
6
 
24 - 63,819253,611959
3Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18731903
6
½
7
1
1
½
2
 
8
 
4
 
5
 
24 - 62,6518542,221879
4Michael Nielsen
Amager Skakforening
20262103
5
 
6
1
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
24 - 64,319704,052042
5Cornelius Maigaard Rubin
Skakklubben K41
18701881
4
 
8
0
6
0
7
+
1
 
2
 
3
 
172,1518062,021841
6Jeppe Nicolaisen
Enkeltmedlem - Indland
20702100
3
½
4
0
5
1
8
 
7
+
1
 
2
 
2 - 3420204,032049
7Kenneth Dahl
Frederiksberg Skakforening
18841930
2
0
3
0
4
0
5
-
6
-
8
-
1
-
081,218480,421922
8Thomas Nielsen
Nordsjællands Skakklub
19231964
1
0
5
1
2
1
6
 
3
 
7
+
4
 
312,6519232,761949

Amagermesterskabet 2020 gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
17661815
8
1
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
15 - 7416763,891699
2Sven Løntoft
Amager Skakforening
17381815
7
½
1
1
8
0
3
 
4
 
5
 
6
 
3 - 43,716723,891767
3Peter M. Lunding
Amager Skakforening
17561870
6
0
7
1
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
15 - 73,9516684,481800
4Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
16491701
5
0
6
0
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
082,7515512,641648
5Henrik Hauge Andersen
Amager Skakforening
17461852
4
1
8
1
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
313,817464,271827
6Lukas Iskos
BMS Skak
17211728
3
1
4
1
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
223,5516752,941690
7Nikolaos Kordis
Amager Skakforening
17231723
2
½
3
0
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
3 - 4017232,871668
8Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16461735
1
0
5
0
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
15 - 72,715933,021695

Amagermesterskabet 2020 gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Thomas Haugaard
Amager Skakforening
15531651
8
½
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½62,9514432,631608
2Simon Stibolt Jensen
Enkeltmedlem - Indland
16181715
7
1
1
1
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
313,716183,251710
3Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
15631663
6
 
7
0
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
07 - 83,0514262,751608
4FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
16451737
5
0
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
14 - 5415333,471668
5Ole Nørskov
Tårnby Skakklub
16401689
4
1
8
½
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
33,915523,001659
6Carsten Dahl
Enkeltmedlem - Indland
1600
3
 
4
0
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
07 - 83,5144301000
7Michael Leerberg Madsen
Amager Skakforening
16021683
2
0
3
1
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
223,515362,941664
8Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
15961685
1
½
5
½
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
14 - 53,4514862,961646

Amagermesterskabet 2020 gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1André Anda
Amager Skakforening
14801396
2
½
4
1
11
1
8
 
   23,0514551,361399
2Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
13021430
1
½
6
0
4
1
12
 
   81,812891,971421
3John Michael Svensson
Amager Skakforening
14001554
4
1
5
0
9
0
13
 
   19 - 122,713241,971535
4Kurt Flyvholm
Amager Skakforening
9421244
3
0
1
0
2
0
10
 
   013 - 140,49180,911226
5Theis Borg
Amager Skakforening
1160
6
1
3
1
8
0
11
 
   23 - 71,05120301000
6Erik Elmer Rasmussen
Amager Skakforening
14381537
5
0
2
1
13
1
9
 
   23 - 72,5514131,711543
7Bjørn Nielsen
Nørrebro Skakklub
9591222
8
0
10
1
12
0
14
 
   19 - 120,759740,731227
8Richard Nielsen
Amager Skakforening
15131626
7
1
9
1
5
1
1
 
   312,9515152,321620
9Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
14931548
10
1
8
0
3
1
6
 
   23 - 72,5514682,001548
10Benny Hansen
Amager Skakforening
11791479
9
0
7
0
14
1
4
 
   19 - 122,4511142,711445
11Thorir Gunnarsson
Amager Skakforening
1100
12
1
13
1
1
0
5
 
   23 - 70,8116301000
12Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14411556
11
0
14
1
7
1
2
 
   23 - 73,4513762,331549
13Jens Gade
Amager Skakforening
13541480
14
1
11
0
6
0
3
 
   19 - 122,5512841,521470
14Peder Kinch
Amager Skakforening
9951332
13
0
12
0
10
0
7
 
   013 - 140,959381,471303
Indbydelse

Amagermesterskabet 2020

Amager Skakforening indbyder hermed til det traditionelle Amagermesterskab, som afvikles i perioden 1. september – 3. november med præmieuddeling og Amagermesterskabet i lyn den 10.november 2020.

Turneringsform: Turneringen afvikles som en 7 runders ”alle mod alle turnering” i 8 mands grupper efter rating. Den nederste gruppe afvikles evt. som Monrad. Turneringen ELO rates.

Betænkningstid: FIDEs betænkningstid med 90 min.+30 sekunder pr. træk til hele partiet.

Tab uden kamp: Partierne beynder kl. 19.00, partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Indskud og præmier: Indskuddet er 150 kr. Indskuddet med fradrag af turneringsafgift går til præmier, som fordeles til de øverst placerede i hver gruppe. Vinderen af gruppe 1 bliver Amagermester 2020 og modtager ud over ordinær præmie sponsorpræmie på 1.000 kr. Ved ligestilling benyttes indbyrdes parti og evt. præstationsrating. Største overraskelse, præsteret af en ikke mesterspiller, modtager sponsorpræmie 500 kr.

Vores sponsor er GoAudit Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab

Spillested: PRISMEN, Holmbladsgade 71, 2300 København S. Der vil være god afstand mellem bordene, og turneringen afvikles naturligvis efter DSU’s retningslinjer i forhold til Covid 19.

Spilledatoer: 01/9 – 08/9 – 15/9 – 22/9 – 06/10 –20/10 – og 03/11. Den 29/9 er afsat til udsatte partier. 

Tilmelding: På DSU's turneringssystem, kontakt evt. Jens Gade 29899949. Ved tilmelding oplyses navn, fødselsdag, klub, rating, e-mail og telefonnr.

Tilmeldingsfrist: 25. august 2020 (eftertilmeldinger kan accepteres efter klubbens skøn)

Periode 2020-09-01 .. 2020-11-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.amsf.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Ole Pedersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Amagermesterskabet 2020

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.amsf.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Amagermesterskabet 2020 gruppe 1 8 2020-09-01 2020-08-25
Amagermesterskabet 2020 gruppe 2 8 2020-09-01 2020-08-25
Amagermesterskabet 2020 gruppe 3 8 2020-09-01 2020-08-25
Amagermesterskabet 2020 gruppe 4 14 2020-09-01 2020-08-25
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Amagermesterskabet 2020 gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101984 1415832 1. Jan Bauner Skakklubben K41 1990 1975 2020-08-25
100400597 1408194 2. Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1979 1991 2020-08-25
100100138 1406175 3. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1873 1903 2020-08-06
100102082 1406183 4. Michael Nielsen Amager Skakforening 2026 2103 2020-08-25
101095364 1461028 5. Cornelius Maigaard Rubin Skakklubben K41 1870 1881 2020-08-25
100800421 1404806 6. Jeppe Nicolaisen Enkeltmedlem - Indland 2070 2100 2020-08-23
101095062 1450786 7. Kenneth Dahl Frederiksberg Skakforening 1884 1930 2020-06-22
100200107 1407147 8. Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1923 1964 2020-07-24
Deltagere i gruppen Amagermesterskabet 2020 gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104290 1463896 1. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1766 1815 2020-08-24
100700567 1441523 2. Sven Løntoft Amager Skakforening 1738 1815 2020-06-22
100100132 1407864 3. Peter M. Lunding Amager Skakforening 1756 1870 2020-08-24
100103155 1413279 4. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1649 1701 2020-08-18
100102905 1409638 5. Henrik Hauge Andersen Amager Skakforening 1746 1852 2020-08-03
101095257 1461613 6. Lukas Iskos BMS Skak 1721 1728 2020-08-25
100104676 4245202 7. Nikolaos Kordis Amager Skakforening 1723 1723 2020-08-25
100103836 1442589 8. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1646 1735 2020-07-09
Deltagere i gruppen Amagermesterskabet 2020 gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102246 1414330 1. Thomas Haugaard Amager Skakforening 1553 1651 2020-06-25
100103776 1438778 2. Simon Stibolt Jensen Enkeltmedlem - Indland 1618 1715 2020-07-08
100800414 1409557 3. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1563 1663 2020-07-02
100802146 1402714 4. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1645 1737 2020-07-28
100104469 1466763 5. Ole Nørskov Tårnby Skakklub 1640 1689 2020-08-07
101097142 - 6. Carsten Dahl Enkeltmedlem - Indland 1600 2020-07-22
100104047 1447637 7. Michael Leerberg Madsen Amager Skakforening 1602 1683 2020-07-23
100101289 1415484 8. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1596 1685 2020-08-26
Deltagere i gruppen Amagermesterskabet 2020 gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104706 1552252 1. André Anda Amager Skakforening 1480 1396 2020-06-30
103105996 1435914 2. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1302 1430 2020-08-26
100102228 1417231 3. John Michael Svensson Amager Skakforening 1400 1554 2020-08-12
100104470 1466500 4. Kurt Flyvholm Amager Skakforening 942 1244 2020-08-12
100104685 1470990 5. Theis Borg Amager Skakforening 1160 2020-08-18
100104198 1452819 6. Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1438 1537 2020-08-09
100100846 1416839 7. Bjørn Nielsen Nørrebro Skakklub 959 1222 2020-08-12
100104489 1467379 8. Richard Nielsen Amager Skakforening 1513 1626 2020-08-11
100104139 1452797 9. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1493 1548 2020-08-09
100100106 1431927 10. Benny Hansen Amager Skakforening 1179 1479 2020-08-10
100104739 - 11. Thorir Gunnarsson Amager Skakforening 1100 2020-08-06
100100322 1411225 12. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1441 1556 2020-08-23
100100104 1416111 13. Jens Gade Amager Skakforening 1354 1480 2020-06-22
100103841 1421344 14. Peder Kinch Amager Skakforening 995 1332 2020-06-22